Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou a nebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením.
elektronická pošta je poštou a i písemnosti v elektronické podobě jsou písemnostmi (ve smyslu § 40 občanského zákoníku) a i pro ně platí obdobná pravidla jako pro ostatní písemnosti
S tou čínštinou je to špatný příklad. Mnohem přilehavější je ten s tou dopisní obálkou.Vzhledem k jisté podobnosti mezi šířením zvukových a rádiových vln a (ne)srozumitelnosti přenášené informace mi připadá lepší ten můj. Chápu, že podle zákona je to jinak. Tímto postojem rozhodně neříkám, že fandím odposlechům sousedů... jen se mi víc líbí, když to v Internetu/sítích funguje více jako svět za dávných dob (tj. žádná státní regulace/kontrola)
Ovšem oni na sebe asi nekřičí čínsky za účelem znemožnění odposlechu, ale protože jsou to dva Číňani.Špatný příklad. Já osobně ve škole používám španělštinu pro utajení obsahu konverzace s kamarádem
Rozdíl je mezi vnikat někam a pasivně poslouchat. Rádiové vlny jsou plně pasivní odposlech.Pokud nelámete šifrovací klíče. A i kdyby komunikace byla nešifrovaná, vy při tom odposlechu moc pasivní nejste. Když narazíte na obsazený kanál, měl byste z něj uhnout, ne poslouchat. Když uslyšíte ve škole, že se někdo baví tajně španělsky, zvolíte s kamarádem taky jiný jazyk
Navíc - proč oni smí a já ne.Oni toho smí, co vy ne…
airodump-ng
ukazuje RXQ 80-100%, bez jakékoliv antény, jen na běžnou PCMCIA kartu...
Tiskni
Sdílej: