Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dobrý den.
Přirozeným vývojem uživatele PC jsem dospěl do stádia, kdy mě hry nudí. Alespoň ty "moderní" super-hyper-efektové. Zjistil jsem, že moderní výkonou grafickou kartu vlastně vůbec nepotřebuji a tak jsem se rozhodl, že svoji obludu nahradím nečím malým, úsporným, s pasivem či jednoslotovým chladičem. Ono Call of duty ve Wine se stejně nedá pařit pořád.
Jak už jsem naznačil v nadpise, hodlám se ubírat směrem k červeným. nVidia byla sice dlouho téměř jedinou možností pro výkonou 3Dakceleraci, ale časy se mění. ATI dávno koupilo AMD, a otočilo kromidlo směrem k opensource. Ovladače RadonHD + ten druhý (jméno si nevzpomenu) se vyvíjejí mílovými kroky a vypadá to, že dám binárnímu bastlu v podobě kernel-modules (ať už se to právně obchází všelijak) konečně sbohem. Doporučte mi tedy modelovou řadu ATI, se kterou máte nejlepší zkušenosti.
PS.: Počítám s využitím jako RadeonHD driveru, jehož rozvoj bych rád sledoval, tak samozřejmě proprietárních driverů ATI jako prozatimní nutné zlo... Výkon 3D akcelerace požaduji asi na úrovni plynulého Compizu případně starých her z let 2000-2003 typu MoHAA.
Tiskni
Sdílej:
... navic je vse zklonovano, takze je jasne...že klony zase útočí ?
Detaily se zaobiraji mene inteligentni lide.To se krásně doplňuje s tvrzením, že dokonalost spočívá v maličkostech…
Detaily se zaobiraji mene inteligentni lide. Schopnost vytahnout pointu je domenou tech inteligentnejsich.A ešte inteligentnejší dokážu oboje
Takze s radeonhd sa to pouzivat da (predpokladam, ze DRI asi stale nejde)
Současný stav (git) je takový, že podpora DRI pro R5xx (a RS6xx, což je vlastně R5xx) už je, ale bohužel je to buď DRI nebo 2D akcelerace, ne oboje. Pro R6xx není ani jedno.
radeon 9250 uz nie je podporovany teda vsetky od radeon 9600 nadol uz nie su podporovane ...To plati jen pro fglrx - v opensource driveru je popora od nejstarsich Radeonu (Radeon 7000/VE), viz ATI Radeon chipset support na dri.freedesktop.org. Ono je to vlastne pochopitelne - proc by ve fglrx byla podpra pro kartu, ktera ma plnou podporu v opensource driveru.
Co si pamatuji tak první a posledn ATi co jsem měl doma byla před 4 roky 9600.. Glxgears vyhodili číslo 900Od te doby ten opensource driver o dost vylepsili - moje 9600 (324MHz jadro, 328MHz pameti) ma uz 1650 fps a to nemam ten nejnovejsi driver ...
Přirozeným vývojem uživatele PC jsem dospěl do stádia, kdy mě hry nudí.Blahopřeji.
radeon
vůbec nerozuměl.
A proč jste se jich tedy zbavoval?
Jak jste přišel na to, že jsem se jich zbavoval? V tu chvíli jsem potřeboval dvě, tak jsem koupil dvě. Teď by se mi hodila ještě jedna - počítač, do kterého bych ji potřeboval, měl tehdy v sobě 8500, ale ta mi do PCI-E slotu nějak nepasuje.
S | Jméno | Shrnutí | Typ --+--------------------------------------------+---------------------------------------------+----------------- | xorg-x11-driver-video-radeonhd | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | zdrojový balíček | xorg-x11-driver-video-radeonhd-debuginfo | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | balíček | xorg-x11-driver-video-radeonhd-debugsource | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | balíček mantisha:/home/marek/data/Video #Kde to mám reklamovat?
mantisha:/home/marek/data/Video # rpm -qv xorg-x11-server xorg-x11-server-7.3-110.9 mantisha:/home/marek/data/Video #Když k tomu přidám tohle, bude to jasnější? nemám nainstalován radeonhd a zároveň mám xorg server...
Informace pro balíček xorg-x11: Repozitář: openSUSE-11.0-Updates Název: xorg-x11 Verze:7.3-96.2 Arch.: x86_64 Poskytovatel: SUSE LINUX Products GmbH, Nuernberg, Germany Nainstalováno: Ano Stav: aktuální Instalovaná velikost: 8,4 M Shrnutí: X.Org core and sample applications Popis: This package contains the X.Org core and sample applications.Nevím, kde jis vzal tento xserver a určitě to není defaultní nastavení.
xorg-x11-driver-video
.