plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak blbcu se najde na svete hodne a tech, co dokazi hajit vlastni blbost, je taky dost. Ta placena SMS se dala obejit tim, ze si clovek zalozil ucet na lide.cz a tam to zadnou sms nechtelo. Pak se jednoduse dalo prihlasit na email, potvrdit ty blbosti co se emailu tykaj a bylo... Dnes uz nevim jestli by to tak jeste slo...
Na druhé straně nelze za účinné považovat takové prostředky, které mohou být obcházeny běžně dostupnými prostředky, a to i v tom případě, že původně došlo k jejich nelegálnímu prolomení.Celý ten článek i jeho pokračování je zajímavé a opravdu nerozumím těm, kdo jsou si jistí, že si dvd nemohou zkopírovat legálně.
Ale ne úplně přesně. Jak jsem psal výše, dle wiki je např. libdvdcss free a tedy legální.To, co je v nějaké wiki, je pouze něčí názor a i když je správný, tak se stejně nedá brát univerzálně, protože všude neplatí stejné zákony.
Fakt je, že samotná činnost, která vede k prolomení ochrany DVD legální být nemusí, bez ohledu na to, zda je nástroj k ripování zdarma či placený.Totéž tvrdím já jinými slovy. Zkrátka bych to neřešil. Windowsáci si šmahem stahují různé codec packy, ffdshow, kmplayer a pod, bez kterých si kloudné přehrávání multimédií neumí představit. Přitom jsou to vesměs tytéž programy a knihovny, o kterých se v případě linuxu diskutuje, jak jsou hrozně ilegální. Dvojnásob to platí pro kapesní windows, kde kdyby neměli přehrávače založené na opensource knihovnách, tak by jim zbyl tak akorát stěží použitelný wmp
No a co třeba se tím vůbec nezabývat co legální je a co není?! Stejně většina lidí stahuje (krade), tak proč se zalamovat jestli tím, jestli legálně převedu film, který šlohnu na netu, na nějaký jiný formát. Btw. a když mám legálně zakoupené DVD, tak proč bych ho konvertoval např. do AVI? Ze zákona ho nesmím nikomu půjčit, je jen pro mou vlastní potřebu... A jediný důvod konverze velkého DVD videa na relativně malé AVI je pravděpodobně, že ho umístím např. na "ulož to" nebo ho rozešlu torrentem. A to snad legální je? Můžete mi na to sice říct, že si to můžu zkonvetovat pro vlastní potřebu jako např. zálohu, kdyby se mi původní film poškodil/ztratil... Ale tak to je trošku utopie, neznám nikoho kdo by to dělal... Takže? :)
Tiskni
Sdílej: