OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vtip je v tom žeVtip je v tom, ze v tom by mozna ten vtip byl, kdyby to bylo tak strasne vtipne. Kdyz jsem byl mensi, chtel jsem strasne napsat hru, protoze bych pak mohl hrat a predstirat, ze ladim.
jo už mužeš chrpniku :D :D ;D ;D
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
in rust we trust :D ;D
Tyvole...
"Install Rust" - "Using rustup (Recommended)"
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
Tak pokud máš balíček rustup
v distribuci, bude patrně lepší si to nainstalovat přes balíčkovač, ale pokud ne, tak v čem přesně je ten bezpečnostní problém?
No, nejspíš v tom, že si třeba jako root spustíš v systému bůhvíjaký shellscript, který se tě před tím stáhnul bůhvíodkud?Ten nástroj je určenej na stahování binární distribuce kompilátoru od téže organizace. Takže stáhnout a spustit binárku od nich můžu, ale skript ne?
Standardní balíček je dnes zpravidla podepsaný distribucí nebo správcem repozitáře, takže tam je alespoň nějaká jistota. U toho scriptu nezbývá než věřit. Jak říká Gréta: In Rust we trust.Jenže to In Rust we trust musí platit tak jako tak, protože trusting-trust, což nezmění ani krví podepsaný balíček od nejvyššího správce repozitáře. Čím asi myslíš, že oni sestavují rustc? Odpověď je, že předchozí binárkou rustc. Tohle se vyřeší až ve chvíli kdy někdo jiný (3rd party) naimplementuje kompilátor Rustu. Do té doby není jiná možnost než In Rust we trust.
git clone; ./configure; make
.
Always examine scripts downloaded from the internet before running them locally. $ curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh $ sudo sh get-docker.shNicméně Gitlab to má stejně (jen pro pitomý přidání repositáře):
curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ee/script.deb.sh | sudo bashA jsou projekty, kde to je opravdu jediný oficiální postup. Viz třeba supr trůůůpr Bitwarden master security echt safe řešení na správu hesel (install), což ve finále naladí docker:
curl -Lso bitwarden.sh https://go.btwrdn.co/bw-sh \ && chmod +x bitwarden.sh ./bitwarden.sh install ./bitwarden.sh startJá to zásadně nespouštím, raději chvilku strávím tím, abych zjistil, co ten skript dělá a pak to všechno provedl ručně sám.
Nejde tedy v nedůvěru ve stylu, že by tam mohla být nějaká nebezpečnost v podobě dávání roota někomu, ale nebezpečnost v tom, že ten skript ti může v systému změnit něco, na co nechceš sahat, nebo něco, co ti v budoucnu vytvoří problém.Jo, s tim souhlasim, např. aktualizace a odinstalace pak je (může být) problém...
Stále nechápu, co je špatného na normálním postupu stylem : přidej si klíč, přidej si repo, udělej update, nalaď si tento balík...Není na tom nic špatného. No, tak tys tam těch příkladů zmínil víc různých a neplatí na všechny stejná odpověď. U toho gitlabu mi to taky přijde zbytečný, vzhledem k tomu, že mají balíky pro Debian. U toho dockeru moc nevim, kde ses k tomu proklikal, já se dostal na stránku get Docker, kde nabádají k použití balíku... U těch ostatních často jde o to, že ty projekty prostě nemají prostředky / energii / morál, aby poskytovali balíčky a repozitáře pro X všelijakých distribucí.
ABCLinuxu táhne dolu jedno svintstvo, co se načítá na stránce.Tento krát to ale šlo.Tak jsem to nakonec dal to rekognyce hlasu.
tamta stránka redux asi nefunguje a když redux jakoby googlim tak mi to furt hází nějakej výživovej doplněk :'( :'(
hovorka udělej napůlnoc javu hele :D :D ;D
Tiskni
Sdílej: