Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Vim som si upravil, na základe Vašich rád tak, aby vzhľadovo čo najviac pripomínal mcedit (predsalen z modrého na čierne pozadie bol priveľký šok), prelistoval pár skriptov na vim.org, prihlásil sa na irc #vim, prenastavil mc bindings a hurá do toho.
Na hjkl si zvykám ešte stále, občas sa v normál móde zaseknem a zamyslím sa, či chcem dw
alebo cw
, prípadne odpočítavam očami riadky, aby som mohol pre dd
zadať správne číslo. Vim oproti mceditu trošku dlhšie štartuje (možno kvôli vytváraniu swap súboru), no veľmi sa mi páči práca s veľkými súbormi (otestované na 1 GB .vob súboroch), inkrementálne vyhľadávanie (a'la mozilla FF) a automatické dopĺňanie (C n). Na čom neprišiel je (automatické?) odsadzovanie. Vôbec neviem ako to má, či nemá fungovať, z vim.org som nezmúdrel.
Čo mi trošku vadí je, že vo vkladacom móde mi nefunguje pohyb po slovách vpred/vzad. Na #vim mi tvrdili, že má fungovať ctrl+šípky, ale vraj je treba prenastaviť terminál. Ešte to preskúmam. Ale keby ste mali riešenie (používam mrxvt, tak budem rád).
Tak toľko môj výlev..
UPDATE Tak už ten pohyb po slovách v insert móde mám:
map! <C-h> <C-left> map! <C-l> <C-right>
Tiskni
Sdílej:
:set paste
filetype plugin indent on " indentation set autoindent set smartindent set expandtab " indent size set shiftwidth=4 set shiftround set softtabstop=4
Žiaľ máloktorá dokumentácia k vi je stručná a prehľadná a zároveň vysvetluje čo, ktorá klávesa znamená. dw je "delete word", cw je "change word", c5b je "change 5 back-words" ... možno to poznáš, ale vi "novic" je zhrozený z ovládania vi lebo nevie, že všetky tie "kryptické" klávesy sú vlastne skratkami normálnej slovnej komunikácie.
Pre dd málokedy počítam riadky. Zvyčajne urobím nejaký odhad a potom to dotiahnem "dd" a "." . Tá bodka je geniálna vec.
*
(cut selection) a +
(clipboard).
Takže místo prostředního tlačítka myši je lepší použít:
"*pDokonce tohoto používám pro kopírování hodnot mezi hloupými programy, které pracují jen s jedním (a zrovna na potvoru ne s tím samým). Co se týče odsazování, pozor na to že kromě jednoduchého odsazování (autoindent) může být zapnuto i kontextové odsazování pro C (cindent).
cursor-motions
a o_V
pomůže při mazání celých řádků. Vůbec dobré je třeba dV/pattern
ve spojení s 'incsearch'
.