Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
hovorka ti tam jako chybí poslední vobrázek kde by karel chrápal na židli v práci :O :O :D :D :D :D ;D
joa sem si jako něčeho všimla ;D ;D žanetě s komiksem teďko jakoby pomáhá nějakej adam havelka nóóó a havelka a hovorka přece zní skoro uplně stejně jako while a whale :O :O :D :D ;D ;D
se mi jako najednu stranu nelíbí že si často lepšejší nápady škudlíš prosebe ale zase bysi nám moch jakoby zapnout tu diskuzi pod komiksem ne?????? ;D ;D a když ji jako nezapneš tak seto řekne panoj krčmářoj žeseš tamten dvojitej agent a bude :O :O ;D ;D
... :).si jako kupte věčí postel do který se vejdete voba najednou a nemusíte se ve spaní střídat ne asi :O :D :D ;D
doufám žeti jako v zimě dává na balkon aspoň spacák :D ;D
No, jakmile jeden voják vstával do služby, do jeho ještě teplé postele si šel lehnout voják kterému právě směna skončila. Takže na jednom lůžku se nepřetržitě střídali tři různí lidé. Že by voják zaspal směnu se prakticky vůbec nestávalo.
a stejně seto krčmářoj řekne že seš hovorka když nám tu diskuzi jako nezapneš :O ;D neni důležitý coje pravda ale čemu kčmář uvěří :O :D ;D ;D ne tě jenom zlobim žalovat se nebude :D ;D ;D
každopádně díky za komiksy jeto bez přehánění druhá nejvíc nejlepší věc tam po článečcích vod tišnovskýho. jedna z tědletěch dvou věcí na rootu chybět tak tam asi už vubec nelezu. lidi si často jako myslej žeto je frk frk hotovo a neuvědomujou si že s tim komiksem muže bejt víc přemejšlení a práce než copypastnout nějakou pitominu z manuálu nebo přeložit random vygoogleninu a vydávat to za článeček :/ :/ je škoda že vám tam jako nejde zato ani poděkovat a fakt si toho co tam jako děláte vážim :D ;D
nóóó a nemáš nějaký informace zevnitř jestli tu diskuzi zapnou nezapnou nebo tak něco?? lidi by tam neblbli víc než blbnou tady a neni to jako žádná hrůůůůza jak vám možná nalhávali. ve dvou byste to klidně vodadminovali jestli na moderovaný/cenzurovaný diskuzi jako ty suchárci z managementu trvaj. klidně taky pomužu schalovat komenty jestli mě to jako nechaj dělat :D :D ;D ;D

nóóóó vždycky je cokoliv lepšejší než nic :D možná by je jako aspoň šlo ukecat k tomu žeby na fóru udělali nějakou kategorii komiks/humor někde dole mezi 'vodkladištěm' a 'o serveru root.cz' bejt celá komiksová diskuze jako jedno jediný vláko byto byl celkem dobrej chaos :O :D :D ;D
ale přebarvit logo stránek z černý na bílou expertům trvalo tejden tak nevim :O :O :D ;D
Tiskni
Sdílej: