Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Nevěřím na negativní externality které nedopadají na mě.To máš nalevo i napravo.
Nevěřím na koncept osobního vlastnictví které není moje.No, však klasická definice komunismus je: „Co je tvoje, to je moje; co je moje, do toho ti nic není!“
Nerovnost je nevyhnutelna, prirozena, normalni a zadouciby mohl prece klidne spat, je ta hierarchie prece nevyhnutelna, prirozena a normalni. Ale ten dotycny neni klidny. Vidi kolem sebe i jine, kteri neveri na tu nevyhnutelnost a prirozenost. A dokonce to chteji asi zmenit. A to bude asi ten kamen urazu.
„Spornější“ to je v rámci úzkého Overtonova okna, když se pár stran v rámci politického marketingu dohaduje, že „jsou pravice“ nebo „pro všechny“, případně když chce politolog profesuru a potřebuje k tomu vygenerovat nějaké publikace, přičemž se nabízí navázat na 7D politický kompas „ještě lepším“ 13D politickým kompasem.
Přitom relace „být levicovější (duálně pravicovější) než“ založená na těch hierarchiích je jednoduchá a přímočará. Jistě, nevede to na jednoduché lineární uspořádání, ale – no a co?
Klidně se tomu může říkat i jinak. Jeden používaný model je škála rovnostářství-maximalismus.
JS tu měl takovou teorii s trojúhelníkem, na to jsem zatím nenašel žádný praktický protipříklad.
ti konkretni akteri tu ideologii pouzivaji jen kvuli tomu vymezeni oproti politickym protivnikum
To je taky nějaká politologická teorie, resp. dvojice soupeřících teorií, že politické strany buď přímo reprezentují zájmové skupiny, nebo jsou to generické entity, které si teprve podle situace hledají své konstituenty. On je to samozřejmě prakticky nějaký mix obojího, potažmo při profesionalizaci politiky i převládá to druhé, přesto stále existují případy, kdy lidé v politice (nejen elektorální) řeší zájmy své komunity. (Akorát holt když jde do parlamentní politiky oligarcha jako Babiš, tak říct na rovinu, že hodlá převzít stát a začlenit ho do svého holdingu, by mu asi mnoho voličů nepřineslo, tak jim musí věšet bulíky na nos.)
Pokusy nějak smysluplně definovat "levici" a "pravici" jsou marné a předem prohrané. Například v USA teď už pár let říkají "pravicový" politikovi, který má na programu zavedení vyššího cla a stavbu zdi na hranici země, která má zabránit volnému neregulovanému průchodu lidí. To nevymyslíš.Ale jo, tohle je naprosto normální konzervatismus, to byla pravice vždycky. To jenom naše generace má zkreslený pohled, protože konzervatismus byl v devadesátých letech prakticky mrtvý a naprosto přehlušen volnotžní ideovlnou. Daleko zajímavější je ten sílící důraz na poctivou práci obyčejných poctivě pracujících, v konstrastu s prohnilými socialistickými korporacemi. Není takový problém najít hrdého MAGA-hat který klidně prohlásí že podle něj "bohatsví vzniká poctivou prací a ne tím že vlastním nemovitost". A samozřejmě, volání po ozbrojené lidové revoluci která ten prohnilý "crony" kapitalismus svrhne a nastolí nový, spravedlivější režim. To máme i tady minimálně v jenom exempláři (ale spíš ve dvou). Každopádně, ještě bude sranda.
Například v USA teď už pár let říkají "pravicový" politikovi, který má na programu zavedení vyššího cla a stavbu zdi na hranici země, která má zabránit volnému neregulovanému průchodu lidí. To nevymyslíš.Mimochodem, další taková záležitost: V US se rozhodli podpořit US-based výrobu čipů dotacemi ve výši 52 miliard dolarů. Neměly proti tomuhle už dávno vzplamout vášnivé protesty pravičáků? Vždyť přece "víme", že dotace nás přivedou do tuhého socialismu! Okamžitě zrušit, nesnad? Oh wait, oni to částečně podpořili i Republikáni (17 z 50 senátorů). Co teď s tím. No asi budeme muset usoudit, že Republikáni jsou z třetiny socialisté...
Prerozdelovani proste znamena, ze ti stat vezme cast zdroju bez ohledu na tvou vuli. Nebo je to snad jinak? Ne, neni.Problém není v tom, že by to nebyla pravda - je to pravda a stejnětak je pravda, že stát nakládá s těma prostředkama často špatně. Problém je, že řekneš A a neřekneš B, a sice že tohle se děje i v soukromé sféře. Když koupim nějakej produkt, kolik z těch peněz reálně jde lidem, kteří pozitivně přispěli k jeho vytvoření, a kolik se přerozdělí nějakému meetingovému povaleči, který nepřispěl nic, nebo dokonce negativně? Ani moc nemáme možnost se to dozvědět. Zajímalo by mě, kolik reálně existuje skrytého zdanění tímhle způsobem. U státní daně alespoň víme, kolik to je, je to na každé účtence, každé výplatní pásce a každém daňovém přiznání. Možná proto ti nevadí, když se to děje v soukromé sféře - co oči nevidí, to srdce nebolí.
To, co popisujes, se jiste deje v soukrome sfere, ale rozhodne mene nez u statu.Při porovnání státu a např. nějaké vybrané firmy pravděpodobně ano (už jen kvůli velikosti), při porovnání s celým trhem o tom silně pochybuju... Trh velmi pravděpodobně proplítvá fantastické množství zdrojů...
Dalsi veci je, ze zakaznik za neco plati dobrovolne ze sveho rozhodnuti.V případě státu se taky můžeš rozhodnout, kdo ho má vést, např. můžeš hlasovat pro stranu, která ti sníží daně. Ano, je pravda, že pokud tě ostatní přehlasují, bude to pro tebe mít potenciálně nepříjemné důsledky, ale to platí v trhu taky.
pán Jílek mal rusnácke korene .... lebo on mal rád westernytak proto on nosil pořád ten klobouk ...
musí pls napsat tučně :D ;D