Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se po prázdninách dostal ke zrpacování nějakých měření a všímám si, že se mi přes prázdniny zvýšila řada Gnuplotu z 4.0 na 4.2. Co praští do očí na první pohled při interaktivním používání je nový terminál založený na wxwidgets.
Ale tím seznam příjemností nekončí.
Nový terminál jménem wxt
je příjemně antialiasován a zdá se, že defaultně podporuje unicode, což je příjemné pro české prostředí. Odstranitelná vada na kráse je, že defaultně má vypnutý enhanced mód zpracování textu, ale to spraví set term wxt enhanced
.
Potěšil mne také terminál pstex, který se zdá jako přesně to, co se mi hodí nejvíce.
V neposlední řadě je také příjemná podpora labelů přímo v souborech s daty, takže například pokud máme soubor data.txt:
1 2 2 2 3 4 "zajímavý bod" 4 2
a spustíme následující příkazy v gnuplotu:
set term wxt enhanced set offset 2,2,2,2 plot 'data.txt' title "něco^2", 'data.txt' with labels offset 0,1,0 notitle
dostaneme výsledek podobný připojenému obrázku
Co se zdá být zajímavým je také multiplot, který umožňuje vyskládat více grafů do jednoho obrázku, ale zatím jej nemám osahaný.
Prostě a jednoduše, ačkoliv jsem nečekal, že si nějak všimnu změn v nové verzi gnuplotu, mile mne překvapil tím, že změny bijí do očí, zatím v tom nejlepším smyslu.
Tiskni
Sdílej:
Interaktivny mod nepouzivam. Na cestinu/slovencinu mi staci existujuca podpora latin2, multiplot funguje uz vo verzii 4.0 (uspesne ho pouzivam).
Na druhu stranu podpora labelov v datovom subore sa mi celkom pozdava, aj ked zatial som nikdy nemusel nic take vyuzit. Ten unicode znie tiez dobre, hlavne ked si pomyslim na muky pri pridavani greckych pismen (terminal postscript).
Gnuplot je skvely program a daju sa v nom stvarat divy. Odporucam stranku gnuplot - not so Frequently Asked Questions a drzim palce pri merani, tiez ma nejake cakaju.
ln -s vim emacs
Co praští do očí na první pohled při interaktivním používání je nový terminál založený na wxwidgets.Já jsem chtěl antialiasing v GNUplotu opravdu hodně. Tak jsem Googlil, našel na sourceforgi diskusi, kde byl posílán neustále vylepšovaný patch pro wxTerm, a GNUplot tak asi půl roku (LS 2006) používal z CVS s aplikovaným patchem, abych měl wxt. A bylo to příjemné. Sice by si někdo mohl říct "pitomý antialiasing", ale ono v GNUplotu mě ty kostrbaté čáry a číslice dost otravovaly. Takže chápu, že Tě to těší
vim ~/.emacs