Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »K vyzbrojování ho vedly předchozí zkušenosti. To že naši civilizaci dělí od naprostého chaosu dvě chybějící večeře je všeobecně známá věc. Ale je zajímavé, jak pěkně koreluje skutečnost s děním románu, který se potažmo tváří jako sci-fi. Docela by mě zajímalo, jak by probíhal takový větší výpadek u nás, ale asi by tak dramatický jako v USA nebyl.
Co Vas vede k presvedceni, ze by to u nas bylo mene dramaticke?
Predstavme si treba scenar, kdy by nezjistena teroristicka skupina nebo libovolny stat odpalil jedinou vodikovou bombu nekde nad stredni Evropou, na nizkem orbitu, rekneme 300-400 km vysoko. Evropa je nejspabsi clanek, EU a OSN by ani nestihli utok opravdu ostre odsoudit a zacit tradicne plane tlachat o tom, zda tentokrat jiz odpovi ostrou letakovou kampani nebo jen duraznou suplikou ci kompromisni protestni notou....de fakto utocnici nikoho nezabili, slo jen o jaderny test, ze?
Pri razi kolem 10-20 Mt by se plne projevil EMP (elektromagneticky puls) ktery pri testech v Pacifiku za podobnych podminek znicil i poulicni osvetleneni(!) i na vic jak 1000 km(!) vzdalenych ostrovech. Spad nebo radiace by samozdrejmne nebyl problem. Zda se dokonce, ze pri dostatecnem vykonu je klasicke (a mnohem jednodussi) stepne zarizeni efektivnejsi nez slozite fuzni, protoze vybuchem prvniho stepneho stupne nedojde k preionizaci okoli, ktera pak snizuje neutronovy vytezek. Klasicky Teller-Ulamuv design prvni stepny stupen nutne vyzaduje, a pro maximalizaci neutronoveho vytezku je vhodne mit co nejmene masivni obal a vyhnout se zminene preionizaci. A dodavka? No, kdyz by se odhledlo od faktu, ze trebas i zeme jako Iran uz dnes mohou dosahnout kosmu, zustane problemem pouze miniaturizace celeho zarizeni, od jaderneho zarizeni je ke kompaktni, lehke a spolehlive bojove hlavici porad jeste kus cesty. Ale pachatel to muze vyresit tak, ze si na bezne komercni bazi zaplati u Francouzu, Rusu, Indu nebo kohokoli jineho, kdo to dokaze zaplati vyneseni 3/4 tunoveho saudskoarabskeho 'komunikacniho satelitu', ktery klidne necha par mesicu krouzit, a pak teprve aktivuje primitvni stepne zarizeni.
Myslim, ze vzhledem k tem svetlum znicenym i na 1000 a vic kilometru vzdalenych ostrovech nicmene by nefungovalo tak 98% aut (protoze maji elektronicky rizene zapalovani, palubni pocitace a podobne), skoro zadne motory (i tam je elektronika) dokonce ani velka cast nasi vojenske techniky, ktera neni EMP a Radiation-hardened, nefungovaly zadne pocitace (cim novejsi tim zranitelnejsi diky vysokemu stupni ingerace), supermarkety, elektrina, svetla, bankomaty, televize, radia, policejni a vojenske vysilacky, vodovody a rozvody tepla a plynu maji taky elektronicke regulacni systemy, you name it.
To, co by fungovalo zcela bezpecne jsou sekery, pacidla, strelne zbrane a svicky. Co by za 48 hodin delalo napriklad 1.000.000 zivych, ale hladovych a promrzlych lidi v centru Prahy nebo ostatnich velkych mest? Jak by reagovali? Jak by se zachovala policie, armada? Kazdy z nich ma preci doma rodinu, sel by ji chranit a postarat se o ni? Bez aut a metra by se ti lide ani nedostali 20-30 km na predmesti aby tam vyrabovali supermarkety a prezili par dalsich dnu, nemyslite?
Nekdo rika, ze jsem pesimista, ja se povazuju za realistu a pomerne dost mi vadi, ze si manzelka explicitne nepreje, abych mel doma aspon kratkou strelnou zbran, protoze ma proste takovy ten hypermoderni, politicky korektni nazor, ze zbrane jsou fuj, ze jsou zdrojem nasili a tak...S tim naprosto nesouhlasim, vrazdi preci vzdy clovek, ne nuz nebo pistole, zdrojem nasili jsou lidi. A lidi jsou jen smeckou sobeckych lumpu, kmenem ci tlupou, ktera ted muze (jen diky relativnimu blahobytu) nosit masku civizovanosti a humanity. Znate Malevil? Podobne postkatastroficke scenare mi prijdou pomerne realne, a rad bych mel moznost chranit svou rodinu proti lumpum vsech barev a vyznani.
Jen pro predstavu: Rozsah EMP v zavislosti na vysce iniciace
Vygenerovane Elektricke pole v zavislosti na vykonu pouziteho nuklearniho zarizeni.
Tiskni
Sdílej:
americka atomova bomba bylo to nejlepsi, co mohlo japonsko potkat.ty seš teda magor - zastáncům "humanitárrrrního bombarrrrdování" bych přál zažít nějaký ten nálet PAX!
pomerne dost mi vadi, ze si manzelka explicitne nepreje, abych mel doma aspon kratkou strelnou zbran, protoze ma proste takovy ten hypermoderni, politicky korektni nazor, ze zbrane jsou fuj, ze jsou zdrojem nasili a tak...Tyhle ti politicky korkektní "zbraně fuj" jsou skvělí ignorovači faktů. Kdekoliv, kde je omezeno vlastnění střelných zbraní, roste kriminalita spáchaná střelnou zbraní. A naopak - tam kde má každý druhý pistoli v kapse, tam se zloději bojí, že by mohli koupit jednu do palice.