Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak blbcu se najde na svete hodne a tech, co dokazi hajit vlastni blbost, je taky dost. Ta placena SMS se dala obejit tim, ze si clovek zalozil ucet na lide.cz a tam to zadnou sms nechtelo. Pak se jednoduse dalo prihlasit na email, potvrdit ty blbosti co se emailu tykaj a bylo... Dnes uz nevim jestli by to tak jeste slo...
Na druhé straně nelze za účinné považovat takové prostředky, které mohou být obcházeny běžně dostupnými prostředky, a to i v tom případě, že původně došlo k jejich nelegálnímu prolomení.Celý ten článek i jeho pokračování je zajímavé a opravdu nerozumím těm, kdo jsou si jistí, že si dvd nemohou zkopírovat legálně.
Ale ne úplně přesně. Jak jsem psal výše, dle wiki je např. libdvdcss free a tedy legální.To, co je v nějaké wiki, je pouze něčí názor a i když je správný, tak se stejně nedá brát univerzálně, protože všude neplatí stejné zákony.
Fakt je, že samotná činnost, která vede k prolomení ochrany DVD legální být nemusí, bez ohledu na to, zda je nástroj k ripování zdarma či placený.Totéž tvrdím já jinými slovy. Zkrátka bych to neřešil. Windowsáci si šmahem stahují různé codec packy, ffdshow, kmplayer a pod, bez kterých si kloudné přehrávání multimédií neumí představit. Přitom jsou to vesměs tytéž programy a knihovny, o kterých se v případě linuxu diskutuje, jak jsou hrozně ilegální. Dvojnásob to platí pro kapesní windows, kde kdyby neměli přehrávače založené na opensource knihovnách, tak by jim zbyl tak akorát stěží použitelný wmp
No a co třeba se tím vůbec nezabývat co legální je a co není?! Stejně většina lidí stahuje (krade), tak proč se zalamovat jestli tím, jestli legálně převedu film, který šlohnu na netu, na nějaký jiný formát. Btw. a když mám legálně zakoupené DVD, tak proč bych ho konvertoval např. do AVI? Ze zákona ho nesmím nikomu půjčit, je jen pro mou vlastní potřebu... A jediný důvod konverze velkého DVD videa na relativně malé AVI je pravděpodobně, že ho umístím např. na "ulož to" nebo ho rozešlu torrentem. A to snad legální je? Můžete mi na to sice říct, že si to můžu zkonvetovat pro vlastní potřebu jako např. zálohu, kdyby se mi původní film poškodil/ztratil... Ale tak to je trošku utopie, neznám nikoho kdo by to dělal... Takže? :)
Tiskni
Sdílej: