Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
No pravda, při pojmenování domény jsem se opravdu trochu "utnul" a měl jsem opravdu použít něco jako frugalware-czech... No nic, tento web je pořád víceméně v počátečním stádiu a je hostován na freehostingu. Pokud bude aspoň nějaký minimální zájem, tak budu klidně uvažovat o přesunu a doméně 1. řádu. Ale jsem rád, že aspoň někdo už o téhle opomíjené distribuci ví.
Jinak bych chtěl taky připomenout, že už jsem taky ledaccos přeložil do češtiny a teď finišuju na překladu pacmana.3/4 clanku je o tom, ze o Archu a nejspis i Slackweru autor mnoho nevi a ne o opravdovych nedostatcich. Vetsina tech problemu se da vyresit driv nez se napise takhle rozsahlej zapisek do blogu. :)
Jinak tahle distribuce neni spatny napad, treba nekoho zaujme.
Já jsem si mnou popisované problémy s Archem skutečně nevymyslel. Bohužel teď vidím, že jsem udělal velkou chybu v tom, že jsem se nevyhnul srovnávání Frugalware s jakoukoli jinou distribucí. Jen mi přišlo, že srovnání s Arch linuxem může být nejzajímavější a nejvhodnější.
Kdykoli totiž může přispěchat jakýkoli Arch linux fundamentalista s velkým "A" na dresu a hájit do krve své barvy. Naštěstí se tak nestalo, a já jsem opravdu rád, že se diskuze odehrává pořád v rámci slušného chování.
Měl jsem prostě asi jen napsat: Frugalware představuje zhruba to a to, byl by vhodnou distribucí pro toho či onoho a informace najdete tady. Anebo stačilo prostě jen říct, že vám chutná (zdroj: televizní reklama s blondýnou na jogurty Muller)
No abych se vrátil a reagoval na předchozí příspěvek. Že se společně s KDE neinstaluje jako závislost X-ka mi zas až tak normální a logické nepřijde. U všech distribucí je to tak ošetřeno a Arch je snad jedinou distribucí, kde tomu tak není. Nicméně toto bych toto za nějakou zásadní chybu nepovažoval, tohle musí každý trochu znalejší uživatel vědět a zpozorovat, že se mu neinstalovaly X-ka. Ale za podivnou feature bych neváhal tento jev označit.
Co se týče Option "XkbRules" "xorg" , tak jsem při konfiguraci použil xorgconfig, jestli si dobře vzpomínám. Sice se s tím moc nebabral, a tak v tomto případě nevylučuji původce problému někde mezi klávesnicí a židlí
Práva pro /tmp skutečně nastavena nebyla a já sem se nemohl po instalaci přihlásit. V tomto případě skutečně nevím, jak jsem tomu mohl předejít. Na různé instalace mi slouží CD-RW médium, které sice už něco má za sebou, ale kontrolu vypáleného obrazu dělám vždy.
A abych si ještě trochu přisadil (nemějte mi to zlé ) tak Arch linux mi nedopřál ani si zagamesit nějakou tu 3D gamesu. Popíšu zhruba to, co se dělo po spuštění hry urban terror: Já doprava a myš doleva. Já nahoru a myš doleva a dolů. Zkrátka jsem se nemohl ani trefit do nabídky na ukončení hry. Tak jsem si moc nezastřílel a musel jsem restartovat X-ka. A to bylo to zrovna v době, kdy tam hrál nějaký vtipný človíček s nickem Hans Reiser (pro dobrého zabijáka opravdu příhodná předzdívka
. Řešení problému jsem našel a spočívá v tom, že musíte před spuštěním hry (a jiných 3D her) zadat do terminálu
export SDL_VIDEO_X11_DGAMOUSE=0
. Proč tuto podivnou fičuru (a spoustu jiných) Arch obsahuje je mi záhadou, a proč to v jiných distribucích jde a zrovna v Archu ne, to taky nevím.
Jak ale říkám, mým záměrem nebylo tady plivat po Arch linuxu , ale poukázat na to, že tady existuje jiná distribuce podobného ražení, stejně rychlá (a možná ještě o fous rychlejší
), která má taky spousty dobrých a zajímavých vlastností. Jen prostě při používání Frugalware nestrávíte víc času na google a listováním v Aktech X, ale smysluplnou prací. Tak tečka. Uf to jsem se to vyčerpala ... :D
No a abych to tak trochu shrnul, než tehle blog zmizí z úvodní strany. Používání té či oné distribuce je abych tak řekl hlavně otázkou znalostí a také časových možností každého jednotlivého soudruha. Pokud daný soudruh upředňostńuje třeba obhospodařování soudružky před obhospodařováním operačního systému, tak Arch linux není zas až tak dobrou volbou.
Samozřejmě může existovat i soudruh, který má všechno v malíčku a toto obhospodařování mu nečiní potíže. Sám bych se zařadil spíše k středně pokročilým uživatelům a povolávat Foxe Muldera na to, aby mě nastavil práva k /tmp nemám zas až tolik času. Proto používám Frugalware, ale nevylučuju, že se může časem změnit.
Existuje samozřejmě i spousta dalších soudruhů, kteří používají OpenSuse, Mandrivu nebo Ubuntu. I tací soudruzi mají v linuxové komunitě své místo. Nenapadejme je proto a buďme všichni tolerantní. Nenapadejme ani uživatele Gentoo, kteří si obvykle na instalaci svého oblíbeného systému berou dovolenou a místo topení používají kompilující počítač.
Ale tedˇ vážně, jsem rád, že Linux umožňuje právě tuto základní svobodu volby a také jej proto používám. Tak a tečka. :D
Balíčky jsou ověřovány pomocí kontrolních součtů SHA1Jak se přes SHA1 udělá key based ověřování?
Chce to jen byt vzdy pripraven
Tiskni
Sdílej: