Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »No pravda, při pojmenování domény jsem se opravdu trochu "utnul" a měl jsem opravdu použít něco jako frugalware-czech... No nic, tento web je pořád víceméně v počátečním stádiu a je hostován na freehostingu. Pokud bude aspoň nějaký minimální zájem, tak budu klidně uvažovat o přesunu a doméně 1. řádu. Ale jsem rád, že aspoň někdo už o téhle opomíjené distribuci ví.
Jinak bych chtěl taky připomenout, že už jsem taky ledaccos přeložil do češtiny a teď finišuju na překladu pacmana.3/4 clanku je o tom, ze o Archu a nejspis i Slackweru autor mnoho nevi a ne o opravdovych nedostatcich. Vetsina tech problemu se da vyresit driv nez se napise takhle rozsahlej zapisek do blogu. :)
Jinak tahle distribuce neni spatny napad, treba nekoho zaujme.
Já jsem si mnou popisované problémy s Archem skutečně nevymyslel. Bohužel teď vidím, že jsem udělal velkou chybu v tom, že jsem se nevyhnul srovnávání Frugalware s jakoukoli jinou distribucí. Jen mi přišlo, že srovnání s Arch linuxem může být nejzajímavější a nejvhodnější.
Kdykoli totiž může přispěchat jakýkoli Arch linux fundamentalista s velkým "A" na dresu a hájit do krve své barvy. Naštěstí se tak nestalo, a já jsem opravdu rád, že se diskuze odehrává pořád v rámci slušného chování.
Měl jsem prostě asi jen napsat: Frugalware představuje zhruba to a to, byl by vhodnou distribucí pro toho či onoho a informace najdete tady. Anebo stačilo prostě jen říct, že vám chutná (zdroj: televizní reklama s blondýnou na jogurty Muller)
No abych se vrátil a reagoval na předchozí příspěvek. Že se společně s KDE neinstaluje jako závislost X-ka mi zas až tak normální a logické nepřijde. U všech distribucí je to tak ošetřeno a Arch je snad jedinou distribucí, kde tomu tak není. Nicméně toto bych toto za nějakou zásadní chybu nepovažoval, tohle musí každý trochu znalejší uživatel vědět a zpozorovat, že se mu neinstalovaly X-ka. Ale za podivnou feature bych neváhal tento jev označit.
Co se týče Option "XkbRules" "xorg" , tak jsem při konfiguraci použil xorgconfig, jestli si dobře vzpomínám. Sice se s tím moc nebabral, a tak v tomto případě nevylučuji původce problému někde mezi klávesnicí a židlí
Práva pro /tmp skutečně nastavena nebyla a já sem se nemohl po instalaci přihlásit. V tomto případě skutečně nevím, jak jsem tomu mohl předejít. Na různé instalace mi slouží CD-RW médium, které sice už něco má za sebou, ale kontrolu vypáleného obrazu dělám vždy.
A abych si ještě trochu přisadil (nemějte mi to zlé ) tak Arch linux mi nedopřál ani si zagamesit nějakou tu 3D gamesu. Popíšu zhruba to, co se dělo po spuštění hry urban terror: Já doprava a myš doleva. Já nahoru a myš doleva a dolů. Zkrátka jsem se nemohl ani trefit do nabídky na ukončení hry. Tak jsem si moc nezastřílel a musel jsem restartovat X-ka. A to bylo to zrovna v době, kdy tam hrál nějaký vtipný človíček s nickem Hans Reiser (pro dobrého zabijáka opravdu příhodná předzdívka
. Řešení problému jsem našel a spočívá v tom, že musíte před spuštěním hry (a jiných 3D her) zadat do terminálu
export SDL_VIDEO_X11_DGAMOUSE=0
. Proč tuto podivnou fičuru (a spoustu jiných) Arch obsahuje je mi záhadou, a proč to v jiných distribucích jde a zrovna v Archu ne, to taky nevím.
Jak ale říkám, mým záměrem nebylo tady plivat po Arch linuxu , ale poukázat na to, že tady existuje jiná distribuce podobného ražení, stejně rychlá (a možná ještě o fous rychlejší
), která má taky spousty dobrých a zajímavých vlastností. Jen prostě při používání Frugalware nestrávíte víc času na google a listováním v Aktech X, ale smysluplnou prací. Tak tečka. Uf to jsem se to vyčerpala ... :D
No a abych to tak trochu shrnul, než tehle blog zmizí z úvodní strany. Používání té či oné distribuce je abych tak řekl hlavně otázkou znalostí a také časových možností každého jednotlivého soudruha. Pokud daný soudruh upředňostńuje třeba obhospodařování soudružky před obhospodařováním operačního systému, tak Arch linux není zas až tak dobrou volbou.
Samozřejmě může existovat i soudruh, který má všechno v malíčku a toto obhospodařování mu nečiní potíže. Sám bych se zařadil spíše k středně pokročilým uživatelům a povolávat Foxe Muldera na to, aby mě nastavil práva k /tmp nemám zas až tolik času. Proto používám Frugalware, ale nevylučuju, že se může časem změnit.
Existuje samozřejmě i spousta dalších soudruhů, kteří používají OpenSuse, Mandrivu nebo Ubuntu. I tací soudruzi mají v linuxové komunitě své místo. Nenapadejme je proto a buďme všichni tolerantní. Nenapadejme ani uživatele Gentoo, kteří si obvykle na instalaci svého oblíbeného systému berou dovolenou a místo topení používají kompilující počítač.
Ale tedˇ vážně, jsem rád, že Linux umožňuje právě tuto základní svobodu volby a také jej proto používám. Tak a tečka. :D
Balíčky jsou ověřovány pomocí kontrolních součtů SHA1Jak se přes SHA1 udělá key based ověřování?
Chce to jen byt vzdy pripraven
Tiskni
Sdílej: