Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Myslím, že podobný dotaz tu už zazněl někdy dávno, ale pokud vím, tak bez odpovědi ...
Proč se v Linuxu snaží programy pro nevidomé jít "widowsí" cestou, kde s nejdřív vygeneruje složitým programem složité rozložení grafiky po obrazovce a ta se pak neméně složitým programem zas dostává do "lineární" podoby řečové syntézy nebo brailova řádku? Nějak to moc nechápu. Přijde mi, že textové (terminálové) programy existují v dostatečném množství prakticky pro jakoukoliv práci (a pokud ne, tak se mi zdá užitečnější napsat všeobecně použitelný konzolový program, než vyvíjet velmi specifické a složité programy pro čtení grafiky). A kdyby se prostě jen udělal speciální terminál, který místo zobrazování na monitor bude dělat řečovou syntézu, anebo zobrazovat braillův řádek, tak by na něm snad mohla být většina programů použitelná s minimálními (ideálně žádnými :) úpravami ...
Mají ty graficko-řečové a podobné systémy nějakou podstatnou výhodu, anebo je to prostě jen jakási "setrvačnost" přístupu "já mám na počítači nějaký window manager, tak nevidomí ho určitě budou chtít také ..."?
A když už se začlo s Linksem ... menu-setup-[terminal options]-[braille terminal] taky "GUI" linksu snad trochu zpříjemní pro slepé lidi.
Jinak myslím, že konkrétně u konzolových aplikací by se dala dělat spousta věcí (minimálně věřím, že existuje podstatně více lidí schopných udělat nějaký patch pro jednoduchý konzolový program, než pro nějakou GUI obludu ... Ale chtělo by to, aby někdo, kdo má lepší přehled o příslušných potřebách a možnostech, třeba řekl, co je skutečně potřeba a má význam a tak ...
display: none;
hned by se s tím dalo lépe pracovat, stejně tak by měli odstranit i ostatní zvytečnosti bez kousku užitečné informace.
Nebo jit spise cestou wiki? Takze vzit engine z ucebnice a udelat zakladni hierarchii a nechat ji lidi doplnovat?Proč nepoužít nějaký existující opravdový wiki software? Nebo vám nevadí, že na první pohled nevidíte, jaké změny někdo udělal ve vašem textu? (a až budou dělat změny ve struktuře, která je třeba u učebnice pevná, tak teprve uvidíte to peklo)
diff
ů se snad dá dodělat i do tohohle, ne?
Rozteč znaků a bodů je tak malá, že s tím zacházet by znamenalo preciznost na úkor komfortu. Ale na Wikipedii píšou o nějakých rotačních řádkách, který vypadajou mnohem perspektivněji, ale u takovýho omezenýho počtu znaku tu odpadá ta výhoda oproti hlasu a to je ten větší záběr úseku v jeden okamžik: "A new development, called the rotating-wheel Braille display, was developed in 2000 by the National Institute of Standards and Technology (NIST) and is still in the process of commercialization. Braille dots are put on the edge of a spinning wheel, which allows the user to read continuously with a stationary finger while the wheel spins at a selected speed. The Braille dots are set in a simple scanning-style fashion as the dots on the wheel spins past a stationary actuator that sets the Braille characters. As a result, manufacturing complexity is greatly reduced and rotating-wheel Braille displays will be much less expensive than traditional Braille displays."A nakonec ještě pro dokreslení kousek konverzace na toto téma:
Tiskni
Sdílej: