Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Vládou předložená novela trestního zákoníku zdá se dokáže udělat kriminálníka téměř z kohokoliv...
Na stránkách PSP můžete najít Vládní návrh trestního zákoníku (za ten .DOC já nemůžu). Dovoluji si citovat z paragrafu 205: (Podtržení je moje.)
(157)Kdo neoprávněně vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
a)zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a poškození a zneužití záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací podle § 204 nebo trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv podle § 157 odst. 1 písm. b), c),
b)počítačové heslo, přístupový kód, postup nebo podobná data, pomocí nichž lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo zákazem činnosti.
Takže: Opatřil jsem si (a to opakovaně) nástroje jako nmap, tcpdump, ethereal a pár dalších, které spadají pod písmeno a). Navíc jsem několikrát použil nabootování do singlemodu a následnou změnu rootovského hesla - takže jsem si nejen opatřil, ale právě teď i jiným opatřil a navíc i použil postup podle odstavce b).
Skutečně jediné, co mě v této chvíli drží na svobodě, je slovíčko "neoprávněně" v první větě paragrafu. Sice nevím, jak bych prokazoval, že jsem ty věci dělal oprávněně, ale tiše doufám, že k úspěšnému odsouzení by bylo nutné, aby naopak někdo jiný prokázal neoprávněnost mně. Tak nevím.
Skutečně někdo může takovýto návrh myslet vážně? Tímto ustanovením je přece možné kriminalizovat téměř kohokoliv "od počítačů" - stačí, že si neoprávněně opatří postup. Doufejme, že čtení dokumentace je oprávněné...
Tiskni
Sdílej:
No to je fakt, to mi ani nedošlo. Takové rm z definice přesně spadá do kategorie "nástroj vytvořený k spáchání trestného činu poškození záznamu na nosiči informací".
Ani ne. Upřímně bych to chápal jako svůj problém a svou zodpovědnost. Rozhodně mi to tak bude milejší, než aby byl každou chvíli někdo popotahován za něco, co se po dlouhém, drahém a frustrujícím soudním líčení ukáže jako "oprávněný" přístup.
To by totiž byla už úplná absurdita, na základě které byste mohl soudit naprosto kohokoliv, útočníka, oběť, uklizečku, která něco omylem zapnula, kohokoliv. U auta je to snadné - "zamknul/nezamknul". Ale u počítače? Kde je hranice mezi "zabezpečil/nezabezpečil"? Zajdu-li do extrému, již pouhou svou existencí jsou počítač a data v něm uložená nezabezpečeny a neexistuje způsob, jak je zabezpečit.