Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
K dĺžke kompilácie ... v Libreoffice nevidím až taký problém, jednoducho nainštalujem binárku a neriešim.U libreoffice-bin mi hodně chybí zakompilovaný flag "kde". Takže si LibreOffice raději kompiluji sám i přes dlouhou dobu kompilace. Z dalších dlouho se kompilujících balíků rostu z dev-libs/boost a webkit. Ten se mi dokonce kompiluje dvakrát, jednou net-libs/webkit-gtk a podruhé x11-libs/qt-webkit
Neviem ale pochopiť jednu vec - prečo sa tak dlho kompiluje chromium a medzitým kompiluje knižnice ako ffmpeg, poppler ... ktoré už dávno sú v systéme. Netušíte niekto ako donútiť chromium používať normálne systémové knižnice a nie všetko vlastné (nie sme predsa na windowse)?Pokud to neumožňuje přímo chromium, tak nijak. Jedině to zkusit nahlásit jako bug(wish), případně si to oddělit sám. Některé balíčky to tak mají, třeba firefox:
www-client/firefox:system-sqlite - Use the system-wide dev-db/sqlite installation with secure-delete enabled
problem chrome / chromia je ze ma v sobe bundlutou spoustu softwaru ... vyvojari gentoo na unbundle pracuji ale neni to zrovna jednoducha prace ... a hlavne upstream k tomu nijak moc nepomaha ..
podobne problemy jsou napr s Digikamem ...
emerge -uvDN world
je to kompletni upgrade, vcetne upgradu zavislych i neprimo zavislych knihoven a pripadne i downgrade, kdyz nekdo novejsi verzi omylem uvolni a pozdeji zase zakaze a take rekompilace kvuli zmene USE flagu.
Ale manual si urcite precti k emerge i k ebuildemerge -uavtDN world
a - zobrazí změny a počká na potvrzení
t - zobrazí stromově závislosti - je vidět, který balíček danou aktualizaci požaduje.
a ja pridavam jeste --keep-going
At se muzu zabyvat jen tim co se neemergne,a ne pulkou aktualizaci ktera se neprovedla kvuli jedne ze zacatku ...
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--keep-going"
Následně se chystám přečíst manuál emerge a zjistit zda lze (případně jak) aktualizovat pouze opravné verze balíčků. Pokud to nepůjde, asi nebudu aktualizovat vůbec.Na bezpecnostni opravy je GLSA - http://www.gentoo.org/doc/en/security/security-handbook.xml?part=1&chap=14 - nicmene je bohuzel ve stadiu rozkladu a zatim to nevypada, ze by se zmatozila nebo byla nahrazena necim jinym. Jistou alternativou je nastavit si maskovani vyssi verze balicku, ale nemyslim si, ze to je nejak extra dobrej napad a casem bys urcite narazil.
Tiskni
Sdílej: