V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
$(($VAL1-$VAL2))Tedy vyskytovaly dodnes, když jsem zjistil, že pokud je busyboxu definováno VAL2=-1, tak celý skript padne na chybném výrazu (dvě mínus vedle sebe). Zajímavé, že v bashi to fungovalo. BTW jsem ani nevěděl, že se nemusí ty "$" uvnitř "$(())" u proměnných používat. Poslal jsem tedy bug report (musím pochválit, opraveno během hodiny), ale ještě jsem se v tom vrtal (teď už v bashi) a následující chování je taky vtipné i když nejspíš korektní:
$((x+++y)) #inkrementuje x $((x+++1)) #inkrementuje x $((1+++y)) #inkrementuje y $((1+++1)) #funguje jako součet = 2, nejspíš to postinkrementuje tu první "1"Ale nejvíc jsem byl překvapený po tom, co jsem z legrace vykonstruoval frankensteinové monstrum a ono se spustilo!:
echo $x $((0 + --++--++--x--++--++-- + 0)) $xNa mém bashi (GNU 4.4.12(1)-release) se překvapivě provede (s x=0). Schválně si ale v komentech bez spuštění tipněte, jaký výsledek to vyhodí. Na mém stroji mi přijde výsledek nelogický. P.S. Jestli to je chyba bashe, tak by se mě hodila pomoc, jak to vysvětlit v bugreportu pomocí priority operátorů
Tiskni
Sdílej:
Mám ještě jednu vtipnější :-P.Daj to sem :)
Ten reddit je asi tohle, že?Jj to je ono.