Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
"nepodstatným", tím samozřejmě ty zákonodárné paskvilotvůrce nechci nijak obviňovat, jen poodhaluji to, co se jim nejspíše honilo v hlavě, možná by pomohlo vyměnit ve vládě operační systém v počítačích ale hlavně v mozcích.
Dokonalost je předpokladem totálního zmatku a předzvěstí sebedestrukce.
Nevím, jak bude probíhat třetí světová válka, ale vím, že ta čtvrtá bude o pazourku a oštěpech. (Albert Einstein)
Za 3,5 roku ho pusti za dobre chovani a muze zacit znovu.To snad ne ... verme lekarum, ma narizene leceni. Mam pocit, ze zapominate brat v uvahu to, ze je to jeho nemoc, za kterou nemuze. Je to sice odpornost a nechtela bych to nekdy zazit, ale tezko rict jak se takovy clovek ma soudit. On to nedela schvalne, on si proste nemuze pomoct ...
Trest je trestem jedině tehdy, má-li výchovný a ochranný efekt.Ono je tezko rict, co je to za trest, kdyz ten clovek dostane bydleni s internetem a jidlem zdarma. Mozna tobe to nevadi, ze tyhle lidi zijou z penez ostatnich - pracujicich. Ale me to zas tak jedno neni, a tim spis, ze v podstate nemam kde bydlet. Tim zas ale nechci rikat, ze by se mi chtelo jit bydlet do vezeni.
...ten clovek dostane bydleni s internetem a jidlem zdarma...Silně pochybuji, že je Internet standardní součástí našich věznic. Pokud vím, tak někde ho sice mají, ale možnost jeho používání je velice omezená, a ještě pod dohledem bachařů. Jinak tě mohu ujistit, že bych do té basy (i když by tam byl Internet třeba gigabitový) stejně nechtěl, podobně jako asi většina lidí. S tím "jídlem zdarma" je to problém organizace výkonu trestu. Mělo by to být tak, že pokud je možnost při trestu pracovat (a ta obvykle je, a kdyby nebyla, měla by se vytvořit, na to tu možnosti jsou), musel by vězeň za jídlo atd. platit, tak jako platí v normálním životě.
Tiskni
Sdílej: