Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravicko
Jelikoz provadim ve svem byte rekonstrukci, popadla me myslenka, dat misto TV (kterou nechci) projektor. Jinymi slovy. Je myslenka propojit projektor a dvd prehravac vcetne zvuku z domaciho kina realna?Jediny s cim si myslim ze bych mohl mit problem by byla delka kabelu, ktera by vedla od projektoru do dvd. Rad bych mel projektor na zdi umisten na trvalo a nechci, aby se mi po zemi valely kabely propojujici jednotlive komponenty. Jak toto co nejelegantneji resit? Nejkratsi cesta k projektoru je cca 12 metru. Vadi tato vzdalenost kabelum od zvuku? Nebo kabelum propojujici dvd a projektor?Predpokladam, ze projektor pujde napojit na sinč (bo jak se to pise). Muze byt pak sinč tak dlouhy?Diky za postrehy a zkusenosti.
Tiskni
Sdílej:
Vo všeobecnosti platí, že video kábel čo najkratší, na audio kábloch až tak nezáleží.Na audio kabelech záleží docela dost. Pokud kabel vede daleko, je potřeba přinejmenším dobré stínění.
Obávám se kolego, že zkratkou UTP opravdu nebylo myšlený to, co si pod tim většina ITáků představuje. Zkratka Unshielded twisted pair totiž neznačí nic jinýho, než klasickou kroucenou dvojlinku.Obávám se, kolego, že tvůj pokus dělat chytrýho moc nevyšel. Vím, co je to kroucená dvoulinka. A taky vím, že pro kvalitní vedení audiosignálu mezi běžnými zařízeními je úplně, ale úplně na ho*no.
Ne nadarmo se tomu řiká kabel typu "to stačí". Samozřejmě, neni to žádný hi-fi, profesionál ani audiofil by to samozřejmě nepoužil.Hm, to už se tam vlastně klidně může dát drát ke zvonku, ten je taky kroucenej.
Ale většině lidí je to úplně jedno a jsou ještě schopný dát na konec zlacený konektory pro dobrej pocit, ačkoliv to je to poslední, co jim pomůže.Silně pochybuju, že by audiofil, co kupuje pozlacený konektory, koupil nestíněný kabel.
P.S.: Ano, dělám chytrýho, můžu si to dovolitJenže tentokrát ti to nevyšlo, nazvat někoho ITákem jenom proto, že se vyskytuje na abclinuxu, je blbost. Hrozí ti, že se netrefíš, a přesně to se taky stalo.
Hm, to už se tam vlastně klidně může dát drát ke zvonku, ten je taky kroucenej.Samozřejmě. On to nakonec nemusí bejt ani kroucenej drát. Dokonce to vůbec nemusí bejt drát, můžou to bejt klidně trubky s rtutí, voda je za určitejch okolností taky vodivá. Nepochybuju ani o tom, že všechno tohle má vliv na kvalitu zvuku. Nakonec vlastnosti vodičů jsou jedna z věcí, který jsem ještě před pár lety studoval. A ačkoliv jsem v tom nijak nevynikal, mám dost znalostí na to, abych věděl, o čem mluvim. A tvrdim, že laik tyhle věci nikdy řešit nebude, protože rozdíl mezi drátam za 3 koruny a za 30 korun stejně nepozná. Zaprvé poměrně velká většina lidí netrpí tak kvalitním sluchem, aby ty "problémy" slyšela. A pak nepochybně platí to, že z běžnejch přístrojů za "pár korun" neleze zdaleka tak kvalitní zvuk, jako z profi aparatury za desítky až stovky tisíc korun. Když spousta lidí jen tak tak rozezná rozdíl v MP3 ve 192kbps a 320kbps, jak můžou slyšet, že jejich produkci kazí kabeláž? A jak může mít naprostej laik povědomí o kvalitních kabelech, když i dráty k reproduktorům jeho low-end domácího kina jsou z dvojlinky typu "to stačí"? Jiná situace je u videa, tam je sebemenší problém vidět (a o to hůř se ty problémy odstraňujou), ale u zvuku to většina lidí prostě neřeší, protože to neslyšej.
Silně pochybuju, že by audiofil, co kupuje pozlacený konektory, koupil nestíněný kabel.Ale o tom vůbec nebyla řeč. Řeč byla o laikovi. Dokud jsem to na vlastní oči neviděl, nevěřil jsem tomu, že existujou lidi, který konce krátkejch kabelů propojujou provázkem a hrozně se divěj, že to nefunguje. Stejně tak existujou i lidi, který si koupěj nekvalitní kabel a celej problém se naprosto marně snažej zachránit kvalitním konektorem.
Jenže tentokrát ti to nevyšlo, nazvat někoho ITákem jenom proto, že se vyskytuje na abclinuxu, je blbost. Hrozí ti, že se netrefíš, a přesně to se taky stalo.Nemusíme se tahat za slovíčka. Já se ani nesnažil trefit. Co jsem chtěl mi vyšlo, měl jsem pravdu v tom, že autor příspěvku měl na mysli kroucenou dvojlinku. Nic víc v tom nehledej.
Zaprvé poměrně velká většina lidí netrpí tak kvalitním sluchem, aby ty "problémy" slyšelaAž do chvíle, než se v tom prostoru objeví nějaké rušení, třeba mobilní telefon. To musí slyšet všichni.
A jak může mít naprostej laik povědomí o kvalitních kabelech, když i dráty k reproduktorům jeho low-end domácího kina jsou z dvojlinky typu "to stačí"?Fakt je, že jsem ty kabely nikdy nerozebíral, ale předpokládal jsem, že když jsou na koncích toho kabelu cinche, tak to bude provedeno živej drát obalenej zemí, která funguje jako stínění.
obcas pomaha snizit plochu smycek pro indukci (kroucene kabely), obcas zablokovat vsechny svorky malymi kondenzatory... u nekterych zarizeni pomuze reseni typu faradayova klec...
(pravda, dataprojektory dna mají zvokový vstup i výstup, jejich smysl mi ale uniká).Některé projektory mají zabudovaný reproduktor (teda spíš šumítko), proto vstup.
Sorry, nechápu tvojí argumentaci.Tak znovu. Nechápu to, že někdo si kvůli kvalitě něco (třeba plasmu, ale i cokoliv jiného) pořídí, a pak si dobrovolně kvalitu snižuje. Mohu uvést jiný podobný příklad. Je poměrně dost lidí, kteří si staví/opravují vlastní dům, protože už nechtějí bydlet v paneláku. Přesto si ale v tom domě budují věci, kterými si bydlení částečně degradují na panelákovou úroveň, například si udělají miniaturní koupelnu, kde se ani neotočí. Anebo ještě jiný příklad. Lidé jedou do cizí země na poznávací zájezd. Ovšem místo aby poznávali místní jídla a pití, stravují se u McDonalda, který je všude stejný.
Tak znovu. Nechápu to, že někdo si kvůli kvalitě něco (třeba plasmu, ale i cokoliv jiného) pořídí, a pak si dobrovolně kvalitu snižuje.Ale kvalitu čeho? Copak si někdo kupuje plasmu jenom aby mohl sledovat filmy na nově?
Copak si někdo kupuje plasmu jenom aby mohl sledovat filmy na nově?Tvrdím snad něco takového? Ne. Jen mě prostě překvapuje, že někdo bazíruje na kvalitě obrazu a pak si ho sám dobrovolně przní (bez ohledu na to, jestli je to film na Nově nebo něco jiného). Toť vše.
Tvrdím snad něco takového? Ne. Jen mě prostě překvapuje, že někdo bazíruje na kvalitě obrazu a pak si ho sám dobrovolně przní (bez ohledu na to, jestli je to film na Nově nebo něco jiného). Toť vše.Právě, že tvrdíš. Pokud si někdo koupí plasmu, tak primárně na sledování širokoúhlých filmů a pořadů z kvalitního zdroje, tj. DVD, PC, satelit a výhledově HD-DVD/BR, tudíž kvalitu obrazu má výbornou a nic neprzní.
Pokud si někdo koupí plasmu, tak primárně na sledování širokoúhlých filmů a pořadů z kvalitního zdroje, tj. DVD, PC, satelit a výhledově HD-DVD/BRTihle idealisti...
Nicméně osobně bych šel jendoznačně do plasmy, kde za cenu průměrného projektoru mám 50" v plném HD [...]No nevím, teď jsem se díval na CZC a třeba takový Benq MP620p tam prodávají za 16434 i s DPH. Za tu cenu by pro 50" HD plazmu byl tak leda stolek.
[...]A musej se v tom furt měnit lampy[...]Při životnosti lampy 2000 hodin (což je spíše spodní hodnota) a při průměrném používání dvě hodiny denně to vychází na 2,7 roku. Když někdo jí roastbeef jednou za 2,7 roku, tak se o něm dá tězko prohlásit "ten člověk jí furt raostbeef".
Argument o jasu je taky pase, dost casto delam prezentace na levnym projektoru v blbe zatemnene misnosti a precist to jde.Mezi "přečíst to jde" a "je to dostatečně jasné a kontrastní pro sledování filmů" je myslím dost propastný rozdíl.
Vylepsit se to da specialnim naterem na zed, v kine taky maj specialni platnoA kromě toho tam taky občas mívají během projekce zhasnuto ;)
A kromě toho tam taky občas mívají během projekce zhasnuto ;)Fakt, hej?
Hlučnost je vcelku minimální, s 24dB je znatelná i při nízké hlasitosti reprodukce zvuku (a v tichých pasážích) jen na vzdálenost cca 1m. Jinak splývá s pozadím.
Spouštění trvá půl minuty, osobně jsem známým doporučil 19palcové LCD na zprávy, projektor na kino. Oboje provozované z mediacentra. Než promítání na zeď to je lepší stříbrné plátno. Kvalita je nesrovnatelná.
maj pry zivotnost kolem 5000 hodin, a to vychazi na necely 4 roky, pri 4 hodinach koukani 365 dnu v roce.Problém je v tom, že ta výbojka stárne, i když se nepoužívá, výrazněji se opotřebovává při vypnutí. Suma sumárum bych moc nepočítal, že vydrží čtyři roky dobře svítit.
Někdy bývá problém se zemními smyčkami,furt tam lezou brumy a rušení přesto že je vše stíněné. Pak je potřeba galvanické oddělení přes optopřevodníky ale někdy stačí jen zapojit to do jiné zásuvky.Proto je potřeba vědět, kudy ti doma vedou kabely - všechno se hodí zapojit do jedné zásuvky a signálové kabely vést naopak stejně jako elektrická vedení. To je dobrý základ, jak se zemní smyčce vyhnout.
Představ si to třeba takto: Máš před sedačkou obraz přes celou stěnu v 800x600 a na zemi 104cm plazmu v plném 1080p, obojí zobrazuje stejný film. Na co se budeš dívat?Já osobně na 1080p, protože 800x600 z projektoru je hrozná mazanice ;) Ale teď vážně. Takhle se to prostě nedá zjednodušovat. Začal bych otázkou, jestli vůbec mám možnost promítat na celu stěnu a rozumně umístit projektor, abych si nesvítil do očí, když pohnu hlavou a obdobně neterorizoval ostatní členy rodiny. To zaprvé. Zadruhé jestli mi jde o to, pustit si občas film nebo to používat jako běžnou TV, která běží X hodin denně a člověk jí sleduje na půl oka a přitom něco dělá. V tom druhém případě si projektor dost dobře neumím představit. A v neposlední řadě je to i o preferencích. Někdo dává přednost ostrému stabilnímu obrazu a pro někoho je alfa a omega velká uhlopříčka. Kdyby to mu tak nebylo, tak se nemusí vyrábět paralelně CRT/LCD/plasma/projektory, ale jenom jedno z toho "to nejlepší", co budou mít všichni a nikdo si nebude stěžovat.
Můj projektor má svoje dálkové ovládání, kterým se dá zapnout skutečně "jedním tlačítkem". Tuner nemá, takže je potřeba tam obraz nějak "dopravit", v mém případě přes linux, TV kartu, tvtime a tvout, takže to jedním tlačítkem nejde, ale kdybys měl nějaký set top box, který se standardně nevypíná, tak by to šlo.A neexistují projektory, které se zapnou sami, když do nich jde signál? Jako to je u televize, když se pustí třeba video. Ale zůstal by tu problém s vypnutím... Takže možná přes nějaký programovatelný dálkový ovladač, jestli nějaký umí jednomu tlačítku přiřadit povel pro dvě zařízení.
jinak zkusenosti s VGA: mam tu celkem asi 12m kabelu (2m z monitoru a zbytek prodluzovacku) a na konci je signal jeste dost slusny (rozliseni sice jen 1024x768@75Hz). Obraz sedi pixel na pixel, duchy zadne (a to pri prechodech signalu typu skok 0-255 je to na LCD bez zakmitu).