Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Tiskni Sdílej:
Jsi blb, fakt chces navrat nacismu? Fakt si myslis, ze muzes "potrestat narod"? Taky mam pro nej respekt, je to snad nejzajimavejsi interpretace Marxe jakou jsem kdy cetl.Ja nikoho trestat nechci a nehodlam. Rekove jsou hrdy a uspesny narod , sve veci by si meli udelat po svem a za svoje. Je-li jejich volbou komunismus, nacismus, nebo treba vira v letajici spagetove monstrum je ciste jejich vec, je-li jejich volbou 13.,14.,15.,16. nebo 17. plat pro statni uredniky, 50%, 70%, nebo treba 110% lidi zamestnanych statem, je-li jejich volbou nevract vypujcene, nemam s tim nejmensi problem. Kdyz si odhlasuji minimalni mzdu 10.000 svycarskych franku, je to zcela legitimni! Nevidim vsak jediny duvod, proc bych jim na to mel pujcit penize ja, vy, nebo cesky nebo slovensky danovy poplatnik, nebo evropska banka nebo IMF, zejmena kdyz dopredu rikaji, ze splacet nechteji a nebudou. Kdyz jim splaceni vyzebranych podminek pripadne prilis ponizujici a krute, a, jak sami rikaji, kdyz je to pro ne fiskalni waterboarding, nemam duvod jim nic pujcovat. Chcete-li, pujcte jim na komunismus ze sveho. Meli by se oddelit, zit za sve a svobodne. Kdovi, treba by jim ten komunismus fungoval. V izraelskych kibucech se to temer poradilo. Kdovi, treba by ukazali ostatnim cestu z podruci neoblibenych instituci. Kdovi, treba by po bankrotu a skrtnuti dluhu za 3 roky predbehli Nemecko. Ta sance je jejich volba, jejich pravo a zcela jim patri. Smluvene podminky vsak nesplnili, neplni a podle vlastnich slov plnit nebudou a nechteji, proto by meli byt mimo eurozonu.
Ano, to jsi presne ty - nerozumis tomu, ale mas jasny moralni nazor.No, jestli tomu někdo nerozumí, tak jseš to očivině ty .
Predne, nerozumis tomu, ze penize na pujcky vznikaji z niceho, takze nechapes, ze z tvych dani se nic platit nemusi
(muze se to neprimo "platit" z tvych uspor, ale to je tvuj problem, pokud pouzivas penize na uspory - to neni jejich smyslem).Šmankote, ty jeden blbej levičáku, nech lidi, ať si sami rozhodnou, jakej je smysl jejich peněz! Navíc, pokud půjde euro dolů, tak to odsere i koruna. Takže se to projeví ve zdražení na čr trhu.
Za druhe, nerozumis tomu, ze Recko vubec nechtelo odpustit dluhy; oni chteli ukoncit stupidni hospodarskou politiku skrtu, ktera zatim zpusobila (a dale bude zpusobovat) hospodarsky pokles.Ale to je debilita. Když nemám peníze, tak prostě musím škrtat. Ten hospodářský pokles byl způsobený tím, že řecké hospodářství stálo (a stojí) za hovno.
Za treti, odchod Recka z Eurozony by ve skutecnosti znamenal nesplaceni tech dluhu, takze si to Nemecko nemuze urcite prat (jsou i dalsi duvody proc ne);Německo za krize nalilo daleko víc peněz do svých bank, takže by to přežilo docela v pohodě. Zvlášť když by se jim jednoduše vyplatilo, nemít na sobě přisátou takovou vyžírku...
navic tobe je mozna ve Virginii jedno, zda tam bude fasismus - ale my to mame za okny a jedno nam to neni.No, současný (a nejen ty současný) řečtí levičáci v zásadě od fašistů moc daleko nemají, takže ve výsledku je to jedno.
Zvlášť když by se jim jednoduše vyplatilo, nemít na sobě přisátou takovou vyžírkuPorad ta stejna chyba. Koukas jenom na jednu stranu rovnice. Podivej se na to z pohledu kapitalisty. Chce prodavat neco, co produkuji jeho zamestnanci (protoze z toho ma marzi). Je mu jedno, jestli to ten kupujici dostane na dluh. Nezajima ho nejaka historicka spravedlnost; jenom to, co protece skrz jeho vlastni konto. (To same plati, v omezenejsi mire, i pro zamestnance - ti take v podstate chteji, aby si nekdo byl schopen dovolit praci, kterou delaji.) Pokud Recko nebude mit na to, aby si to, co vyrabi nemecky kapitalista, od nej koupilo, bude na tom tratit take on. (Chapu, ze to zni divne, ale je to dane prave tou specializaci jednotlivych lidskych cinnosti.) JiK nebo ty to ale nikdy nemuzete pochopit, protoze nejste ochotni poslechnout si, co rika protistrana.
mozna by se ekonomika dostala do rovnovahy, kterou predpovida neoklasicka teorieMimochodem, tohle je hezky videt take na tom, jak rychle se klasicka ekonomicka teorie rozpadne, kdyz se pokusis ji aplikovat uz na dve ruzne cinnosti. Uz takto primitivni ekonomiku v ni neni mozne uplne popsat, a tam, kde to popsat jde, to jde do haje zase treba s rovnovahou atd.
Šmankote, ty jeden blbej levičáku, nech lidi, ať si sami rozhodnou, jakej je smysl jejich penězWau, hned prvni veta a takova perla! BTW, vsichni co maji jinej nazor nez vy jsou "levičáci" ? Jo a umite i jinou nalepku, nebo na to uz nezbyva mentalni kapacita ?
Navíc, pokud půjde euro dolů, tak to odsere i koruna.Uhm, teda, jestli ste byl chvili na nejake paralelni planete, tak mam spatne zpravy... jo a ECB i CNB vam sdeluji, ze se muzete sam rozhodnout o smyslu svych penez, tj muzete ale nemusite si s nimi vytrit <> nez je splachnete do hajzlu. Kazdopadne je treba se rozhodnout co nejrychleji, oni uz na tom splachovani pilne pracuji..
Ale to je debilita. Když nemám peníze, tak prostě musím škrtatSofistikovanost vasich nazoru, a hlavne jejich prezentace, me fascinuje..
muze se to neprimo "platit" z tvych uspor, ale to je tvuj problem, pokud pouzivas penize na uspory - to neni jejich smyslemTo je pekna blbost, smysl penez je uchovavat hodnotu, kratkodobe to funguje celkem dobre. Ale je fakt ze na dlouhodobe uspory jsou spis akcie / zlato. Jak sporis ty? Co se tyce Recka, netvarim se ze tomu rozumim, ale z toho co jsem cetl mi prijde nejrozumnejsi opustit Euro a dluhy castecne nebo uplne skrtnout.
smysl penez je uchovavat hodnotuNemuze byt, uz proto, ze "uchovavat hodnotu" neni fyzikalne mozne. Je mozne investovat (treba do tech akcii), ale to je neco jineho nez drzet penize. Smyslem penez je smena zbozi. Pokud je nekdo pouziva k ulozeni hodnoty, muze si jedine nabehnout; mimo jine proto, ze penize (ve forme pujcek) lze vyrabet z niceho.
Co se tyce Recka, netvarim se ze tomu rozumim, ale z toho co jsem cetl mi prijde nejrozumnejsi opustit Euro a dluhy castecne nebo uplne skrtnout.Dluhy by se mely skrtnout, to ano, ale opustit Euro jednak neni dobra cesta (kdyz uz beztak ty dluhy zrusime) a za druhe neresi ten strukturalni problem, ktery ma Euro, a ktery vedl k recke krizi. Eurozona se musi reformovat a pochopit, ze politika skrtu a vyrovnanych rozpoctu (v kazde zemi Eurozony) je nesmyslna.
penize (ve forme pujcek) lze vyrabet z nicehoJenom poznamka - ono to neni uplne "z niceho", tim vyrabenim se zatezuje schopnost statu ty pujcky vymahat a vzajemna duvera lidi ve spolecnosti. Je to skoro ucebnicovy priklad tragedy of the commons.
ze Nemci budou davat jeste vic penez ostatnimNemci je zatim vsem berou ....
Bylo tim samozrejme mysleno to, ze kdyz si vydelam 10 Kc, tak si muzu koupit rohlik hned nebo si ty penize muzu schovat a ten rohlik si koupit az za rok.Teoreticky ano, ale za ten rok ho musi nekdo vyrobit (asi nebudes jist rok stary rohlik). Pokud by nastala jaderna valka a rohliky by pak nebylo mozne (nebo snadne) vyrabet, fakt, ze mas 10Kc ti bude k nicemu. V tomto smyslu nejsou penize ulozistem hodnoty (protoze jeste neexistuje); je to pouze ucetni system, jak uschovat tvuj narok na vec/sluzbu s hodnotou, ale to neni totez co ta samotna vec/sluzba. Coz ma napriklad za dusledek to, ze spolecnost muze "prestrelit" a vyrobit vic toho naroku do budoucna, nez je schopna vyrobit - a pak nastane dluhova deflace.
Nevim jak presne si predstavujes tu reformu Eurozony, ale pokud to implikuje, ze Nemci budou davat jeste vic penez ostatnim, tak to je nepruchodne.Pokud je to politicky nepruchozi, muzou se vydat opacnou cestou - mit rozpoctove deficity, a pak si to s Reckem prohodit. Pointa je, ze system, kde jeden stat ma prebytky a druhy deficity neni udrzitelny pro zadny z nich. Proto take recke problemy ovlivnuji negativne nemeckou ekonomiku.
Pokud by nastala jaderna valka a rohliky by pak nebylo mozne (nebo snadne) vyrabet, fakt, ze mas 10Kc ti bude k nicemu.Ano, ale je velka pravdepodobnost, ze si za to ten rohlik koupim, v tom spociva ta hodnota. Narok na vec nebo sluzbu je sam o sobe cenna hodnota.
Pokud je to politicky nepruchozi, muzou se vydat opacnou cestou - mit rozpoctove deficity, a pak si to s Reckem prohodit.To moc nevim co by melo znamenat - ze by si Nemci pujcovali od Reku a obracene? To moc nedava smysl.
Pointa je, ze system, kde jeden stat ma prebytky a druhy deficity neni udrzitelny pro zadny z nich. Proto take recke problemy ovlivnuji negativne nemeckou ekonomiku.To ne. Jedno reseni je, ze se ty rozdily vyrovnaji prerozdelovanim, Nemci proste cast vyplaty poslou do Recka. Na to ale Nemci pochopitelne nepristoupi. Druha moznost je, ze si ten deficitni stat utahne opasky a ten dluh zacnou splacet, coz je v pripade Recka nerealne. Treti moznost je vystoupeni z Eurozony.
To ne. Jedno reseni je, ze se ty rozdily vyrovnaji prerozdelovanim, Nemci proste cast vyplaty poslou do Recka. Na to ale Nemci pochopitelne nepristoupi.Proc by to neslo? Na pristupovani nebo souhlas se nemcu uz znova nikdo prat nebude. Yanis to uz dokazal. Vysmal se jim v patek do tvare. Rekl, ze pujcene nevrati a v budoucnu vracet nebude a presto se v patek vratil s novym rancem penez. Utrata na dalsi 4 mesice. Jinak by zitra mely recke banky zavrene rolety. Nafurt. (A mozna by se Reckym volicum rozsvitilo, ze jejich zivotni uroven FAKT MUZE byt stejna jako v Bulharsku, Albanii a Rumunsku.)
Ano, ale je velka pravdepodobnost, ze si za to ten rohlik koupim, v tom spociva ta hodnotaNo, jestli sis vydelal v CZK trebars pred 3 lety na rohlik, a ten rohlik ciste nahodou vyrabi trebars USA, tak po lete 2013 sis mohl z tech penez koupit 85% toho rohlika, a po poslednich ~3 mesicich je to zhruba 75% rohlika.. Ale mozna to byly zcela nahodne jevy, ktere se jiste nebudou opakovat a nesouvisi s tim jak penize uchovavaji hodnotu. Takze klidne pokracuj ve svem uchovavani hodnoty do penez.
Narok na vec nebo sluzbu je sam o sobe cenna hodnota.Ja prece nerikam, ze penize nemaji hodnotu, spis to, ze si nemusi nutne uchovat tu hodnotu, kterou reprezentuji. Kdyz se podivas do realneho sveta, je to vlastne pochopitelne - vsechno podleha, vice ci mene, entropicke zkaze. Ano, pokud si nakoupis za ty penize zlato, tak ta ztrata bude nizsi, ale pokud se bavime o beznem spotrebnim kosi, neni mozne ho dneska vyrobit a za rok spotrebovat. Proto jeho hodnota musi s casem zakonite klesat (a tudiz reprezentace te hodnoty pomoci penez). Mohlo by se to zaridit tak, ze ten rohlik nekdo vyrobi, az ho budes potrebovat, ale pak by zasadne klesla likvidita tech penez (ono svym zpusobem by pak vlastne slo o barterovou ekonomiku). Muze to vypadat, ze ve spolecnosti se to tak nejak vyrovna - nekdo zrovna utraci a nekdo zrovna setri. Bohuzel ale neni tomu vzdy tak.
Dluhy by se mely skrtnout, to ano, ale opustit Euro jednak neni dobra cesta (kdyz uz beztak ty dluhy zrusime) a za druhe neresi ten strukturalni problem, ktery ma Euro, a ktery vedl k recke krizi. Eurozona se musi reformovat a pochopit, ze politika skrtu a vyrovnanych rozpoctu (v kazde zemi Eurozony) je nesmyslna.Ono si hlavne Eurozona musi uvedomit, ze problem se statnimi rozpocty neni pricina, ale az nasledek problemu s nevyvazenou obchodni bilanci jednotlivych statu, zpusobenou 'fixnimi kurzy' spolecne meny. Bud se zavedou netrivialni financni trasfery (Jako USA, kde transfery z bohatsich statu do chudsich skrz federalni rozpocet delaji cca 10 % HDP), nebo nejaka forma koordinace obchodni bilance, kde kazdy stat bude zodpovedny za svou vychylku (na obe strany, takze Nemecko by melo pracovat na snizeni svych prebytku (napr. zvysovanim mezd) stejne jako Recko svych schodku), spolu s nejakou formou skokoveho opatreni na zmirneni stavajiciho stavu (napr. administrativni devalvace vsech zavazku (dluhu, vkladu, mezd a jinych smluvnich zavazku ...) v ramci Recka o 10 %).
Je hloupost myslet si, ze muzete mit stejnou menu v Nemecku i Recku, to proste nejde.tohle jsou porad ty same kecy lidi, kteri nepochopili, co je to menova unie. Skutecnost, ze se rada statu (zejmena Nemecko) nedrzela dojednanych kriterii nema co spolecneho se samotnym principem menove unie. Co kdybyste si o tom neco precetl? Ja Vam garantuji, nijak zvlast to neboli.
Co kdybyste si o tom neco precetl?Budte ubezpecen, ze o tomto neco precteno mam. To, ze se rada rozdilnych statu neridi diktatem podminek je mozna nevesele a necestne, ale naprosto prirozene. Menova unie mezi naprosto rozdilnymi staty je proste nefunkcni hloupost. A jak se ukazuje a casem jeste vice ukaze, tak pravdu mam ja.