Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V první části zmíním proč nejsem úplně spokojený s distribucí, kterou aktuálně používám a proč jsem si jako náhradu zvolil právě Gentoo.
Je tomu rok co používám na pracovním notebooku ArchLinux. Tuto distribuci jsem si okamžitě zamiloval hlavně pro svou jednoduchost a průhlednost. Všude je zmiňována úžasná rychlost, ale tu bych sem netahal. V kombinaci s Openboxem byl systém poměrně svižný, ale o dokonalé rychlosti bych rozhodně nemluvil.
Hlavní důvod proč jsem před časem přešel z Ubuntu na Arch byly rolling updates. Tato myšlenka mi přišla hodně zajímavá. Skoro každý večer jsem spouštěl aktualizace, tak proč každého půl roku řešit složitý upgrade, nebo instalaci čistého Ubuntu, když můžu jednou nainstalovat Arch a pak už jen aktualizovat. (LTS jsem nepoužíval, protože jsem na něm měl nějaké problémy s HW a bylo zbytečné je řešit, když půlroční vydání fungovalo slušně).
Po nějakém čase jsem ale zjistil, že aktualizace k smrti nenávidím. Notebook zásadně nevypínám a rebootuji třeba jednou za dva-tři měsíce. To je zjevně problém. Všechno úžasně funguje, potom je v nějaké krizovce nutný reboot a něco prostě fungovat přestane, nebo to začne aspoň trochu zlobit jen aby se neřeklo. Jaké štěstí, že se tyhle náhody stávají zrovna když se člověk potřebuje učit, pracovat, nebo si chce užít trochu volna od počítačů. Poslední dobou jsem proto neaktualizoval vůbec a byl jsem dlouhou dobu šťastný. Tedy dokud jsem nepotřeboval nainstalovat novou aplikaci. Pokud jsem chtěl rovnou instalovat, byl problém že balík neexistuje. Následovala aktualizace databáze balíků, druhý pokus o instalaci a dependency hell. Sice to bolelo méně než pravidelné aktualizace, ale jen hlupák používá distribuci která si zakládá na pravidelných aktualizacích, přičemž si ji úmyslně neaktualizuje. Proto jsem se musel poohlédnout po něčem jiném.
Dodatečně chci říct, že nevidím jediný důvod proč vlastně aktualizovat. Stejně tak jako každý den nepřidávám do počítače nové-výkonnější komponenty, nevím proč bych si měl každý den instalovat o ždíbeček náročnější verze aplikací. Po nové verzi programu sáhnu až tehdy kdy začne nabízet funkci, kterou potřebuji a stará verze ji nemá. Druhý případ jsou opravné aktualizace, se kterými souhlasím. Nic jiného ale nechci.
Je to asi dva roky co jsem absolvoval takovou větší distribuční turistiku. Mám nechuť ke všemu co si zakládá na klikátkách, nebo se snaží co nejvíce přizpůsobit běžnému uživateli. Tím toho hodně odpadlo. Výběr jsem zúžil pouze na Gentoo, Slackware, FreeBSD a Debian. Proč jsem si z nich vybral právě Gentoo nedokážu říct a nerad bych je srovnával, protože se všemi mám málo zkušeností.
Se Slackware jsem se setkal opravdu okrajově, *BSD jsem nikdy neviděl a nějaké zkušenosti mám akorát s Gentoo a Debianem, z nichž se podle mě Gentoo blíží filozofii Archu více.
Už jsem toho napsal hodně a nikoho nebaví číst dlouhé zápisky, proto informace jak jsem se vypořádal s těmito body napíši příště. Pro Gentooisty nic nového pod sluncem, ale pro řadu lidí by to mohlo být zajímavé a tak bych se o to rád podělil.
PS: Než mě začnete kamenovat za ty informace odrazující od Gentoo. Berte je s nadsázkou. Často tyto řeči slyším a tak jsem je stejným způsobem napsal. Příště vše uvedu na pravou míru.
Tiskni
Sdílej:
emerge -p
ma v Gentoo velky vyznam Ohledně flagů: v /usr/portage/profiles/use.desc je stručný přehled. Když jsem naposled instaloval gentoo další stroj, zkopíroval jsem do něj hlavně /etc/portage/package.use.
PS: Než mě začnete kamenovat za ty informace odrazující od Gentoo. Berte je s nadsázkou. Často tyto řeči slyším a tak jsem je stejným způsobem napsal. Příště vše uvedu na pravou míru.
Tím způsobem jakým jsem ty body podal je vidí většina začátečníků. Říkám berte to s nadsázkou, protože dnes napíši pokračování, kde bych chtěl popsat jak jsou některé z těch věcí mylné a jak je lze řešit.
Nutnost sestavit si vlastní jádro (šíleně složité)
make -j9Není to až tak složitý
make clean && time make -j25 ... real 0m30.145s user 6m53.360s sys 0m28.590s
Paludis je mnohem lepší než Portage, doporučuju aspoň zkusit (a nevzdávat se hned).S portage jsem spokojen. Používám nejnovější testing a nemám důvod měnit.
emerge -uDNv
síce používam hrôzostrašné cave resolve -c -C if-satisfied -U '*/*' -d '*/*' -o '*/*' -P '*/*' --remove-if-dependent '*/*' -l '*/*' installed-packages -x
, ale funguje to super.
Neexistence instalátoru => Neskutečně složitá instalaceS manuálem po prvním pokusu naprosto triviální záležitost.
Několika-týdenní instalace systémuStroj, kde bych instaloval týdny, jsem už dlouho neměl... na nějakém starém athlonu je systém za jeden den v provozu včetně grafiky. (Momentálně ale používám Fedoru.)
Délka instalace aplikací (kompilace)Není kritická (při rozumném disku).
Nutnost sestavit si vlastní jádro (šíleně složité)genkernel. Funguje samo.
USE flagy - Prokletí hledat a vypisovat flagy pro každou aplikaciJe zbytečné je vypisovat pro každou aplikaci. Nechat být a přidávat USE podle potřeby jako člověk podle potřeby přidává balíčky.
PS: Než mě začnete kamenovat za ty informace odrazující od Gentoo. Berte je s nadsázkou. Často tyto řeči slyším a tak jsem je stejným způsobem napsal. Příště vše uvedu na pravou míru.
Já to vím, vždyť jsem to instaloval. Zápisek jsem chtěl rozdělit na dvě části. V té druhé (kterou napiší dnes) bych ty mýty rád vyvrátil.Ty obecne informace o gentoo jsou pekna ptakovina ....
Instalaci mam za 3-6 hodin, behem nihz se da s pocitacem v klidu pracovat ( at zije liveDVD + chroot )
Kompilace je na modernim HW celkem rychla, zvlast s pouzitim ccachem a dostatkem pameti ( pokud u vseho nezapnes debug ) snad s vyjimnou OpenOffice/LibreOffice
Jadro se muze konfigurovat pomoci genkernelu.. otazka jednoho prikazu
Use flagy ? od ceho je make.conf a globalni flagy + programky jako "flaggie" a "euse"
PS: je mi jasne ze ty to vis .. ale nekteri by ty radky v tbem blogu mohli vzit vazne...