Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dnes jsem zjistil jednu zvláštní věc, které jsem si doposud vůbec nevšiml (konkretizuji až na konci příspěvku). Velmi okrajově jsem začal zkoumal možnosti tvorby balíčků na dvou dnes nejpopulárnějších distribucích Opensuse a Ubuntu. Nejznámějším projektem je bezesporu Susí buildservice, kde mohou být tvořeny balíčky pro libovolnou distribuci. Od Novellu jistě čin chvályhodný (kde jsou fanatičtí bojkotéři kvůli smlouvy s MS? ). Stačil jsem si povšimnout, že někteří místní tam přispívají nebo přispívali. Tento projekt je opensource a je zde po všechny. Velmi populární Ubuntu má svou obdobu, tzv Launchpad. Začal jsem se tedy o něj zajímat
To co jsem dlouhou dobu tušil konečně potvrzuje někdo z dodavatelů. Na Jiho-Ostravské radnici se dějí podivné věci okolo tendrů na výběr SW. Tento Ostravský obvod bývá dáván za vzor úspěšné migrace na opensource řešení, přesto místní zastupitelné neustále hledají kličky, jak odůvodnit nákup produktů Microsoftu. Docela by mě zajímalo, zda se mezi vámi nachází někdo, kdo by toto mohl potvrdit i zevnitř úřadu. Jako občan bych si také rád prostudoval ona vypisovaná a následně stornovaná výběrová řízení. Něco nám tady na Jihu příšerně zapáchá.
Dobrý den.
Přirozeným vývojem uživatele PC jsem dospěl do stádia, kdy mě hry nudí. Alespoň ty "moderní" super-hyper-efektové. Zjistil jsem, že moderní výkonou grafickou kartu vlastně vůbec nepotřebuji a tak jsem se rozhodl, že svoji obludu nahradím nečím malým, úsporným, s pasivem či jednoslotovým chladičem. Ono Call of duty ve Wine se stejně nedá pařit pořád.
Jak už jsem naznačil v nadpise, hodlám se ubírat směrem k červeným. nVidia byla sice dlouho téměř jedinou možností pro výkonou 3Dakceleraci, ale časy se mění. ATI dávno koupilo AMD, a otočilo kromidlo směrem k opensource. Ovladače RadonHD + ten druhý (jméno si nevzpomenu) se vyvíjejí mílovými kroky a vypadá to, že dám binárnímu bastlu v podobě kernel-modules (ať už se to právně obchází všelijak) konečně sbohem. Doporučte mi tedy modelovou řadu ATI, se kterou máte nejlepší zkušenosti.