Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vtip je v tom žeVtip je v tom, ze v tom by mozna ten vtip byl, kdyby to bylo tak strasne vtipne. Kdyz jsem byl mensi, chtel jsem strasne napsat hru, protoze bych pak mohl hrat a predstirat, ze ladim.
jo už mužeš chrpniku :D :D ;D ;D
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
in rust we trust :D ;D
Tyvole...
"Install Rust" - "Using rustup (Recommended)"
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
Tak pokud máš balíček rustup
v distribuci, bude patrně lepší si to nainstalovat přes balíčkovač, ale pokud ne, tak v čem přesně je ten bezpečnostní problém?
No, nejspíš v tom, že si třeba jako root spustíš v systému bůhvíjaký shellscript, který se tě před tím stáhnul bůhvíodkud?Ten nástroj je určenej na stahování binární distribuce kompilátoru od téže organizace. Takže stáhnout a spustit binárku od nich můžu, ale skript ne?
Standardní balíček je dnes zpravidla podepsaný distribucí nebo správcem repozitáře, takže tam je alespoň nějaká jistota. U toho scriptu nezbývá než věřit. Jak říká Gréta: In Rust we trust.Jenže to In Rust we trust musí platit tak jako tak, protože trusting-trust, což nezmění ani krví podepsaný balíček od nejvyššího správce repozitáře. Čím asi myslíš, že oni sestavují rustc? Odpověď je, že předchozí binárkou rustc. Tohle se vyřeší až ve chvíli kdy někdo jiný (3rd party) naimplementuje kompilátor Rustu. Do té doby není jiná možnost než In Rust we trust.
git clone; ./configure; make
.
Always examine scripts downloaded from the internet before running them locally. $ curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh $ sudo sh get-docker.shNicméně Gitlab to má stejně (jen pro pitomý přidání repositáře):
curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ee/script.deb.sh | sudo bashA jsou projekty, kde to je opravdu jediný oficiální postup. Viz třeba supr trůůůpr Bitwarden master security echt safe řešení na správu hesel (install), což ve finále naladí docker:
curl -Lso bitwarden.sh https://go.btwrdn.co/bw-sh \ && chmod +x bitwarden.sh ./bitwarden.sh install ./bitwarden.sh startJá to zásadně nespouštím, raději chvilku strávím tím, abych zjistil, co ten skript dělá a pak to všechno provedl ručně sám.
Nejde tedy v nedůvěru ve stylu, že by tam mohla být nějaká nebezpečnost v podobě dávání roota někomu, ale nebezpečnost v tom, že ten skript ti může v systému změnit něco, na co nechceš sahat, nebo něco, co ti v budoucnu vytvoří problém.Jo, s tim souhlasim, např. aktualizace a odinstalace pak je (může být) problém...
Stále nechápu, co je špatného na normálním postupu stylem : přidej si klíč, přidej si repo, udělej update, nalaď si tento balík...Není na tom nic špatného. No, tak tys tam těch příkladů zmínil víc různých a neplatí na všechny stejná odpověď. U toho gitlabu mi to taky přijde zbytečný, vzhledem k tomu, že mají balíky pro Debian. U toho dockeru moc nevim, kde ses k tomu proklikal, já se dostal na stránku get Docker, kde nabádají k použití balíku... U těch ostatních často jde o to, že ty projekty prostě nemají prostředky / energii / morál, aby poskytovali balíčky a repozitáře pro X všelijakých distribucí.
ABCLinuxu táhne dolu jedno svintstvo, co se načítá na stránce.Tento krát to ale šlo.Tak jsem to nakonec dal to rekognyce hlasu.
tamta stránka redux asi nefunguje a když redux jakoby googlim tak mi to furt hází nějakej výživovej doplněk :'( :'(
hovorka udělej napůlnoc javu hele :D :D ;D
Tiskni
Sdílej: