Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
U DSL mi obecně chybí schopnost dynamicky rozdělovat šířku pásma mezi DL a UL.Smůla, tohle DSL neumí, protože UL zajišťuje relativně úzká část z celkového pásma (na nižších frekvencích, aby se to vůbec dostalo k providerovi)
Tohle platí pro ADSL ne obecně pro DSLJe to pravda; tady jsem DSL bral jako synonymum k ADSL, protože nic jiného se AFAIK stejně nesežene. Krom toho - opět AFAIK - SDSL nemá žádného nástupce a s rychlostmi to tam nebylo nijak slavné...
WIFI je broadcomJaký přesně broadcom? Broadcomů je spousta...
aspon ze zajimavosti bych mohl dodavatele tedy Kyslik pozadat o zdrojaky, koor kdyz o GPL mluvi v manualu :Durčitě to udělej
wifi - BROADCOM BCM43222KFBG
cpu - BROADCOM BCM6368UKPBG
wifi - BROADCOM BCM43222KFBGTo vypadá nadějně, pokud budeš mít dostatečně novou verzi jádra (>=2.6.39!). Jestli se dá driver backportovat pod starší jádro netuším.
cpu - BROADCOM BCM6368UKPBGOk, vypadá to, že kromě DSL by měla být podpora přímo v jádře, dokonce USB by neměl být takový problém
Ojeb ani ne. Spíš chtějí, aby se teoretické rychlosti blížili k těm skutečným.
Jen pro informaci - Rychlost do 25Mbps je ADSL2+, VDSL je mezi 30-60Mbps, takze jestli v CR nabizeji "zrychleni" na 16-25Mbps, je to normalni ojeb.A cos čekal od telekomunistů? Prostě si dobře spočítali, že a) už není kam moc hnát přenosovou rychlost na jejich drátech; b) se víc vyplatí rychlosti navyšovat jen pozvolna, anžto se tak dají uživatelé snadněji pumpnout... Viz taky: http://www.lupa.cz/clanky/vdsl-posledni-velke-zrychleni/
> sysinfo ;sh
3) je tam timeout na dobu behu prikazu, takze nam cca po pulminute prikaz sh skonci, ale da se to naskriptovat napr:
> sysinfo >/dev/null ;busybox cat /proc/net/ip_conntrack
Credit: http://www.exploit-db.com/exploits/16275/
Tiskni
Sdílej: