Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
S tímhle přístupem bys mohl spálit veškerou svou hotovost a vzdát se svého zůstatku na účtu, ne? Jsou to jen bezcenné papírky a čísla.
Kryptoměny mají oproti tomu jisté výhody… a taky jisté nevýhody. Je to prostě nástroj (finanční instrument), který má svoje využití. Je otázka, jestli někdy zcela nahradí nekryté peníze nebo třeba peníze kryté zlatem – spíš si myslím, že ne, ale větší rozšíření a využití v běžném životě bych docela očekával.
Koruna je oficialni mena, ktera je centralne rizena, tak aby jeji hodnota byla stabilni v case.Treba ZWD je priklad centralne rizene meny, ktera je stabilni v case: https://en.wikipedia.org/wiki/Zimbabwean_dollar Jmenuj jediny rozdil mezi Zimbabwskou a Ceskou centralni bankou.
Jedine fiat ma tu vlastnost ze ma stabilni hodnotu vuci zbozi a sluzbam (za predpokladu dostatecne rozvinuteho statu, ktery CR splnuje).V roce 2013, pri prodeji O2 Kellnerovi, se kurz vubec nezmenil tak aby PPF dostala od spanelske (EUR) Telefoniky vic CZK.
Kdyz se zmeni hodnota koruny o 0.5% za mesic, povazuje se to skoro za hyperinflaci a uplnou katastrofu. Lol, Bitcoin muze zitra jit dolu o 10%.Kdyz mas najednou (rozhodnuti CNB) na danich zaplatit o 0.5% vic, nebo ti zakaznik vyplati o 0.5% min, tak jsi spokojeny? Pominu ze 1.005^12 = 6% rocne. BTC muze jit nahoru i dolu, ale nikoli rozhodnutim uradu, ale rozhodnutim ucastniku trhu. Navic ho nemas povinnost pouzivat, takze se te vykyv kurzu nemusi tykat. Narozdil od tech uzasnych oficialnich men. Pokud se srovnava dlouhodoba inflace, je potreba srovnavat naklady na zakladni zivotni potreby ktere se tykaji kazdeho stejne (potreby jidla a strechy nad hlavou jsou konstantni).
Kdyz mas najednou (rozhodnuti CNB) na danich zaplatit o 0.5% vic, nebo ti zakaznik vyplati o 0.5% min, tak jsi spokojeny?Spokojený ne, ale je mi to v podstatě jedno. Beru to jako naprosto zanedbatelnou cenu za stabilitu měny, ekonomiky a schopnost státu zmírňovat nebo eliminovat recese. Peníze jsou často malá část vlatněných aktiv - například pokud má někdo nemovitost, tak hotovost bude klidně pod 10% aktiv a místo 2 % ročně ztratí jenom 0,2 %. Na daních lidi odvedou řádově víc.
Nemovitost neni aktivum, ale dlouhodoby investicni majetek (dum sam o sobe ti nic nevydelava
Dost zajímavé, můžeš to rozvést? Patří tedy mezi pasiva? Rád bych takovou rozvahu a obecně účetnictví viděl :-)
A to se učí kde tohle? Ptám se, protože už jsem za život potkal jednoho člověka, který měl takhle zvrácený pohled na aktiva a pasiva… Jinak doporučuji si přečíst snad jakoukoli učebnici účetnictví nebo aspoň na Wikipedii, tyhle základy by tam mohly být dobře.
úvěrová expanzeTak to se týká i Bitcoinu, ne?
A čím je kryté zlato?Zalezi jak zde definujes "kryte". Jestli se ptas, na cem je zalozena jeho hodnota, tak na tom, ze ho lze pouzit k vyrobe ruznych produktu - sperky, dekorace, elektronika, nektere zdravotnicke vyrobky. A taky je historicky povazovano za uschovnu hodnoty.
Když to rozeberem, zjistíme, že všechno je to jen na důvěře.Ale jde o to, na jak pevnych zakladech stoji ta duvera. Kdyz investuju do bytu, tak je slusna sance, ze ten byt bude kontinualne poskytovat realnou hodnotu. Fiat stoji na duvere v to, ze stat nedopusti rychle znehodnoceni. Bitcoin stoji na mnohem tencim lede.
Co to je za nesmysl? Krátkodobě možná.A o kratkodobou inflaci jde, vzhledem k tomu ze penize neslouzi k dlouhodobym usporam. Kdyz dostanu vyplatu ve korunach, tak nehrozi, ze by behem mesice ty penize ztratily hodnotu. Bitcoin sel ted behem 2 tydnu o 20% dolu, coz je docela blby, kdyz to potrebuju utratit ted.
Kvantitativní uvolňování a úvěrová expanze ti nic neříká.Naopak, mam celkem detailni predstavu jak to funguje, dost jsem o tom cetl. Takze napriklad vim proc QE pred 10 lety nezpusobilo inflaci, ale ted jo.
protože každej přemejšlí hrozně krátkodobě, už jsem to psal výš ovocnáři. Dlouhodobě je fiat jednoznačně nevýhodný.Prijde mi to zanedbatelny. Lidi by meli mit v penezich vydaje dejme tomu na 6 mesicu, kdyz se vezme 2 % z toho, tak to neni nic hrozneho, treba 300 Kc mesicne. A je dulezite si uvedomit, ze nedochazi k realnym ekonomickym ztratam z pohledu cele ekonomiky! Maximalne dochazi k presunu bohatstvi, ale dane to delaji v mnohem vetsi mire. Kdezto pokud by vlada nemela kontrolu nad penezi, tak by k realnym ztratam dochazelo a ve vysledku by to bylo mnohem horsi.
Jestli se ptas, na cem je zalozena jeho hodnota, tak na tom, ze ho lze pouzit k vyrobe ruznych produktu - sperky, dekorace, elektronika, nektere zdravotnicke vyrobky.Čili tím, že se pár lidí rozhodlo na cenu zlata spekulovat, teď všichni mají dražší uvedené výrobky, probíhá zbytečná neekologická těžba aby se vytěžilo víc zlata než je potřeba a potom někomu leželo v trezoru, atd. To zní podobně nemorálně jako pálení elektřiny na počítání zbytečných hashů.
Lidi by meli mit v penezich vydaje dejme tomu na 6 mesicuNjn, ale to by taky možná jako stát mohl poskytovat/neblokovat nějaké alternativy. (já kupuju indexová ETF, ale je tohle opravdu to, co má dělat BFU? to UX rozhodně není BFU-friendly)
Čili tím, že se pár lidí rozhodlo na cenu zlata spekulovat, teď všichni mají dražší uvedené výrobky, probíhá zbytečná neekologická těžba aby se vytěžilo víc zlata než je potřeba a potom někomu leželo v trezoru, atd.Asi to tak je, prostredky vyuzite k vytezeni zlata, ktere nakonec skoncilo v trezorech, byly v podstate promrhany.
já kupuju indexová ETF, ale je tohle opravdu to, co má dělat BFU? to UX rozhodně není BFU-friendlyTo je pravda. Ale neni to tak hrozny, jsou sluzby jako Portu, hodne lidi kupovalo statni dluhopisy...
Ale neni to tak hrozny, jsou sluzby jako PortuJo, to je pravda (ale furt je to full-blown investování a tak si člověk musí přečíst třeba jak funguje panic selling a že se toho nemá dotýkat když to rychle padá; na druhou stranu v USA tohle mají jako 401k(?) a funguje to přesně takhle. Ale nevím kolik lidí na tom oškubou.)
hodne lidi kupovalo statni dluhopisyTohle jsem moc nepochopil z hlediska státu. Inflaci k něčemu používá, ale pokud umožní lidem snadno vystoupit (a kdykoli zase nastoupit) do „bezrizikových“ dluhopisů co přesně kryjí inflaci, tak to přece všichni udělají a inflace pak nebude mít žádný účinek. Ve skutečnosti je ale používání státních dluhopisů naprostý trolling:
U pilotních emisí – od loňského prosince do letošního června – si musel zájemce o protiinflační dluhopis (prakticky jediný, který je ze současné nabídky atraktivní) v bance nejdřív koupit minimální množství reinvestičních dluhopisů – tedy těch méně výhodných, které nejspíš vůbec nechtěl. Stálo ho to vždycky přinejmenším 1000 korun navíc. Ministryně financí Alena Schillerová se teď pochlubila, že nováčci si teď budou moci zřídit elektronický přístup „zcela bez omezení“ – tedy bez toho, aby na pobočce kupovali jiný dluhopis. Nezdůraznila už ale, že taková služba nebude zadarmo. Banka za ní začne vybírat poplatek 500 korun.
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/593602-vyzkum-galaxy-digital-odhaluje-ze-bitcoin-spotrebovava-mene-energie-nez-zlato-a-bankovni-odvetvi/To je teda pekná demagógia, koľko ľudí používa bitcoin a koľko bankové služby, koľko je energetická náročnosť na transakciu? A miešať do toho ešte zlato, ktoré sa používa rôznym spôsobom?
...odhaduje roční spotřebu elektřiny v Bitcoinech na 113,89 terawattů za hodinu...A ešte sú to aj blbci, ktorí nemajú ani len hrubú predstavu o tom, čo píšu.