Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Od minulého zápisku jsem posbíral pár užitečných informací, pokud by to někoho zajímalo, shrnu to přehledně zde do blogu. České banky jsou evidentně experty v zametání s klientem, takže volba produktů nakonec není vůbec jednoduchá. Základní podmínku plně funkčního IB v Linuxu a přehledných produktů více či méně splňuje alespoň z poloviny vytšina bank. Problémy člověk objeví, podívá-li se pod pokličku.
Zajímavou (i když poněkud exotickou) informací může být fakt, že Banky s vlastníkem z USA neposkytují karetní a finanční služby ve vybraných zemích. Jistě, do Sýrie nebo Íránu by se rád podíval jen málokdo, ale koho láká exotická Kuba, mohl by tvrdě narazit. Žhavými kandidáty, kterří vás nechají na takové dovolené s nefunkční kartou jsou GE Money a Citibank.
GE money mají poněkud svérázný přístup k zákazníkovi. Pro založení obyčejného účtu požadují dva doklady totožnosti, které si navíc rádi ofocují. VOP tétobanky se mi zdají nejméně přehledné ze všech a při pozorném čtení se mi varovně pozdává, že odsouhlasením se vzdávám podezřelého objemu vlastních práv (dokonce i na české poměry!!!), a vztah banka-klient je co do práv a povinností hrubě nevyvážený. Zamestnanci GE mají občas tendenci telefonicky ověřovat platnost platby, k čemuž si lze na internetu přečíst pár historek. Když k tomu připočtu negativní reference diskutujících na internetu, ale i v mém okolí, GE money mohu vyloučit, stejně jako hodně drahou Citibank.
Dalším velkým hráčem je ČSOB. Podpora Linuxu žádná, mnohým to sice funguje, najde se i řada jiných, kteří reportují občasné nebo i trvalé problémy. Karty ČSOB údajně neumožňují zakázat placení na internetu, což platí i pro všechny subjekty využívající k vydávání karet tuo banku.
Z hlediska Linuxu a webových prohlížečů mnohem vstřícnější KB, má ovšem poněkud podivné webové rozhraní elektronického bankovnictví, kódování znaků snad dokonce CP1250 , nelze dle svého uvážení využívat pouze SMS autorizaci bez certifikátu v souboru, a jako třešničku na dortu se člověk dočte, že KB žaluje vlastní klienty, jejichž bankovní účet byl napaden přes internet zloději
Z velkých bank tu zbývají už jen rakouská RB a rakouská ČS. Internetové bankovnictví obou bank je skutečně multiplatformní, běhá to skutečně v ledasčem. Bohužel E-konto od Raifky má smysl jen při vkladu nad 25000 měsíčně, a osobní účet je nepřehledný předražený zmatek, který snad ni nebudu dále komentovat. Jako perličku přidávám k dobru informaci, že ČS žaluje svého klienta za to, že mu údajně bankomat vydal (kvůli chyby pracovníka banky plního bankomat) místo tisícovek dvoutisícovky, což klient vehemntně popírá.
Zbývají tu už jen nízonákladové mBank a FIO. Stručně řečeno mBank neumí zahraniční platby, FIO zase nemá vlastní karty, což je docela problém.
Když bych to měl shrnout, je určitě lépe, vlastnit platební kartu vydanou evropskou bankou. Když člověk vyloučí všechny s podivným internebankingem, a přihlédne k parametrům běžných účtů a chování bank ke klientům, zajímavou kombinací může být běžný účet u mBank nebo FIO, a k tomu kreditka VISA Classic (od 3000/měsíc zdarma) nebo VISA Extra (25 za měsíc kdy byla použita), dokonce i chytrá karta ČS nemusí být v základní variantě s 1 službou(19/měsíc) - karta zdarma (odpuštěn roční poplatek) špatná. člověk sice zaplatí 12x19kč ročně, ale může dále využívat Bonusprogram, + ty nesmyslné nepoužitelné výhody, co k té kartě automaticky jsou. Kombinaci FIO nebo mBank + kreditka RB nebo ČS budu muset více promyslet. V kombinaci s nějakým spořicím účtem (doplňujícím zahraniční platby k mBank) by tato kombinace nemusela být vůbec špatná! Dokonce i se spořitelnou (kreditka) a to už je co říct.
Tiskni
Sdílej:
IB Komerčky má ještě jednu nevýhodu - neustále aktualizace. Snad po každé, co se manželka přihlašuje, se stahuje nová verze Javového apletu, který není zrovna nejmenší. Pokud někdo používá pomalé připojení, třeba mobilní, tak je to fakt chuťovka.
Na objectu není nic špatného, jen oni tam mají nestandardní či zastaralé elementy embed a param:
<object width="744px" height="1100px" classid="clsid:CA8A9780-280D-11CF-A24D-444553540000"> <param value="/download/sazebniky/pdf/sazebnik_UCB_retail_IND_110315_A4.pdf#zoom=93,55,80&page=3&scrollbar=0&toolbar=0&statusbar=0&messages=0&navpanes=0&" name="src"> <embed width="744px" height="1100px" pluginspage="http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html" type="application/pdf" src="/download/sazebniky/pdf/sazebnik_UCB_retail_IND_110315_A4.pdf#zoom=93,55,80&page=3&scrollbar=0&toolbar=0&statusbar=0&messages=0&navpanes=0&"> </object>
Správně by mělo stačit:
<object width="744px" height="1100px" data="/download/sazebniky/pdf/sazebnik_UCB_retail_IND_110315_A4.pdf#zoom=93,55,80&page=3&scrollbar=0&toolbar=0&statusbar=0&messages=0&navpanes=0&" type="application/pdf"/>
A když na to koukám, tak ani nemají escapované ampersandy.
Ale z hlediska použitelnosti je to impotence prohlížeče, že nenabízí uložení/otevření odkazovaného objektu (nepodporovaného typu).
44. Započtení. Klient souhlasí s tím, že Banka je oprávněna kdykoli započíst své splatné i nesplatné pohledávky za Klientem bez ohledu na měnu, ve které jsou denominovány, a na právní vztah, z něhož vyplývají, proti jakýmkoli pohledávkám Klienta za Bankou, splatným i nesplatným, vedených Bankou na kterémkoli z účtů. Započtení pohledávek v cizí měně provede Banka s použitím Uveřejněného směnného kursu ke dni započtení. Klient výslovně ujednává a souhlasí s tím, že ustanovení § 361 Obchodního zákoníku se nevztahují na žádný smluvní vztah mezi Klientem a Bankou. Právo zápočtu podle tohoto článku může Banka využít i kdykoli po skončení smluvního vztahu s Klientem. Banka je oprávněna provést započtení svých pohledávek vůči pohledávce Klienta vyplývající ze Smlouvy o Běžném účtu i v období od zániku Smlouvy o Běžném účtu do zrušení Běžného účtu, zřízeného na základě zaniklé Smlouvy o Běžném účtu a u fyzické osoby bez ohledu na to, zda se jedná nebo nejedná o podnikatele. Pokud není výslovně dohodnuto jinak, není Klient oprávněn jednostranně započíst své pohledávky za Bankou proti jakýmkoli svým závazkům vůči Bance.Tomu říkám luxus. Dále mě zaujalo:
Odpovědnost Banky 46. Omezení odpovědnosti 47. Vyloučení odpovědnosti Banky 48. Třetí strana jako zástupceTedy Odpovědnost banky spočívá ve vyjímkách z odpovědnosti a právu dle uvážení banky použít třetí stranu za účelem prosazování vlastních zájmů
50. Odškodnění a úhrada nákladů. Klient se zavazuje Banku odškodnit nad rámec jistiny, sjednané smluvní pokuty, smluvních úroků a úroků z prodleníZda se banka zavazuje odškodnit klienta v opačném případě jsem nenašel.
GE .... rada si ofocuje doklad totoznosti kazdych 10 let. Pokud nepredlozite novou obcanku ke skenu tak lidove vysvetluji ... mate stesti ze vas si pamatujem jinak bychom vam nemohli doklad totoznosti uznat. Pri teto operaci dostanete k podpisu papir na nemz je uvedeno zamestnani, bydliste, telefon ... Pokud jiz pracujete jinde, bydlite jinde, mate jiny telefon tak to dle soudruzky na prepazce nevadi a na dotaz proc teda takove udaje od klientu vyzaduji nedostanete odpoved.
Elekronicky vypis funguje v jakemkoli beznem prohlizeci i OS (klasicka web stranka s https) a je zcela zdarma. Vystup je k dispozici jako pdf, html, plain text.
Pokud vyberete nejake penize z uctu tak se zmena stavu ihned projevi. Pokud vam penize na ucet prijdou tak se to tady dozvite az zacatkem pristiho mesice.
Ucet mi slouzi jako nutne zlo k preklenuti mezery mezi zamestnavatelem a hotovosti. PK, IB nevyuzivam takze nevim.
Za vedeni uctu mi neni nic strhavano a 60 Kc je za vyber hotovosti na prepazce.
>>> Rozhodla o tom porota složená z ekonomických novinářů, průmyslových odborníků, vrcholných manažerů a bankéřů.
Coz ovsem nevypovida zhola nic o tom jak to vidi klienti.
Pro vrcholne managery a bankere je nejlepsi mit hodne klientu, predrazene sluzby ..... aby to bylo nejlepsi pro akcionare.