Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »lepsi koncem stredoveku, kdy se lidi bali upiru
cože to jedna řikal o beta popáleninách ze slunečního světla :O :O :O :O :O :O
zaznamenal jsem zmínky (např. o Austrálii)Jo, tohle krásně shrnul Dave (EEVBlog). Na tom je krásně vidět, že kdyby se běžně dodržovala základní hyg. opatření, tak i sezónní chřipka může být minulostí.
k těm zodpovědnějšímNevím, zda to není spíš (dlouhodobý) zvyk. Nám (mě a sourozencům) to jako dětem vštěpovala babička na vesnici v roce já nevím 1987, tj pro nás je to samozřejmost odjakživa. O tom, jak jsme zodpovědní, podle mě vypovídá spíš chování lidí v tomto roce, kdy mají informace, je to aktuální téma a přes to se pořádají věci jako ČVUT covid párty (a organizátor se ještě vymlouvá, že kdyby to věděl, tak... - jako tyhle věci mě pokaždé zvednou ze židle. Kdo jiný, než vysokoškolák by měl mít kvalifikovaný odhad situace a vědět, co se může stát a počítat s tím? Tyhle výmluvy jsou jak v mateřské školce.) U "obyčejných" lidí jsem si v posledním měsíci všiml ještě horší věci, jako naprosté nepochopení eroušky, kdy jeden tvrdil, že "tady v tom prostoru je bezpečno, protože erouška mu nic neukazuje". A začal se chovat o něco méně důsledně. Tj těmto lidem nejenže nedochází "big picture" nakažlivého onemocnění (a něco jako model šíření), ale tupě spoléhají na appku v telefonu a podle toho se chovají.
Nevím, zda to není spíš (dlouhodobý) zvyk.
No, psal jsem "zodpovědnější", ne "uvědomělejší". :-) (A měl jsem na mysli ta obecná hygienická pravidla.) Z hlediska šíření pohlavních chorob je nakonec taky jedno, jestli člověk není promiskuitní z náboženských důvodů, z morálních důvodů nebo jen proto, že se bojí nákazy.
Už na jaře jsem tvrdil, že lidi nebudou (statisticky) ochotní dodržovat tak striktní pravidla jako na jaře příliš dlouho. Koneckonců už leckde jsem se setkal s myšlenkou, že kdyby na jaře vláda nezaváděla opatření, která byla v první fázi až absurdní (jako například povinnost mít roušku v lese, když kolem není živáčka, nebo v autě, kde spolu jede rodina), nemuselo být dnes tolik lidí, kteří odmítají i ta opatření, která jsou rozumná. Někteří uvádějí jako příklad třeba Německo, ale tam je (statisticky) ochota poslouchat nařízení obecně větší než u nás.
To, co se děje teď, mi zase připomíná zkušenost, když jsem kdysi dávno hrál Flight Simulator, což je simulátor letadla, který funguje realisticky, takže šipka doleva neznamená "zatočit doleva", ale jen hýbe s příslušnou klapkou, podle její polohy se pomaleji nebo rychleji začne naklánět letadlo a teprve náklon letadla se projeví v poloměru zatáčky. V podstatě ovládání přes nějakou druhou nebo třetí derivaci. Samozřejmě dopadlo tak, že jsem mačkal šipku doleva a nic se nedělo, tak jsem ji držel, dokud letadlo nezačalo viditelně zatáčet, jenže v tu chvíli už zatáčelo čím dál víc, přestože jsem usilovně držel šipku vpravo. Jak to pokračovalo, to asi nemusím vysvětlovat.
A přesně tohle dělá vláda. Nejdřív se prakticky okamžitě zavedou opatření, která jdou až do extrému (a vytvoří rekordní ekonomickou "sekyru"), pak se zase během dvou nebo tří týdnů uvolní prakticky do nuly, když pak začnou čísla zase růst, tak se nejdřív měsíc předstírá, že se vlastně nic neděje, ale když už dál předstírat nejde, tak neuplynou dva dny bez vyhlášení nových a tvrdších opatření (výmluvný přehled), přestože každému musí být jasné, že každé nové opatření se už z principu ve statistikách může projevit nejdřív za týden, spíš za dva. Tj. přesně to, co jsem dělal s tím letadlem - které ale naštěstí bylo jen virtuální.
V podstatě ovládání přes nějakou druhou nebo třetí derivaci.Jasně, to, že se exponenciální funkce nedá dost dobře řídit se zpožděním, to už tak nějak lidi zjistili dávno a prakticky ověřili na mnoha případech.
A přesně tohle dělá vláda.Jako k tomu se vůbec nebudu vyjadřovat. Už jsem u doktora zničil jeden tlakoměr (který odmítal jít nad 200), tak to jako varování stačilo. Vláda svou neschopnost ukazuje denně. A není to jen informování. Hamáček byl na jaře neschopný obvolat 50 firem a raději se poklonil před Čínským letadlem. Teď před volbama není ani schopen poslat poštou balíčky tak, aby to nemusel vyšetřovat SÚKL a ÚOOÚ. Babiš nejprve na sebe vezme odpovědnost za všechno (v týden, kdy bylo vše ok) a další týden to všechno hodí na hygieniky. Dostálová v televizi obhajuje pracovní dokument s tím, že je normální mít čísla o tři řády mimo (tak já nevím, až někomu budu projektovat elektřinu v bytě, taky mu tam naprojektuju 22kV, vždyť je to jen pracovní dokument). Všiml jsem si tohoto už dávno. Asi nejsilnější zážitek, nad kterým by se dalo mávnout rukou, proběhl někdy loni, kdy Schillerová chtěla zvýšit svou PR a nechala se natáčet u projektu rekonstrukce hotelu Thermal. Stačilo 30s a tento její dojemný příběh rozcupoval vnuk architektky. Jako představuju si to nějak takto: Alenka přijde na MF, všichni ji serou, tak zadá svému týmu: "Hele, chci neškodný projekt, kde se prostě blýsknu, nebude tam žádná kontroverze a všechno bude fajn." Tak PR tým vybere Thermal. A stačí 30s na průser. Jako jak asi vypadají ostatní projekty? Od té doby se fotí raději jen s pávy. A přesně v té době mi ztuhl úsměv a říkal jsem si, jak by to asi dopadlo, kdyby přišla já nevím větší povodeň. (O tom, jak jsou schopni řešit sucho tak nějak už víme dlouhodobě.) No a přišla ukázka ještě horší.
Teď před volbama není ani schopen poslat poštou balíčky tak, aby to nemusel vyšetřovat SÚKL a ÚOOÚ.
Na tom mi asi nejsmutnější přijde, když jim ministr vnitra hrozí trestním oznámením za to, že dělají svou práci, kterou jim ukládá zákon a kvůli které vůbec existují.
Ale co chtít v zemi, kde ministr zdravotnictví navrhne opatření, premiér mu to zkrouhne a ještě z něj udělá blbce a když se za dva týdny ukáže, že se ta opatření udělat měla, odstoupí… samozřejmě ten ministr zdravotnictví. (K tomu klasik: "Správně. Kdo způsobil, že sám náčelník začal vydávat tak zvrácené rozkazy?!"]
Někteří uvádějí jako příklad třeba Německo, ale tam je (statisticky) ochota poslouchat nařízení obecně větší než u nás.Bylo by dobré popřemýšlet o tom, proč jsou Němci ochotni víc akceptovat nařízení. Je to hlavně proto, že se spolková vláda i zemské vlády (s některými výjimkami jako je Bavorsko nebo některé východní země) snaží dělat rozumnou politiku a nechá si poradit od vědců. Takže v Německu se nosily roušky celou dobu, zatímco v ČR je to ode zdi ke zdi. Navíc v Německu jsou vědci daleko víc slyšet v médiích, někteří mají dokonce svůj podcast ve veřejnoprávních rádiích (Christian Drosten, Alexander Kekules) a ono pokud dáte vědci pravidelně hodinu času jednou nebo dvakrát týdně, tak dokáže popsat věci neskonale líp v celé své složitosti, než když je to desetisekundový klip někde ve zprávách. A tyhle podcasty poslouchají v Německu miliony lidí. Takže je to víc o vzdělání, o tom, že lidi o věcech v Německu většinově přemýšlí, nechají si vysvětlit detaily a nakonec se velká část přikloní k nějakému rozumnému středu. V ČR mám ten pocit, že jednak jsou lidi zvyklí nechat se manévrovat médii do extrémních pozic, a tím, že mají emoční vztah k banditům a korupčníkům, kteří sedí ve vládě, naučili se vypnout mozek a hledat rozumný a konstruktivní střed.
Jakej je asi tak problem ta data dat realtime k dispozici, kdyz je stejne chteji mit (a jak je vubec mozny, ze davno nejsou)*?Michal Bláha (hlídač státu) se přesně na tohle ptá už několik měsíců. Veškerou práci na chytré karanténě udělali více méně soukromí dobrovolníci a minzdrav na to celé měsíce (kdy byl přes léto relativně klid) ani nesáhlo. (Trochu mi to připomnělo situaci, kdy jsme něco (IT) kdysi (cca 2010) dělali na ministerstvu školství, trochu jsme si stěžovali na neasistenci ze strany zaměstnanců a ředitelka daného ústavu jen pokrčila rameny a řekla, že to po nich nemůžeme chtít, protože ti lidi posledních 40 let nic nedělali a už se nezmění - "nejlepší" bylo, s jakou upřímností a pochopením to říkala.).
A co je špatně na tom kurzu?To, že se ti nakažení potom vrátí do společnosti.
Tuhle věkovou skupinu to vůbec neohrožujeTo jednak není pravda, ale hlavně, viz výše, oni ohrozí i zbytek populace. Takže kdyby to byl uzavřený kurs na dva měsíce a vrátili by se až do odeznění infekce, tak ok.
To, že se ti nakažení potom vrátí do společnosti.A předtím ti nakažení nebyli ve společnosti? IMHO tímhle se situace nemění, jen se nakazili jiní lidé.
IMHO tímhle se situace nemění, jen se nakazili jiní lidé.To záleží na konkrétních aktivitách prováděné s těmi jinými lidmi. 400 lidí na jednom táboře s pohybovými a společenskými aktivitami s cílem se co nejvíc seznámit (adaptovat), je přece jen něco jiného, než když někdo sedí u online výuky a potom si jde sám zaběhat do parku. (Jako tenhle thread už pomalu začíná nabírat absurdní podobu, že je jedno, co ten člověk dělá, jen by nakazil jiné lidi. To přece jedno vůbec není a je to naopak to klíčové.)
Tuhle věkovou skupinu to vůbec neohrožujeZdroj? (ano, ulevilo by se mi, teda pokud by to bylo alespoň do 27 let :)
a fakticky jdeme cestou promořováníA už se ví jestli to zanechává imunitu? (to mi přijde jako strašný fail, představoval bych si pravidelně aktualizovanou statistiku věk - průběh - nakazil se znova po X měsících)
I kdyz budeme vsichni nosit rousky porad, tak to sireni viru nezastavi.Slaměný panák.
Samozrejme, ze ma smysl rousku nosit, ale z duvodu snizeni rychlosti prenosu infenfekce ve spolecnosti, ale urcite ne proto, aby se jednotlivec ochranil pred nakazou.Pravděpodobnost přenosu se sníží o ~70 % (IIRC) a zmenší se dávka.
100% bezpečné? Rozhodně ne. Bezpečnější než bez ní? Rozhodně ano.
To, že ochrana není stoprocentně spolehlivá, neznamená, že nechrání nebo že to není ochrana.
Jenoduse proto, ze imunitni system je treba trenovat, a kdyz je naucenej, tak vydrzi mnohem vic, nez kdyz na system kterej byl porad v bubline cistoty, nekdo nekde neco prskne.Proč toho ještě nikdo nevyužil a nedáváme si pravidelně správná množství vhodně vybraných patogenů? (a celé tohle se smrsklo na očkování, kde jsou něco jako dvě po narození a jedno po 10 letech)
Tohle se doporučuje už dlouhé roky – že by děti neměly vyrůstat ve sterilním prostředí. Nicméně se tím myslí taková ta běžná špína na zemi, v přírodě atd.
Tohle se doporučuje už dlouhé roky – že by děti neměly vyrůstat ve sterilním prostředí. Nicméně se tím myslí taková ta běžná špína na zemi, v přírodě atd.To je takové lidové moudro, pro které jsem ale nenašel žádný racionální podklad. Pokud se dobře vzpomínám, tak to funguje pouze v limitované verzi u styku dětí s nějakými zemědělskými zvířaty, kde imunitní systém se setká s nějakými druhy parazitů. U špíny to ale pokud vim nijak nefunguje, naopak, dítě žijící ve spíně je později méně zdravé.
V tom článku se mluví téměř výhradně o alergiích, trochu i o autoimunitních onemocněních, ale nevidím tam nic o infekcích, o nichž tento thread původně byl.
Ono to celkem dává smysl, že by expozice v ranném dětství fungovala jako určitá forma preventivní desensibilace, aby imunitní systém nebyl tak "paranoidní" a nereagoval přehnaně. Ale to by nijak nevysvětlovalo, proč by to zároveň mělo zvýšit schopnost imunitního systému reagovat proti infekcím, což by vlastně byl přesně opačný efekt.
Tak já zkusím pro pořádek znovu připomenout, o čem tu byla řeč. Začalo to tím, že jsem zmínil rozhovor, kde lékař věnující se infekčním chorobám, zmiňoval, že to zdánlivě úzkostlivé "nezapomeň si umýt ruce" (před jídlem, po záchodě, po příchodu zvenku, …), kterému je dnes tendence se vysmívat, je podle něj jedním z faktorů, proč u nás prakticky neznáme některé třídy infekčních nemocí. Bylo to v reakci na tvrzení, že kdyby lidi dodržovali základní hygienická pravidla, byl bo Covid-19 daleko menším problémem než je. Chtěl jsem upozornit, že i podle odborníků v tomto ohledu patří ČR spíš k těm lepším.
Snažit se tohle pozorování rozporovat odkazem na hygienickou hypotézu (která se týká úplně jiných onemocnění) a ještě zaměňovat základní hygienická pravidla za "výchovu v absolutně sterilním prostředí" je prostě mimo mísu.
Tak to by chtělo pěstovat i tu toleranci na alkohol, protože je prakticky jisté, že se během svého života v ČR člověk s touto látkou setká
A zatimco ty mestky deti maji predevsim matky (krkavci) snahu zavrit doma a nikam je nepustit, tak ty vesnicky si vecer lehnou pod kravu a rano se pod ni probudej a nikomu to neprijde divny.Tohle se na vesnicích už dost dlouho běžně neděje. Ve výjimečných případech možná ano, ale rozhodně to není bežná praxe. To je možná tak romatická představa o vesnici nějakého pražáka.
Mimochodem, to sis nevsim ze ockovani funguje presne stejne?Ne, očkování nefunguje stejně. Setkat se s reálným patogenem != očkování. Vynález očkování spočívá právě v tom, že to je neaktivní patogen nebo dokonce jenom nějaká jeho imitace.
Dokonce i matersky mliko obsahuje spoustu "fujtablu" aby se to dite naucilo cemu se ma branit.To nejsou žádný fujtajbly, pouze protilátky.
Funguje to dokonce tak, ze to mliko obsahuje prave to, s cim se ta matka v prubehu zivota potkala.Ano, to je to, čemu se říká protilátky.
Tohle se na vesnicích už dost dlouho běžně neděje. Ve výjimečných případech možná ano, ale rozhodně to není bežná praxe. To je možná tak romatická představa o vesnici nějakého pražáka.Za mě zkušenost pražáka, který jako děcko na té vesnici před třiceti lety žil. Dodnes na mléko k snídani přímo z vemene nostalgicky vzpomínám, když kupuji ty ošizené "bio" a "farmářské" sračky v supermarketu. Z běžného nedejbože polotučného mléka byuch se zeblil :)
Ne, očkování nefunguje stejně. Setkat se s reálným patogenem != očkování. Vynález očkování spočívá právě v tom, že to je neaktivní patogen nebo dokonce jenom nějaká jeho imitace.Omyl. Jeden z typů vakciny jsou tzv. atenuované vakciny, což jsou vakciny obsahující živé, funkční, pouze do jisté míry oslabené patogeny. Taková vakcina se používá například proti tuberkuloze, spalničkám, příušnicím, zarděnkám... Má to jednu velkou výhodu - imunitní reakce na takovou vakcínu je lepší, podobnější skutečné nákaze. A jednu velkou nevýhodu - může vyvolat onemocnění, obzvláště u pacientů s poškozenou imunitou, ale ppři souhře něšťastných náhod teoreticky i u zdravého pacienta.
Žít s rouškami?Říká kdo? Já roušky nepovažuju za první, ale spíše za poslední bariéru. Mnoho věcí lze dělat vzdáleně. Musel přijít až covid, aby některé firmy zjistily, co je to HomeOffice. Online kursy pořádají univerzity po celém světě, u nás je potřeba mít po půl roce měsíc otevřené školy, aby to někdo zjistil taky. Už kdysi jsem reagoval na zákaz kouření v restauracích.
Byla možnost tohle udělat i v restauracích. Kdyby to ti lidé vzali vážně a udělali by sami pro sebe standard, kdy metr od kuřáka nic neucítíte, krom čistého vzduchu, neměli bychom dneska tento zákon.Tj kdyby restaurace měly normální vzduchotechniku, tak by se nemuselo zakazovat ani kouření, ale nedělat ani žádné spešl opatření k vůli covidu. Prostě by se to rozředilo natolik, že dva stoly od sebe se nemají šanci nakazit. A takto lze pokračovat. Lze udělat stovky inovací, které jsou stejně napadnutí a nemuset zavádět ty nenáviděné roušky (jinak mě to nevadí, já jsem je používal už dřív při různých pracech, protože mi vadí prach. Takže při každém vrtání nebo tak jsem měl stejně pracovní roušku).
Netusim jestli tvuj denni ideal je 16 hodin koukani do monitoru a 8 hodin spanku.
Jak to souvisí s home office?
Netusim jestli tvuj denni ideal je 16 hodin koukani do monitoru a 8 hodin spanku.To ne, do monitoru koukám jenom 14 hodin, ještě jezdím na kole.
Aktuálně se hovoří o souběhu s chřipkovou epidemií, ale na jižní polokouli zrovna skončila zima, takže tam už by tu zkušenost mít měli – zaznamenal jsem zmínky (např. o Austrálii)A ako v Austrálií prebiehali opatrenia? Verím tomu, že keď vbehnem do obchodu a mám rúšku, tak obmedzím, že by som nákazu šíril, tak že oprskám všetko okolo seba. Mno neveím, tomu, že zabránim prenosu po 8hodinách so sto ľuďmi v jednej miestnosti. Toto je už u nás v niektorých firmách a pokľadám to za zlé opatrenie.
Mno na Českom štatistickom úrade som našiel tabuľku, podľa ktorej tento rok nijak nevybočuje z predchádzajúcich rokov (v prílohe).Nečekaně, když se to tu na jaře celkem zvládlo. Teď ještě aby nám to vydrželo i teď.
Ono se to nabízí, brát to jako "životy lidí" vs. "(špinavé) peníze". Ale v praxi je to složitější. Asi před týdnem jsem viděl film The Big Short (Sázka na nejistotu), kde jedna z postav tam říká něco jako: "Uvědomte si, že každé procento nezaměstnanosti navíc znamená 40000 mrtvých ročně." Nevím, jak moc to číslo odpovídá realitě a navíc se to týkalo USA, kde mají trochu jiný sociální systém (když to řeknu mírně), ale dobře to ilustruje nebezpečí té falešné dichotomie, která tak šikovně hraje na emoční strunu.
Emocionálně je to jasné: životy jsou důležitější než peníze. Racionálně vzato už to tak jednoznačné není. Pokud si zdevastujeme ekonomiku, bude méně peněz na zdravotnictví a to taky znamená ztráty na životech nebo jejich zkrácení. Když někdo kvůli ekonomickým dopadům přijde o živobytí a možná i o bydlení, nebude to snad mít vliv na jeho "life expectancy"?
Je pochopitelné, že člověk, kterému umře příbuzný na Covid-19, to vidí optikou "babička tu mohla ještě nějaký ten rok být" (kdyby se všichni zavřeli doma a ven vycházeli jen ve skafandru). Ale pokud takhle bude uvažovat vláda, jsme v průšvihu, od vlády chci, aby se na to dokázala dívat racionálně a myslet spíš na tu statistiku, protože když se krátkozrace soustředíme výhradně na počet obětí koronaviru a budeme ignorovat všechno ostatní, mohlo by těch ztracených a zkrácených životů nakonec být i víc.
Pokud si zdevastujeme ekonomiku, bude méně peněz na zdravotnictví a to taky znamená ztráty na životech nebo jejich zkrácení.Je podstatne vysvetlit, co se tou "devastaci" mysli. Pokud divadla nebudou hrat a letadla letat, na zdravotnictvi to nebude mit velky vliv. Teoreticky bychom dokonce mohli ty herce a letusky nahnat pracovat jako zdravotni sestry, ale to samozrejme v praxi nikdo nenavrhuje, protoze to az prilis zavani byvalym rezimem. (Tohle je v kapitalismu poresene vyborne - nikdo sice oficialne nikoho nenuti, ale pokud nechcete vzit zavdek nabizenou praci, umrete hlady...) A aby to nebylo tak jednoduche, existuji i dukazy o tom, ze hospodarske krize umrtnost snizuji, protoze mene ekonomicke aktivity znamena mene urazu a mene emisi a tak. Ja mam za to, ze "nezavrit ekonomiku" chce hlavne vyssi (stredni) trida, ktera ma nejake ty investice v akciich a tak a tudiz samozrejme vyuziva toho, ze v kapitalismu zamestnanci pracuji na kapitalisty. Covid pro ne neni velke riziko, zacali vesmes pracovat z domova (pokud to uz nedelali), a maji pristup k dobre zdravotni peci. Ale pokud by se pracovalo mene, bude i mensi zisk a o to jde. Nemuze se prece nekomu neco dat zadarmo, treba i jen prechodne.
Pokud divadla nebudou hrat a letadla letat, na zdravotnictvi to nebude mit velky vliv.Jo, "zdroje jsou". Pokud divadla nebudou hrát a letadla létat, někdo přijde o práci. Ten někdo nebude utrácet a platit daně, tím přijde o práci někdo jiný, nikdo z nich nebude platit daně a z daní se to zdravotnictví platí. A když si stát ty peníze vymyslí, což je určitě váš další skvělý nápad, zdravotnictví si za ně nekoupíte.
Ale ekonomika je uz dnes zivi a uzivi - ekonomicky to problem neni. Je to problem moralne, ze si nekdo muze stezovat, proc on neni jako herec, ktery nehraje a sedi doma a ma stejne prijmy jako predtim.
A kdo konkrétně by to zaplatil? Teď je živí (především) příjem ze vstupenek a letenek, které si koupí ten, kdo chce jít do divadla nebo letět letadlem. Kdo by to měl podle vás platit, když se nehraje a nelétá? Státní rozpočet?
Máte pravdu, soudruzi, to by bylo řešením na všechny neduhy. Kde jsem to jen, do Prčic, naposledy slyšel. Už to mám. To nám jednou takhle soužka učitelka na zákl. škole vyprávěla, že v zemích socialistického pokrokového tábora má každý práci a nemáme u nás nezaměstnaných! A to je hlavní výdobytek oproti hnusným kapitalistickým zemím, kde bydlí nezaměstnaní na ulici v kartonové krabici.
Kdo by to byl řekl, že to po pár desítkách let uslyším znovu od pirátských soudruhů (nebo přinejmenším jejich sympatizantů) a bude to míněno zcela vážně. A to si ještě soudruh Stalin přisadí s nulovou nezaměstnaností. Ne, že bych to nečekal, byl jsem si tím téměř jist, kdo by mohl být soudruh Kalecki --->>>>Michał Kalecki was a Polish Marxian economist
Ale jako jo, taky máš pravdu.Reagoval jsem v určitém kontextu…
Tady jsou dobré argumenty proč je garance pracovního místa horší než UBI.Vůbec ne. Onen text uvažuje jakási „basic jobs“ a naznačuje řadu předpokladů o tom, jak by ta zaměstnání asi vypadala, ale to zdaleka není samozřejmé: např. prý by byla „především ve městech“, přestože jak tam míněné USA, tak Česko mají zásadní problémy s udržováním venkova – ne nadarmo jsem použil příklad sucha/povodní, jež jsou tady výsledkem mj. narušení malého vodního cyklu… pro příklad realizace projektu viz např. Živou vodu. Beztak mezi velmi významné ať už zaměstnavatele, nebo zadavatele zakázek patří subjekty jako obce, tudíž právě ty mohou vytvářet takové příležitosti, a to i včetně třeba kulturních pro zvelebení lokality. Ani jeden program se navíc nevylučuje s dalšími funkcemi sociálního státu, ačkoliv zrovna UBI je určitou částí politického spektra protežován právě jako způsob, jak se jich zbavit. Ostatně i v tomto případě padá námitka: „z čeho se to zaplatí?“ Inu, v USA je odpověď snadná – moderní měnová teorie. Ani EU by v tomto směru neměla mít zásadní problém.
Potřetí to už nepiš, stačí dvakrát, soudruhu. Nakonec proč ne, proč nemít všechno. To už zní jako ta vysněná meta komunismu. Naco něco dělat, když stačí roztočit soustruhy a rotačky a peníze si natisknout na UBI. Komu by se náhodou chtělo pracovat, tak tu bude garance pracovního místa ředitele BMW. To zní naprosto skvěle, soudruhu!
Vy jste toho zase nakrafali, se mi z vás zvedá kýbl. Stačilo však jen napsat, že jste zarytí bolševici, jestli se toho ještě náhodou někdo nevšiml (o tom ale pochybuju).
Zjevně jsi to nepochopil a cpeš do toho zase nějaký svůj třídní boj.
Krize (válka, přírodní katastrofa, epidemie atd.) poškodí zemi ekonomicky – v součtu to není dobré pro nikoho a víceméně všichni na to přímo či nepřímo nějak doplatíme. Pro stát to znamená, že vybere méně daní a zároveň mu stoupnou výdaje. Lidi budou v průměru chudší, takže nebudou tolik investovat do svého zdraví, sportu, budou více ve stresu, budou pravděpodobně jíst méně kvalitní jídlo atd. Stát rovněž bude muset omezit investice a provozní výdaje, včetně toho zdravotnictví…
Osobně patřím k těm opatrnějším, používám respirátor, přestal jsem chodit do hospod a obecně „mezi lidi“ atd. rozhodně to nijak nezlehčuji a nebudu říkat, že je to „jen nějaká chřipka“… ale přesto nelze ignorovat tu ekonomickou stránku věci a ztrácet nadhled. Když budeš úzkostlivě optimalizovat nějakou jednu hodnotu a dělat z ní absolutní prioritu, tak tím napácháš velké škody jinde – a ty pak dost možná srazí i tu hodnotu, kterou ses snažil optimalizovat. Přesně jak se píše ve #107.
Zjevně jsi to nepochopil a cpeš do toho zase nějaký svůj třídní boj.Necpu, z ceho si myslis, ze se plati dividendy a najmy? Krize samozrejme zemi poskodi, je otazka, jestli to poskozeni je nutne. Ja myslim, ze neni nutne zit v systemu, kde se to poskozeni lavinovite siri ekonomikou, v dusledku toho, ze jak lide prichazeji o praci, klesa poptavka a ta pak zpusobuje dalsi pokles.
Přijde mi, že se to snažíš prezentovat jako problém nějakých virtuálních čísel, která lze přepsat a tím problém odstranit (např. si natisknout peníze). Tak to ale není. Pokud se v důsledku krize část ekonomiky zastaví, tak je to reálný problém – nedošlo k vytvoření určitých hodnot, promrhaly se nějaké zdroje a čas a ty budou reálně někde chybět (oproti nekrizovému vývoji). Rozhodně tedy nejde jen o nějaká čísla ve výkazech, ale je to materiální hmatatelná věc.
Ja myslim, ze neni nutne zit v systemu, kde se to poskozeni lavinovite siri ekonomikou, v dusledku toho, ze jak lide prichazeji o praci, klesa poptavka a ta pak zpusobuje dalsi pokles.
Takhle to ale nefunguje a rozhodně to není důvod ke změně systému, kterou navrhuješ (socialismus). Pokud by se omezení týkalo oborů, o kterých jsi tu mluvil (např. ta divadla a hospody) a lidi by jinak normálně chodili do práce, tak by se zastavily jen ty zbytné služby. Ale lidi v těch kancelářích a továrnách by stále vytvářeli hodnoty – v ekonomice by nic nechybělo. A ty peníze, které by za normálního stavu utratili za pivo a jídlo v hospodě nebo divadlo, by jim teď přebývaly. Lidi by je pak pouze utratili za jiné věci – někdo by si koupil videohru, někdo webkameru, někdo knihu, někdo respirátor, který zrovna teď někdo vyvinul… obecně by si lidi objednávali víc věcí poštou. Na jedné straně by ti tedy poptávka klesla a na druhé stoupla. Jde tedy jen o dočasný strukturální problém – lidi a firmy se přeorientují na nové podmínky. Tohle se děje běžně i v důsledku technologického pokroku – nejde o nic nového nebo překvapivého.
Přijde mi, že se to snažíš prezentovat jako problém nějakých virtuálních čísel, která lze přepsat a tím problém odstranit (např. si natisknout peníze). Tak to ale není. Pokud se v důsledku krize část ekonomiky zastaví, tak je to reálný problém – nedošlo k vytvoření určitých hodnot, promrhaly se nějaké zdroje a čas a ty budou reálně někde chybět (oproti nekrizovému vývoji).Mozna by bylo dobre precist si o tom neco? Ja jsem tu Kelton jeste necetl, ale tohle co rikas mi zni jako totalni strawman te teorie. A ja uz zacinam byt opravdu stary na to, abych diskutoval s nevzdelanci, nezlob se.
Na jedné straně by ti tedy poptávka klesla a na druhé stoupla. Jde tedy jen o dočasný strukturální problém – lidi a firmy se přeorientují na nové podmínky.Tak proc to "zavirani ekonomiky" tak vadi? Jestli to nebude tim, ze to neni jen "docasny strukturalni problem", ale, jak pises vys, "se v důsledku krize část ekonomiky zastaví, tak je to reálný problém – nedošlo k vytvoření určitých hodnot, promrhaly se nějaké zdroje a čas a ty budou reálně někde chybět". Musis se rozhodnout, jestli chces slepe verit tomu, ze trh vsechno promptne vyresi a nezamestnanost nemuze nikdy existovat, nebo jestli krize vubec pripoustis (to je treba keynesiansky pohled) a pak resime, jak je adresovat pomoci statni politiky.
Tak proc to "zavirani ekonomiky" tak vadi?
Ten závěr, který citujete, je uvozen předpokladem "Pokud by se omezení týkalo oborů, o kterých jsi tu mluvil (např. ta divadla a hospody) a lidi by jinak normálně chodili do práce". U toho na jaře ani zdaleka nezůstalo, zavřeného toho bylo mnohem víc a navíc třeba zavření škol způsobilo, že musela zůstat doma spousta lidí z úplně jiných oblastí, čímž se narušila produktivita i ve firmách, které opatřeními přímo omezeny nebyly (proto se teď zatím zuby nehty snaží nechat aspoň první stupeň ZŠ v chodu).
Je podstatne vysvetlit, co se tou "devastaci" mysli.
Není to tak dávno, co se vedly diskuse o tom, jak dlouho je únosné mít každý rok rozpočet ve schodku v řádu desítek miliard. Pro letošek máme (zatím!) 500 miliard, na příští rok se plánuje (zatím) 320 miliard. To je ekvivalent nějakých deseti až patnácti let "rozhazovačných socialistických vlád" za dva roky.
Pokud divadla nebudou hrat a letadla letat, na zdravotnictvi to nebude mit velky vliv.
Tak to je dost průhledný pokus o bagatelizaci. Opravdu máte pocit, že divadla a letadla jsou to jediné, co doplatilo a doplácí na koronavirová opatření?
Ja mam za to, ze "nezavrit ekonomiku" chce hlavne vyssi (stredni) trida, ktera ma nejake ty investice v akciich a tak a tudiz samozrejme vyuziva toho, ze v kapitalismu zamestnanci pracuji na kapitalisty.
Uff, z tohohle už na mne dýchá duch učebnic občanské nauky z doby, kdy jsem chodil na ZŠ. Možná by bylo dobré si uvědomit, že za krize sice ti bohatší přijdou o víc, ale i tak to větší průšvih bude pro ty chudší.
Opravdu máte pocit, že divadla a letadla jsou to jediné, co doplatilo a doplácí na koronavirová opatření?Nemam, ale to je dane hloupou organizaci nasi ekonomiky, viz vys. Opravdu klicova odvetvi, ktera jsou zasadni pro chod ekonomiky, nikdo zavrit nenavrhuje i kdyby trakare padaly. Je to cele velky strawman, zalozeny na tom, ze si lide nedokazi predstavit jiny ekonomicky system nez ten soucasny.
Migranty můžeme postřílet nebo zplynovat
„čím hůř je v Německu, tím lépe je to pro AfD“. Pokud by se Německu naopak dařilo, znamenalo by to podle Lütha neúspěch a propad ke třem procentům. Řeč se pak záhy stočila na příchod migrantů - čím víc jich do Německa dorazí, tím se situace pro AfD vyvine lépe, říká politik. „Pak je můžeme postřílet. To vůbec není problém. Nebo je zplynovat nebo cokoli chcete. Je mi to fuk“
Přijde mi, že (digitální) komunisté uvažují přesně stejným způsobem. Akorát jejich prioritou není likvidace migrantů, nýbrž těch „odporných kapitalistů“ a „nácků“. Jinak je to ale jako přes kopírák, protože i zde platí: „čím hůř pro zemi/národ, tím líp pro stranu“. Tzn. snaha využít krizi a neštěstí druhých jako záminku k prosazení svého programu a cílů, které by jinak prosadit nešlo.
Přijde mi, že (digitální) komunisté uvažují přesně stejným způsobem. Akorát jejich prioritou není likvidace migrantů, nýbrž těch „odporných kapitalistů“No, tak to plyne už taknějak z definice komunismu, že
Osobně raději jsem pro postup počkat, až kapitalismus nevyhnutelně implodujeHele, akceleracionista. Pandemie, destabilizace klimatu, kolaps biodiverzity, nebo prostě lidé trpící prekarizací – to není záležitost „imploze kapitalismu“?
to není záležitost „imploze kapitalismu”?No tak do toho, králíče, má na svědomí všechny tyto zločiny prohnilý kapitalismus? Tady soudruh je už nedočkavý a láduje kanón na Auroře (už je říjen) a ty tu vedeš zbůhdarma zpátečnické řečičky a chceš tento zločinný systém akcelerovat.
aby se během něho dalo vymyslet nějaký řešení
Dyť jste ho už vymysleli. Až se toho chopí lumpenprekariát bude rázem po všech neduzích kapitalismu a zavládne nejspravedlivější systém. A už se to v minulosti mnohokrát osvědčilo, abych nezapomněl. Tady musím připustit, že tento newspeakový termín prekarizace jsem neznal. Je to tím, že čtu málo a2alarm a budu to muset napravit. Holt i neomarxismus se terminologicky vyvíjí, jojo.
Já jsem jen needukovaný Hloupý Honza a stále nechápu (r)evoluční výhody komunismu a proto bych nasměroval ještě jeden dotaz na s. Kobylku, abych se tomu dostal na kobylku. Jako dřív byla povinná četba Anna proletářka, bude co nevidět Transgender Franta Prekariotář? A při únorovém pochodu na Strakovku bude Klement Gottwald, eh čo hovorím, I. Bartoš vyhrávat na harmoniku už ne Internacionálu, ale Prekaracionálu?Pandemie, destabilizace klimatu, kolaps biodiverzity, nebo prostě lidé trpící prekarizací – to není záležitost „imploze kapitalismu“?Prekarizace byla IMO od začtáku. Ty zbylý jevy ale určitě ano.
It is a term of everyday usage as Precariedad, Precariedade, Précarité, or Precarietà in a number of European countries, where it refers to the widespread condition of temporary, flexible, contingent, casual, intermittent work in postindustrial societies.
Jo, jasný. Když jsem před nějakou dobou četl o klimatické spravedlnosti, domníval jsem se, že vaše neomarxistické harašení dospělo již vrcholu. Mýlil jsem se. Soudruzi jsou činnorodí a vynalezli neologismus pro proletariát. A to je právě ten drobný rozdíl mezi marxismem a neomarxismem (demokratizace majetku je znárodnění atp.). Semtam v nějakém názvosloví.
Ve staronovém, mnohem spravedlivějším režimu bude dostatek práce v gulagu na kompletaci větrníků a elektromobilů pro všechny i pro prekariát. To je právě ten garantovaný arbeitsplatz pro všechny bez rozdílu, o kterém sní tvůj velitel Josif Stalin JS. To ótčestvo Visarionovič mu z iniciálů nějak vypadlo, je to prostě jen Pepa Stalin JS. I na nějaké to UBI garantované Stranou určitě vybyde, a arbeiter dostane spravedlivou odměnu v podobě deseti koleček potištěných papírů a bude si moci zakoupit kartáček na zuby a leštidlo na boty.Jo, jasný. Když jsem před nějakou dobou četl o klimatické spravedlnosti, domníval jsem se, že vaše neomarxistické harašení dospělo již vrcholu. Mýlil jsem se. Soudruzi jsou činnorodí a vynalezli neologismus pro proletariát. A to je právě ten drobný rozdíl mezi marxismem a neomarxismem (demokratizace majetku je znárodnění atp.). Semtam v nějakém názvosloví.To provokuje zajimavou myslenku, nechtel by nekdo udelat jednostrankovy prekladovy slovnik pro nejsirsi verejnost?
Ještě jsem, doprkýnka, zapomněl na klimatickou spravedlnost. Tady už je to trochu komplexnější a nebude to stačit heslovitě, zkratkovitě. Klimaspravedlnost je několikafázová. První fáze je nakrmení černochů v Africe. Druhý krok je jejich odvezení do Evropy. Tím se odčiní nespravedlnost napáchaná na černoších, neb oni nejvíc trpí změnou klimatu, aniž by se na změně klimatu nějak výrazně podíleli.
Další fáze je už společensky pokrokovější --->>> Změnu systému, ne změnu klimatu. A tak jsme se zase dostali k našemu oblíbenému neomarxismu a budování komunismu. U toho to totiž vždycky skončí. My bychom to dali dohromady, soudruhu, ten Překladový (místy výkladový) slovník neomarxismu. Kolektivně, soudružsky (kolektiv autorů). Sic by to byla útlá publikace, ale některé tvé návrhy se mi líbí (ideodiverzní centrály, štvavé vysílačky).Díky za návrhy, ale tady se naprosto vážně a téměř na vědecké úrovni zabýváme překladovým slovníkem liberálního progresivismu (čili neomarxismu). Ten tvuj je Drugs Bunny's Dictionary. Takže sorry jako, přijímají se jen konstruktivní návrhy.
Prosvištíme si ještě klimatickou spravedlnost, ju?Vítězství hnutí za klimatickou spravedlnost je existenční nutností.To jsou slova soudruha Kašpárka, absolventa Fakulty sociálních věd z progresivního deníku.
41. žádá, aby bylo vysídlování v důsledku změny klimatu bráno vážně; je otevřen diskusi o zavedení ustanovení o „klimatické migraci“; vyzývá k vytvoření skupiny odborníků,
Tohle je zase Usnesení EP.
Když se tak dívám na s. Kašpárka (příznačné jméno), napadají mě další hesla do slovníku.
Fakulta sociálních věd = Prezenční studium marxismu-leninismu (PSML)Takže sorry jako, přijímají se jen konstruktivní návrhy.No jo no, moje návrhy se nehodí do krámu, já tušil, že mi to na ÚVZP-IVK (Ústřední výbor zdravorozumové politiky při Institutu Václava Klause) neschválíte...
To jsou slova soudruha Kašpárka, absolventa Fakulty sociálních věd z progresivního deníku.Meeeh. Za existenčně nutná se považuje skoro každá politická skupinka od těch nejhnědších Trikolór/SPD přes středové umírněnce až po nejzelenejší Zelené. To by ses spíš mohl zaměřit na něco jinýho, já jsem tu v minulosti např. kritizoval ten nápad s 'uhlíkovou dividendou'...
To je teda taky ze slabšího soudku. To, že problémy s klimatem mohou dát dost lidí do pobyhu fakt není ani nová ani komplikovaná myšlenka. To už jsem tu taky psal měsíce/roky zpátky, že odpůrci migrace by měli být první, kdo by požadoval ekologický opatření. Takže už jim to došlo i v EP říkáš? Nejspíš na to následně vytvořej komisi, takže to bude jistě rychle vyřešeno41. žádá, aby bylo vysídlování v důsledku změny klimatu bráno vážně; je otevřen diskusi o zavedení ustanovení o „klimatické migraci“; vyzývá k vytvoření skupiny odborníků,Tohle je zase Usnesení EP.
Tvoje bába je nejhnědejší. No jasně, že jim to došlo těm rudochům i v EP, že si krásně natáhnou nové voliče. To je prostý politický kalkul, ne nějaký bezbřehý humanismus. Samosebou, že na to bude Komise, jak jinak.
Ve třetí říši na to byl RuSHA (nějakej Říšskej úřad pro osidlování či co), no a říše čtvrtá na to úspěšně navazuje a vzala si to opět na svá bedra. Zvláště má spadeno na země V4, kde osidlování ještě neproběhlo podle představ Říšského komisariátu.
Musím však ocenit, soudruhu, že jsme se úspěšně dobrali k podstatě pojmu klimatická spravedlnost. S novou dávkou voličů může dluhový Green deal znatelně akcelerovat. Oficiální název zněl Pomoc zemím postiženým Covid-19, nebo tak nějak. Černochy a muslimy uvede do pohybu hlavně vidina německých sociálních dávek, kručící břicha a přímo děsivé přemnožení. Svádět to pouze na klimatické změny je prázdné a falešné. Uhlíkovou dividendu radši nevytahuj, to by mě praskla žilka.Černochy a muslimy uvede do pohybu hlavně vidina německých sociálních dávek, kručící břicha a přímo děsivé přemnožení.Tim se tady oháníš furt, nicméně děsivě vysoká porodnost je jen v části Afriky a migranti sem cestují/cestovali v nemenším (ne-li vyšším) počtu ze zemí, kde je porodnost sice vyšší než u nás, ale ne nijak závratně.
Svádět to pouze na klimatické změny je prázdné a falešné.To v téhle chvíli myslím ani nikdo nedělá (já teda určitě ne), to je problém dobudoucna. Jak to vlastně vy klausisti máte teď s klimatem? Pokud vim, po fázi 'Žádné oteplení neexistuje' nastala už před nějakou dobou fáze 'Oteplení možná existuje, ale člověk za to nemůže'. A mam dojem, že už se to začalo dokonce přesouvat do fáze třetí, tj. 'Možná za to může člověk, ale nedá se s tim nic dělat a navrhovaná opatření jsou naprosto nesmyslná', ale nevim, kde přesně to je teď. Následně bych v horizontu zhruba 5 let (+-) očekával ultimátní čtvrtou fázi zdravorozumového klausismu, tj. 'Asi za to může trochu člověk a asi se mělo něco dělat a my samozřejmě jsme byli pro ochranu přírody už od začátku! Pouze jsme kritizovali špatné metody EU (nebo doplň si libovolný subjekt)'. Ale tam ještě dnes nejsme...
To si radšej otvorím issues a pokusím sa niečo zmyslnené posunúť vpred.Na tom něco je
To si radšej otvorím issues a pokusím sa niečo zmyslnené posunúť vpred.Nu čo, otvor, súdruh, a posúvaj. Okrem tvojho obdivu ku juhoamerickým revolucionárom som od teba v životě nič smysluplného něpočul. Tvoj kulturno-spoločenský rozhľad je na úrovni desatročného dieťata, pohybujícuho sa v mikrokosme čurajících tučňákov. Zapametaj si, súdruh, ptáci nečůrajů. Lebo nemajú chuja. Bolševický chuj si ty. Choď radšej trtkať kozlov na salaš s Che guevarou a Moralesom a nemiešaj sa do debat dospelých, bolševický kokotko. Ty si ten pravej, kdo by měl nadávat lidem do mentálů, bolševickej bačo. Na druhú stranu ak se na těba pozerám, tak nadobůdam dojmu, že inkluze má možno zmysel.
Tak koukám, že jste měli noční zasedání Komsomolu. Závěry schůze jsem si už přečetl.
nicméně děsivě vysoká porodnost je jen v části Afriky a migranti sem cestují/cestovali v nemenším (ne-li vyšším) počtu ze zemí
Alibismus. To, co tady bylo (zájezdová kancelář frau Merkel) kolem r. 2015, bylo jen malou neškodnou ochutnávkou. Je jasné, že při vývoji porodnosti středověkých kultur bude migrace už jen gradovat. Ustane pouze v mezidobí, kdy nakrmí nakrmí fírer Říše Merkel tureckého sultána Erdogana miliardami říšských marek. V tom mezidobí se nacházíme právě teď.(už spíš na jeho sklonku, protože turecký diktátor už vyhrožuje).
To v téhle chvíli myslím ani nikdo neděláJak nikdo nikdo nedělá. To dělá celá progresivně liberální neomarxistická fronta. Tam zapadáš i ty, ale ty nejsi politik ale hlodavec.
Jak to vlastně vy klausisti máte teď s klimatem?Nevim, jak to maj klausisti s klimatem. Ale vim, že to je jedna z mála nerudošských stran, kterým ještě zbyla trocha soudnosti. A jak to máte vy alarmisti? Bude ten komunismus, nebo nebude? Že se ptám, odpověď znam. Co vim taky zcela bezpečně je to, ža takovejch alarmistickejch climatechange vymírání druhů byly v historii desítky. V třetihorách ještě neexistovali spásní komunisti a přesto frčíme dál. Klimaalarmismus jen jen katapult komoušů k moci soudruhu, a ty děláš, jako že to nevidíš, soustruhu
To, co tady bylo (zájezdová kancelář frau Merkel) kolem r. 2015, bylo jen malou neškodnou ochutnávkou. Je jasné, že při vývoji porodnosti středověkých kultur bude migrace už jen gradovat.To asi bude, ale porodnost za to až tak nemůže, o tom tady akorát furt mluvíš, ale čísla tomu neodpovídaj. Může za to z mýho pohledu hlavně globalizace, tolerance Evropy k pašerákům a dobudoucna klima.
A jak to máte vy alarmisti? Bude ten komunismus, nebo nebude?Tak já jsem něco jako environmentální determinista, takže mohl by, pokud by tomu prostředí a způsob interakce s nim byly nakloněny. To si ale osobně myslim, že nenastane. Takže suma sumárum, myslim si, že ne.
Co vim taky zcela bezpečně je to, ža takovejch alarmistickejch climatechange vymírání druhů byly v historii desítky.Jo? A víš taky zcela bezpečně, kolik z těch větších vymíracích událostí v minulosti zažili homo sapiens? Řeknu ti to přesně: Nula. Dokonce i primáti celkově zažili tak sotva jeden. Tolik k tomu "frčíme dál". Zatim frčíme vesměs v období mezi vymíracími událostmi.
Klimaalarmismus jen jen katapult komoušů k moci soudruhu, a ty děláš, jako že to nevidíš, soustruhuJo, ale za to můžeš poděkovat své klausovské "zdravorozumové" ideologické frontě jakož i popoulistickým stranám. Otázku životního prostředí neřeší, respektive přesněji řečeno na to totálně se*ou a chovaj se, jako by se nic nedělo. Oni lidi nejsou úplný dementi a všímaj si, že to jaksi s klimatem a prostředním není růžové. Koho maj pak ve volbách na výběr? Piráty a Zelený. A ty se pak hrozně divíš, že získávaj na popularitě.
Oni lidi nejsou úplný dementi a všímaj si, že to jaksi s klimatem a prostředním není růžové. Koho maj pak ve volbách na výběr? Piráty a Zelený.AFAIK už i ta ODSka naštěstí nějakou dobu chápe, že spalovat uhlí je prostě fail a je potřeba s tím přestat (namátkou si vybavuji třeba tuhle debatu). A to je současně jedna z nejrozumnějších a nejméně bolestivých věcí, co lze udělat. Elektrárny jsou zodpovědné za nějakých 40 % všech našich emisí. Takže postupně nahrazovat uhelky jádrem a obnovitelnými zdroji řeší hodně velkou část toho problému. Nemluvě o tom, že bez toho jaksi úplně nedává smysl* elektromobilita, topení elektřinou apod., kterými by pak šlo ukrojit zase další zdroje emisí. Co se týká nějakých jednolitých žlutých lán ANOfertu atd., tak tam mi přijde, že to smrdí taky skoro každému (kromě příjemce dotací, ofc). *) trošičku ano, protože jednak prý lepší účinnost a jednak asi furt lepší smrdět na jednom místě než plošně všude, ale je to z hlediska emisí strašně malý rozdíl a nevím, jestli ta úspora vůbec vykompenzuje zas jiné újmy na životním prostředí (protože výroba baterií, …)
AFAIK už i ta ODSka naštěstí nějakou dobu chápe, že spalovat uhlí je prostě fail a je potřeba s tím přestatNo jo, dnešní ODSka se tváří moderně a oproštěne od minulosti. Jestli jim to věřit je otázka, osobně to riskovat nebudu
trošičku ano, protože jednak prý lepší účinnost a jednak asi furt lepší smrdět na jednom místě než plošně všude, ale je to z hlediska emisí strašně malý rozdíl a nevím, jestli ta úspora vůbec vykompenzuje zas jiné újmy na životním prostředí (protože výroba baterií, …)Vidiš, nedávno jsme to řešili na ircu a můj takeaway je, že je těžký se dobrat nějakých rozumných čísel, ale např. tento zdroj uvádí nižší emise EVs i ve státech s vysokým podílem uhlí. Jsou ale jiný zdroje, který naopak uváděj v takový situaci podobný nebo i horší čísla pro EVs. Osobně bych se asi u EVs a celkově bateriový technologie obával krom uhlí hlavně toho Rebound effectu, co tu zmiňoval JS1.
No jo, dnešní ODSka se tváří moderně a oproštěne od minulosti.Ono se za poslední rok něco změnilo?
Jindřich Vobořil (bývalý drogový koordinátor) se onehdá rozčiloval, že členská základna ODS jsou většinově normální, celkem racionální lidi. No, jenže když mají na exponovaných místech jedince jako Zahradil, Kubera, Vondra, Skopeček, Zahradník,…Akorát Kubera to zabalil.
Do Senátu jsem nakonec hodil nějakého týpka od PirátůJsi perverzní, ale proti gustu žádný dišputát. Pirát a Senát je double perverzita. A jak bys třeba ohodnotil opijátské europoslance. Jedna je ukulele fetka, druhý je kryptokomunista hlásící se k Varufakisovi. Jen ten jejich vedoucí působí celkem normálně. Avšak hlasuje chlapec poctivě podle not extrémistické frakce Greens/EFA. Abych to hodil takovéto straně, tak by mě musel někdo držet samopal u hlavy a nebo dát koule do svěráku.
...Já to právě nehodil té straně, ale jednomu konkrétnímu člověku. Strana jako celek je pro mě nevolitelná, u jednotlivých členů to může být jinak (zvlášť, když je ostatní konkurence extrémně slabá). ...A vyhral ten tvuj? Pokud ano, budes ho sledovat, jestli voli tak, jak mu rika jeho strana, tedy proti tobe? Protoze reci se sice vedou, ale dulezite je, jak pak hlasuje.
starosti o to, že se řítíme k bankrotu (protože Babiš)
Všimni si, že zdejší socialisti navrhují to samé. S chronickým zadlužováním nemají problém a myslí si, že to tak jde dělat donekonečna.
Tohle nemá nic společného ani s keynesiánstvím. To sice taky nefunguje, ale je tam aspoň nějaká snaha (princip je v tom, že se snažíš vyrovnat hospodářský cyklus a střídají se přebytkové a deficitní rozpočty, takže ten dluh vždy zase splatíš).
že zdejší socialisti navrhují to samé.Ne, navrhují častokrát mnohem vyšší zadlužení --->>> Opiáti, TOP 00.
s chronickým zadlužováním nemají problémA pak to svedou na nefunkční kapitalismus a začnou střílet z Aurory. Bureše si musí tato socialistická fronta hýčkat a udržovat při životě, aby nenatáh brka. To by rázem ztratili celý volební program.
Všimni si, že zdejší socialisti navrhují to samé. S chronickým zadlužováním nemají problém a myslí si, že to tak jde dělat donekonečna.To souhlasim, že minimálně do nějaký míry oprávněná kritika, nicméně všimni si, že kapitalisti dělaj úplně to samý, akorát se ten dluh "odkloní" do různých externalit, aby nebyl vidět (je mnohem těžší ho potom monetárně vyčíslit), a oni se pak ještě maj tendenci tvářit, jak jsou zodpovědní...
Tak a teď si schválně zkus vzpomenout na stav životního prostředí po tom, co tu čtyřicet let vládli socialisti/komunisti…
Tak a teď si schválně zkus vzpomenout na stav životního prostředí po tom, co tu čtyřicet let vládli socialisti/komunisti…Byl špatný no... což na mém komentáři nemění vůbec nic... Apropos, je dnes ten stav skutečně lepší? V něčem určitě jo, OTOH viz třeba sucho nebo stav hmyzu. A taky by se asi muselo započítat, kolik externalit outsourcujem někam do zahraničí...
tento zdroj uvádí nižší emise EVs i ve státech s vysokým podílem uhlíPodle mě jediné dva správné přístupy jsou počítat podíl uhlí buď 100%, nebo 0%.
Větrné elektrárny by mohly v Česku pokrýt 10 – 25 % spotřeby elektřiny, uvádí studie o potenciálu větrné energie [PDF] v Česku vypracovaná Davidem Hanslianem z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Podmínkou pro to je ale politická podpora získávání energie větru, která u náspodle odborníků zatím chybí. Studii v úterý představili její zadavatelé, Česká společnost pro větrnou energii a Komora obnovitelných zdrojů energie.Česko by mohlo energii větru využívat minimálně desetkrát více, uvádí studie. Problém je, že nechce
Po havárii Černobylu i Fukušimy byly vyklizeny oblasti o poloměru 30 kilometrů (2826 km²). To je zhruba 3,5 % rozlohy České republiky. Kdyby byla takto velká oblast uzavřena při havárii Temelína, o své domovy by přišlo zhruba 200 tisíc lidí. Městem duchů by se staly České Budějovice, Písek, Vodňany a další. V případě havárie Dukovan by uzavřená oblast těsně hraničila s Brnem a vystěhovat by se muselo asi 150 tisíc lidí. Mezi dotčené obce by patřila Třebíč a Znojmo. https://bit.ly/30syyyvMít dobrý varovný systém (sirény, kde lidi reálně ví, že tenhle signál znamená atomový průser), protiatomové kryty v postižených oblastech (do kterých se lidi fakt umí během pár minut dostat) a plán, kam případně vozit zraněné, mi přijde jako naprostý must-have.
Kdyby byla takto velká oblast uzavřena při havárii Temelína, o své domovy by přišlo zhruba 200 tisíc lidí. Městem duchů by se staly České Budějovice, Písek, Vodňany a další.Pro srovnání, v souvislosti s provozem uhelných elektráren o své domovy už přišlo jenom v ČR X desítek tisíc (narychlo jsem nedohledal) obyvatel města Most a 128 dalších měst a vesnic, které byly v souvislosti s těžbou a zpracováním uhlí zlikvidovány. Globálně se pak furt řeší že pod stoupající hladinou moře zmizí jenom z blízkého okolí asi tak celé Nizozemí, pár měst v Itálii, kus severního Polska…
zajimava paralela k ty corone. Kdyz se zavedou tvrda opatreni, omezi se kontakty atd. tak je malo nakazenych a malo mrtvych -> a jednodussi lide reknou, ze ta infekce neni vubec nebezpecna.
Další zajímavá paralela je migrace. Dokud je tu migrantů málo (a tím pádem je i málo škod jimi způsobených), tak mají někteří jednodušší lidé tendenci tvrdit, že migranti nepředstavují problém. Ano, je to stejná blbost, jako když někdo po úspěšné restriktivní politice a nouzovém stavu řekne, že to bylo zbytečné, protože nemocných je málo.
Mimochodem: Už žádné migranty. Švédsko mění azylovou politiku
Švédsko, země s jednou z nejliberálnějších azylových politik, razantně mění svůj postoj vůči migrantům. Země poskytne Řecku materiální pomoc, ovšem žádné běžence z vypáleného tábora Moria či jiných řeckých ostrovů nepřijme.
…V té době byla země hrdá na svůj liberální přístup. „Moje Evropa nestaví zdi,“ řekl tehdy premiér Stefan Löfven.
Po pěti letech se země potýká s dramatickým nárůstem kriminality a nezvládnutou integrací.
Švédsko čelí především rostoucí kriminalitě gangů…
Roste počet sexuálně motivovaných útoků a rozšiřují se „no-go“ zóny (oblasti bez kontrol). Boj proti zločineckým gangům zatím selhává. Podle údajů švédského sociologa Görana Adamsona bylo 58 procent pachatelů trestných činů spáchaných v roce 2017 migranty.
a tím pádem je i málo škod jimi způsobenýchTohle je demagogie století. Trochu mi to připomíná stalinistické: není člověk, není problém. Jinak, když už jsi to nakousl, tak 2015 byl rok, kdy jsem si poprvé začal pořádně uvědomovat, do jakého průseru se řítíme a jak extrémně nekompetentní lidi jsou ve vládě (tehdy zcela jiné). Tady jsem popisoval PR neschopnost Aleny S, ale ve skutečnosti tyto případy, kdy na první pohled lze mávnout rukou, ale na druhý se odhaluje systémová neschopnost jsem začal pozorovat už dřív. V roce 2015 se až na jednání vlády dostalo hlášení o nevyhovujících prostorách, chybějící výmalbě apod. Vypadá to jako naprostá prkotina, ale když si to pořádně uvědomíme, tak problém s vymalováním má skončit na první údržbě dané budovy. Pokud to probublá přes ředitele, zřizovatele, ministerstvo, až na vládu, tak to znamená jen známku důkladného systémového selhání. A fakt mi nejde o nějaké migranty, ty tady hrají druhé housle, ale už tehdy jsem si pořádně uvědomil, že tento stát fakt nemá žádné systémové prostředky na to, aby pomohl třeba 100tis lidem. Pouhé jedno procento. Jedno větší město. Já nevím, jaký margin si kdo tady nastavujete, ale já bych byl u 1% už teda hodně nervozní. A i když riskuju, že mi k tomu trekker řekne svoje, tak se klidně můžu vrátit k těm DC. Změna zatížení o 1% je pro mě osobně pod hranicí šumu. Mě to vůbec nezajímá. Já za jednotku čehokoliv v IT používám 1/5, tedy 20%. Velikost místa na disku 40% warning, 20% critical. Nazdar. Tak je pro mě překvapující a poněkud nemilé zjištění, že stát se totálně posere ne kvůli 100tis, ani ne kvůli 10tis., ani ne ke slíbeným a potom nedodrženým 1500, ale kvůli 13lidem, kteří potřebují pomoct. 0.00013%. Tj v roce 2015 tento stát řekl všem svým občanům, sereme na vás, nemáme žádný margin, neumíme to vyřešit.
Tohle je demagogie století.Vždyť je to pravda. Migranti mají tendenci se exponenciálně množit stejně jako ten virus. Když se to nepodchytí v počátku, je z toho neskutečný a těžko zvladatelný průšvih. Když se to tu zamoří virem, zkolabuje zdravotnictví. Když se to tu zamoří migranty, zkolabuje policie a soudnictví. Zatím to jsou u nás relativně ojedinělé případy jako: Odvolací soud zpřísnil Afričanovi trest za znásilnění dívky u Litoměřic
Neúspěšný žadatel o azyl přicestoval daný den vlakem z Německa. Podle znaleckých posudků trpí schizofrenií. Na znásilnění si prý nepamatuje, dříve u soudu ale připustil, že to může být pravda.
Obžalovaný se prý se narodil v Libyi, občanství má ale z Mali. Do Evropy se prý pokoušel dostat přes Středozemní moře již dříve.
Od té doby se pohyboval na území Německa v rámci takzvaného režimu strpění. Přiznal, že měl problémy s policií, několikrát jel prý načerno ve vlaku. Podle spisu z Německa se měl dopouštět i násilných činů. V lednu 2018 například kopl a poškrábal sociálního pracovníka.
Soudkyně Alexandra Šetková se ho ptala, jak si vysvětluje, že na těle dívky byly jeho tekutiny, sperma a sliny. „Nechci se k tomu vyjádřit,“ uvedl. „Mlátila mě, byl jsem v šoku a nepamatuji si to,“ odpověděl na otázku, zda měl s dívkou sex.Takového hnusu bude víc a víc, když je sem budeme pouštět. Pak se budou lidi bát vyjít na ulici, poslat děti samotné do školy nebo si jít hrát ven... Oni se nemusí množit jen klasicky biologicky - stačí, když sem pustíme jednoho a za chvíli přijede pět dalších, jako že "scelování rodin". Jde to rychle a za chvilku je to nezvladatelné jako ta epidemie. Namátkou - v Británii: Na oslavě dvacetin si Britka zatančila s kamarádem z dětství. Cestou domů ji znásilnil a zabil
Našel ji se staženými kalhotkami. Posmrtné ohledání ukázalo, že byla uškrcena. Na jejím těle se našla Streeteova DNA. Krátce poté byl Streete vzat do vazby a začal postupně měnit svou výpověď, což zdůvodňoval tím, že byl vyděšený a cítil se trapně, když ji zabil při sexu, který podle něj začal flirtováním v parku.
Tělo hodil do jezírka, zakryl je a šel se domů vyspat. Na místo se několikrát vrátil a tělo zakrýval dalšími a dalšími větvemi.
Proti této výpovědi ale svědčily stopy na těle oběti. Na krku byly vidět škrábance od toho, jak se dívka pokoušela ze sevření vyprostit. Žalobce Jacob Hallam dodal, že proti Streeteovi svědčily výpovědi dalších dívek a žen, které též sexuálně napadl, většinou šlo o jeho kamarádky a známé: „Dohromady to ukázalo, že obviněný měl dlouhodobě sex s mladými ženami bez jejich souhlasu.“V Německu: Muž v Německu znásilnil 11letou dívku, po propuštění z vazby hned znovu zaútočil
Německem otřásá případ znásilnění 13leté dívky v Dortmundu, městě ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Pachatel je ve vazbě, během vyšetřování případu se dostaly na veřejnost šokující skutečnosti. Útočník měl jen o dva týdny dříve znásilnit 11letou dívku. Policisté ho tehdy zadrželi den po činu a mladík skončil ve vazbě, z ní byl po 12 dnech propuštěn a udeřil opět
Znásilnění 11leté dívky se stalo v noci na 20. června. O den později policisté zadrželi pachatele – třiadvacetiletého afghánského migranta Zubyra S. který vzápětí putoval do vazby. Policisté mladíka dobře znají kvůli množství jeho drogových deliktů. Zubyr S. je známý jako dealer, který zásobuje drogami i malé školáky.Myslím, že jako ukázka to stačí. Těch případů je moc, často se o nich ani nedozvíš. A ten systém kolabuje už teď - nestíhají nebo nechtějí posílat vyhoštěné migranty a kriminálníky pryč, není kapacita je pochytat a odsoudit, takže tu běhají na svobodě, znásilňují, vraždí, strkají lidi pod vlak... do toho jim neziskovky pomáhají, radí, jak se vyhýbat spravedlnosti a radí dalším, jak se sem dostat nebo je sem rovnou vozí na lodích. Migranti pak útočí na naše hranice: Migranti se žebříky zkusili překonat maďarskou hraniční bariéru. Na policii házeli kameny
Migranti házeli na policisty kameny, poškodili několik bezpečnostních kamer a dva služební vozy policieTohle je nepřátelský akt, válka - nikoli žádost o pomoc. Nesmíme tohle zlo tolerovat a pouštět je sem. Jinak se namnoží, zamoří celou společnost jako virus a bude to nezvladatelné. Jestli máš pocit, že někdo ve světě zaslouží pomoc, tak fajn - pošli jim svoje peníze, daruj jim oblečení nebo jiné věci, nebo tam odjeď stavět třeba školu nebo nemocnici.
Ale ale, soudruhu. Už je tu zase univerzální zaklínadlo progresivistů - rasismus. Jde tu o zcela elemetární, nezbytnou a zásadni funkci suverénního státu - zajistit bezpečnost a vpustit si na sve území jen u koho to uzná za vhodné. U nás máme, soustruhu, spousty migrantů z Ukrajiny, Vietnamu atp., z nichž už se mnozí vcelku dobře integrovali.
Česká republika prostě jen nemá zájem o integraci středověkých kultur, neb máme spousty příkladů kolem, jak to dopadlo. Tuto elementární funkci státu se znovu pokouší (pokolikáte už?) rozbourat jakýsi progresivní Komisariát v Bruseli pro osidlování no a samozřejmě jejich domácí zadnice - Piráti, Stan, Top 00 a KDU. Není-li zajištěna tato základní bezpečnost, ztrácí smysl vše ostatní a za to žádná rozhledna v údolí a cyklostezka nestojí, soudruhu.U nás máme, soustruhu, spousty migrantů z Ukrajiny, Vietnamu atp., z nichž už se mnozí vcelku dobře integrovali."Mnozí"? To je takové hezké, nicneříkající slovíčko. Zrovna s těmi Ukrajinci problémy docela jsou.
No tyve co bys chtěl, statistiky? Nemam. Ale mam, resp. měl jsem kamaráda (už je bohužel po smrti), co si vzal Rusku, odbornou asistentku na VŠCHT. Mam známýho, co si vzal Ukrajinku (servírku).
Bez Ukrajinců se zhroutí stavebnictví. S černochy a muslimy na příděl se zhroutí sociální systém. Maličko v tom rozdíl asi bude ne, co říkáš? I mezi Vietnamci jsou semtam mafiáni (překupníci drog atp.), ale jsem neviděl černocha, kterej by byl od rána do večera ve večerce.Ale mam, resp. měl jsem kamaráda (už je bohužel po smrti), co si vzal Rusku, odbornou asistentku na VŠCHT. Mam známýho, co si vzal Ukrajinku (servírku).Já mám kolegy Ukrajince z předchozích zaměstnání (tj. programátoři), velmi slušní lidé. Ale taky jsem četl o případech vandalismu skupinkami uk. dělníků apod.
Bez Ukrajinců se zhroutí stavebnictví.Jo, to mi ale přijde špatně, bylo by IMO lepší, kdybychom v tom byli soběstačnější. S Muslimy netřeba porovnávat.
ale jsem neviděl černocha, kterej by byl od rána do večera ve večerceNo jo, ale Čecha taky ne
Když se úplně ze stejných důvodů lidi vymezují vůči nekvalifikovaným dělníkům z východní Evropy, tak je to co přesně? Nenávist vůči vlastní rase?Vlastní rase? Co je to ta rasa? Připomínám, že není to tak dávno, co Irové, Italové nebo právě různí Východoevropané nebyli zrovna „bílí“. (Když je řeč o východní Evropě, tak můžeš zkusit vysvětlit, proč má být Evropa samostatný kontinent a proč je jeho východní hranicí zrovna Ural.) Jako vůbec…
s výrazně nižší úrovní lidského rozvoje…tohle se táhne napříč moderními evropskými dějinami – lepší pomlčet.
Ve Fukušimě se jednalo o největší zaznamenané zemětřesení v historii měření, hromada budov kompletně srovnáno se zemí, v elektrárně poškozené 4 reaktory, meltdown, a na radiační zátěž nezemřel nikdo. Co se týče zóny evakuace, je to dost sporné a toto by mělo být zahrnuto do další radiační ochrany obyvatel. Každá země si určuje limity sama podle radiační zátěže z přirozeného pozadí a zrovna Japonsko, které nemá žádné vlastní zásoby ani uhlí, natož uranu, je dost nízko.Nemůžu nevzpomenout na tenhle Bugemos
Úplně totéž platí i třeba u chemických havárií, které jsou řádově pravděpodobnější.No právě. Já jsem to nechtěl mixovat v tom jednom komentáři, protože jsou tu lidi, kteří nesnesou srovnání mezi jadernou a chemickou katastrofou, ale chemické nehody jsou daleko horší, než všechny jaderné katastrofy dohromady (mimo atomových zbraní). Bhopal disaster známe asi všichni, před tím celej Černobyl vypadá jak dětská hra.
Já jsem měl na mysli hlavně komouše, kteří to nemají v názvu strany, tedy Opijáty a Zelený. Takovejch těch klasickejch komunistů dneska už moc nemáš, kteří by chtěli ihned postřílet určité procento zámožných. To byla tuším Die Linke v Germanistánu, jak sponzorovali studii o plánovaném hospodářství, no a to se strašně líbilo s. Sekačkovi alias dadovi a napsal o tom blogísek. A navíc jsem si všiml, že postoj těch klasickejch komunistů ke klimaalarmismu není zdaleka tak jednoznačný. Někteří s tím souzní, někteří ne. Čili měl jsem na mysli moderní komunisty s orientací na EUSSSR, ne s orientací na SSSR a ČLR.
ty se pak hrozně divíš, že získávaj na popularitě.Tomu se zas až tak moc nedivim. To chce ale trochu upřesnit. Opyjáti jsou určitým fenoménem u nás, to jo. V říšském měřítku je to však totální propadák. A naopak Melouni jsou propadákem u nás a v říšském měřítku (hlavně v Germanistánu) jsou celkem na výsluní. Suma sumárum je to ale jedno, neb mezi tyto rudé bratry lze bez obav položit rovnítko.
No koukal jsem, jak s. Gottwaldovi Bartošovi jiskřila po krajských volbách očička. Musím říci, že se u mě už jen při pohledu na Opijáta objevuje značná animozita, a otvírá se mi kudla v kapse. Karbonová dividenda je proti tomu prd. Zvláště mě irituje, jak oblbují mladistvé. On je ten vlajkonoš Antifa takový pretty cool strejda s dredy, jako byl Klement Gottwald kůl strejda s fajfkou a bezva programem v r. 1946. No dobře, polemiku asi vést nebudeme, je mi jasný, že už se Bartoš odradikalizoval, nemá ani legitimaci Antifa a pouze sbírá vlajky teroristických organizací. Ono to je jaksi existenční nutnost, dočasně se odradikalizovat s rostoucími preferencemi, že .
Suma sumárum je to ale jedno, neb mezi tyto rudé bratry lze bez obav položit rovnítko.No to právě z mýho pohledu nelze. Dokonce ani mezi Zelené v ČR a Greens v EU se nedá dát rovnítko. U Pirátů určitě existuje zelená frakce (různí ex-Zelení se viceméně snažej tu stranu hijacknout), ale jsou tam i jiné frakce, o kterých není tolik slyšet... A specielně v uvědomělých zdravorozumových alternativních médiích o tomhle nejspíš nebude ani zmínka, protože Piráti jsou co? No přece neomarxistické zlo, jak jinak, což se na těhle webech probírá horem dolem prakticky denně, aby na to čtenáři náhodou nezapomněli. Jaký je ten poměr a jaký bude směr tý strany dobudoucna, to si budu muset zjistit někde jinde, ty mi samozřejmě budeš tvrdit, že to je 100% neomarxismus, tj. debatovat o tom tady víc nemá valnej smysl...
protože Piráti jsou co? No přece neomarxistické zlo, jak jinakNo konečně ti to došlo. Pozdě, ale přece.
ty mi samozřejmě budeš tvrdit, že to je 100% neomarxismusNebudu, ale uděláme si takovou malou sondu. Myslím, že případ soudruha Tožičky dobře poslouží. Jestli na to klikneš, uvidíš úvodní foto. Ti rudí bratři smrdí i z fotky, a řekl bych že už i z obrazovky. To jsem ale říct nechtěl. Chtěl jsem říct, že pro ultrakomouše Tožičku hlasovalo (ty údaje jsem vyhrabal na aktuálně) 249 pirátských soudruhů a soudružek a proti se vyslovilo 239 soudružek a soudruhů. Tvrdím tedy, že je tam rozhodně nadpoloviční většina neomarxistů. Hlasování se sice neúčastnili všichni soudruzi, ale je to reprezentativní vzorek. No a že pak nakonec konečným rozhodnutím ÚV KSČ ČPS s. Tožičku vykopli (asi si řekli, že tohle už je hodně za čarou) už řešit nebudeme, to je jedno.
Ale ale. Ty blbě čteš. Komentátor píše, že AntifaPařáti mají mentálně nejblíže do Ruska. V tomto jediném případě se utnul, Pařáti mají nejblíže do Venezuely. Jinak ale přesnými údery kladiva zatloukl nespočet hřebíků na správné místo, rozmáchnul se jak úderník a proto Kobyláč tak zakejhal a teďka ten plátek už zařazuje na seznam ideodiverzních centrál.
Nu što, tahat tě za to za uši z klobouku nebudu. V případě, že blbě nečteš, tak bych ti doporučil zkusit politiku. Jó bedna na mentalitu je tady Bedňa, tak se ho kdyžtak voptej co to je. Já ale vcelku rád debatuji s trockisty, takže dobrý
zemedelstvi - davno nevyprodukuje ani 1/2 nasi spotreby. Vse se dovazi. (...) energetika dtto (...) prumysl? Kterej?Moc nechápu, proč vyjadřuješ takovej nesouhlas - vždyť jsi zopakoval jeho pointu.
ale je to dane hloupou organizaci nasi ekonomikyNo je to blbost, vy komunisti míváte obvykle lepší nápady a pružnější ekonomické modely. Tak jsem koukal, soudruhu, že již máte výsledky a zase jste o něco odsunuli lidstvo od civilizačního kolapsu. Vzpouru koťátek a Extinction rebelion. Né že bych nějak záviděl, i užitečný idiot v masce koťátka má nárok na spravedlivou odměnu od ziskové organizace. Zvláště když pŕed tím prodělal náročný výcvik ve výcvikovém táboře (klimakempu). Spíš by mě zajímalo, zda jsi taky koťátko, nebo jen kocour v botách za pecí a Centrální mozek lidstva na velitelství, nebo ses už třeba pochlapil a si výcvikový lágrkommandant v klimakempu.
Pokud si zdevastujeme ekonomiku, bude méně peněz na zdravotnictví a to taky znamená ztráty na životech nebo jejich zkrácení. Když někdo kvůli ekonomickým dopadům přijde o živobytí a možná i o bydlení, nebude to snad mít vliv na jeho "life expectancy"?Ano, ale IMO je nemysl dělat to porovnání tak, jak ho tady dělají různí Odinové, Jikové* a podobně, tj. porovnávat ekonomiku přiškrcenout státem v době COVIDu s konjukturní ekonomikou z minulých let. To je naprosto nesmyslné porovnání. Je potřeba porovnávat ekonomiku přiškrcenou státními opatřeními a ekonomiku, kde se bez kontroly rozjel COVID, což může znamenat různé věci, ale je naprosto nepravděpodobné, že by to nemělo žádný ekonomický dopad. Lidi se tady ohánějí tím, že to je "jen" horší chřipka - nicméně copak chřipka nezpůsobuje ekonomické škody? Když se vezmou ekonomické škody způsobené chřipkou a pronásobí se nějakým koeficientem, aby se dorovnala vyšší závažnost covidu, co vyjde? Osobně bych očekával, že ekonomické škody neporostou lineárně s růstem CFR onemocnění, ale že porostou rychleji. Tzn. i přesto, že COVID není nějak strašlivě horší než běžná chřipka, stále se dá IMO očekávat, že ekonomické škody budou vysoké. No a úplně nakonec bych jen dodal, že skoro možná je celá ta debata o ekonomice versus životech poněkud zbytečná vzhledem k tomu, že návod, jak tu situaci dobře zvládat už máme v podobě zemí jako je Taiwan, kde mají k dnešnímu datu 513 potvrzených případů na 23 mega obyvatel, ale přitom nevim o tom, že by nějak drasticky ekonomicky strádali (když tak mě doplňte, pokud to má nějaké dramatické vedlejší efekty). *) btw, mam poslední dobou trochu pochybost, jestli zrovna tihle dva jsou skutečně dva různí lidé
Když si to dá na deset minut na hubu, dostane vyrážkuV tom případě je něco špatně. 1. ne každá látka je vhodná na roušku, příliš hrubou látku nechceš. 2. roušku je potřeba prát. 3. je možné koupit roušky na kůži docela příjemné, např. R-shieldy od Repsilonu jsou IMO dosti příjemné (navíc je to o trochu něco víc než rouška, protože mají filtr). 4. je možné používat krémy. Pokud máš skutečně takové problémy a nevymýšlíš si to jen abys měl argument, pak by to chtělo probrat s odborníkem.
Ano, smrkání je trochu problém s tim souhlasim...
Přijde mi, že ani moc ne – rýma mě při nasazení masky spíš přejde. To je spíš problém, že mám po čase sucho v krku, ale vydržet se to dá.
Doporučuji místo roušky používat respirátor resp. masku s vyměnitelnými filtry. Co jsem koukal, tak skladem teď jsou. A ty filtry vydrží fakt dlouho. Je to výrazně příjemnější a pohodlnější než rouška. Pokud jde o vydechovaný vzduch a ochranu ostatních – před výdechový filtr si dáš hadr ekvivalentní běžné roušce a všichni můžou být klidní (IMHO to dost utlumí už samotná maska a ventil, takže kdybys třeba kýchnul, tak to ostatní schytají výrazně méně, než kdybys tu masku neměl, ale pro klid ostatních je asi lepší tam ten hadr mít).
Otravné je to samozřejmě tak jako tak, ale oproti rouškám na tom budeš výrazně lépe (ve smyslu pohodlí i ochrany).
Dál třeba kulturní akce se nerušili ani za války, ale teď najednou je to zbytečná věc, kterou člověk nepotřebuje.
To ale byla úplně jiná situace a úplně jiná motivace. To už byste taky mohl říct, že Němci zavřeli jen vysoké školy, zatímco Prymula zavírá rovnou i střední. :-) Pro diktaturu je žádoucí vytvořit dojem, že všechno vlastně funguje úplně normálně a kultura (i když samozřejmě jen ta pečlivě prověřená) v tom hraje velkou roli.
Jít do kina nebo do divadla je při riziku bombardování bezpečné?
Teď jsem si to pro jistotu ověřil a s výjimkou jednoho (nepovedeného) většího náletu v roce 1943 bombardování území protektorátu začalo v podstatě až během roku 1944, tj. pět let po okupaci. Nemyslím, že by přinejmenším do půlky roku 1943 měli Němci zájem podrývat svou vlastní propagandu ukazující, jak je konečné vítězství na dosah, tím, že by zároveň nedovolovali lidem ani jít do kina nebo divadla kvůli riziku bombardování.
Lidi si pořád myslí, že stačí chvilku vydržet a ono se to nějak zázrakem vyřeší, ale realita je taková, že teď už žijeme v novém normálu.Nikoliv zázrakem. Jednak se časem najde vakcína, druhak se bude vědět, jak se ten virus chová a najde se účinná léčba a celkově systémová opatření. Proto je důležité držet počet nakažených na minimum, aby bylo dost času najít účinnou vakcínu a nepřeplňovat nemocnice. A to je i ten sociální aspekt. V jednom týdnu dvě zprávy: polovina nemocných vůbec v nemocnicích nemusejí být, ale neexistuje pro ně jiné vhodné prostředí a druhá zpráva: exekutoři budou mít dál své žně. Prostě pro tuto společnost je jaksi důležitější si došlápnout na drobné dlužníky s často neexistujícími dluhy (a poslat tyto lidi reálně na ulici), než postavit sociální bydlení.
Sociální bydlení se nestaví, sociální bydlení se zřizuje.Což je právě ten problém.
vyfasuje se dotaceO obchodu s chudobou jsem tady referoval x let nazpět.
A moc bych vám přál, aby vám někdo takové sociální bydlení zřídil, možná byste aspoň v něčem udělal zkušenost a dostal rozum.Já tu zkušenost mám. V našem vchodě majitelka pronajímala byt právě tímto způsobem, za dotace. A moc si to pochvalovala. Říkala, že stát jí automaticky posílá na účet prachy a ona to nemusí vymáhat po těch nájemnících. Takhle se sociální bydlení fakt nedělá. Resp. pro koho je to sociální? Pro tu majitelku bytu? Pro dům samozřejmě peklo. Bydlela tam narkomanka se dvěma dětmi. Třetí dítě odebráno do ústavu. Těhotná. Se psem. Pes napadal lidi, jednu důchodkyni pokousal. Já jsem dámu varoval, že pokud zaútočí na mě, tak ho jednoduše zabiju. Takovej malej podvraták, pár kopů do břicha stačí. Potom ho dala pryč a už tady ani nebydlí. Jak jsem psal, takto se sociální bydlení nedělá.
Mě nezajímají periodické vlny nesmyslného uzavírání a uvolňování, spíš musíme hledat způsoby jak fungovat bez toho.To jsou prave treba ty rousky.
ale snaha se někam posunout byla od všech ostatních vlád podstatně většíA jakou snahu "nekam se posouvat" ma ceska spolecnost?
A jakou snahu "nekam se posouvat" ma ceska spolecnost?Posledních 7 let Babiše se propadáme snad ve všech objektivních žebříčcích, kde se státy mezinárodně srovnávají, takže ta snaha posouvat se je asi ke dnu. Musím říct, že i jako přesvědčený anarchista jsem letos přešel na živnosťák, protože se na tom odmítám finančně podílet.
Jenže taiwanský přístup absolutně nejde v čechách zavést, protože tady je mnohem větší míra svobody jednotlivce a ještě důležitější je, že naše vláda ani státní správa nemají vůbec chuť situaci řešit. Vláda se zabývá jen PR a většina státní správy bojuje, aby nemuseli udělat něco navíc nebo proti jakékoliv změně systému.Mícháš dvě věci dohromady. Ano, v česku je jiná mentalita než na taiwanu. To ale, že republiku řídí populistický debil, to není žádná konstanta.
Naše společnost pořád do velké míry stojí na rodině a rituály jako svatba, pohřeb nebo oslavy narozenin jsou naprosto zásadní (kde jinde se potkají vzdálenější příbuzní). Nechápu proč se pořád tyto akce omezují.Protože jsou to právě privátní oslavy, které vedou k největšímu počtu super-spreading-events. Minimálně v Německu to tak je, nevím, jestli je v ČR někdo schopný vytvořit nějakou smysluplnou statistiku. (Ve Francii se zdá být, že největším rizikem je naproti tomu v restauracích a barech, takže moje hypotéza je, že za super-spreading-events stojí společné jídlo, konkrétně cukr a alkohol, které zřejmě akutně po pozření urychlují replikaci viru...)
To vůbec nemluvím o rozpadu společnosti. I inteligentní lidi co to dřív nedělali sdílí na FB nejrůznější konspirace. Spousta odborníků nebo celebrit je dokonce vytvářejí a šíří (např. Flegr, Šmucler). Z některých mých kolegů v práci se evidentně stávají autoritáři, kteří se nestydí ostatním nařizovat co mají dělat ve svém volném čase. Mám pocit, že se úplně vytratila racionální diskuze i z míst, kde ještě před rokem byla.Za to ale nemůže Koróna, ale všeobecná debilizace společnosti...
To ale, že republiku řídí populistický debil, to není žádná konstanta.Tomu bych rád věřil... Ale nevim, jestli jsem natolik optimista...
Mnozí nemocní lidé roušky nosit nemohou a mnozí zdraví je pod různými více či méně průhlednými záminkami nosit nebudou (nejčastěji údajně „z principu“). Tipoval bych, že až zase přituhne, budou to právě oni, kdo si zbaběle nasadí respirátory, které chrání je, ale nikoli jejich okolí. O to více se zodpovědní a zdraví lidé musí snažit roušky nosit, aby tento výpadek vyrovnali. Znovu opakuji, roušky jsou velice účinné a mohou epidemii přibrzdit či úplně zastavit, musí je však nosit co nejvyšší procento populace.
a přitom to nemá podložené žádnými daty, jen si to vycucává z prstuEhm? Nemá to náhodou podložené léty práce v oboru a znalostí a modelování? Říká se tomu kvalifikovaný odhad a právě toto je prací odborníků.
Celkově je na něm vidět, že se hodně bojí a ten strach přenáší dál.Tenhle pocit z něj vůbec nemám, ale možná je to tím, že ho znám (přednášky) dlouhodobě přes Lenku Příplatovou, Pátečníky a Pokusné Králíky.
Nejvíc mě naštval 22.8., totální blábol, vyvolávající nenávist k lidem co nemají roušku.Nevidím na tom komentáři nic nenávistného. Přesně takto se chovají lidé odmítající očkování. Oni se nebudou očkovat (protože nechtějí mít nežádoucí účinky) a raději se nechají chránit kolektivní imunitou všech ostatních. Je to dost sobecké. Očkování se provádí pro ochranu těch ostatních (jako já si taky můžu říct, že bych to přežil, ale nechávám se očkovat právě jako ochrana okolí) a úplně stejně je to s těmi rouškami. Roušky nechrání tebe, ale všechny ostatní. Takže pokud je někdo odmítne nosit, tak se nechává chránit všemi okolo, ale on sobecky nikoho nechrání. A úplně stejně jako v případě očkování jsou tady jedinci, kteří být očkování nemohou (kontraindikace), tak jsou tady lidé, kteří mají reální problémy s rouškama. A tyto lidi musíme my okolo chránit. Takže já s ním zcela souhlasím.
jsou skutečně dva různí lidéTo je vskutku novátorská a smělá myšlenka, soudruhu. Neřek bych, nemyslím si to. Excentrický konzervatismus tam je, ale projev se liší. Jik je mnohem kreativnějši a i když je řekněme dost excentrický, má zdravý kořínek a správné ideologické směřováni, soustruhu
Zásadní rozdíl je v tom, že R se sice snáze počítá, ale nemá tak podstatnou vypovídací hodnotu, protože se průběžně mění i když "nic neděláme". Oproti tomu R₀ se sice určuje hůř, ale odráží pouze "podmínky pro šíření", tj. především frekvenci kontaktů a pravděpodobnost přenosu při kontaktu, takže pokud se chování lidí (ať už dobrovolné nebo nařízené) příliš nemění, zůstává víceméně stejný. Jinak řečeno, R₀ je ten faktor, kterým ten systém opravdu regulujeme a který odráží účinnost opatření, R je jen odvozená hodnota.
Na druhou stranu, pokud dál chceme trvat na tom, že "promořenost" má být skoro nula (protože "životy jsou absolutní priorita, na ničem jiném nezáleží"), pak mezi R a R₀ nebude moc velký rozdíl a až do dostupnosti funkční vakcíny budeme muset "brzdit" opravdu intenzivně a se všemi negativními důsledky, abychom takový stav udrželi.
Anebo se časem zjistí, že srdce a plice se po poškození koronavirem ještě dokážou zregenerovat
To už se zjistilo. Je tu ovšem ten zásadní problém, že různé studie ohledně Covid-19 vycházejí v takovém množství, že ke kterémukoli závěru není problém najít jinou, která tvrdí pravý opak. A pak jsou tu samozřejmě rejpalové poukazující na to, že žádná z těch studií neměla čas projít verifikací a review procesem, který se za normálních okolností považuje za samozřejmost, takže jejich výsledky je potřeba brát se značnou rezervou.
Takze ono to asi nejak prezit pujde.
Podle mě záleží na autofagii. Existují doklady pro domněnku, že SARS-COV-2 musí snížit aktivitu autofagie v buňce, jinak je tímto procesem „sežrán“, lépe řečeno, že se nedokáže tak rychle množit, jak rychle se jej je schopna buňka zbavovat.
Problém je v tom, že a) intenzita autofagie klesá s věkem, b) lidé dožívající se vyššího věku mají vyšší hladinu spermidinu, takže je u nich intenzita autofagie vyšší, c) intezita autofagie je řízena hladinou inzulínu v krvi (viz výše odkazovaný článek a signální molekula Akt - bohužel, článek se jaksi zapomněl zmínit o tom, že Akt je součástí "insulin pathway" v buňce, že tedy nejenže SARS-COV-2 utlumuje Akt v buňce, ale zároven Akt reaguje i na hladinu inzulínu v krvi). Zajímavé také je, že všechny "rizika" pro COVID-19, cukrovkou, rakovinou, obezitou a kardiovaskulárními počínaje a COPD konče buď jsou důsledkem hyperinsulinemie, anebo je u nich přinejmenším prokázána korelace. Bohužel, doktoři žijí ještě v představě toho, jak je inzulín zázračný lék pro diabetiky 1. stupně, ale ignorují všechno to, co způsobuje za nemoci. V žádné studii o COVID-19, která vyhodnocuje krevní testy těžkých pacientů jsem zatím nikde nenašel, že by někdo měřil inzulín.
Přitom třeba výzkumy amerického lékaře Dr. J. Crafta někdy z 60. let dokládají, že pacienti s vysokou hladinou inzulínu lze diagnostikovat 10-20 let předtím, než vyvinou manifestace hyperinsulinemie jako je třeba cukrovka 2. typu, rakovina nebo infarkt myokardu. Takže to by vysvětlovalo rovněž, proč na COVID-19 umírají i mladší lidé, bez diagnostikované chronické nemoci - prostě proto, že lékaři neměří hladinu inzulínu v krvi a oni jsou již nemocní, ale ještě se to neprojevilo.
No a samozřejmě se dnes už také ví, co tuto vysokou hladinu inzulínu způsobuje - je tím především konzumace cukru, kdy podíl fruktózy vyvolá inzulínovou rezistenci a podíl glukózy žene inzulín do závratných výšin.
Takže tady bych se asi zaměřil nejvíc, pokud člověk chce COVID-19 přežít... Bohužel doktoři o tom nemají páru, intenzivním pacientům tlačí do žil glukózu, které inzulín žene nahoru a výzkumy, které zkoumají souvislost COVID-19 s buněčným metabolizmem se zajímají jen o to, zda-li je možné medikamentózně SARS-COV-2 zabrzdit. Že ale očividně to co, jak a kdy jíme buněčný metabolismus spolehlivě ovlivňuje, to je nezajímá.
Přitom se třeba dá předpokládat, že vícedenní (cca. >3 dny) půst nabudí autofagii na takovou intenzitu, že je nepravděpodobné, aby to SARS-COV-2 mohl přežít. Ale holt pro poustu lékařů je půst sprostým slovem, protože by přeci chudáčci pacienti po pár hodinách bez jídla mohli umřít (že nejdelší medicínsky zaznamenaný půst trval přes 380 dní jaksi ignorují).
In 2010, the United States Department of Agriculture reported that 23.5 million people in the U.S. live in "food deserts", meaning that they live more than one mile from a supermarket in urban or suburban areas and more than 10 miles from a supermarket in rural areas.[6]Podle téhle metriky žiju také ve food desert, v Praze. Ano, do supermarketu to mám dál než 1610 metrů :D
Tím „they live“ se myslí domácí adresa (jeden bod na mapě) nebo vzdálenost od běžné denní trasy (typicky domov-práce)?
Tak to sou na tom docela dobre, protoze v US se co coly cukr nedava.A co se tam teda dává? Například HFCS je z tohoto pohledu taky cukr, stačí jít o jeden Tomáškův příspěvek výš (cukr (technicky: kombinace fruktózy a glukózy v jakékoliv formě)).
Radikální sacharidů není tak snadné. Cukr je dnes taky všude možně. Ale oproti minulosti ho žeru výrazně méně a ketóza mi nehrozí, protože mám v játrech glykogenu víc než dost.Tak glykogen spotřebuj (hodina-dvě intenzivního sportu) a dostaneš se do ketózy hned. Mimochodem, častým půstem jsem si očividně glykogen "vytrénoval", dřív jsem se do mírné ketózy dostával cca po 24h půstu, dnes na to potřebuju 2-3 dny - intenzivní tréning před půstem to ale jistí. Ale i tak nemám problém být delší dobu v ketóze, stačí pravidelný dostatečný příjem tuků, aby tělo zjistilo, že je pro ně jednodušší tuky spalovat než proměňovat na glukózu. Chce to ale nějaký čas, aby se na to tělo adaptovalo. (Zajímavé je, že jakmile začnu půst >24h s "plným glykogenem", z ketózy mě to vyhodí. Zřejmě je to důsledek toho, že v první 60h půstu dojde k mírnému nárůstu stresových hormonů...)
Větší problém pro mne představují puriny.Myslíš kyselinu močovou?
Předpokládáš, že lidi jsou sebevrazi a když by jim stát nic nezakázal/nenařídil, tak by dělali vše jako dřív?
Obecně se doporučuje se mít úspory alespoň ve výši, která pokryje tvoje náklady na několik měsíců. To je dostatek času na to, abys mohl v klidu vymyslet, co budeš dál dělat nebo se s někým dohodnout. Pokud to někdo nemá, tak z nelze vinit koronavirus nebo současnou politiku vlády, ale jde o chybu, ke které došlo v životě dotyčného dávno před tím. Řekl bych, že je to součást finanční gramotnosti.
Jinak je poněkud bezpředmětné se o tomhle bavit za situace, kdy ti lidé dobrovolně vysedávají v hospodách, chodí na koncerty, shlukují se venku atd. a nosit roušky odmítají, přestože je mají doma nebo si je mohou dovolit. To opravdu neodpovídá ideálu nějakého chudáka, který se bojí jít do práce, aby se tam nenakazil, a který čeká, až se o něj nějaký socialista postará – takových lidí je naprosté minimum. I když chápu, že komunistům se hodí, aby takových zbídačených lidí bylo co nejvíc, protože to jsou jejich potenciální voliči.
Obecně se doporučuje se mít úspory alespoň ve výši, která pokryje tvoje náklady na několik měsíců.Ano, přičemž realita je taková, že velká část populace je nemá.
Řekl bych, že je to součást finanční gramotnosti.Nebo taky prekarizace mnoha zaměstnání a vůbec struktury ekonomiky.
I když chápu, že komunistům se hodí, aby takových zbídačených lidí bylo co nejvíc, protože to jsou jejich potenciální voliči.Protože komunisté spoléhají na elektoralismus a vůbec s komunismem není spojeno nic jako „mutual aid“. /s
Obecně se doporučuje se mít úspory alespoň ve výši, která pokryje tvoje náklady na několik měsíců.Ano, přičemž realita je taková, že velká část populace je nemá.
A co hůř, ve větší míře se to týká těch, kdo v případě, že by tu rezervu potřebovali, nemají moc možností, jak situaci vyřešit jiným způsobem.
Jak už to v životě bývá, oba ty extrémní pohledy, tedy jak "kdo je chudý, může si za to jen a jen sám", tak "chudí za nic nemohou, jsou to jen oběti sociální nespravedlnosti", jsou zkreslené a přehnaně generalizující. Až na výjimky je to spíš někde mezi.
V téhle souvislosti si často vzpomenu na jednu manželskou dvojici ze vchodu, kde jsme dřív bydleli. Kdykoli na schůzi SVJ přišla na přetřes otázka zvýšení příspěvku do fondu oprav (který byl na začátku asi poloviční než v okolních domech postavených podle téhož vzoru), začali hořekovat, že je to strašná pálka, že si to se svým příjmem nemůžou dovolit a že by je to zruinovalo. Přitom byla řeč o zvýšení o 500-600 Kč měsíčně, zatímco hodně střízlivý odhad jejich výdajů za cigarety by byl tak 3000 Kč na každého. Život je holt otázka priorit. U toho fondu oprav je paradoxem, že nejvíc se jeho navýšení brání přesně ti, kdo ho nejvíc potřebují.
že jim to vlastně patří a že by se o to taky měli starat, to už jim nedojdeAno. A rozhodně to nejsou lidé jen z té kategorie podnikových bytů. I od nových vlastníků se lze doslechnout, že je zajímá pouze jejich byt a co je za prahem jde mimo ně (a nebudou na to platit). Že celý ten dům vlastní všichni vlastníci společně, dochází jen málokomu.
Tady se pouze ukazuje nesmyslnost konceptu „soukromého“ vlastnictví bytů ve „společném“ domě jako takového (totéž platí pro vlastnictví nemovitosti na cizím pozemku).
Tyto chybné základy pak přirozeně vedou na různé absurdní situace, neshody a nepochopení.
Stavba má patřit tomu, komu patří pozemek. A stavba, která funguje jako celek (vyžaduje společné opravy, má společnou střechu, schody, výtah atd.), má mít jednoho vlastníka – nebo více vlastníků, kteří mají podíl na stavbě jako celku. Pokud má každý z nich mít nějaký „svůj“ byt nebo jinou část stavby a ne jen určité procento z celku, tak si to mají mezi sebou ošetřit smluvně. Případně to může být řešeno jako družstvo (jediným vlastníkem stavby a pozemku je družstvo a v rámci něj mají jednotliví členové nějaká práva dle stanov).
Mimochodem řada dementních a konfliktních situací, které se dějí v naší společnosti jsou právě důsledkem chybně nastavených zákonů a ústavy.
To je ve skutecnosti jeden z fundamentalnich rozporu kapitalismu. Na jednu stranu si jeho zastanci preji meritokracii, aby byl kazdy odmenovan podle momentalnich zasluh. Na druhou stranu je zde koncept soukromeho vlastnictvi, ktery je s tim v rozporu, protoze vlastnictvi zustava nemenne v case, a tudiz z principu nereaguje na zmenu tech zasluh.Zustava konstantni? Takze v kapitalismu nikdy nikdo nezbohatl ani nezchudl? Proc neni nejbohatsi clovek na svete nejaky kral nebo cisar, ale je jim Jeff Bezos? Neudelal neco zasluzneho, za co mu lide dobrovolne zaplatili, protoze to chteli?
Neudelal neco zasluzneho, za co mu lide dobrovolne zaplatili, protoze to chteli?No... ovládl segment trhu (možná několik) a ta firma je členem olygopolu. Jak moc bys řekl, že je záslužné něco takového udělat?
Decentralizace vlastnictví, to zní skoro jako demokratizace.
Ne teď vážně. Je to jednoduché. Když nemovitost funguje jako celek, tak nemá smysl si hrát na to, že její části mají různé vlastníky. Ten právní/vlastnický vztah pak odporuje realitě a přírodním zákonům. Teoreticky by ses na to mohl dívat jako na externality (pozitivní i negativní) a kompenzovat je nějakými platbami mezi vlastníky. Např. bys platil majitelům z vyšších pater za to, že udržují střechu a že k tobě skrz jejich byty neteče. Oni by zase platili tobě, že ve tvém patře jsou použitelné schody a výtahová šachta není ucpaná. A zároveň bys platil majitelům z nižších pater za to, že nezbourali nosné zdi (tzn. nemohou nakládat se svým majetkem dle svého uvážení) a tvůj „soukromý“ byt nezůstal viset ve vzduchoprázdnu (resp. nezřítil se dolů).
Těch externalit je tolik a jsou permanentní, že to vlastně ani nejsou externality – je to všechno tak provázané, že ta nemovitost tvoří jeden celek.
a tvůj „soukromý“ byt nezůstal viset ve vzduchoprázdnu
Ehm… v jak vysokém domě to žijete? :-)
Ne teď vážně. Je to jednoduché. Když nemovitost funguje jako celek, tak nemá smysl si hrát na to, že její části mají různé vlastníky. Ten právní/vlastnický vztah pak odporuje realitě a přírodním zákonům.Hmm... No ale pak když vlastníš třeba barák, tak tam taky potřebuješ přístupové/přijezdové cesty, sítě, aby to sousedi různými způsoby neznehodnocovali atd. Nepřijde mi to až tak jiný... Možná jen trochu v tý míře. Nevim no, asi nemam na tohle dostatečně silnej názor, abych o tom nějak víc debatoval...
Vždyť taky přístupové cesty vlastněné sousedem, se kterým nemáš dobré vztahy, jsou průšvih – proto chceš mít přístup z veřejného pozemku nebo to mít ošetřené smluvně (i kdybys s tím sousedem teď náhodou vycházel dobře).
nebo více vlastníků, kteří mají podíl na stavbě jako celkuAno, právě jsi popsal SVJ. Všichni vlastníci vlastní dohromady celý ten dům a jejich vlastnictví je "zhmotněno" ve vlastnictví konkrétní bytové jednotky. Jenže málo lidí tohle chápe a myslí si, že si kupují jen byt a nikoliv podíl na domě a pozemku pod ním. Nehledě na to, že podle stanov mají často i povinnost podílet se na správě.
Mimochodem řada dementních a konfliktních situací, které se dějí v naší společnosti jsou právě důsledkem chybně nastavených zákonů a ústavy.To nerozporuju, ale to není zrovna příklad SVJ. Tam je to zcela jasné. A největším problém jsou lidi, kteří to neví (nebo "neví") a chtějí byt používat jako generátor příjmu z pronájmu a jinak se o ten dům vůbec nestarají. Z vlastní 13leté kumulativní zkušenosti můžu říct, že tito vlastníci jsou nejhorší. Nelze je sehnat, shromáždění nejsou usnášeníschopná a celkově prdí na jakoukoliv správu domu. Nájemníci o to hůř. Tj za mě SVJ klidně ano, ale znemožnit pronájem dál. Nebo lepší vyhamatelnost práva v případě, že vlastník odmítne plnit své povinnosti.
Tj za mě SVJ klidně ano, ale znemožnit pronájem dál.
Takže když mám byt, ve kterém už nebydlím, ale nechci ho prodat, protože jednak nemusím, jednak vím, že jednoho dne budou potřebovat bydlení mé děti a tou dobou budou nemovitosti pravděpodobně výrazně dražší než dnes, měl bych ho celou tu dobu nechat prázdný?
A ta další věta už tam není? ;-)
Prostě se mi nelíbil ten nápad kvůli nezodpovědným (kteří jsou z podstaty vždycky vidět víc) zakázat pronajímat všem, i těm, kdo do fondu oprav platí, na schůze chodí a problémy se snaží řešit.
Jako kdyby vlastníci dodržovali všechno co mají, tak by to byl ráj na zemi.
Proč to omezovat jen na vlastníky bytů? :-)
Ano, právě jsi popsal SVJ. Všichni vlastníci vlastní dohromady celý ten dům a jejich vlastnictví je "zhmotněno" ve vlastnictví konkrétní bytové jednotky.
Pokud vím, tak v katastru bývají jako vlastníci jednotlivých bytů zapsané i fyzické osoby – ne jen družstva nebo SVJ.
Jenže málo lidí tohle chápe a myslí si, že si kupují jen byt a nikoliv podíl na domě a pozemku pod ním. Nehledě na to, že podle stanov mají často i povinnost podílet se na správě.
Ano, pak je to chyba těch lidí, že nechápou ten právní vztah.
A největším problém jsou lidi, kteří to neví (nebo "neví") a chtějí byt používat jako generátor příjmu z pronájmu a jinak se o ten dům vůbec nestarají.
Proto mi u bytových domů určených pro dlouhodobé bydlení (ne jen dočasný pronájem) přijde jako nejlepší forma družstvo. A je na tom družstvu a jeho členech, aby si nastavili pravidla. To mj. řeší i problémy s Airbnb nebo pronajímáním problémovým lidem. Klidně můžeš mít družstvo, které musí nejdřív schválit, koho přijme za člena a kdo bude v domě bydlet. Subjektem, který vlastní dům a rozhoduje o jeho využití, je to družstvo – a členové mají práva daná stanovami. Když nebudou chtít, aby tam bydleli opilí turisti, prostitutky nebo feťáci, tak tam prostě bydlet nebudou.
Je to jen otázka dobře napsaných stanov. Zákon by to měl umožňoval – jestli to neumožňuje, tak je to špatně, protože tím zasahuje do vlastnického práva (vlastníkem je družstvo).
Pokud vím, tak v katastru bývají jako vlastníci jednotlivých bytů zapsané i fyzické osoby – ne jen družstva nebo SVJ.No to ano, ale společně vlastní celý ten dům a ze zákona vzniká SVJ jako správa. Tj SVJ jako takové nic nevlastní, ale spravuje společný majetek všech vlastníků. Kteří jsou současně i členové SVJ a kteří prostřednictvím shromáždění "úkolují" výbor SVJ - to, že to v praxi vypadá úplně jinak je bohužel také dáno naprosto neochotou se o ten dům starat.
Proto mi u bytových domů určených pro dlouhodobé bydlení (ne jen dočasný pronájem) přijde jako nejlepší forma družstvo.O právní problematice družstva toho vím dost málo, abych mohl argumentovat. Jinak spousta družstev zanikla právě tím, že lidé prodávali své byty dalším vlastníkům, kteří nebyli členy družstva a při určitém podílu vlastníků už potom vzniká automaticky SVJ. Tj v SVJ, kde bydlím, je cca 25% vlastnických podílů v původním družstvu.
Je to jen otázka dobře napsaných stanov.Což o to stanovy, to si napíšeš. Problém je celkem nulová pravomoc výboru SVJ, takže když někdo porušuje stanovy, tak nemůžeme lautr nic. Potom se to řeší na úrovni občanského soužití, tj pokud někdo dělá bordel, tak na něj volat policii. SVJ si na něj může došlápnout pouze přes peníze, tj pokud neplatí poplatky za byt, tak dát k soudu a do exekuce. Jenže to má potom další sociální následky.
Což o to stanovy, to si napíšeš. Problém je celkem nulová pravomoc výboru SVJ, takže když někdo porušuje stanovy, tak nemůžeme lautr nic.
Viz #364 a #416. Dobře napsané stanovy nebo smlouvy jsou základ. A pokud jde o (ne)vymahatelnost, tak to je pak selhání státu. Jak tu vždycky říkám, stát by měl vytvářet jen jakýsi rámec, framework, operační systém, ve kterém si pak jednotlivé osoby mezi sebou nastavují vztahy na základě dobrovolně uzavřených smluv. Stát by toho tedy měl dělat poměrně málo – ale zajistit vymahatelnost závazků vyplývajících ze smluv (nebo třeba z toho členství v družstvu) je jednoznačně jeho odpovědnost.
Proto mi u bytových domů určených pro dlouhodobé bydlení (ne jen dočasný pronájem) přijde jako nejlepší forma družstvo.V širší rodině máme ve vlastnictví byty jak v soukromém vlastnictví + SVJ tak i v družstevním vlastnictví a zatim mi nepřijde, že by jedno nebo druhé bylo nějak jednoznačně lepší, každý je trochu jiný tradeoff. Mnohem důležitější než ta forma/struktura mi přijde charakter těch konkrétních lidí v tom domě a jak dobře ty lidi spolu fungujou. Pokud jsou slušní, bude +- uspokojivě fungovat družstvo i SVJ. Pokud nejsou, bude blbě fungovat oboje. Z tohohle důvodu je klíčový si při koupi bytu pořádně prohlídnout (kromě bytu samotného) stav domu a zázemí ve společných prostorách. To je obvykle dobrý indikátor toho, jestli funguje to SVJ nebo družstvo nějak rozumně...
Za to poděkuj komunistům, kteří lidem věci jako družstva nebo odbory znechutili. Přitom to jsou legitimní nástroje, které do tržního hospodářství bezvadně zapadají.
Proto mi u bytových domů určených pro dlouhodobé bydlení (ne jen dočasný pronájem) přijde jako nejlepší forma družstvo.Jo, a pak si nepohlídáte představenstvo a najednou zjistíte, že vám váš byt nepatří, protože družstvo špatně hospodařilo. Ne, děkuji.
Zatímco když předstíráš, že soukromě vlastníš jeden byt, tak se ti může stát, že jednoho dne budeš vlastnit jen pár metrů krychlových vzduchu kdesi vysoko nad zemí + hromadu suti nacházející se na cizím pozemku, kam se zřítila. Viz #416. Abys tomu předešel, tak bys musel právně ošetřit všechny ty externality a doufat, že jejich kompenzace budou správně probíhat a že všichni pod tebou, nad tebou a vedle tebe dostojí svým závazkům a že stát případně zajistí jejich vymahatelnost.
Svým způsobem je to u družstva podobné. I tam potřebuješ mít dobře napsané stanovy (analogie ke smlouvám o kompenzaci externalit) a potřebuješ, aby stát zajistil vymahatelnost práva a smluv (resp. stanov). Teoreticky může být dobrým řešením obojí. Konec konců je celkem jedno, zda ta pravidla popíšeš ve smlouvě nebo ve stanovách – důležité je, aby byla popsána správně a jednoznačně a aby byla vymahatelná. Ale přijde mi, že realitě více odpovídá to družstvo a lépe vystihuje podstatu věci.
Abys tomu předešel, tak bys musel právně ošetřit všechny ty externality a doufat, že jejich kompenzace budou správně probíhat a že všichni pod tebou, nad tebou a vedle tebe dostojí svým závazkům a že stát případně zajistí jejich vymahatelnost.Ano, a to je přesně ten zákon. Ten jednoduše nařizuje, že na péči o společné části domu se podílí majitelé bytů. To akorát vy vyrábíte problém, kde není.
ak už to v životě bývá, oba ty extrémní pohledy, tedy jak "kdo je chudý, může si za to jen a jen sám", tak "chudí za nic nemohou, jsou to jen oběti sociální nespravedlnosti", jsou zkreslené a přehnaně generalizující. Až na výjimky je to spíš někde mezi.Pak je ovsem druha uroven diskurzu. Jsou spolecnosti, kde je chudoba mene rozsirena nez ve spolecnostech jinych. Tam pak ma smysl klast si otazku, jestli to opravdu neni jen systemovy problem. Je to sveho druhu mindset. Treba zdravotnictvi nebo letecka doprava se hodne zmenily prijetim paradigmatu, ze individualni selhani je temer vzdycky symptomem systemoveho problemu. Nevidim duvod, proc toto paradigma neprijmout vsude.
Pak je ovsem druha uroven diskurzu. Jsou spolecnosti, kde je chudoba mene rozsirena nez ve spolecnostech jinych. Tam pak ma smysl klast si otazku, jestli to opravdu neni jen systemovy problem.Souhlasím, ale osobně bych k tomu přidal ještě ten vliv prostředí (z poslední diskuse), tj. dívat se, čím je jiné/specifické prostředí ve kterém se žijí ty společnosti, kde to je nastaveno lépe. A protože obecně nevíme, jestli je vlivnější prostředí nebo paradigma/mindset, tak bych jejich vlivy bral jako rovnocenné...
ten kto zaraba dvojnasobok usetri 2,5-5x viac
To právě tak úplně automaticky neplatí. Dost často (zdůrazňuji že ne vždy) je to bohužel tak, že člověk, který dlouhodobě žije tak akorát na nulový výsledek, tj. že akorát tak vyžije s příjmem, který má, při (i výrazném) zvýšení svého příjmu prostě jen přizpůsobí svou definici "nutných" výdajů a je zase "na nule". Je celkem jedno, jestli to prohlásíme za "osobní (ne)zodpovědnost", "příznak systémového problému" nebo "vliv prostředí".
Takže jakkoli nezpochybňuji, že z vyššího platu se šetří snáze než z nižšího, obávám se, že ne každému to pomůže. (Mimochodem, tohle je docela zajímavé a trochu to s tím souvisí.)
S tím souhlasím. A jak jsem tu už někde psal – patřím k těm opatrnějším. Ale žiji s vědomím toho, že jsem třeba zbytečně paranoidní a omezuji se zbytečně – za rok se třeba ohlídnu a řeknu si, že jsem se tolik omezovat nemusel a že to bylo zbytečné. Nicméně je to moje volba a dělám to dobrovolně.
Otázka je, zda tohle chtít i po ostatních. Co když je můj odhad chybný a přestřelil jsem to směrem k té opatrnosti? Jakou metodu a metriky chceš použít k objektivnímu posouzení situace a přijetí nějakých celospolečenských závěrů? A jaké mít obranné mechanismy proto, aby někdo nezneužil situaci a netvrdil o něčem, že to je exponenciální a extrémně nebezpečné a výjimečné, i když není?
Jinak viz #199 – jsme ve výjimečném stavu, takže netvrdím, že stát nesmí nijak zasahovat. Otázka je, jak zasahovat a jak si nastavit priority – tam zase odkáži na #123
omezuji se zbytečněHele a fakt se omezuješ? Mě totiž řada věcí přijde jako falešná dichotomie. Velmi často je to u ekologických inovací, kdy někdo vždy prohlásí "je to ekologičtější a proto horší" (Vávra na YT). Jenže inovace může přinést jak ekologii, tak současně větší pohodlí. Ostatně jsme na ABClinuxu, že. Klasický příklad je FTP vs SFTP. Na FTP potřebuju démona, nastavit ho, pohrát si s firewallem (a to na obou stranách, active / passive mode), teď zjistím, že to není šifrované, tak nad tím postavit IPSEC, který spíše nefunguje apod. (A o tom, že někteří provozují sambu přes openvpn raději ani nemluvit - horší možnost snad ani neexistuje.) Nebo můžu mnohem chytřeji použít SFTP, má to klíče, je to šifrované, jeden port. Inovace přinesla větší efektivitu i pohodlí. Stejně tak teď mi přijde, že spousta lidí slyší jen na omezování. Co takhle třeba dělat věci jinak? Schůze v práci (tj spousta lidí v jedné místnosti) jsem nesnášel od prvního týdne v 2006. Vůbec nechápu k čemu to je. Mnohem lepší a efektivnější řešení je poslat si témata emailem. Email umožňuje async zpracování, každý účastník si jej přečte v čase, kdy mu to vyhovuje a pošle odpověď. Je to lepší, než ad hoc ze sebe něco soukat na poradě. (Ale to by lidi napřed museli umět posílat emaily a nemotat v jednom email threadu mnoho témat. Z toho vždycky teču u kolegů v SVJ. Já pošlu pět emailů s pěti zcela nesouvisejícími věcmi (revize plynu vs sekání trávy vs výtah) a oni potom odpovídají na všechna témata do jednoho z těch pěti emailů. Zcela náhodně. Takže thread nefunguje. A potom je úplně ideální, když někdo otevře ještě další téma uprostřed těch emailů. Pochopitelně bez změny subjektu.
Co když je můj odhad chybný a přestřelil jsem to směrem k té opatrnosti?Falešná dichotomie. Vymyslet takové řešení, které by jednak neomezovalo a současně přineslo inovaci. Nevím, proč se tomu lidi tak brání. V lockdownu jsem viděl mnoho provozoven, které udělali venkovní výdej. Super věc. Proč už to tady není roky? Jenže hned po ukončení lockdownu to opět (ze dne na den) přenesli dovnitř. Prostě lidi jsou nastaveni v módu "hlavně žádnou změnu i kdybych měl zkrachovat".
A jaké mít obranné mechanismy proto, aby někdo nezneužil situaci a netvrdil o něčem, že to je exponenciální a extrémně nebezpečné a výjimečné, i když není?Zase dám příklad z IT. Před lety jsem se tu hádal se snajpou ohledně té jejich virtualizace. Já virtulizaci na rozdíl od jiných nepovažuju za ojebávku a proto pro virtualizaci používám součet HW, který bych jinak přidělil všem fyzickým strojům (ve stavu bez virtualizace). Tj pokud chci dát 256 strojům po 4GB RAM, potřebuju minimálně 1TB paměti. dtto další HW. Výhodou tohoto řešení je, že když přijde "špička" (rozuměj nominální stav vytížení všech strojů), tak se to nezhroutí. Aneb nepotřebuju jak debil nastavovat timeout 900s na start jedné služby.
A o tom, že někteří provozují sambu přes openvpn raději ani nemluvit - horší možnost snad ani neexistujeCo je špatného na Sambě přes OpenVPN? Teda kromě toho, že je to pomalé, ale s tím těžko něco naděláte.
Nebo můžu mnohem chytřeji použít SFTP, má to klíče, je to šifrované, jeden port.A ve Windows to jako disk připojíte jak?
Ale to by lidi napřed museli umět posílat emaily a nemotat v jednom email threadu mnoho témat. Z toho vždycky teču u kolegů v SVJ. Já pošlu pět emailů s pěti zcela nesouvisejícími věcmi (revize plynu vs sekání trávy vs výtah) a oni potom odpovídají na všechna témata do jednoho z těch pěti emailů. Zcela náhodně. Takže thread nefunguje. A potom je úplně ideální, když někdo otevře ještě další téma uprostřed těch emailů. Pochopitelně bez změny subjektuJe tedy skutečně efektivnější řešit věci e-mailem?
Já virtulizaci na rozdíl od jiných nepovažuju za ojebávku a proto pro virtualizaci používám součet HW, který bych jinak přidělil všem fyzickým strojůmPozorovat reálný provoz a umístit na fyzický hardware více strojů, než se tam papírově vejde, není ojebávka. Pokud jste rozhodnut zatvrzele ignorovat teorii obsluhy, tak jste ignorant, nevydávejte to za přednost.
Teda kromě toho, že je to pomalé, ale s tím těžko něco naděláte.Právě to, že je to pomalé s vysokými latencemi.
A ve Windows to jako disk připojíte jak?Nevím, napište na MS, že chcete do produktu, za který jste zaplatil, další funkcionalitu. Nebo použijte OS zdarma, který to má.
Je tedy skutečně efektivnější řešit věci e-mailem?No není, jen takový malý povzdech, jak málo by stačilo pro zlepšení.
jste ignorantJako ignorant těžko můžu dostat rozum
Nevím, napište na MS, že chcete do produktu, za který jste zaplatil, další funkcionalitu. Nebo použijte OS zdarma, který to má.No, zase buďme upřímní, sftp taky není žádná hitparáda, co se latencí týče.
Naopak, rozumné je neignorovat existující obory lidského poznání a tedy nebýt ignorantem. Mimo jiné "hezky" vyseknutá citace.jste ignorantJako ignorant těžko můžu dostat rozum
Nebo použijte OS zdarma, který to má.Na OS zdarma neexistuje ten konkrétní speciální niche SW/HW, kvůli kterému tam musí být ten počítač s tím špatným uzavřeným OS.
Výhodou tohoto řešení je, že když přijde "špička" (rozuměj nominální stav vytížení všech strojů), tak se to nezhroutí. Aneb nepotřebuju jak debil nastavovat timeout 900s na start jedné služby.Bych čekal, že tady nebude bottleneck v RAM, asi ani v CPU, ale spíš v I/O, a to se garantuje a škáluje hůř.
Na OS zdarma neexistuje ten konkrétní speciální niche SW/HW, kvůli kterému tam musí být ten počítač s tím špatným uzavřeným OS.No v tomhle případě by snad verze pro Linux i byla, ale... holt... uživatelé. Plus jak jsem psal, u sshfs nemám pocit, že by to bylo nějak extra rychlé. (I když je vlastně pravda, že jsem nikdy nezkoušel používat tu Sambu, takže je vlastně možné, že to bude o dost rychlejší.)
Pozorovat reálný provoz a umístit na fyzický hardware více strojů, než se tam papírově vejde, není ojebávka. Pokud jste rozhodnut zatvrzele ignorovat teorii obsluhy, tak jste ignorant, nevydávejte to za přednost.Já souhlasím s Heronem a Frantou. Slušelo by se uvést, jestli to garantují okamžitě (tj. ten hardware už mají), garantují se zpožděním (zatím šetří elektřinu, protože reálně většina zákazníků tu RAM nevyužívá, ale pokud se to změní, jsou připraveni zbylé moduly osadit), a nebo garantují třeba jen 2 GB a když je nízká zátěž, tak jde alokovat ty další 2. Nevím, jak moc to hrozí u vpsFree, ale kdyby si někdo objednal větší počet VPS a tu údajně nabízenou RAM chtěl reálně využívat, bylo by z toho zbytečné mrzení.
Výhodou tohoto řešení je, že když přijde "špička" (rozuměj nominální stav vytížení všech strojů), tak se to nezhroutí. Aneb nepotřebuju jak debil nastavovat timeout 900s na start jedné služby.A tohle je vyloženě argumentační faul a lžete. Stoprocentně nedáváte na fyzický hardware jen tak málo strojů, aby každý z nich měl vlastní fyzický rotační disk.
Stoprocentně nedáváte na fyzický hardware jen tak málo strojů, aby každý z nich měl vlastní fyzický rotační disk.Dávám. 15 strojů max, 15+ disků v poli. Typicky 24 v raid 10. 15krpm 600 nebo 900GB. Větší 1.2TB už jsou jen 10krpm. Ono totiž, pokud ty stroje mají skutečně něco dělat, tak se vám jich na jeden HW z hlediska velikosti reálné paměti a počtu procesorů a síťové dostupnosti víc nevleze. Pokud jim chcete dát jenom 32GB RAM (což je dneska lepší desktop), tak už jste na 480 GB (tj 512GB celkově). Nemá moc smysl jít třeba na 30 strojů a 1TB RAM, protože potom vám začnou docházet procesory. A víceprocesorové desky jsou o dost dražší, takže už je lepší použít další stroj. Takže počet kolem 20VM per server je tak ideální maximum.
Ono totiž, pokud ty stroje mají skutečně něco dělat, tak se vám jich na jeden HW z hlediska velikosti reálné paměti a počtu procesorů a síťové dostupnosti víc nevleze.A to je to zásadní, co při své kritice vpsfree pokaždé pomíjíte. Pokud máte stroje, které skutečně trvale něco dělají, pak ano, nemůžete si dovolit overcommit. Jenže to není jediný existující způsob, je spousta případů - dokonce bych řekl, že většina - že se v jednom datacentru různé stroje střídají v tom, který je vytížený. A v tu chvíli - když víte, že se ty virtuální stroje se svými nároky nepotkají - není žádný důvod nepřidělit víc prostředků, než je reálně k dispozici. To byla ostatně jedna ze zásadních motivací pro virtualizaci. A samozřejmě je tu taky ekonomická stránka věci. Co si můžete dovolit jako skoromonopolní extraenterprise dodavatel služeb a při dodávkách do státního sektoru, to už si nemůžete dovolit, pokud jsou vašimi zákazníky normální firmy, které nemají neomezený rozpočet na to platit hardware, který nevyužívají.
A to je to zásadní, co při své kritice vpsfree pokaždé pomíjíte.Ne. Důvodem mé kritiky vpsfree je lhaní jejich představitelů. Hlavně teda Snajpy. Kdyby od počátku transparentně řekli, hele, strčíme 200 kontejnerů na kapesní kalkulačku, nestěžujte si, máte to za pár kaček, tak neřeknu ani popel. Místo toho byla hádka v diskusích o tom, že 2GB je kvůli javě apod nesmysly (které jsem vyvracel). Takže klidně ať si udělají overcommit třeba 1000, mě je to šumák, ale ať to zcela explicitně nahlas řeknou.
A samozřejmě je tu taky ekonomická stránka věci.Ano, je, zatímco poctiví poskytovatelé virtuálek tehdy prodávali vmka za tisícovku měsíčně (protože ten HW fakt měli), tak sem přišel subjekt, který deformoval trh tím, že nabízel 2GB za pár korun a lhal o tom, co těch 2GB vlastně konkrétně znamená. Ať si na ten leták klidně napíšou "2GB, garantováno 128MB, ale většinou jsou ostatní kontejnery v klidu, takže někdy si to fakt můžete alokovat".
Důvodem mé kritiky vpsfree je lhaní jejich představitelůJenže to takzvané lhaní je váš názor postavený na jiném vašem názoru, že overcommit má být nulový (ale v kernelu si ho nevypínáte, že ne?) Snajpa tento váš názor nesdílí, protože neignoruje teorii obsluhy (i když tomu tak možná neříká.) Používat nějaké pojmy a označení stavu v souladu s realitou a v rozporu s vaším názorem není lhaní.
zatímco poctiví poskytovatelé virtuálek tehdy prodávali vmka za tisícovku měsíčně (protože ten HW fakt měli)Záludná otázka: jak to víte? Byl jste se u nich podívat? U všech? A i kdyby, tak druhá otázka: dělali to tak i po nějaké době provozu, když zjistili, že ten hardware - použiju váš pojem - fakt mít nepotřebují?
Slušné je uvádět agregaci, minimální garantovanou kapacitu a potom maximální kapacitu, kterou lze využít, když ji nikdo jiný nebude potřebovat + nejlépe i politiku, podle které se ta kapacita nad garantovanou úroveň dělí mezi uživatele. A k tomu dá i statistiky, aby člověk věděl, co tak může čekat. Situaci ve vpsFree moc nesleduji, možná tam někde ty informace jsou…
možná tam někde ty informace jsou…mozna jo, ale na prvni pohled jsem to fakt nevidel. Hledal jsem to, protoze jsem to chtel porovnat s Wedosem. Ale je dobre, ze to Heron zminil, nejaky takovy prehled/srovnani bez marketingovach kecu by se fakt hodil.
Záludná otázka: jak to víte?Protože jsem 3 takové pomáhal stavět.
A i kdyby, tak druhá otázka: dělali to tak i po nějaké době provozu, když zjistili, že ten hardware - použiju váš pojem - fakt mít nepotřebují?U jednoho došlo po nějaké špičce k uvědomění a zjistil, že ten HW fakt potřebuje. Jinak inventuru k nim dělat nechodím. Ale tohle je obecně o tom, jaké dodavatele preferujete. Buď jsou poctiví nebo "poctiví". Mě obecně nevadí použití levnějších komponent, ale musí to výrobce poctivě deklarovat. Co naprosto nesnáším je, když je obsah v přímém rozporu s nápisem na obale.
Protože jsem 3 takové pomáhal stavět.A jsou to nějací tajní, nebo dokážete uvést jména, abych věděl, ke které poctivé firmě mám jít?
Ale tohle je obecně o tom, jaké dodavatele preferujete.Preferuju dodavatele s dobrým poměrem cena/výkon. Což firmy jako ten váš super ISP, kde pro váš dobrý pocit dáte lidem pomalé připojení, zatímco se vám ~ 75% linky do internetu fláká, nebývají.
A jsou to nějací tajní, nebo dokážete uvést jména, abych věděl, ke které poctivé firmě mám jít?Jsou to interní datacentra pro použití konkrétních firem, nikoliv veřejná pro lidi z ulice. A v tom je možná ten zásadní rozdíl. Tyto firmy chtěly, aby jim to běželo a dalo se na to spolehnout, protože to není jejich hlavní business a je to pro ně prostě jen další HW ke spoustě stávajícího HW. A to, že je tam toho třeba trochu víc, než aktuálně potřebují, vlastně nikoho netankuje. Takže jména nebudou.
pro váš dobrý pocit dáte lidem pomalé připojeníOno taky trochu záleží na metrice. Rychlost připojení není jediný parametr linky. Dokonce nemusí být ani příliš podstatný. Doma stále jedu na lince, za jejíž rychlost by se mi někteří vysmáli (30/3), ale pro mě je mnohem podstatnější /29 IPv4 a /48 IPv6 a také příznivá cena. Fakt neplatím za každou IPv4, jak je dneska špatným zvykem. Takže rychlost sice směšná, ale ostatní parametry (+latence +spolehlivost +dostupnost servisu) na domácí připojení skvělé.
Jsou to interní datacentra pro použití konkrétních firem, nikoliv veřejná pro lidi z ulice. A v tom je možná ten zásadní rozdíl. Tyto firmy...... nemají různé druhy zátěže, které by se lišily v čase, kdy mají špičku, takže pro tuhle diskuzi vlastně vůbec nejsou relevantní.
Ono taky trochu záleží na metrice. Rychlost připojení není jediný parametr linky. Dokonce nemusí být ani příliš podstatný. Doma stále jedu na lince...Ano, vy jste vždycky jiný než 99% populace. Pro drtivou většinu spotřebitelů je hlavním parametrem rychlost, pro trochu významnější část (hráči) je sekundárním parametrem latence. To, co je pro vás mnohem podstatnější, nezajímá téměř nikoho dalšího. Tak z toho nedělejte obecně dobrou službu pro lidi, je to dobrá služba pro vás a (jen) na vás se žádný ISP neuživí.
takže pro tuhle diskuzi vlastně vůbec nejsou relevantníSuper argument. Nemáte reakci, tak vlastně prohlásíte, že to co píšu je irelevantní, protože to neodpovídá vaší představě hostingu. Fakt dobrej cherry picking.
Tak z toho nedělejteNedělám, jen jsem napsal, že metrika je různá.
Nedělám, jen jsem napsal, že metrika je různá.A problém nastává ve chvíli, kdy tu různou vaší metriku zkoušíte napasovat na službu, která je primárně zaměřena na uživatele, kteří danou metriku nepoužívají.
jestliže se bavíme o možnostech overcommitu a vy přijdete s nějakou firmou, která si staví datacentrum pro sebe, tj. nemá charakter zátěže, o které se tu bavíme (servery pro lidi z ulice)
Proč by se zrovna tohle mělo výrazně lišit, jestli je to interní hosting nebo hosting pro veřejnost?
Zrovna u toho interního hostingu klidně můžeš mít servery, které používáš pár hodin denně nebo jen někdy nárazově, ale nechce se ti ty VM vypínat celé a necháváš to běžet pro případ, že to zrovna bude někdo potřebovat. Ale většinu času to ty disky, RAM a cykly procesoru nepotřebuje, takže je může dostat někdo jiný. Taky když to jsou tvoje vlastní servery, tak mnohem líp víš, co si můžeš dovolit, a když si to přetížíš sám, tak víš, proč se to stalo a můžeš rozhodnout, že třeba nějaké jiné virtuální stroje povypínáš nebo zapneš další fyzický. Kdežto u externího poskytovatele máš vždycky nějakou komunikační bariéru – nevidíš dovnitř, nevíš, jestli s tebou dodavatel nevyjebává, jestli tě neodsunul na druhou kolej, protože jiné zákazníky považuje za perspektivnější, jestli nekrachuje, jestli mu neshořely servery atd.
Nijak nerozporuji to, že jedna z výhod virtualizace jsou úspory z rozsahu a to, že se ti zprůměruje zátěž, takže HW využiješ s vyšší efektivitou/hustotou, než kdybys měl každý server na samostatném HW nebo mu přidělil zdroje exkluzivně. Ale tu agregaci a politiku je potřeba správně komunikovat – a to je u hostingu pro veřejnost asi ještě důležitější než u interního. Tedy aspoň pokud se bavíme o nějakém seriózním využití a ne jen o hraní si, kdy je ti jedno, jestli to běží nebo ne.
Proč by se zrovna tohle mělo výrazně lišit, jestli je to interní hosting nebo hosting pro veřejnost?Pro začátek ve firmě existuje něco jako pracovní doba, mimo kterou se většina těch serverů bude flákat.
Presne proto pak musej vznikat podobny veci https://www.lupa.cz/aktuality/operatori-a-provideri-budou-muset-uvadet-presne-rychlosti-pripojeni-k-internetu/ coz bude jeste taky sranda.+1 My jsme nabízeli garantovanou rychlost připojení v roce 2006. Ano, byla menší (tehdy něco jako 256kbps), ale garantovali jsme ji až po port na upstream. V té době tady létaly letáky nabízející připojení k "internetové distribuční síti" 100Mbps. A mysleli tím připojení na switch v domě. Celý dům měli připojen něco jako 1Mbps wifinou max.
Tj my jsme to garantovali až po náš port a co se děje dál jde mimo nás (ve skutečnosti mimo kohokoliv).Takže by mohlo stačit použít standardní morální workaround: ISP se rozdělí na dvě společnosti, ISP-lastmile (ten bude garantovat a opravdu tu kapacitu mít bude) a ISP-core, kde bude ten bottleneck
Záludná otázka: jak to víte?Tak minimálně s tou pamětí si myslím, že nejde oversellovat u poskytovatelů, co mají plnou virtualizaci (leda KVM baloon, ale to moc nefrčí). S CPU a hlavně I/O je to horší (resp. bylo, teď už zjistili, že aby to alespoň nějak fungovalo, tak malé VPSky musejí dávat na SSD, protože jinak máte na 4TB disku 400 10GB VPS a to vychází na 1 seek na VPS za 5 sekund).
Tak minimálně s tou pamětí si myslím, že nejde oversellovat u poskytovatelů, co mají plnou virtualizaciZáleží na tom, co provozujete. Při vhodné zátěži Vám KSM vyrovná režii za to KVM a ještě vyrobí něco navíc. Ale jinak jsem myslel hlavně ty procesory a disky.
Jenže inovace může přinést jak ekologii, tak současně větší pohodlí.+1. A IMO to tak často i je. Problém je, že typicky tam je nějaká mezifáze, kdy to pohodlí je horší, než se ty nové technologie vyladí.
Hele a fakt se omezuješ?
Já si nechci zase tak moc stěžovat, protože dobře vím, že kdybych pracoval třeba v pohostinství, v kultuře nebo byl hodně společenský, bylo by to pro mne mnohem horší.
Ale přesto: ano, omezuji se a vadí mi to. A je tu dost široká šedá zóna, nebo jak to nazvat, kdy člověk neví (IMHO teď to neví nikdo – budeme vědět zpětně) jestli toho dělá zbytečně moc, je přehnaně paranoidní, nebo naopak zbytečně riskuje. Už tahle nejistota sama o sobě způsobuje stres a další škody a stojí tě to čas, kdy o těch věcech přemýšlíš a zjišťuješ si a vyhodnocuješ informace.
Velmi často je to u ekologických inovací, kdy někdo vždy prohlásí "je to ekologičtější a proto horší" (Vávra na YT). Jenže inovace může přinést jak ekologii, tak současně větší pohodlí.
Ono to ale bývá ortogonální. Technologický pokrok zajistí, že ty věci jsou jednak pohodlnější, spolehlivější a zároveň ekonomičtější a ekologičtější (menší spotřeba, méně plýtvání zdroji). Pokud to ale při stejné úrovni technologického pokroku uděláš ekologičtější/ekonomičtější, tak je to z uživatelského pohledu většinou horší. Tzn. máš dvě priority, které jdou většinou proti sobě a nemůžeš mít oboje, a pak ten technologický pokrok, který je vůči nim mimoběžný a nezávislý a který ti může přinést zlepšení v obou směrech.
Klasický příklad je FTP vs SFTP. Na FTP potřebuju démona, nastavit ho, pohrát si s firewallem (a to na obou stranách, active / passive mode), teď zjistím, že to není šifrované, tak nad tím postavit IPSEC, který spíše nefunguje apod. (A o tom, že někteří provozují sambu přes openvpn raději ani nemluvit - horší možnost snad ani neexistuje.) Nebo můžu mnohem chytřeji použít SFTP, má to klíče, je to šifrované, jeden port. Inovace přinesla větší efektivitu i pohodlí.
To je právě ten technologický pokrok. Díky moderní kryptografii a výkonnému hardwaru můžeš přejít z FTP na SFTP (SSH) a mít to zároveň bezpečnější i pohodlnější. Kdybys chtěl mít bezpečnější FTP bez toho technologického pokroku (těch šifrovacích algoritmů), tak bys musel mít buď nějakou vyhrazenou linku, které věříš, nebo bys musel použít třeba Vernamovu šifru a každý měsíc si fyzicky na druhou stranu donést pevný disk s dostatečným množstvím náhodně vygenerovaných dat, kterými bys pak tu komunikaci XORoval. To by sice bylo bezpečné (dokonce víc, než ta současná asymetrická kryptografie), ale značně nepohodlné.
Analogicky: vykopat si fyzicky zabezpečený tunel, kterým protáhneš ethernetový kabel, je hodně drahé, ale i když po něm budeš přenášet nešifrovaná data, bude to bezpečné. Oproti tomu levné bezdrátové řešení bezpečné není, protože ho může odposlouchávat kdokoli a ty se o tom ani nedozvíš. Zbavit tě téhle dichotomie může zase až technologický pokrok (kryptografie). Do té doby ale platí, že co je bezpečnější, je zároveň horší (dražší). Resp. co je levnější/ekologičtější je zároveň horší (méně bezpečné).
teď zjistím, že to není šifrované, tak nad tím postavit IPSEC, který spíše nefunguje apod.
I když pro přenos souborů používám takřka výhradně právě to SFTP, asi by to šlo i líp. Představ si, že bys měl sítě zabezpečené už na té nižší úrovni a běžně by to fungovalo tak, že když pošleš paket na nějakou IP adresu, bude si ho moci přečíst jen majitel této IP adresy, a zároveň on si bude moci být jistý tím, že jsi ten paket poslal ty a nezfalšoval ho někdo třetí. Pak bys měl tu komplexitu na jednom místě a aplikace by mohly být mnohem jednodušší – klidně bys mohl používat telnet, FTP nebo nějakou jejich pohodlnější a rozšířenou verzi, ale nemusela by se v nich řešit bezpečnost.
Případně se můžeme na nějaké IP vykašlat a začít uzly v síti adresovat nějak jinak (nad IP) a pak mít zajištěnou kromě integrity a důvěrnosti zpráv i anonymitu. Tím už se tedy dostáváme k sítím jako Tor, I2P atd. kde ty aplikace můžou být opět podobně (implementačně) jednoduché jako ten telnet nebo FTP.
Co takhle třeba dělat věci jinak? Schůze v práci (tj spousta lidí v jedné místnosti) jsem nesnášel od prvního týdne v 2006. Vůbec nechápu k čemu to je. Mnohem lepší a efektivnější řešení je poslat si témata emailem. Email umožňuje async zpracování, každý účastník si jej přečte v čase, kdy mu to vyhovuje a pošle odpověď. Je to lepší, než ad hoc ze sebe něco soukat na poradě.
Taky většinou preferuji asynchronní komunikaci – přesně z těch důvodů – máš čas si to rozmyslet, můžeš dát dohromady kvalitnější odpověď, než kdybys ji musel vypálit teď hned. Mimochodem proto mi přijdou smysluplnější diskuse třeba tady na Ábíčku než diskuse někde na chatu nebo v hospodě (nebo panelové diskuse, což je spíš takové divadýlko a exhibicionismus). Čím rychlejší komunikace, tím hůř, většinou.
Na druhou stranu, občas jsou ty osobní schůzky a kreslení na tabuli užitečné. Funguje to i psychologicky, lidi ví, že se mají v ten vyhrazený čas soustředit na to jedno téma a dospět k nějakému závěru. Předpokladem samozřejmě je, mít definovanou agendu té schůzky a cíle a pozvat tam ty správné lidi (často na schůzkách sedí někdo, kdo tam vůbec být nemusel, a naopak někdo jiný chybí). Pokud možno bez notebooků a telefonů – jen s přípravou na papíře. Případně jeden počítač a projektor pro toho, kdo prezentuje.
(Ale to by lidi napřed museli umět posílat emaily a nemotat v jednom email threadu mnoho témat. Z toho vždycky teču u kolegů v SVJ. Já pošlu pět emailů s pěti zcela nesouvisejícími věcmi (revize plynu vs sekání trávy vs výtah) a oni potom odpovídají na všechna témata do jednoho z těch pěti emailů. Zcela náhodně. Takže thread nefunguje. A potom je úplně ideální, když někdo otevře ještě další téma uprostřed těch emailů. Pochopitelně bez změny subjektu.
+1 Tohle mi taky hodně vadí.
Používání e-mailu by se mělo učit na školách, považuji to za součást gramotnosti. My jsme se např. učili, jak vyplnit poštovní poukázku nebo adresu na korespondenční lístek, což byl svého času taky základ (v určité menší míře je to relevantní dodnes).
Falešná dichotomie. Vymyslet takové řešení, které by jednak neomezovalo a současně přineslo inovaci.
Viz výše. Buď musí dojít k tomu pokroku, nebo je to věc, kterou šlo změnit i tak – ale asi to lidi zase tolik nepotřebovali, když to nezměnili. Ono sice krize, válka, zbrojní nebo vesmírné závody můžou být impulzem k tomu technologickému pokroku, ale současně s tím přijde příliš mnoho materiálu a energie nazmar.
Nicméně asi máš pravdu v tom, že někdy ta krize může lidi přivést k tomu, že začnou věci dělat jinak a líp i bez toho technologického pokroku. A bez té krize by je to třeba nenapadlo.
V lockdownu jsem viděl mnoho provozoven, které udělali venkovní výdej. Super věc.
Pokud jde o menší věci nebo třeba jídlo, tak tam už dlouho funguje rozvoz a oproti výdeji to má výhodu v tom, že všechny zákazníky objede jedno auto optimální trasou – místo toho, aby každý zákazník jel k výdejnímu okénku. U těch větších věcí (stavebniny, nábytek) v tom nevidím až takový rozdíl. Pokud mám podepisovat nějakou smlouvu, tak raději pod střechou a u stolu a pokud možno ji znát předem. Než to dělat u nějakého výdejního okénka ve frontě. Nebo už ty výdeje venku fungují – zaplatíš uvnitř a pak si pro zboží dojedeš na dvůr nebo z druhé strany obchodu.
Část procesu lze v mnoha případech přenést na internet nebo lze platit bezhotovostně, ale tam je zase problém co se týče soukromí. Přestože by to šlo (kryptoměny, GNU Taler), tak přechod na internetová/bezhotovostní řešení v praxi bývá právě v tomto směru katastrofa. Na hotovost a anonymní nákupy v kamenné prodejně stále nikdo nemá. I když technologie by byly… A když se podíváš na aktuální trendy a směr, kterým to epidemie popostrčila, tak je to spíš horší – šmírovací aplikace v mobilu, registrace při vstupu do hospody atd. Jako dočasné řešení by se to možná dalo skousnout, ale spíš mě děsí, že se z toho někdo bude snažit udělat normu.
Prostě lidi jsou nastaveni v módu "hlavně žádnou změnu i kdybych měl zkrachovat".
Tohle nechápu u hospodských. Je mi jasné, že zavřít firmu se nikomu nechce. Ale víceméně od začátku je zřejmé, že tohle bude trvat řádově měsíce (v lepším případě – v tom horším roky). Propálit svoje úspory nebo si dokonce vzít úvěr na to, abych udržel ztrátovou firmu nějaký ten měsíc v chodu, je tedy hodně velká blbost, protože ten krach tak jako tak přijde. A je lepší s těmi úsporami nebo úvěrem začít dělat něco jiného hned – čím dřív, tím líp – a ne to řešit bez úspor/úvěru ve chvíli, kdy to dostihne i všechny ostatní. Pokud/až se situace zlepší a zase bude bezpečné chodit do hospod/barů, tak se lze do oboru vrátit (a určitě bude jednodušší si pronajmout nové prostory než se zbavit dluhů za ty ztrátové měsíce/roky).
Teoreticky by mohla být řešením ta lepší vzduchotechnika, jak píšeš jinde, ale to by se muselo dobře otestovat a taky by chvíli trvalo, než by v to lidi získali důvěru.
Zase dám příklad z IT. Před lety jsem se tu hádal se snajpou ohledně té jejich virtualizace. Já virtulizaci na rozdíl od jiných nepovažuju za ojebávku a proto pro virtualizaci používám součet HW, který bych jinak přidělil všem fyzickým strojům (ve stavu bez virtualizace). Tj pokud chci dát 256 strojům po 4GB RAM, potřebuju minimálně 1TB paměti. dtto další HW.
Výhodou tohoto řešení je, že když přijde "špička" (rozuměj nominální stav vytížení všech strojů), tak se to nezhroutí. Aneb nepotřebuju jak debil nastavovat timeout 900s na start jedné služby.
K tomuhle jsem se už vyjadřoval jinde. S něčím souhlasím (#307), s něčím ne (#341 – nejde vždy o ojebávku – mít víc virtuálních zdrojů než fyzických má i legitimní využití).
Ale přesto: ano, omezuji se a vadí mi to. A je tu dost široká šedá zóna, nebo jak to nazvat, kdy člověk neví (IMHO teď to neví nikdo – budeme vědět zpětně) jestli toho dělá zbytečně moc, je přehnaně paranoidní, nebo naopak zbytečně riskuje. Už tahle nejistota sama o sobě způsobuje stres a další škody a stojí tě to čas, kdy o těch věcech přemýšlíš a zjišťuješ si a vyhodnocuješ informace.Jediný můj stres je z toho, že se nezmění vůbec nic. To potom budu na férovku uvažovat o tom, že to prostě ukončím. Jako můj život se prakticky nezměnil. Jediná změna je, že na nákupy nosím roušky a víc přemýšlím, co nakoupit, abych tam musel co nejméně. To je tak nějak celé. Do přírody na kolo můžu stejně, akorát na jaře jsem potkával víc divných lidí. Divných: kolo za sto táců (zásadně cannondale) zářilo novotou, výbava za 30, ale ti lidi se vůbec neuměli pohybovat v přírodě a pozorovat je, jak si u okýnka objednávají pivo bylo rovnou směšné. Nadrzo jsem se takové skupinky zeptal, o co jako jde a odpověď byla, že když nemůžou na madagaskar (nebo kam), tak cestujou po ČR. Pěkně děkuju.
Pokud to ale při stejné úrovni technologického pokroku uděláš ekologičtější/ekonomičtější, tak je to z uživatelského pohledu většinou horší.To je jasné a tímhle hloupě argumentují lidi jako Vávra a vůbec nevidí tu zcela reálnou možnost to povýšit na vyšší level.
To je právě ten technologický pokrok. Díky moderní kryptografii a výkonnému hardwaru můžeš přejít z FTP na SFTP (SSH) a mít to zároveň bezpečnější i pohodlnější.Tak to jsi mě asi špatně pochopil, já jsem ten případ uvedl právě jako příklad toho, že ten technologický pokrok už tady dávno je a stačí ho jej využít. Ale jsou lidé, kteří stále vidí jen to FTP a ignorují již existující inovaci v podobě SSH. Obrazně řečeno.
Představ si, že bys měl sítě zabezpečené už na té nižší úrovni a běžně by to fungovalo tak, že když pošleš paket na nějakou IP adresu, bude si ho moci přečíst jen majitel této IP adresy, a zároveň on si bude moci být jistý tím, že jsi ten paket poslal ty a nezfalšoval ho někdo třetí. Pak bys měl tu komplexitu na jednom místě a aplikace by mohly být mnohem jednodušší – klidně bys mohl používat telnet, FTP nebo nějakou jejich pohodlnější a rozšířenou verzi, ale nemusela by se v nich řešit bezpečnost.Ano, naprosto souhlasím, proto taky povinnou součástí IPv6 byl IPSEC. Už není. Kdyby všichni měli IPv6, tak by všichni mohli zapnout IPSEC na svoje peery a fungovalo by to krásně. Jenže místo toho tady máme centralizované služby, IPv6 nemá skoro nikdo a dokonce se ozvývají hlasy, že tam stejně chtějí NAT. Deformace celkem úžasná.
Případně se můžeme na nějaké IP vykašlat a začít uzly v síti adresovat nějak jinak (nad IP) a pak mít zajištěnou kromě integrity a důvěrnosti zpráv i anonymitu. Tím už se tedy dostáváme k sítím jako Tor, I2P atd. kde ty aplikace můžou být opět podobně (implementačně) jednoduché jako ten telnet nebo FTP.No jasně.
Na druhou stranu, občas jsou ty osobní schůzky a kreslení na tabuli užitečné. Funguje to i psychologicky, lidi ví, že se mají v ten vyhrazený čas soustředit na to jedno téma a dospět k nějakému závěru. Předpokladem samozřejmě je, mít definovanou agendu té schůzky a cíle a pozvat tam ty správné lidi (často na schůzkách sedí někdo, kdo tam vůbec být nemusel, a naopak někdo jiný chybí). Pokud možno bez notebooků a telefonů – jen s přípravou na papíře. Případně jeden počítač a projektor pro toho, kdo prezentuje.Tohle mi zní jako science fiction. Z praxe (stovek schůzek) vím, že pokud je na schůzi pět lidí, tak minimálně 2 jsou totálně mimo, jeden se nemůže soustředit (unavenej, myšlenkama jinde) a potom si tam povídáš s jedním člověkem, který se zapomněl připravit. Samozřejmně to trochu karikuju, ale vidím, že z 5 lidí jsou obvykle ready tak 3.
Používání e-mailu by se mělo učit na školách, považuji to za součást gramotnosti. My jsme se např. učili, jak vyplnit poštovní poukázku nebo adresu na korespondenční lístek, což byl svého času taky základ (v určité menší míře je to relevantní dodnes).Mě přijde fascinující, že i když jim to po stopadesáté ukážeš, tak to stejně nedělají. Jako fakt nevím, jestli lidi mají vůbec nějakou zpětnou vazbu.
Předpokládáš, že lidi jsou sebevrazi a když by jim stát nic nezakázal/nenařídil, tak by dělali vše jako dřív?Do značné míry ano, bohužel. A myslím si, že se na tohle ptáš zbytečně - vždyť tu odpověď sám znáš, sám si pravidelně stěžuješ např. na to, že lidi používají proprietární technologie (MS, Github, Facebook) nebo hned kousek vedle v téhle diskusi si stěžuješ, že špatně používají HTML/XML atd. Zkus se na to podívat z jinýho úhlu: Stát jako synchronizační primitivum, jak tu poznamenával JS1. Když budeš mít N threadů přitupujících k jedněm datům, budeš nadávat, že tam je mutex, který omezuje thready a diktuje jim podmínky? A že by si radši každý thread měl sám vyhodnotit, kdy je/není bezpečné ke sdíleným datům přístupovat? Se státem a rouškama je to podobné, akorát nemáš N threadů ale N lidí a nemáš sdílený data, ale nějaký sdílený prostor, ve kterém se lidi pohybují...
A myslím si, že se na tohle ptáš zbytečně - vždyť tu odpověď sám znáš, sám si pravidelně stěžuješ např. na to, že lidi používají proprietární technologie (MS, Github, Facebook) nebo hned kousek vedle v téhle diskusi si stěžuješ, že špatně používají HTML/XML atd.
To, že si stěžuji, ale neznamená, že chci, aby stát např. nařídil všem používání XML. Ty komentáře nebo články píši proto, abych inspiroval ostatní, má to sloužit jako osvěta a šíření informací, že lze věci dělat jinak a lépe. Ale ani v nejmenším bych nechtěl, aby ti to stát dal příkazem. Stát může tyhle věci nařídit svým institucím a vyžadovat je od svých dodavatelů. Tímto způsobem se stát může (resp. měl by) postavit k těm MS Windows a proprietárnímu softwaru obecně, ke GitHubu, Facebooku, Twitteru atd. ale nemůže to vnucovat soukromému sektoru.
Zkus se na to podívat z jinýho úhlu: Stát jako synchronizační primitivum
Tohle jsem ochotný akceptovat za výjimečného stavu (ano, současná epidemie tím výjimečným stavem je) a se skřípěním zubů ledasco strpět. Ale problém je v tom, že socialisti se z toho snaží udělat novou normu a svobodu omezit dlouhodobě, i za normálního nekrizového stavu.
Z toho asi pramení i to, že dost lidí se dopouští chybného úsudku – protože jsou na to socialistické omezování svobod už alergičtí, odmítají ho i za výjimečného stavu a obávají se, že jde jen o záminku, jak svobodu omezit trvale. Jak píši, považuji to za chybný úsudek – ale na druhou stranu se těm lidem ani moc nedivím a jde o reakci, která se dala čekat.
Naopak kdyby mezi státem a občanem panovala větší důvěra a lidi nežili v neustálém strachu, co jim stát příště zase zakáže, tak by se dalo očekávat, že by za výjimečného stavu to omezení přijali lépe a nebrali by ten výjimečný stav jako záminku k (trvalému) omezení svobod.
Když budeš mít N threadů přitupujících k jedněm datům, budeš nadávat, že tam je mutex, který omezuje thready a diktuje jim podmínky? A že by si radši každý thread měl sám vyhodnotit, kdy je/není bezpečné ke sdíleným datům přístupovat? Se státem a rouškama je to podobné, akorát nemáš N threadů ale N lidí a nemáš sdílený data, ale nějaký sdílený prostor, ve kterém se lidi pohybují...
S tímhle přirovnáním zásadně nesouhlasím. Vlákno nebo podproces je tvůj otrok a má dělat přesně to, co mu přikážeš a kdy mu to přikážeš. A když odmítne plnit příkazy, tak ho zabiješ – doslova kill
. Oproti tomu občan je svobodná bytost, která má právo si dělat, co chce, za předpokladu, že neškodí druhým. Zároveň platí presumpce neviny.
Jak jsem psal výše – za výjimečného stavu nebo za války, kdy nelze čekat, až lidem dojde, jak se mají chovat, a prodlení by způsobilo obrovské škody, lze tuto svobodu trochu omezit – ale radost z toho nemám a musí se jednat o dočasné opatření.
To, že si stěžuji, ale neznamená, že chci, aby stát např. nařídil všem používání XML. Ty komentáře nebo články píši proto, abych inspiroval ostatní, má to sloužit jako osvěta a šíření informací, že lze věci dělat jinak a lépe. Ale ani v nejmenším bych nechtěl, aby ti to stát dal příkazem.Jistě, já jsem tím ani nechtěl říct, že by to tak být mělo. Šlo spíš o něco jiného: Sám zjevně vidíš, že lidi masově dělají ta špatná rozhodnutí, ale přitom zároveň požaduješ politiku, která se opírá o předpoklad, že lidi masově (a navíc nezávisle na sobě, jen s naprosto minimální synchronizací) udělají správná rozhodnutí. Tj. nerozumim tomu, jak je možné mít oba tyhle názory.
S tímhle přirovnáním zásadně nesouhlasím. Vlákno nebo podproces je tvůj otrok a má dělat přesně to, co mu přikážeš a kdy mu to přikážeš. A když odmítne plnit příkazy, tak ho zabiješ – doslova kill. Oproti tomu občan je svobodná bytost, která má právo si dělat, co chce, za předpokladu, že neškodí druhým.No ano, ale ten člověk chce nějakým způsobem využívat společnou infrastrukturu a prostor. Dokonce i trh jako takový je do značné míry společné místo, kde dokonce i z hlediska neoliberalismu musí platit nějaká pravidla, která účastníci musí dodržovat...
Tj. nerozumim tomu, jak je možné mít oba tyhle názory.
Jak jsem tu psal, za výjimečného stavu jsou nějaké ty státní zásahy přípustné. Jen se z toho nesmí stát norma.
Za běžného stavu jsem ale pro tu svobodu.
požaduješ politiku, která se opírá o předpoklad, že lidi masově (a navíc nezávisle na sobě, jen s naprosto minimální synchronizací) udělají správná rozhodnutí
To je nepochopení. Ta politika (nebo trh) se o žádný takový předpoklad neopírá a funguje správně, i když se lidé rozhodují špatně. Ta politika (nebo trh) je pouze prostředím, ve kterém lidi žijí a mají se tak dobře, jak si zaslouží. Když dělají více chyb, mají se hůř. Nicméně to nelze interpretovat jako chybu nebo selhání systému.
Představa, že nějaký centrální plánovač rozhodne za lidi, k něčemu je donutí a v důsledku to bude pro ně dobré, je sice lákavá, ale je tu riziko (nebo spíš jistota), že někdo ten systém zneužije ve svůj prospěch na úkor ostatních. Proto dávám přednost té poněkud chaotické svobodné společnosti, kde se lidi rozhodují sami za sebe a postupně se učí a zlepšují ve svém úsudku. Je to sice běh na dlouhou trať, ale ty lákavé zkratky vedou většinou do pekla.
To je nepochopení. Ta politika (nebo trh) se o žádný takový předpoklad neopírá a funguje správně, i když se lidé rozhodují špatně. Ta politika (nebo trh) je pouze prostředím, ve kterém lidi žijí a mají se tak dobře, jak si zaslouží. Když dělají více chyb, mají se hůř. Nicméně to nelze interpretovat jako chybu nebo selhání systému.Tj. v podstatě celkem realisticky můžeme předpokládat, že na tom budou lidé hůř, vzhledem k tomu pozorovanému špatnému rozhodování, ale to nevadí, protože ta absence té centrální synchronizace má vyšší prioritu. To mi přijde... zvláštní.
Proto dávám přednost té poněkud chaotické svobodné společnosti, kde se lidi rozhodují sami za sebe a postupně se učí a zlepšují ve svém úsudku.Taková společnost ale buď nemůže existovat vůbec, anebo, pokud trochu zrelaxuješ požadavky, může existovat jen v relativně vzácných oknech, která jsou už dnes prakticky všechny v historii (třeba USA). Představ si třeba takovou výpravu na Mars ve které je třeba pár desítek nebo stovek lidí se záměrem založit tam základnu. Můžou tam ty lidi žít každej za sebe, chaoticky, svobodně a učit se ze svých chyb? Asi moc ne, pravděpodobně budou muset bejt dost sehraný. Část lidí se bude muset starat o čističky vzduchu, další o čističky vody, další budou řešit potraviny atd., navzájem budou na sobě hodně závislí, určitě si nebude moct dělaj každej co chce a budou pravděpodobně potřebovat nějakou synchronizaci toho, co je potřeba dělat, co potřeba není a co se dělat nesmí. Protože udělat v takové situaci chybu může být fatální. Lidi na Zemi se pomalu ale jistě přesouvají právě do takového režimu, akorát na větší škále: Stáváme se posádkou na velký základně. Aktuálně bychom se například mohli naučit - když už je tady v blogu téma COVIDu - že lozit sbírat netopýří guano do jeskyní v divočině není dobrý nápad a že se nám všem vyplatí pro chod naší základny těm lidem, kteří jsou motivovaní takový věci dělat, radši zajistit živobytí jinak. Co se týče centrálního řízení, celkem s tebou souhlasim, že to je ožehavej koncept a pokusy s tím zatim byly dost příšerný. Ale zatim jsem od nikoho neviděl nějakej rozumnej koncept, jak by to dobudoucna mohlo fungvat bez toho. Většina odpůrců, zejména z "pravé" strany, chce prostě akorát dělat věci stejně jako doposud, případně 'víc kapitalismu', a snaží se zavírat oči před tim, že nám tu doslova hoří lesy od USA přes Rusko až po Austrálii, přetejkaj hnojiva do všeho, chcípe hmyz, chcípou lesy, orhožený druhy kam se podíváš, přetejkaj skládky, prší kyselina, stoupaj moře a všechno se zanáší plastem, atd. a v neposlední řadě přetejkaj patogeny, obvykle viry. Přijde mi, že se ta centrální synchronizace dá jenom nějak mitigovat, jako třeba to nějak distribuovat, možná demokratizovat (?) a tak, ale jenom do nějaký omezený míry.
Pak ale potřebujeme spíše osvícenou diktaturu než demokracii… Což bude pro velkou část lidí mentální a morální problém, protože se vždy demokracií zaštiťovali.
protože běžné webstránky nemusí být validní XML
To, že jsou lidi čuňata, se klasicky řeší pomocí nástroje tidy
(apt install tidy
), který z HTML hnoje vyrobí validní XML. Pak se s tím dá pracovat pomocí libovolných XML nástrojů, např. relpipe-in-xmltable (další příklady – maven, xhtml, RSS/Atom atd.).
Pokud máte xidel, tak takhle (FIXME: najít/napsat něco méně obskurního pro xpath query nad HTML. Normální XML xpath použít nejde, protože běžné webstránky nemusí být validní XML, a xidel tohle nějak pofixuje a většinou to dopadne)
Další problém je v tom, že lidi zmatlají více formátů dohromady (asi aby to bylo pestřejší a zábavnější, přičemž ty vnitřní formáty vkládají do těch vnějších jako escapovaný text, v horším případě jako Base64), i když to mohlo být vše v jednom formátu, mohlo to tvořit jeden strom a mohlo se s tím vším pracovat jednotným způsobem (např. používat jeden dotazovací jazyk na všechno).
Takže musíš nejdřív z toho vnějšího formátu vytahat texty a ty pak prohnat jiným parserem a pomocí jiného jazyka a nástroje se prohrabat skrz ten vnitřní formát. Přitom se to celé dalo vyřešit jedním dotazem a nástrojem. Ta technologie existuje už dlouho a díky jmenným prostorům jde v jednom dokumentu/modelu kombinovat různá data, aniž by došlo k nedorozumění a kolizím názvů nebo nejednoznačnostem.
A zrovna tohle je přesně typ dat, které by bylo fajn poskytovat v RDF nebo alespoň jiné strojově čitelné formě (XML, CSV…).
Mimochodem, před lety jsem napsal prototyp alt2xml, který slouží právě k tomu, aby šla data z různých formátů převést na jednotný tvar a pracovat s nimi pomocí jedné sady nástrojů a používat např. stejný dotazovací jazyk. Nicméně tenhle nástroj potřebuje přepsat/dokončit.
U bitmap1 se to dá ještě omluvit. I když i tam by bylo lepší se obejít bez Base64 a dát to třeba hexadecimálně.
[1] pokud to tedy skutečně musí být bitmapa a nejde to nahradit třeba SVG vektorem
Je to jednodušší na implementaci, čistější, čitelnější, lépe se to komprimuje. Viz ta odkazovaná diskuse.
P.S. Zrovna u těch grafů: i kdyby někdo natruc nechtěl používat jmenné prostory, tak by aspoň mohl ta data vložit jako HTML tabulku – ta by měla styl display: none
a přes @id
a @class
vyznačenou sémantiku. Ten JavaScript by si z toho mohl vytahat hodnoty a vykreslit je do grafu. Jenda by si nad tím mohl pustit jednoduchý XPath dotaz. A uživatelům textových nebo prohlížečů (lynx, links…) by se zobrazila data aspoň ve formě tabulky.
P.S. Zrovna u těch grafů: i kdyby někdo natruc nechtěl používat jmenné prostory, tak by aspoň mohl ta data vložit jako HTML tabulku – ta by měla stylTo, že ta stránka je HTML a ne validní XML je pouze nevýznamný problém, hlavní problém je v tom, že ta stránka vůbec nemá být zdrojem těch dat, má sloužit pouze pro prezentaci. Ta data mají být poskytnuta (primárně) někde bokem nějakým API ve formátu vhodném pro výměnu dat a s prezentací to nemá mít nic společného. Pak by to měl Jenda celé jednodušší, prostě by vzal curl a rovnou to pipenul do nějakého pythonu nebo něčeho (pokud nemáš rád python, tak klidně do relačních dýmek nebo cokoli) a rovnou to mohl zpracovávat, nebylo by potřeba vyzobávání z HTML/XML prezentace.display: none
a přes@id
a@class
vyznačenou sémantiku. Ten JavaScript by si z toho mohl vytahat hodnoty a vykreslit je do grafu. Jenda by si nad tím mohl pustit jednoduchý XPath dotaz. A uživatelům textových nebo prohlížečů (lynx, links…) by se zobrazila data aspoň ve formě tabulky.
To, že ta stránka je HTML a ne validní XML je pouze nevýznamný problém
To je ten druhý problém. V tomto komentáři jsem se věnoval spíš tomu, že se vkládají různé formáty do sebe, což pak vede k nutnosti používat více nástrojů a dotazovacích jazyků, než by bylo nutné.
hlavní problém je v tom, že ta stránka vůbec nemá být zdrojem těch dat, má sloužit pouze pro prezentaci. Ta data mají být poskytnuta (primárně) někde bokem nějakým API ve formátu vhodném pro výměnu dat a s prezentací to nemá mít nic společného.
Tady je potřeba rozlišovat webové stránky (dokumenty) a webové aplikace.
V případě aplikací se dá souhlasit s tím, co píšeš. I když ani tam to není jednoznačné. Hranice mezi prezentační a aplikační vrstvou nemusí odpovídat hranici mezi HTTP klientem a serverem. Ta prezentační vrstva může klidně zahrnovat i část aplikace běžící na serveru a můžeš mít dobré důvody renderovat části HTML na serveru. Ten přístup, kdy HTTP server poskytuje jen API a surová data nebo služby a veškerá prezentační logika se odehrává na straně HTTP klienta (prohlížeče) není jediná správná cesta – je to jen jedna z mnoha možností. Ta architektura může vypadat různě, existují různé důvody, proč to dělat tak či onak, do toho teď nechci zabíhat. Klidně můžeš mít API bokem a webovou prezentační vrstvu na stejné úrovni vedle něj (a část té prezentační logiky mít na serveru) a pod tím nějaké interní API, nebo mít tu webovou prezentační vrstvu napojenou na stejné API, které používají externí klienti atd. možností je hodně.
V případě dokumentu je ale jedna z důležitých vlastností možnost uložit si ten dokument lokálně a používat ho offline. Tudíž nějaké dynamické načítání dat a volání dalších služeb je spíše nežádoucí. Naopak je vhodné, aby co nejvíc dat bylo přímo v tom dokumentu. A co se do něj nevejde (třeba obrázky) bylo napojené jako odkaz na zdroj nikoli jako volání služby. Pokud jsou klíčovou součástí toho dokumentu a důvodem, proč ho chce někdo číst nebo ukládat, ta data grafu/tabulky, tak je správné, aby byla přímo součástí dokumentu.
Přijde mi, že spousta lidí žije v jakési blažené iluzi, že internet je rychlý, latence takřka nulové a hlavně spojení permanentní. Tohle ale nemusí platit vždy a spoléhat se na to vede ke zbytečně křehkým a nepřehledným systémům, které se snadno rozsypou a často se ani moc neví, co na čem závisí (na to lidi přijdou až při výpadku).
Takže za mě je ideálem mít v případě podobných dokumentů všechna data v jednom souboru, který si můžu stáhnout v lepším případě prostým wgetem a vše bude fungovat, případně si je stáhnout rekurzivně včetně odkazovaných zdrojů, kde opět bude vše fungovat (odkazy budou relativní nebo je aspoň půjde nějak snadno přepsat, aby dokument fungoval offline).
Mimochodem, už jsem tu několikrát ukazoval, že lze mít XML dokument obsahující čistá data + k němu připojenou XSLT šablonu, která zajistí prezentaci těchto dat + případně připojené CSS, které tuto prezentaci nastyluje… a celé to může fungovat ve WWW prohlížeči, aniž by uživatel musel dělat cokoli navíc – prostě jen otevře XML dokument v prohlížeči. A pokud chce, tak má k dispozici ta surová data ve strojově čitelné podobě a může si nad nimi pouštět třeba ty XPath dotazy, generovat si z toho nějaké svoje vlastní výstupy nebo si na to aplikovat vlastní šablonu a prezentovat si ta data dle svých potřeb.
Hranice mezi prezentační a aplikační vrstvou nemusí odpovídat hranici mezi HTTP klientem a serverem. Ta prezentační vrstva může klidně zahrnovat i část aplikace běžící na serveru a můžeš mít dobré důvody renderovat části HTML na serveru.Ale jo, to já vůbec nekritizuju, klidně ať se to renderuje na serveru, s tim nemam problém. Jde mi o to že taková služba jako MZČR COVID status by měla poskytovat čistě datové API zcela bez ohledu na to, jakým způsobem je vytvořená ta jejich HTML/XHTML prezentace (jestli se renderuje na serveru nebo u klienta).
Takže za mě je ideálem mít v případě podobných dokumentů všechna data v jednom souboru, který si můžu stáhnoutNo tak to by bylo hezké, ale chtělo by to formát, který tohle dobře podporuje, což XML fakt není. Aktuálně tomu má asi nejblíž PDF, ke kterýmu můžeš přibalovat víceméně libovolný data. Akorát tooling není buhvíco.
Mimochodem, už jsem tu několikrát ukazoval, že lze mít XML dokument obsahující čistá data + k němu připojenou XSLT šablonu, která zajistí prezentaci těchto dat + případně připojené CSS, které tuto prezentaci nastyluje…To, že něco jde, ještě neznamená, že to není prasárna.
Ale jo, to já vůbec nekritizuju, klidně ať se to renderuje na serveru, s tim nemam problém. Jde mi o to že taková služba jako MZČR COVID status by měla poskytovat čistě datové API zcela bez ohledu na to, jakým způsobem je vytvořená ta jejich HTML/XHTML prezentace (jestli se renderuje na serveru nebo u klienta).
Však už v tom prvním příspěvku píšu:
A zrovna tohle je přesně typ dat, které by bylo fajn poskytovat v RDF nebo alespoň jiné strojově čitelné formě (XML, CSV…).
Jestli bude to RDF vložené do dokumentu, odkázané jako externí zdroj nebo získané voláním externí služby (SPARQL endpoint), je relativně jedno, byť z toho „dokumentového“ pohledu je lepší, aby to bylo uvnitř dokumentu, případně jako zdroj. A ta služba (SPARQL endpoint) může běžet vedle toho a poskytovat vždy aktuální data.
No tak to by bylo hezké, ale chtělo by to formát, který tohle dobře podporuje, což XML fakt není. … To, že něco jde, ještě neznamená, že to není prasárna.
Nikdo neříká, že XML je dokonalé1, ale v současnosti je to nejlepší volba. Je to otevřený standard, podporuje jmenné prostory (což je pro míchání různých dat v jednom dokumentu dost zásadní vlastnost), má odladěné implementace parserů, generátorů a dalších nástrojů pro prakticky všechny jazyky/platformy, má jazyk pro popis schématu a transformační i dotazovací jazyky (opět jako otevřený standard s více implementacemi).
Ten XML dokument pak obsahuje čistá data a šablona (pro prezentaci) je pouze odkázána v hlavičce. Případně v tom dokumentu nemusí být ani odkázána a uživatel (uživatel by si ji pak vybral při prohlížení nebo generování výstupu).
Kromě XML má smysl se ještě bavit tak leda o tom RDF. To má trochu jiné zaměření (nepopíšeš tím libovolný dokument, ale vyjádříš tím graf). Taky je to primárně model a ne fomát (možností jak serializovat RDF je víc, od toho XML až po třeba Turtle).
Co se týče binárních dat (obrázky atd.), tak jejich vložení do textových lidsky čitelných formátů nikdy nebude ideální. To není problém specifický pro XML a týká se to i jiných textových formátů. To bys pak musel mít binární formát, s čímž tedy na rozdíl od ostatních nemám zásadní problém, ale má to i svoje nevýhody. Do textových formátů binární data musíš vložit jako Base64 nebo hexadecimálně případně jinak převedená na text… a následně to můžeš zkomprimovat (což není ideální, ale pokud trváš na textovém formátu, tak to jinak nejde).
[1] takže přispěchat s argumentem, že se ti na něm nějaký detail nelíbí, je irelevantní
__halt_compiler()
token na konci skriptu. V shellu jde udělat podobný trik pro instalátory (skript najde svůj konec a zbytek předá rozbalovacímu programu) a samorozbalovací archivy dělají dost podobnou věc (jen to je celé binární).
Výhoda je, že kontejner může být binární, efektivní, ale snadno rozbalitelný, přičemž obsah už je textový a srozumitelný. Trochu to komplikuje editaci, ale to nebývá velký problém.
Nikdo neříká, že XML je dokonalé, ale v současnosti je to nejlepší volba.... pro strukturované dokumenty (prezentace) ano. Serializovat do toho data je IMO abuse. Samozřejmě je tam určitý překryv, některé případy nejsou jednoznačné.
Je to otevřený standard, podporuje jmenné prostory (což je pro míchání různých dat v jednom dokumentu dost zásadní vlastnost)Jmené prostory v XML jsou pouze konvence nad jmény tagů. Míchání různých dat v jednom dokumentu takovýhle způsobem mi přijde jako obecně spíše jako redflag a v tomto usecase určitě. Proč by měl člověk náročným a nešikovným způsobem míchat data a prezentaci takhle do sebe? Výjimkou je archivace, ale i tam je IMO lepší data a prezentaci spíš oddělit.
Ten XML dokument pak obsahuje čistá data a šablona (pro prezentaci) je pouze odkázána v hlavičce.No takže když prohlížeč stáhne JavaScript a z JSONu vyrenderuje HTML, tak je to celé špatně, zatímco když prohlížeč stáhne XSLT (které je taky turingovsky kompletní) a z XML vyrendruje XHTML, tak je všechno v pořádku...
Co se týče binárních dat (obrázky atd.), tak jejich vložení do textových lidsky čitelných formátů nikdy nebude ideální. To není problém specifický pro XML a týká se to i jiných textových formátů. To bys pak musel mít binární formát, s čímž tedy na rozdíl od ostatních nemám zásadní problém, ale má to i svoje nevýhody.Ano, pro archivaci to samozřejmě chce binární formát, případně to může být formát nad "zipovacím/tarovacím" formátem pro kombinaci textu a binárních dat. Koneckonců, tohle dělají kancelářské nástroje (neříkám, že to dělají dobře).
O RDF bych se asi radši ani nechtěl bavit.
To už jsi, tuším, někde psal, že ho nemáš rád, ale nenapsal jsi proč.
... pro strukturované dokumenty (prezentace) ano.
Tak fajn, že jsme se po letech dopracovali aspoň sem :-)
Serializovat do toho data je IMO abuse. Samozřejmě je tam určitý překryv, některé případy nejsou jednoznačné.
Nevím, proč by to mělo být zneužívání. Ten formát je na serializování objektů velmi dobře použitelný. Mentální problém s tím mají spíš lidi, kteří jsou zvyklí chápat HTML (a potažmo XML) jako „tag soup“ (text a v něm sem tam nějaký ten tag). Ale XML je v první řadě stromový datový model. A to, že při serializaci např. nebudeš běžně míchat textové uzly a elementy vedle sebe nebo že třeba nevyužiješ atributy a dáš vše do elementů, je úplně v pořádku a rozhodně to není nějaké zneužití toho formátu.
Kromě toho existují i binární serializace XML, takže bys přes ně mohl objekty serializovat i velmi úsporně (ale model a API by byly stejné, jako při textové serializaci, takže bys mezi nimi mohl plynule přecházet – tohle umí ještě ASN.1 a pak to RDF, které jde taky serializovat více způsoby, ale většině formátů se o tom ani nesní).
Jmené prostory v XML jsou pouze konvence nad jmény tagů.
Ne, to opravdu nejsou.
Míchání různých dat v jednom dokumentu takovýhle způsobem mi přijde jako obecně spíše jako redflag a v tomto usecase určitě.
Zatímco v jiných formátech bys to většinou musel narvat do Base64 a textové hodnoty. Tak tady máš celý dokument tvořen jedním stromem a můžeš plynule procházet přes jeho uzly, pracuješ s tím jednotným způsobem, stačí ti jeden parser, jedno kódování, všude platí stejná pravidla, takže pokud to třeba čteš nebo edituješ, tak víš, že elementy se uzavírají všude stejně a celý ten dokument je psaný jedním jazykem, s jednou syntaxí, nemusíš řešit, že třeba ve vloženém JSONu nebo LaTeXu se zvláštní znaky escapují jinak než v XML okolo. Stejně tak se jednotným způsobem píší třeba komentáře (ty JSON pro jistou neumí vůbec), nemusíš si kusy textu v Base64 kopírovat přes schránku někam vedle, kde to dekóduješ a pustíš nad tím parser toho jiného formátu. Všechno je to krásně jednoduché a transparentní.
Podobné je to v relačních databázích – tam bys měl taky modelovat relačně a mít všechno v tabulkách a sloupcích provázané cizími klíči a ne narvat data serializovaná v jiných fomrátech do textových sloupců (to je obecně vzato prasárna a mělo by se to používat jen výjimečně, když k tomu máš dobrý důvod).
Proč by měl člověk náročným a nešikovným způsobem míchat data a prezentaci takhle do sebe? Výjimkou je archivace, ale i tam je IMO lepší data a prezentaci spíš oddělit.
Ono to ale právě vůbec není nešikovné a náročné. Když umíš pracovat s HTML/XML elementy, tak když vložíš data v XML, umíš okamžitě pracovat i s nimi a to stejným způsobem. Tudíž je to naopak jednodušší. Stejně jako můžeš pracovat s elementy h1
, div
, span
, tak můžeš pracovat i třeba s částmi matematického vzorce, s vektorovým obrázkem, nebo s tou datovou sadou, ze které se chystáš vykreslit graf. Nepotřebuješ na to žádný další software/parser/knihovnu, nepotřebuješ další jazyk nebo serializační formát, ani kódování.
Výjimkou je archivace, ale i tam je IMO lepší data a prezentaci spíš oddělit.
Často se hodí mít data, která k sobě patří, v jednom souboru. A díky těm jmenným souborům vždy přesně víš, v jakém (sémantickém) formátu která část je a mj. z toho dokumentu můžeš extrahovat data známých typů a nějak s nimi dále pracovat.
No takže když prohlížeč stáhne JavaScript a z JSONu vyrenderuje HTML, tak je to celé špatně, zatímco když prohlížeč stáhne XSLT (které je taky turingovsky kompletní) a z XML vyrendruje XHTML, tak je všechno v pořádku...
Viz zápisek, pod kterým vedeme tuto diskusi – pro řešení triviálního problému bylo potřeba použít několik parserů, různého softwaru a dotazovacích jazyků. Tohle je bohužel důsledek mentality „lidí od JavaScriptu a webu“, tak se nediv, že k tomu mám averzi. Ano, kdyby dali ta data ve strojově čitelném formátu (klidně CSV) bokem, tak by to bylo lepší, stačilo by si stáhnout ten datový soubor a použít jeden parser pro ten formát.
Např. to řešení se skrytou HTML tabulkou jsem navrhoval tak, aby to byl co nejmenší zásah – zůstalo by to v jednom souboru a navíc by to mělo další výhody (viz textové prohlížeče a jednodušší parsování/dotazování jedním nástrojem). Mimochodem podobnou cestou jdou mikroformáty, pomocí kterých můžeš vyznačovat sémantiku uvnitř dokumentů.
Jinak, JSON je opravdu podřadný formát. Když už to dávat do externího souboru, tak buď do CSV, které je na tabulková data jako dělané a bude mu rozumět každý, nebo do RDF, kterým lze vyjádřit i jiná než tabulková data a navíc díky jmenným prostorům víš, jaký význam ty jednotlivé hodnoty mají (což na základě názvu sloupce v CSV nebo atributu v JSONu nevíš).
P.S. Ještě k té serializaci: dalším vhodným řešením je to RDF. A i když má někdo fóbii ze špičatých závorek, může si vybrat serializaci RDF, kde jich je minimum – např. ten formát turtle by se ti myslím mohl celkem líbit.
A na rozdíl od JSONu to umí jmenné prostory a komentáře a vše tam má globálně unikátní identifikátor ;-)
Tak fajn, že jsme se po letech dopracovali aspoň semNo, ona to žádná výhra není. Ale jednak neexistuje moc alternativa a jednak alespoň ten formát na to je navržený a má pro to nějaké předpoklady.
Nevím, proč by to mělo být zneužívání.Vždyť už to tu bylo řečeno mockrát. Ten formát nemá žádné datové typy kromě stringu a 'objektu' a má další vlastnosti, které způsobují ambiguity při používání. Při výměně XML obsahujícího data musíš udělat nějakou explicitní dohodu o datových typech, jestli se použijí XSD datové typy a které (protože jich je hromada), nebo nějaké jiné. Co se bude dělat s whitespacem. Co se bude dělat s entitama. Například už jen otázka, co ma parser dělat s entitama, jestli je při čtení nahradit stringovou reprezentací, nebo zachovat, případně do jaké míry nahrazovat entitami při ukládání. Vedlejší efekt tohohle je, že pokud budeš mít nějaké XML, u kterého tyhle věci nevíš (třeba nevíš, jak má nějaký software zkonfigurovaný parser), tak v podstatě nejsi schopen ho zeditovat tak, abys mohl mít jistotu, že to ta aplikace bude schopna sežrat už jen na úrovni parsování. Pokud používáš nějakou jednu/dvě posvěcené knihovny a všechny ty dohody o tom, jak se ten bazmeg má používáš máš, tak to asi může fungovat celkem dobře, ale obecně takové dohody neplatí. Obecně je to jeden velkej bordel a člověk aby u každýho XML používajícího SW zjišťoval zas a znova, jakej subset XML světa to používá a co můžeš/nemůžeš udělat, přičemž často se jedná o pokus/omyl. Z programátorskýho hlediska je to podobný, u každý knihovny abys zjišťoval, s jakým XML to pracuje a co to umí/neumí, jak se to má nakonfigurovat, aby to fungovalo... To je celý naprosto insane. Samozřejmě tyhle problémy do nějaké míry jsou u každýho formátu, žádný není zcela jednoznačný, implementace dokonalé atd., ale u XML mi míra tohohle opruzu přijde velmi vysoká a štve mě to o to víc, když vim, že ty problémy jsou naprosto zbytečný. Proto taky je JSON tak úspěšný, to vemeš a ono to prostě funguje už "z krabice" (do značný míry), aniž bys musel moc řešit nějaký konfigurace parserů, serializaci základních typů a uzavírat 15 mezinárodních dohod o XML-based standardu výměny dat.
Tak tady máš celý dokument tvořen jedním stromem a můžeš plynule procházet přes jeho uzly, pracuješ s tím jednotným způsobem, stačí ti jeden parser, jedno kódování, všude platí stejná pravidla, takže pokud to třeba čteš nebo edituješ, tak víš, že elementy se uzavírají všude stejně a celý ten dokument je psaný jedním jazykem, s jednou syntaxíNechápu, proč přístup "narvu to všechno do jednoho formátu bez ohledu na to, jestli je na to vhodný nebo ne" je prezentovaný jako výhoda. Nehledě k tomu, že ty řeči o "jednotném formátu" jsou mimo, XML je cokoli jen ne jednotné. Nutnost filtrovat si co mě zajímá z nějakýho megózního dokumentu, do kterého jsou namatlaný přes sebe různý data, není žádná výhoda, to je prasárna. Když si chci načíst COVIDová data o hospitalizacích, tak ideálně chci prostě načíst nějaký pole nebo tabulku přímo těch dat, nechci načítat nějakej dokument plnej kdejakejch nesouvisejících věcí a muset to traversovat a někde v tom hledat to, co mě zajímá. No nicméně někdo to asi prostě rád složité...
Viz zápisek, pod kterým vedeme tuto diskusi – pro řešení triviálního problému bylo potřeba použít několik parserů, různého softwaru a dotazovacích jazyků. (...) Např. to řešení se skrytou HTML tabulkou jsem navrhoval tak, aby to byl co nejmenší zásahWat? Řešení problému v zápisku by se triviálně vyřešilo exponováním nějakého URL s datama v JSONu a ta webová stránka by se vůbec nijak nemusela měnit. To se snažím sdělit už od začátku - že by ses tou webovou prezentací vůbec neměl muset zabývat.
Jinak, JSON je opravdu podřadný formát. Když už to dávat do externího souboru, tak buď do CSV, které je na tabulková data jako dělanéProboha. CSV ani nemá žádný pořádný standard a datové typy taky ne. RDF taky nemá datový typy*, navíc je to obskurní záležitost, kterou zná oproti JSONu minimum lidí. *) Ano, je nějaká konvence používání XSD typů, kde to nejspíš zas dopadne stejně, že budeš muset čuchat někde, jakej nástroj se rozhodl podporovat jakej subset XSD... JSON můžeš nazývat Untermensch jak chceš (a ano, taky má svoje problémy), nicméně to řešení by prostě fungovalo a bylo by velmi snadné na použití.
Když myslíš… asi nemá cenu ti tvoji fóbii ze špičatých závorek rozmlouvat. Jen pár poznámek.
Vždyť už to tu bylo řečeno mockrát. Ten formát nemá žádné datové typy kromě stringu a 'objektu' a má další vlastnosti, které způsobují ambiguity při používání. Při výměně XML obsahujícího data musíš udělat nějakou explicitní dohodu o datových typech, jestli se použijí XSD datové typy a které (protože jich je hromada), nebo nějaké jiné. Co se bude dělat s whitespacem. Co se bude dělat s entitama. Například už jen otázka, co ma parser dělat s entitama, jestli je při čtení nahradit stringovou reprezentací, nebo zachovat, případně do jaké míry nahrazovat entitami při ukládání. Vedlejší efekt tohohle je, že pokud budeš mít nějaké XML, u kterého tyhle věci nevíš (třeba nevíš, jak má nějaký software zkonfigurovaný parser), tak v podstatě nejsi schopen ho zeditovat tak, abys mohl mít jistotu, že to ta aplikace bude schopna sežrat už jen na úrovni parsování.
Pokud používáš nějakou jednu/dvě posvěcené knihovny a všechny ty dohody o tom, jak se ten bazmeg má používáš máš, tak to asi může fungovat celkem dobře, ale obecně takové dohody neplatí. Obecně je to jeden velkej bordel a člověk aby u každýho XML používajícího SW zjišťoval zas a znova, jakej subset XML světa to používá a co můžeš/nemůžeš udělat, přičemž často se jedná o pokus/omyl. Z programátorskýho hlediska je to podobný, u každý knihovny abys zjišťoval, s jakým XML to pracuje a co to umí/neumí, jak se to má nakonfigurovat, aby to fungovalo... To je celý naprosto insane.
Tyhle problémy se vyskytují spíš v internetových diskusích a u lidí, kteří XML nepoužívají, než v praxi na reálných projektech. Já se s XML setkávám od svých začátků, co jsem v oboru, a musím říct, že XML patří k těm lepším technologiím.
Pokud používáš nějakou jednu/dvě posvěcené knihovny a všechny ty dohody o tom, jak se ten bazmeg má používáš máš, tak to asi může fungovat celkem dobře
A většinou se to XML používá právě v heterogenním prostředí (Java, PHP, C, Oracle, PostgreSQL…) a často je na druhé straně nějaký neznámý externí systém, černá skříňka, do které nevidíš a přesto to musí fungovat).
Například už jen otázka, co ma parser dělat s entitama, jestli je při čtení nahradit stringovou reprezentací
Zda ti má entity dekódovat parser nebo zda si je zpracuješ sám, si můžeš nastavit. Mj. to má výhodu v tom, že můžeš načíst a zase uložit dokument, aniž bys ho celý přeformátoval a udělal v něm nějaké ztrátové změny. Totéž platí pro komentáře atd.
Proboha. CSV ani nemá žádný pořádný standard
RFC 4180: Common Format and MIME Type for Comma-Separated Values (CSV) Files
datové typy taky ne
Datové typy jsou u textových serializací celkem nepodstatné. Kontext: rozdíl mezi daty a informacemi (potažmo znalostmi). Z toho článku, který jsem tu už odkazoval:
V případě hodnot je potřeba, aby jejich syntaxe byla obsažena v definici daného atributu. Např. tu barvu bychom mohli definovat jako text „RRGGBB“ kde jednotlivé dvojice budou vyjadřovat hexadecimálně hodnotu barevných složek, takže třeba „0000FF“ bude modrá. Tato syntaxe bude zákonitě specifická pro daný atribut, takže zatímco „0000FF“ bude v jednom případě znamenat modrou, v jiném případě to budou prostě nějaké tři bajty a ve třetím to bude třeba kód výrobku. Stejně tak „28“ může být jednou teplota ve ° C a jindy to může být třeba délka v centimetrech nebo věk. Z hodnoty samotné tedy nic vyvozovat nemůžeme – jedná se o surová data. Abychom je mohli interpretovat a stala se z nich informace, potřebujeme znát definici daného atributu.
Když budeš mít v CSV sloupec pojmenovaný např. „délka“ tak je ti to úplně k ničemu, dokud nevíš, čeho je to délka a v jakých jednotkách. I když budeš vědět, že v tom sloupci je celé číslo, tak je ti to pořád úplně stejně na nic, protože nevíš, jestli jsou to centimetry, míle nebo hodiny atd. Abys ta data mohl interpretovat a získal z nich nějakou užitečnou informaci, tak potřebuješ znát definici toho atributu. A tady se hodí ty globálně jedinečné názvy (typicky URI/IRI), jmenné prostory a schémata. Tím se zase dostáváme k tomu XML, RDF případně ASN.1.
Mimochodem, třeba v ASN.1/BER datech máš oboje, jak datový typ, tak odkaz na definici atributu, ale to je binární formát.
RDF taky nemá datový typy*, navíc je to obskurní záležitost, kterou zná oproti JSONu minimum lidí.
Až na to, že na RDF stojí Wikidata (s výstupem jsi se asi sekal na Wikipedii, kde bývá v článcích taková nenápadná větička „Některá data mohou pocházet z datové položky.“) a koncept propojených dat, což je nejvyšší forma otevřených dat, dále je tu DBpedia a spousta firem, které se RDF zabývají, používá se to třeba v energetice a dalších oborech. Ale jinak to vlastně nikdo nezná :-)
Když myslíš… asi nemá cenu ti tvoji fóbii ze špičatých závorek rozmlouvat.No, jak říkám, u těch markup dokumentů jsem se s tim smířil. Alternativu nevidim. Výjimka jsou dokumenty s velmi jednoduchou strukturou, kde pak stačí Markdown nebo něco podobnýho, ale to je specielní případ.
Tyhle problémy se vyskytují spíš v internetových diskusích a u lidí, kteří XML nepoužívají, než v praxi na reálných projektech.Všechny nebo většinu těch problémů jsem potkal v praxi. Není to nějakej teoretickej hejt, s XML mám reálné špatné zkušenosti. (Předpokládám, že bude následovat klasický argument, že to je chyba konrétních aplikací, rozhodně ne XML.)
Zda ti má entity dekódovat parser nebo zda si je zpracuješ sám, si můžeš nastavit.Ano, ale to je právě z mého pohledu špatně. Je to zbytečný stupeň volnosti, který musí člověk řešit. Přitom je to fíčura pocházející z výpočetního středověku (SGML), která v dnešní době nedává vůbec smysl, je to totální zbytečnost. Jediný, co je reálně potřeba, je escaping znaků < a > a to by mělo být vyřešeno na úrovni parseru aniž by to aplikace musela jakkoli řešit. Asi tak jako to mají příčetné formáty.
Totéž platí pro komentáře atd.Ano, tohle je do nějaké míry potřeba řešit u většiny formátů (dokonce i u toho JSONu bys mohl řešit, jestli vstup byl indentován nebo ne a pokoušet se to zachovat), ale opět: u XML je tohle zbytečně výrazně složitější.
RFC 4180: Common Format and MIME Type for Comma-Separated Values (CSV) FilesJo, o tom RFC vim. IIRC už to samotné RFC není kdovíco (není dostatečně jednoznačné) a všelijaké implementace se s tim už vůbec nepářou... To je zas pak pokus/omyl.
Když budeš mít v CSV sloupec pojmenovaný např. „délka“ tak je ti to úplně k ničemu, dokud nevíš, čeho je to délka a v jakých jednotkách. (...) A tady se hodí ty globálně jedinečné názvy (typicky URI/IRI), jmenné prostory a schémata.To celé hezké v zásadě i souhlasim, ale vůbec nijak to nerozporuje užitečnost základních datových typů. Všimni si, že XSD ty základní datové typy má. U datového formátu dává smysl vzít ty základní datové typy a podporovat je přímo v tom formátu, než až v nějakých rozšířeních a nadstavbách, které druhá strána může a nemusí podporovat. Už jen taková blbost, že se ten formát specifikuje, jak se serializuje boolean, je velmi užitečná. Nemusíš řešit, jestli se
true
serialzuje jako "true"
nebo "TRUE"
nebo "1"
nebo "YES"
nebo něco. Když to chybí, tak je to opět nežádoucí stupeň volnosti, kterej zcela zbytečně přidělává práci.
No nic no, máme prostě zřejmě jiný požadavky. Mně zas nepřijdou moc důležitý/užitečný ty jmenný prostory (ano, ten blogpost jsem viděl).
Ale jinak to vlastně nikdo neznáNemyslel jsem to tak, že to nezná doslova nikdo nebo že se to nepoužívá absolutně vůbec. Porovnával jsem to s JSONem, ten zná nejspíš řádově víc lidí (hint). Mimochodem, na to, že tvrdíš, že nemáš rád webové technologie, mi přijde, že evangelizuješ poměrně hodně věcí od W3C
Tyhle problémy se vyskytují spíš v internetových diskusích a u lidí, kteří XML nepoužívají, než v praxi na reálných projektech. Já se s XML setkávám od svých začátků, co jsem v oboru, a musím říct, že XML patří k těm lepším technologiím.
P.S. Ještě shrnu ty možnosti:
1) Současné prasácké řešení, kdy dokument je jednak nevalidní, takže je potřeba ho nejdřív opravit, aby vůbec prošel parserem, a jednak nám nestačí jeden parser a jeden dotazovací jazyk, protože ve vnějším formátu jsou data namaštěná ve formě textového řetězce v nějakém dalším formátu vyžadujícím další nástroje.
2) Mnou navrhované kompromisní řešení: data ve formě HTML tabulky, která se může pomocí CSS skrýt a může z ní nějaký skript vykreslit data do grafu, zatímco textový www prohlížeč místo grafu zobrazí aspoň tu tabulku a Jenda si to bude moci zpracovat pomocí jednoduchého XPath dotazu.
3) Mnou navrhované XML obsahující čistá data + XSLT/CSS řešící prezentaci.
4) Mnou navrhované RDF obsahující čistá data + zase nějaké XSLT, CSS nebo nějaké skripty pro jeho prezentaci.
5) Králíkovo ideální řešení, o kterém nám ale odmítá říct podrobnosti a které pravděpodobně ani neexistuje.
Ono kritizovat je snadné a na všem můžeš najít nějaké vady…
5) Králíkovo ideální řešení, o kterém nám ale odmítá říct podrobnosti a které pravděpodobně ani neexistuje.O žádném ideálním řešení nevim. Aktuálně pragmatické řešení by bylo, jak poznamenal J. Kufner, JSON endpoint + HTML u kterého mi je srdečně jedno, jestli bude renderovaný na serveru nebo klientem (může to klidně být kombinace obojího). To je řešení, které určitě ideální není, ale je použitelné, velmi snadné na realizaci a velmi jednoduché pro uživatele na používání, je to mnohem jednodušší než nějaké dolování dat přes XQuery ze skrytých tabulek nebo co.
To, že jsou lidi čuňata, se klasicky řeší pomocí nástroje tidy (apt install tidy), který z HTML hnoje vyrobí validní XML.Mně to nejde. Pustím na to
tidy -asxml
a následný xmllint
vyblije hromadu chyb.
Před lety jsem si na jednom projektu odladil tuhle sadu parametrů:
tidy -asxml -numeric -utf8 --show-warnings --show-errors --doctype --logical-emphasis --literal-attributes --force-output --enclose-block-text --tidy-mark
teď ti z hlavy neřeknu, co který dělá (mám to někde v komentářích), a některé asi nejsou nutné, ale s touto sadou parametrů to funguje. (ano, bylo by lepší, kdyby něco takového měl tidy
jako výchozí chování)
A nebo se můžete jít osvěcovat UVčkemJe to teda revoluční, možná až kacířská myšlenka, ale co takhle jít ven? Dneska to docela šlo.
Tvrzení č. 1: Jenže "trvanlivé zboží" = junkfood. Jistě, panuje široký konsenzus na tom, že třeba luštěniny, slunečnicová semínka, ovesné vločky nebo rozinky jsou junk food.Naprostá většina toho, co se prodává jako "trvanlivé zboží" junk je, to že existuje pár vyjímek na tom nic nemění. Rozinky jsou cukrová bomba, mnoho výrobců ji použivá, aby skryli cukr, takže ano, rozinky jsou z hlediska biochemie junk food.
Tvrzení č. 2: Ono by stačilo nežrat cukr, protože cukr snižuje hladinu vitamínu D. Člověku s primárním nedostatkem vitamínu D (kvůli nedostatečné expozici slunečnímu záření nebo nemoci) se určitě hodí vědět, že dlouhodobý vysoký příjem cukru u hlodavců brání zvýšení hladiny vitamínu D v krevním séru.Urče se hodí vědět, protože je to obecný mechanismus. Navíc se netýká jen vitamínu D, ale dalších vitamínů a minerálů, protože cukr je anti-nutrient, tj. zabraňuje příjmu vitamínů a minerálů.
Tvrzení č. 3: Přitom je prokázáno, že žrát tablety s Vitamínem D ničemu neprospívá. Aha, a já mezitím četl viděl pilotní studii (popř. tady) z univerzitního špitálu, podle které podávání calcifediolu významně snižovalo pravděpodobnost indikace převozu pacientů na JIP (calcifediol podávají asi proto, aby se nemuselo čekat než se D3 zhydroxyluje v játrech).Sorry, ale jediná studie to nevytrhne. Metaanalýzy ukazují poněkud jiný obrázek, viz např. 1, 2, 3, 4. Přínos *suplementce* vitamínem D se zdá být minimální. Každopádně je tu velký rozpor s tím, že hladina vitamínu D v krvi je *asociována* s mnoha nemocemi. Jediné rozumné vysvětlení je, že vitamín D je marker a nikoliv příčina. Bohužel se ale z vitamínu D stalo jakési náboženství, což bohužel negativně ovlivňuje kvalitu vědeckého výzkumu...
Naprostá většina toho, co se prodává jako "trvanlivé zboží" junk je, to že existuje pár vyjímek na tom nic nemění.To asi ano. Pokud ovšem někdo tvrdí, že junk food nemusel jíst přesto, že měl k dispozici jen 1× týdně pojízdnou prodejnu s trvanlivými potravinami a nebo 8 kilometrů vzdálenou samoobsluhu, minimálně bych předpokládal, že se stravoval spíš těmi základními potravinami a nikoliv sladkými tyčinkami apod. Pokud si tedy nešel nakoupit ještě jinam (do větší vzdálenosti), o čemž se taky zmiňoval…
Urče se hodí vědět, protože je to obecný mechanismus.Což o to: určitě se to hodí vědět v obecně preventivní rodině. Měl jsem problém s výrokem „stačilo by nežrat cukr“, protože kontext byla hlavně případná léčba COVIDu. Tam si troufnu tvrdit, že to nepomůže (určitě ne dost rychle; možná to pomůže nějak jinak, ale ne zvýšením hladiny vitamínu D).
Sorry, ale jediná studie to nevytrhne.Co nevytrhne? Že suplementace vitamínu D je nějaký zázračný lék na všechno? To určitě ne. Ale o tom ani nebyla řeč. Bavili jsme se o COVIDu a tam se prostě zdá, že to nějaký efekt má. A protože je to věc relativně dost bezpečná (ve srovnání s ostatními léčebnými metodami nepochybně), asi není úplně od věci jej při známkách onemocnění COVIDem (a nebo i preventivně ještě před nimi) začít užívat. Tvrzení, že „je prokázáno, že žrát tablety s vitamínem D ničemu neprospívá“ je z tohoto hlediska minimálně velmi zavádějící.
Copak, nedokážeš unést kognitivní disonanci, že musíš útočit ad hominem?Tak to bys mohl vysvětlit, jestli vadí i cukr z dlouhých cukrů.
Jím hodně červeného masaJakože karcinogeny?
karcinogenita byla prokazana u sojiHuh? Koukám tady:
According to the American Cancer Society, "There is growing evidence that eating traditional soy foods such as tofu may lower the risk of cancers of the breast, prostate, or endometrium (lining of the uterus), and there is some evidence it may lower the risk of certain other cancers."
… Přitom je prokázáno, že žrát tablety s Vitamínem D ničemu neprospívá. Ono, možná dokonce, že tak ten Vitamín D vůbec není až tak zázračný, jak se často tvrdí, že je to jen marker expozice slunečnímu záření.No. Vzhledem k tomu, že jsem se zúčastnil coby pokusný králík studie, při které zkoumali efekt vitamínu D (v kapslích byl rybí tuk) soudím, že nemáš tak docela pravdu. Trvalo to rok. A musím říct, že během prvního půl roku to mělo výrazný efekt. Připadal jsem si jak naspeedovaný. Pak už ale mělo efekt spíš takový, že jsem začal nabírat váhu. Za ten druhý půl rok asi čtyři kila nad normál. Nic dramatického, protože to bylo přes zimu. Ale oproti předchozím rokům už ta váha nešla na jaře dolů, jak jsem by zvyklý. Teprve až teď, zhruba po třech letech, jsem se vrátil do původního cyklu (zima 92 kg — léto 88 kg).
Tiskni
Sdílej: