Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tiskni
Sdílej:
"nepodstatným", tím samozřejmě ty zákonodárné paskvilotvůrce nechci nijak obviňovat, jen poodhaluji to, co se jim nejspíše honilo v hlavě, možná by pomohlo vyměnit ve vládě operační systém v počítačích ale hlavně v mozcích.
Dokonalost je předpokladem totálního zmatku a předzvěstí sebedestrukce.
Nevím, jak bude probíhat třetí světová válka, ale vím, že ta čtvrtá bude o pazourku a oštěpech. (Albert Einstein)
Za 3,5 roku ho pusti za dobre chovani a muze zacit znovu.To snad ne ... verme lekarum, ma narizene leceni. Mam pocit, ze zapominate brat v uvahu to, ze je to jeho nemoc, za kterou nemuze. Je to sice odpornost a nechtela bych to nekdy zazit, ale tezko rict jak se takovy clovek ma soudit. On to nedela schvalne, on si proste nemuze pomoct ...
Trest je trestem jedině tehdy, má-li výchovný a ochranný efekt.Ono je tezko rict, co je to za trest, kdyz ten clovek dostane bydleni s internetem a jidlem zdarma. Mozna tobe to nevadi, ze tyhle lidi zijou z penez ostatnich - pracujicich. Ale me to zas tak jedno neni, a tim spis, ze v podstate nemam kde bydlet. Tim zas ale nechci rikat, ze by se mi chtelo jit bydlet do vezeni.
...ten clovek dostane bydleni s internetem a jidlem zdarma...Silně pochybuji, že je Internet standardní součástí našich věznic. Pokud vím, tak někde ho sice mají, ale možnost jeho používání je velice omezená, a ještě pod dohledem bachařů. Jinak tě mohu ujistit, že bych do té basy (i když by tam byl Internet třeba gigabitový) stejně nechtěl, podobně jako asi většina lidí. S tím "jídlem zdarma" je to problém organizace výkonu trestu. Mělo by to být tak, že pokud je možnost při trestu pracovat (a ta obvykle je, a kdyby nebyla, měla by se vytvořit, na to tu možnosti jsou), musel by vězeň za jídlo atd. platit, tak jako platí v normálním životě.