Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Vtip je v tom žeVtip je v tom, ze v tom by mozna ten vtip byl, kdyby to bylo tak strasne vtipne. Kdyz jsem byl mensi, chtel jsem strasne napsat hru, protoze bych pak mohl hrat a predstirat, ze ladim.
jo už mužeš chrpniku :D :D ;D ;D
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
in rust we trust :D ;D
Tyvole...
"Install Rust" - "Using rustup (Recommended)"
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
Tak pokud máš balíček rustup
v distribuci, bude patrně lepší si to nainstalovat přes balíčkovač, ale pokud ne, tak v čem přesně je ten bezpečnostní problém?
No, nejspíš v tom, že si třeba jako root spustíš v systému bůhvíjaký shellscript, který se tě před tím stáhnul bůhvíodkud?Ten nástroj je určenej na stahování binární distribuce kompilátoru od téže organizace. Takže stáhnout a spustit binárku od nich můžu, ale skript ne?
Standardní balíček je dnes zpravidla podepsaný distribucí nebo správcem repozitáře, takže tam je alespoň nějaká jistota. U toho scriptu nezbývá než věřit. Jak říká Gréta: In Rust we trust.Jenže to In Rust we trust musí platit tak jako tak, protože trusting-trust, což nezmění ani krví podepsaný balíček od nejvyššího správce repozitáře. Čím asi myslíš, že oni sestavují rustc? Odpověď je, že předchozí binárkou rustc. Tohle se vyřeší až ve chvíli kdy někdo jiný (3rd party) naimplementuje kompilátor Rustu. Do té doby není jiná možnost než In Rust we trust.
git clone; ./configure; make
.
Always examine scripts downloaded from the internet before running them locally. $ curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh $ sudo sh get-docker.shNicméně Gitlab to má stejně (jen pro pitomý přidání repositáře):
curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ee/script.deb.sh | sudo bashA jsou projekty, kde to je opravdu jediný oficiální postup. Viz třeba supr trůůůpr Bitwarden master security echt safe řešení na správu hesel (install), což ve finále naladí docker:
curl -Lso bitwarden.sh https://go.btwrdn.co/bw-sh \ && chmod +x bitwarden.sh ./bitwarden.sh install ./bitwarden.sh startJá to zásadně nespouštím, raději chvilku strávím tím, abych zjistil, co ten skript dělá a pak to všechno provedl ručně sám.
Nejde tedy v nedůvěru ve stylu, že by tam mohla být nějaká nebezpečnost v podobě dávání roota někomu, ale nebezpečnost v tom, že ten skript ti může v systému změnit něco, na co nechceš sahat, nebo něco, co ti v budoucnu vytvoří problém.Jo, s tim souhlasim, např. aktualizace a odinstalace pak je (může být) problém...
Stále nechápu, co je špatného na normálním postupu stylem : přidej si klíč, přidej si repo, udělej update, nalaď si tento balík...Není na tom nic špatného. No, tak tys tam těch příkladů zmínil víc různých a neplatí na všechny stejná odpověď. U toho gitlabu mi to taky přijde zbytečný, vzhledem k tomu, že mají balíky pro Debian. U toho dockeru moc nevim, kde ses k tomu proklikal, já se dostal na stránku get Docker, kde nabádají k použití balíku... U těch ostatních často jde o to, že ty projekty prostě nemají prostředky / energii / morál, aby poskytovali balíčky a repozitáře pro X všelijakých distribucí.
ABCLinuxu táhne dolu jedno svintstvo, co se načítá na stránce.Tento krát to ale šlo.Tak jsem to nakonec dal to rekognyce hlasu.
tamta stránka redux asi nefunguje a když redux jakoby googlim tak mi to furt hází nějakej výživovej doplněk :'( :'(
hovorka udělej napůlnoc javu hele :D :D ;D
Tiskni
Sdílej: