Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Programovací jazyk rust včera oslavil již pátý rok růstu od verze 1.0.
A hru Rust znáte? I když vypadá celkem zajímavě, já ji nehrál, prostě se mi nechtělo být ten osmnáctý. Nevím, třeba se něco za těch pár let změnilo a vývojáři přepsali hru ze C# skriptů herního engine Unity do nějakého poctivého jazyka, třeba rustu, a vyřešili tak své problémy s Unity. Ano, jsem naivní optimista a předpokládám že to od nich nebyly výmluvy
Je pozoruhodné, jak se liší výsledky vyhledávání pokud zadáte do internetového prohlížeče pouze "rust" nebo "rust linux".
Tiskni
Sdílej:
Vtip je v tom žeVtip je v tom, ze v tom by mozna ten vtip byl, kdyby to bylo tak strasne vtipne. Kdyz jsem byl mensi, chtel jsem strasne napsat hru, protoze bych pak mohl hrat a predstirat, ze ladim.
jo už mužeš chrpniku :D :D ;D ;D
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
in rust we trust :D ;D
Tyvole...
"Install Rust" - "Using rustup (Recommended)"
url --proto '=https' --tlsv1.2 -sSf https://sh.rustup.rs | sh
Tohle má někdo brát vážně jako bezpečný programovací jazyk?
Tak pokud máš balíček rustup
v distribuci, bude patrně lepší si to nainstalovat přes balíčkovač, ale pokud ne, tak v čem přesně je ten bezpečnostní problém?
No, nejspíš v tom, že si třeba jako root spustíš v systému bůhvíjaký shellscript, který se tě před tím stáhnul bůhvíodkud?Ten nástroj je určenej na stahování binární distribuce kompilátoru od téže organizace. Takže stáhnout a spustit binárku od nich můžu, ale skript ne?
Standardní balíček je dnes zpravidla podepsaný distribucí nebo správcem repozitáře, takže tam je alespoň nějaká jistota. U toho scriptu nezbývá než věřit. Jak říká Gréta: In Rust we trust.Jenže to In Rust we trust musí platit tak jako tak, protože trusting-trust, což nezmění ani krví podepsaný balíček od nejvyššího správce repozitáře. Čím asi myslíš, že oni sestavují rustc? Odpověď je, že předchozí binárkou rustc. Tohle se vyřeší až ve chvíli kdy někdo jiný (3rd party) naimplementuje kompilátor Rustu. Do té doby není jiná možnost než In Rust we trust.
git clone; ./configure; make
.
Always examine scripts downloaded from the internet before running them locally. $ curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh $ sudo sh get-docker.shNicméně Gitlab to má stejně (jen pro pitomý přidání repositáře):
curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ee/script.deb.sh | sudo bashA jsou projekty, kde to je opravdu jediný oficiální postup. Viz třeba supr trůůůpr Bitwarden master security echt safe řešení na správu hesel (install), což ve finále naladí docker:
curl -Lso bitwarden.sh https://go.btwrdn.co/bw-sh \ && chmod +x bitwarden.sh ./bitwarden.sh install ./bitwarden.sh startJá to zásadně nespouštím, raději chvilku strávím tím, abych zjistil, co ten skript dělá a pak to všechno provedl ručně sám.
Nejde tedy v nedůvěru ve stylu, že by tam mohla být nějaká nebezpečnost v podobě dávání roota někomu, ale nebezpečnost v tom, že ten skript ti může v systému změnit něco, na co nechceš sahat, nebo něco, co ti v budoucnu vytvoří problém.Jo, s tim souhlasim, např. aktualizace a odinstalace pak je (může být) problém...
Stále nechápu, co je špatného na normálním postupu stylem : přidej si klíč, přidej si repo, udělej update, nalaď si tento balík...Není na tom nic špatného. No, tak tys tam těch příkladů zmínil víc různých a neplatí na všechny stejná odpověď. U toho gitlabu mi to taky přijde zbytečný, vzhledem k tomu, že mají balíky pro Debian. U toho dockeru moc nevim, kde ses k tomu proklikal, já se dostal na stránku get Docker, kde nabádají k použití balíku... U těch ostatních často jde o to, že ty projekty prostě nemají prostředky / energii / morál, aby poskytovali balíčky a repozitáře pro X všelijakých distribucí.
ABCLinuxu táhne dolu jedno svintstvo, co se načítá na stránce.Tento krát to ale šlo.Tak jsem to nakonec dal to rekognyce hlasu.
tamta stránka redux asi nefunguje a když redux jakoby googlim tak mi to furt hází nějakej výživovej doplněk :'( :'(
hovorka udělej napůlnoc javu hele :D :D ;D