Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Cizinci byvaji zvyhodneni
vlakem to by se z toho jeden po... ehm nadchnul. Nejlepci este, kdyz v Turnove cekas tristvrte hodiny. Prave kuli tomuhle bydlim taky oficialne jinde, mimochodem mozna to znas, je to docela blizko KH ... Svata Katerina (posta Svaty Mikulas) , proste vsichni sou tam svaty
To mi povidej vlakem to by se z toho jeden po... ehm nadchnul. Nejlepci este, kdyz v Turnove cekas tristvrte hodiny.Já zase občas (naštěstí obvykle ne víc než 3-4 x do roka) potřebuji jet hromadnou dopravou do Pardubic. Bus tam nejezdí (resp. jezdí, jeden denně v naprosto nevhodnou dobu), proto zbývá vlak + MHD (celkem 3 přestupy) nebo bus + vlak + MHD (2 přestupy). Při aktuální "spolehlivosti" vlaků ČD to reálně znamená si k běžnému celkovému přepravnímu času 2-2,5 hodiny připočítat cca hodinovou rezervu. Občas to vyjde tak, že stihnu zpožděný dřívější vlak
Svata Katerina (posta Svaty Mikulas) , proste vsichni sou tam svatySamozřejmě znám. BTW ze Svatého Mikuláše byla ta trojice mládežníků, kteří nedávno v Nových Dvorech totálně rozstřelili Hondu Civic o podezdívku plotu tak, že půlka auta ležela na silnici, druhá půlka v zahradě, mrtvá těla se povalovala různě okolo a krev byla úplně všude. Zkrátka: mladí a neklidní, rychle a zběsile.
Hold je tady prilis vysoka penetrace slovacku a jinych naplaveninJenže ono to jde i naopak. Tedy jít studovat třeba do Bratislavy.
Slovenky jsou hezčí než ČeškyA nejsou?
Jinak ale jde o to, že úroveň mnohých VŠ na Slovensku je srovnatelná s českými VŠ. A šance dostat se tam může být oproti českým školám vyšší, vzhledem k tomu, že se spousta Slováků tlačí k nám. Jen ta vzdálenost je trochu větší...
Ale je fakt, ze sem to taky nenapsal prilis pekne. Osobne nemam nic proti nikomu, ale kdyz jsem prisel na prijmacky a v cele aule jsem si pripadal jako ruze mezi trny, vsude samej slovak tak mi to prislo nemile a samozrejme ten fakt, ze koleje v Brne jsou pod tezkym tlakem prave Slovaku, Rusu a dalsich "prespolnich", kteri zkratka bez problemu nasbiraj tech x-set km na to aby tu kolej dostali a ja hold ostrouham. Dle tveho slovniku by jsi mel dospet nejspis ty
)
(samozrejmosti internet a tepla vodaHmm to jsou mi vymoženosti... :D Pro mě je v Ostravě samozřejmostí i plná lednička :D Chjo, já se nechci stěhovat)
(just kidding, už se těším
)
Tiskni
Sdílej: