Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Vládou předložená novela trestního zákoníku zdá se dokáže udělat kriminálníka téměř z kohokoliv...
Na stránkách PSP můžete najít Vládní návrh trestního zákoníku (za ten .DOC já nemůžu). Dovoluji si citovat z paragrafu 205: (Podtržení je moje.)
(157)Kdo neoprávněně vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
a)zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a poškození a zneužití záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací podle § 204 nebo trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv podle § 157 odst. 1 písm. b), c),
b)počítačové heslo, přístupový kód, postup nebo podobná data, pomocí nichž lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo zákazem činnosti.
Takže: Opatřil jsem si (a to opakovaně) nástroje jako nmap, tcpdump, ethereal a pár dalších, které spadají pod písmeno a). Navíc jsem několikrát použil nabootování do singlemodu a následnou změnu rootovského hesla - takže jsem si nejen opatřil, ale právě teď i jiným opatřil a navíc i použil postup podle odstavce b).
Skutečně jediné, co mě v této chvíli drží na svobodě, je slovíčko "neoprávněně" v první větě paragrafu. Sice nevím, jak bych prokazoval, že jsem ty věci dělal oprávněně, ale tiše doufám, že k úspěšnému odsouzení by bylo nutné, aby naopak někdo jiný prokázal neoprávněnost mně. Tak nevím.
Skutečně někdo může takovýto návrh myslet vážně? Tímto ustanovením je přece možné kriminalizovat téměř kohokoliv "od počítačů" - stačí, že si neoprávněně opatří postup. Doufejme, že čtení dokumentace je oprávněné...
Tiskni
Sdílej:
No to je fakt, to mi ani nedošlo. Takové rm z definice přesně spadá do kategorie "nástroj vytvořený k spáchání trestného činu poškození záznamu na nosiči informací".
Ani ne. Upřímně bych to chápal jako svůj problém a svou zodpovědnost. Rozhodně mi to tak bude milejší, než aby byl každou chvíli někdo popotahován za něco, co se po dlouhém, drahém a frustrujícím soudním líčení ukáže jako "oprávněný" přístup.
To by totiž byla už úplná absurdita, na základě které byste mohl soudit naprosto kohokoliv, útočníka, oběť, uklizečku, která něco omylem zapnula, kohokoliv. U auta je to snadné - "zamknul/nezamknul". Ale u počítače? Kde je hranice mezi "zabezpečil/nezabezpečil"? Zajdu-li do extrému, již pouhou svou existencí jsou počítač a data v něm uložená nezabezpečeny a neexistuje způsob, jak je zabezpečit.