Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Je to opravdu zajímavé, že zrovna v téhle arabské zemi, která není takovou fanatickou islamistickou jakou třeba Irán a bliží se demokraticky vyspělým zemím je tohle možné.Jak jsi řekl: není TAKOVOU fanatickou zemí.
Ze stejného zdroje:
Po jednání v Etisalatu jsme obešli pět mých známých a nechali jim do počítačů nainstalovat zařízení, které dovolovalo panu Zámcovi volat do Dubaje z ČR přes internet. Byla to taková nic neříkající černá krabička
Pod tímto nerozumím ip telefonii point-to-point, ale point(network)-to-network. V čechách byla podobná situace s propojováním vysílaček (profi pásmo) a pevné telefonní linky. (radioamatéři a CB mají jakékoliv propojování zakázané už z hlediska jejich mezinárodního právního statusu)
Jenže on netelefonoval přes internet.
On vytvořil bránu mezi internetem a místní telefonní sítí u několika svých známých. To je mimochodem trestné i u nás, porušuje to telekomunikační zákon. Nedovolené propojování sítí.
Vcelku vzato další novinářská kachna, polopravda - pololež.
V Česku cizinci kroutí hlavou třeba nad velmi rozšířeným nuceným přezouváním návštěv…
Sice si nedokážu představit, že bych doma chodil ve stejných botách jako venku po ulici, ale i kdyby ano, ani omylem by mne nenapadlo kroutit hlavou nad tím, že když přijdu na návštěvu k někomu, kdo se doma zouvá, tak nechce, abych mu hamtal po čistém koberci v zablácených botách. Stejně jako snad není nic ke kroucení hlavou na tom, že na návštěvě u nekuřáků se i nikotinový závislák na pár hodin ovládne (a když to nedokáže, tak holt půjde na balkon) nebo že coby všežravec nebudu na obědě u vegetariánů trvat na tom, že mi musejí udělat steak…
Sice si nedokážu představit, že bych doma chodil ve stejných botách jako venku po ulici, ale i kdyby ano, ani omylem by mne nenapadlo kroutit hlavou nad tím, že když přijdu na návštěvu k někomu, kdo se doma zouvá, tak nechce, abych mu hamtal po čistém koberci v zablácených botách.Jenže v cizině (např. v Německu) prakticky neexistuje, aby hostitel návštěvu nutil do přezouvání. Zablácené boty na čistém koberci jsou extrém - málokdo je tak tupý, aby něco takového činil (a když už si člověk někoho zve, většinou má o jeho společenské úrovni jisté povědomí a ví tedy, co může očekávat). Prostě se považuje za netaktní někoho nutit chodit v ponožkách po mnohdy studené podlaze, případně mu nutit "půjčovací" přezuvky, jako je to zvykem v Česku.
případně mu nutit "půjčovací" přezuvky, jako je to zvykem v Česku.Jak, nutit? U nás doma máme třeba několik párů půjčovacích bot a každý pár má svého jediného nositele (hostitele
Zablácené boty na čistém koberci jsou extrém - málokdo je tak tupý, aby něco takového činil (a když už si člověk někoho zve, většinou má o jeho společenské úrovni jisté povědomí a ví tedy, co může očekávat).Nejde jen o kusy bahna. Jde o to, že chodníky jsou prostě špinavé, minimálně víc než většina koberců. Co já vím, kam někdo včera nablil a já do toho dneska šlápl... Prostě si po koberci nebudu ve venkovních botách šlapat, nikomu jinému taky nebudu a nikdo mně taky nebude. Kdo to neumí, nechce nebo nedokáže pochopit, toho na návštěvu nezvu. Jak řekl Michal Kubeček, stejně tak se to týká kuřáků. U mě doma nikdo kouřit zkrátka nebude a pokud budu u nikoho jiného, mezi slušnost patří před nekuřáckou návštěvou nekouřit. Kdo toto pravidlo nerespektuje, zvážím jeho příští návštěvu.
Tiskni
Sdílej: