V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dokument RFC 1925 je natolik zásadní, že si dovoluji zájemcům poskytnout k prostudování jeho český překlad.
Tento dokument má za cíl informovat internetovou komunitu. Dokument nedefinuje žádný internetový standard. Distribuce dokumentu je neomezená.
Tento dokument pro potřeby internetové komunity shrnuje základní síťové pravdy. Dokument nespecifikuje žádný standard vyjma toho, že všechny standardy implicitně musí vyhovovat základním pravdám.
Pravdy popisované v tomto dokumentu vycházejí z rozsáhlých studií prováděných dlouhou dobu mnoha lidmi, někteří z nich ani neměli v úmyslu k naší práci přispět. Editor pouze shromáždil existující pravdy a chtěl by internetové komunitě poděkovat za jejich původní vyjasnění.
Z tohoto RFC nevyplývají žádné bezpečnostní problémy. Nicméně bezpečností protokoly rovněž podléhají základním pravdám.
Odkazy byly odstraněny v rámci ochrany viníků a aby se předešlo dalšímu bohatnutí právníků.
Autor: Ross Callon, Internet Order of Old Farts; Překlad: Jiří Veselský
Tiskni
Sdílej:
Dobře, Rychle, Levně: Vyberte si kterékoliv dvě možnosti, všechny tři mít nelze.Do kamene tesat.
Chybí. Originál byl vydán 1.4.1996 - čili jde o jedno z těch "prvoaprílových" RFC, samozřejmě. Nicméně, vám to připadá k smíchu? Mi totiž ani příliš ne - mi to připadá k pláči. Ten dokument má hlubokou pravdu a jeho jediným problémem je, že jím nejde nikomu rozbít hlavu, nikomu ho nelze nacpat do huby (ani do jiného tělesného otvoru), a že prostě ti, kterým to něco říká, si můžou akorát tak škubat vlasy v zoufalství nad situacema, které navodili ti, kterým to nic neříká.
Pokud na věc máte jiný názor, vztahuje se na vás nejspíš bod 4.
Tedy se názorově shodujeme
Máte holt pravdu v tom, že text je příliš poučný/abstraktní/odborný. I průměrně pitomý obchodník chápe, že nejde uplést z hovna bič, přestože má na ten bič kupce za 50 kKč. Ví totiž, co to je hovno, a má jakous takous představu o tom, co to je bič. Stejný obchodník je nicméně schopen za 50,- Kč prodat jakoukoliv technickou záležitost, přestože by její realizace stála 1MKč - v tomto případě totiž nemá ani šajn o tom co prodává, ani jak je to řešeno.
Takže nám zbývá toto RFC jako útěcha, že prostě nejsme na světě sami ve stejné situaci...