Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dnes jsem zjistil jednu zvláštní věc, které jsem si doposud vůbec nevšiml (konkretizuji až na konci příspěvku). Velmi okrajově jsem začal zkoumal možnosti tvorby balíčků na dvou dnes nejpopulárnějších distribucích Opensuse a Ubuntu. Nejznámějším projektem je bezesporu Susí buildservice, kde mohou být tvořeny balíčky pro libovolnou distribuci. Od Novellu jistě čin chvályhodný (kde jsou fanatičtí bojkotéři kvůli smlouvy s MS? ). Stačil jsem si povšimnout, že někteří místní tam přispívají nebo přispívali. Tento projekt je opensource a je zde po všechny. Velmi populární Ubuntu má svou obdobu, tzv Launchpad. Začal jsem se tedy o něj zajímat
Launchpad je systém, který má pomoci s tvorbou software pro Ubuntu. Ano. Pro Ubuntu a..? nic. První velké zklamání, zase jedna typicky Ubuntí vychytávka pro vlastní píseček. Někdy bych skutečně rád věděl, co z projektu Ubuntu využijí nebo mohou využít ostatní? Proč mám pokaždé pocit o hraní si vždy pouze na vlastním písečku?
Nyní se podívejme na filozofii ubuntu. Jsou to opravdu hezká slova:
...Ubuntu rozlišuje pojem "svobodný" jako svoboda v nejširším slova smyslu a "zdarma" jako výraz ceny produktu - ačkoli jsme se zavázali, že za samotné používání nebo stahování Ubuntu nehodláme požadovat ani peníze. Nejdůležitější myšlenkou tedy není, jestli je Ubuntu dostupné zdarma, nýbrž jestli je opravdu software svobodný pro lidi, kteří ho chtějí instalovat a používat. Je to svoboda, která umožňuje komunitě kolem Ubuntu růst a sdílet své zkušenosti k zdokonalování Ubuntu...
Ubuntu je šťastné, že se může nazývat open source. Zatímco někteří tvrdí, že svobodný software a open source jsou soutěžící hnutí s odlišnými konci, my nevidíme svobodný a open source software ani jako odlišné ani nekompatibilní. Ubuntu s hrdostí zahrnuje členy hlásící se k oběma stranám svobodného softwaru i open source softwaru, a mnoho těch, kteří se hlásí k oběma.
Krásne ideje, a jak tvrdě kontrastují s realitou. Nevěřil jsem vlastním očím. Svobodný systém, který své jméno založil na vymezení se oproti "komerčním" distribucím (Fedora,Opensuse, Mandriva) vzniká na proprietárním softwaru. Launchpad je jen pro ubuntu a je to proprietární systém. Zírám. Kde jsou ty ideje ubuntu? Nejsou v Canonicalu pokrytci? Přirovnání, "kážou vodu a pijí víno" je myslím zcela na místě.
Tiskni
Sdílej:
Launchpad je systém, který má pomoci s tvorbou software pro Ubuntu. Ano. Pro Ubuntu a..? nic. První velké zklamání, zase jedna typicky Ubuntí vychytávka pro vlastní píseček. Někdy bych skutečně rád věděl, co z projektu Ubuntu využijí nebo mohou využít ostatní? Proč mám pokaždé pocit o hraní si vždy pouze na vlastním písečku?Hele, ty inteligente, raději se nauč číst, pokud ti to tvůj vrabčí mozek dovolí. Možná pak zjistíš, že na Launchpadu hostuje mnoho projektů, s Ubuntu nijak nesouvisejících.
Velmi populární Ubuntu má svou obdobu, tzv Launchpad.Launchpad není obdobou BuildService.
Svobodný systém, který své jméno založil na vymezení se oproti "komerčním" distribucím (Fedora,Opensuse, Mandriva) vzniká na proprietárním softwaru.Na to jsi přišel jak?
Launchpad je jen pro ubuntu a je to proprietární systém.Všichni, co Launchpad provozují, mají přístup ke zdrojovým kódům, mohou je měnit a redistribuovat. Přečti si svobodné licence a přestaň raději plkat píčoviny (padon za to slovo, ale na prostý lid se snažím být bodrý).
Hele, ty inteligente, raději se nauč číst, pokud ti to tvůj vrabčí mozek dovolí. Možná pak zjistíš, že na Launchpadu hostuje mnoho projektů, s Ubuntu nijak nesouvisejících.Nejdříve jsem chtěl odpovědět trošku ostřeji, ale pak jsem si všiml slova Ubuntu v tvém záhlaví, ponechám tvé osobní urážky tedy bez komentáře. Vy ubunťáci už asi holt máte takovou kulturu. Je jistě zábavné co si myslíš o Launchpadu ty, směrodatné ovšem je, co o něm říká Canonical: Created for Ubuntu
Na to jsi přišel jak?Přímo na webu ubuntu. Doporučuji ti to přečíst, dozvíš se spoustu zajímavých věcí: Ubuntu will always be free of charge, including enterprise releases and security updates Pro ulehčení tvého chápání jsem důležitou část zvýraznil.
Všichni, co Launchpad provozují, mají přístup ke zdrojovým kódům, mohou je měnit a redistribuovat. Přečti si svobodné licence a přestaň raději plkat píčoviny (padon za to slovo, ale na prostý lid se snažím být bodrý).Opět, můžeš se zde vyblejt, co hrdlo ráčí, ale lauchpad není opensource! Cituji: "Launchpad is not open source" PS.: Pěkné stránky o Gnome - chválím.. Škoda jen, že Gnome není stejně použitelné jako je hezké...
Created for UbuntuAnglicko-český slovník.
Přímo na webu ubuntu. Doporučuji ti to přečíst, dozvíš se spoustu zajímavých věcí: Ubuntu will always be free of charge, including enterprise releases and security updates Pro ulehčení tvého chápání jsem důležitou část zvýraznil.a) kde je to vymezení vůči komerčním distribucím?; b) kde jsi vzal, že např. Fedora je komerční?
Ty jsi někde získal Launchpad bez zdrojových kódů?Všichni, co Launchpad provozují, mají přístup ke zdrojovým kódům, mohou je měnit a redistribuovat. Přečti si svobodné licence a přestaň raději plkat píčoviny (padon za to slovo, ale na prostý lid se snažím být bodrý).Opět, můžeš se zde vyblejt, co hrdlo ráčí, ale lauchpad není opensource! Cituji: "Launchpad is not open source"
Někdy bych skutečně rád věděl, co z projektu Ubuntu využijí nebo mohou využít ostatní?Ubuntu ma nejak uzavrene repozitare, nebo co? Brani ti snad neco v tom vzit zdrojaku ruznych utilitek z dilny Ubuntu a pouzit je ve sve distribuci?
Nevěřil jsem vlastním očím. Svobodný systém, který své jméno založil na vymezení se oproti "komerčním" distribucím (Fedora,Opensuse, Mandriva) vzniká na proprietárním softwaru.Aaaa, dalsi urvanec, ktery musi mit zdrojaky ke vsemu kdykoliv si usmysli a dupne si? Zaslouzil bys akorat tak vypleskat. Co si myslis, ze delat open source projekt znamena jenom otevrit SVN a "stahnete si to"? Rizeni a provoz otevreneho softwaru vyzaduje lidi. A svete div se, Canonical ma i "par" jinych projektu, ktere jsou opensource a vyzaduji lidske zdroje. Proste a jednoduse ted nemaji zdroje na to, aby z toho udelali open source projekt. Az je budou mit, tak to otevrou. Stejne by me zajimalo, kolik procent z tech urvancu, co neustale moralizuji Canonical za uzavreny Launchpad, by ten SW vlastne vyuzivalo... Hadam, ze vetsina jsou jen lidi, co maji prilis mnoho volneho casu a otravujou.