Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dokument RFC 1925 je natolik zásadní, že si dovoluji zájemcům poskytnout k prostudování jeho český překlad.
Tento dokument má za cíl informovat internetovou komunitu. Dokument nedefinuje žádný internetový standard. Distribuce dokumentu je neomezená.
Tento dokument pro potřeby internetové komunity shrnuje základní síťové pravdy. Dokument nespecifikuje žádný standard vyjma toho, že všechny standardy implicitně musí vyhovovat základním pravdám.
Pravdy popisované v tomto dokumentu vycházejí z rozsáhlých studií prováděných dlouhou dobu mnoha lidmi, někteří z nich ani neměli v úmyslu k naší práci přispět. Editor pouze shromáždil existující pravdy a chtěl by internetové komunitě poděkovat za jejich původní vyjasnění.
Z tohoto RFC nevyplývají žádné bezpečnostní problémy. Nicméně bezpečností protokoly rovněž podléhají základním pravdám.
Odkazy byly odstraněny v rámci ochrany viníků a aby se předešlo dalšímu bohatnutí právníků.
Autor: Ross Callon, Internet Order of Old Farts; Překlad: Jiří Veselský
Tiskni
Sdílej:
Dobře, Rychle, Levně: Vyberte si kterékoliv dvě možnosti, všechny tři mít nelze.Do kamene tesat.
Chybí. Originál byl vydán 1.4.1996 - čili jde o jedno z těch "prvoaprílových" RFC, samozřejmě. Nicméně, vám to připadá k smíchu? Mi totiž ani příliš ne - mi to připadá k pláči. Ten dokument má hlubokou pravdu a jeho jediným problémem je, že jím nejde nikomu rozbít hlavu, nikomu ho nelze nacpat do huby (ani do jiného tělesného otvoru), a že prostě ti, kterým to něco říká, si můžou akorát tak škubat vlasy v zoufalství nad situacema, které navodili ti, kterým to nic neříká.
Pokud na věc máte jiný názor, vztahuje se na vás nejspíš bod 4.
Tedy se názorově shodujeme
Máte holt pravdu v tom, že text je příliš poučný/abstraktní/odborný. I průměrně pitomý obchodník chápe, že nejde uplést z hovna bič, přestože má na ten bič kupce za 50 kKč. Ví totiž, co to je hovno, a má jakous takous představu o tom, co to je bič. Stejný obchodník je nicméně schopen za 50,- Kč prodat jakoukoliv technickou záležitost, přestože by její realizace stála 1MKč - v tomto případě totiž nemá ani šajn o tom co prodává, ani jak je to řešeno.
Takže nám zbývá toto RFC jako útěcha, že prostě nejsme na světě sami ve stejné situaci...