Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dobrý den.
Přirozeným vývojem uživatele PC jsem dospěl do stádia, kdy mě hry nudí. Alespoň ty "moderní" super-hyper-efektové. Zjistil jsem, že moderní výkonou grafickou kartu vlastně vůbec nepotřebuji a tak jsem se rozhodl, že svoji obludu nahradím nečím malým, úsporným, s pasivem či jednoslotovým chladičem. Ono Call of duty ve Wine se stejně nedá pařit pořád.
Jak už jsem naznačil v nadpise, hodlám se ubírat směrem k červeným. nVidia byla sice dlouho téměř jedinou možností pro výkonou 3Dakceleraci, ale časy se mění. ATI dávno koupilo AMD, a otočilo kromidlo směrem k opensource. Ovladače RadonHD + ten druhý (jméno si nevzpomenu) se vyvíjejí mílovými kroky a vypadá to, že dám binárnímu bastlu v podobě kernel-modules (ať už se to právně obchází všelijak) konečně sbohem. Doporučte mi tedy modelovou řadu ATI, se kterou máte nejlepší zkušenosti.
PS.: Počítám s využitím jako RadeonHD driveru, jehož rozvoj bych rád sledoval, tak samozřejmě proprietárních driverů ATI jako prozatimní nutné zlo... Výkon 3D akcelerace požaduji asi na úrovni plynulého Compizu případně starých her z let 2000-2003 typu MoHAA.
Tiskni
Sdílej:
... navic je vse zklonovano, takze je jasne...že klony zase útočí ?
Detaily se zaobiraji mene inteligentni lide.To se krásně doplňuje s tvrzením, že dokonalost spočívá v maličkostech…
Detaily se zaobiraji mene inteligentni lide. Schopnost vytahnout pointu je domenou tech inteligentnejsich.A ešte inteligentnejší dokážu oboje
Takze s radeonhd sa to pouzivat da (predpokladam, ze DRI asi stale nejde)
Současný stav (git) je takový, že podpora DRI pro R5xx (a RS6xx, což je vlastně R5xx) už je, ale bohužel je to buď DRI nebo 2D akcelerace, ne oboje. Pro R6xx není ani jedno.
radeon 9250 uz nie je podporovany teda vsetky od radeon 9600 nadol uz nie su podporovane ...To plati jen pro fglrx - v opensource driveru je popora od nejstarsich Radeonu (Radeon 7000/VE), viz ATI Radeon chipset support na dri.freedesktop.org. Ono je to vlastne pochopitelne - proc by ve fglrx byla podpra pro kartu, ktera ma plnou podporu v opensource driveru.
Co si pamatuji tak první a posledn ATi co jsem měl doma byla před 4 roky 9600.. Glxgears vyhodili číslo 900Od te doby ten opensource driver o dost vylepsili - moje 9600 (324MHz jadro, 328MHz pameti) ma uz 1650 fps a to nemam ten nejnovejsi driver ...
Přirozeným vývojem uživatele PC jsem dospěl do stádia, kdy mě hry nudí.Blahopřeji.
radeon
vůbec nerozuměl.
A proč jste se jich tedy zbavoval?
Jak jste přišel na to, že jsem se jich zbavoval? V tu chvíli jsem potřeboval dvě, tak jsem koupil dvě. Teď by se mi hodila ještě jedna - počítač, do kterého bych ji potřeboval, měl tehdy v sobě 8500, ale ta mi do PCI-E slotu nějak nepasuje.
S | Jméno | Shrnutí | Typ --+--------------------------------------------+---------------------------------------------+----------------- | xorg-x11-driver-video-radeonhd | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | zdrojový balíček | xorg-x11-driver-video-radeonhd-debuginfo | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | balíček | xorg-x11-driver-video-radeonhd-debugsource | Driver for AMD GPG (ATI) r5xx/r6xx Chipsets | balíček mantisha:/home/marek/data/Video #Kde to mám reklamovat?
mantisha:/home/marek/data/Video # rpm -qv xorg-x11-server xorg-x11-server-7.3-110.9 mantisha:/home/marek/data/Video #Když k tomu přidám tohle, bude to jasnější? nemám nainstalován radeonhd a zároveň mám xorg server...
Informace pro balíček xorg-x11: Repozitář: openSUSE-11.0-Updates Název: xorg-x11 Verze:7.3-96.2 Arch.: x86_64 Poskytovatel: SUSE LINUX Products GmbH, Nuernberg, Germany Nainstalováno: Ano Stav: aktuální Instalovaná velikost: 8,4 M Shrnutí: X.Org core and sample applications Popis: This package contains the X.Org core and sample applications.Nevím, kde jis vzal tento xserver a určitě to není defaultní nastavení.
xorg-x11-driver-video
.