Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vládou předložená novela trestního zákoníku zdá se dokáže udělat kriminálníka téměř z kohokoliv...
Na stránkách PSP můžete najít Vládní návrh trestního zákoníku (za ten .DOC já nemůžu). Dovoluji si citovat z paragrafu 205: (Podtržení je moje.)
(157)Kdo neoprávněně vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
a)zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a poškození a zneužití záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací podle § 204 nebo trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv podle § 157 odst. 1 písm. b), c),
b)počítačové heslo, přístupový kód, postup nebo podobná data, pomocí nichž lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo zákazem činnosti.
Takže: Opatřil jsem si (a to opakovaně) nástroje jako nmap, tcpdump, ethereal a pár dalších, které spadají pod písmeno a). Navíc jsem několikrát použil nabootování do singlemodu a následnou změnu rootovského hesla - takže jsem si nejen opatřil, ale právě teď i jiným opatřil a navíc i použil postup podle odstavce b).
Skutečně jediné, co mě v této chvíli drží na svobodě, je slovíčko "neoprávněně" v první větě paragrafu. Sice nevím, jak bych prokazoval, že jsem ty věci dělal oprávněně, ale tiše doufám, že k úspěšnému odsouzení by bylo nutné, aby naopak někdo jiný prokázal neoprávněnost mně. Tak nevím.
Skutečně někdo může takovýto návrh myslet vážně? Tímto ustanovením je přece možné kriminalizovat téměř kohokoliv "od počítačů" - stačí, že si neoprávněně opatří postup. Doufejme, že čtení dokumentace je oprávněné...
Tiskni
Sdílej:
No to je fakt, to mi ani nedošlo. Takové rm z definice přesně spadá do kategorie "nástroj vytvořený k spáchání trestného činu poškození záznamu na nosiči informací".
Ani ne. Upřímně bych to chápal jako svůj problém a svou zodpovědnost. Rozhodně mi to tak bude milejší, než aby byl každou chvíli někdo popotahován za něco, co se po dlouhém, drahém a frustrujícím soudním líčení ukáže jako "oprávněný" přístup.
To by totiž byla už úplná absurdita, na základě které byste mohl soudit naprosto kohokoliv, útočníka, oběť, uklizečku, která něco omylem zapnula, kohokoliv. U auta je to snadné - "zamknul/nezamknul". Ale u počítače? Kde je hranice mezi "zabezpečil/nezabezpečil"? Zajdu-li do extrému, již pouhou svou existencí jsou počítač a data v něm uložená nezabezpečeny a neexistuje způsob, jak je zabezpečit.