CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Květnové události ze stavění jsou tu.
- okukuju další nabídky hypotéky - kolega architektky spolupracuje s Partners takže jsme domluvili schůzku a doporučuje Hypoteční banku s jejich nabídkou 4%
- další nabídka hypotéky, tektokrát od Modré pyramidy 4,2% na 28 let s 6 letou fixací a možností předčasně úvěr splatit
- další poradce Citadela finance, také doporučují Hypoteční banku - 4%
- zatímco v Bratislavě nás drtili Švédové my jsme měli schůzku s architektkou a elektrikáře ohledně umístění a počtu zásuvek, světel apod. Dozvěděl jsem se, že na nízkoenergetický dům se nedostaneme, vypočtená spotřeba by měla být 59kW/m2 na rok :o/
Termín odevzdání projektu by měl být koncem června.
- dostal jsem dopis od ČEZu, že přípojka je postavená, mám ještě dodat revizi k přípojce a "žádost o připojení k distribuční soustavě"
- bylo mi doporučeno že jako dočasnou přípojku pro stavbu mám nechat udělat rozvaděč se zásuvkami zezadu na antoníčku, takže jsem si udělal mini výběrové řízení a sehnal jsem to cca za 6 tisíc i s revizí u u firmy která je i smluvní partner ČEZu, takže tam vyřídím i tu žádost o připojení.
- poslední pátek v květnu jsem zajel do Říčan s tím že zkusím obejít sousedy a předat jim k podepsání "souhlas vlastníka sousedního pozemku" k ohlášení stavby. Ze 7 sousedů jsem předal 3 papíry, od 2 už podepsáno mám a 2 jsem posílal poštou.
Zašel jsem i do firmy kvůli žádosti a domluvil, že do 5 dnů udělají dočasnou připojku s jističem a zásuvkami.

- kvůli podpisu smlouvy o budoucí smlouvy o dílo s dodavatelem jsem se znovu poptával kdy architektka plánuje odevzdat projekt. Za pár dní se mi dostalo odpovědi:
"Váš projekt je hotov, pouze čekáme na odevzdání energetického průkazu, který by měl dorazit během dvou dnů a výsledky radonového průzkumu. Zároveň nic nebrání tomu, abychom začali vyřizovat ohlášení stavby."
jupí!
Takže teď jdu sehnat ty sousedy od sousedů ... a začnem řešit ohlášení stavby
Tiskni
Sdílej:
nerez ideální!
)
Asi jsem ze staré školy, ale člověk co si vezme hypotéku "až do smrti" je u mě magor. To nemyslím zle, ale jen tak všeobecně..
Hypotéka na 28 let...Robi sa to tak v poslednej dobe uplne bezne, hypo sa berie na co najdlhsi mozny cas ( nizke splatky ) a skracuje sa to mimoriadnymi splatkami ( bud to umoznuje banka periodicky, alebo sa to sysli niekde bokom a nasledne sa o to ponizuje refinanc ). Usetris na urokoch, okrem toho mas nizke splatky, takze v pripade pruseru nemusis ist do banky s prosikom. Tak. A kto je teraz magor?Asi jsem ze staré školy, ale člověk co si vezme hypotéku "až do smrti" je u mě magor. To nemyslím zle, ale jen tak všeobecně..
>>> platíš někomu cizímu do kapsy
Naprosty souhlas, ale radeji mozna platit jednomu clovickovi nez pupkatym nenazranym kravatakum v bance. Navic bych to neprehanel s tou jistotou ze "dum na hypoteku je muj".
Jedoznacne receno .... nahouby je oboje.
jsem z toho trochu zmateny, protoze segra rikala ze se meril az kdyz meli postaveny barak, do kazde mistnosti se dala na delsi dobu nejaka sonda
Vysledkem radonoveho mereni je ze Vam provadejici firma vystavi za nekolik tisic papir ze tam "radon nemate"
Spociva to v zatluceni trubky do zeme a odebrani vzorku pudy. Nepredpokladam, ze by se dal tim nekdo zabyval.