Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Fronty vyjukaných studentů, rázná personalistka rozdává podivné dotazníky bez jakýchkoliv informací o tom k čemu mají sloužit a co se s nimi bude dít. Prý bude jakési slosování, a vítěz dostane klobouk. Super, už jsem se lekl že výhrou bude 10 miliónů korun, jako v certifikátech od Reader's Digest. Rubová strana je prázdná, takže hrajeme Bullshit Bingo. Přednášející posluchače ujistí že nebude podávat žádné nudné obchodnické údaje, aby vzápětí ukazoval nějaké tabulky zákaznické spokojenosti či co. Náseledují "čelenže", "definování budoucnosti", "proč Redhat", a podobný korporátní bullshit. Když je bingo skoro vyhrané, je přednášky konec. Pustí se (na třetí pokus, ikonky se někam zatoulaly) reklama na open source, která se pomocí hlasité techno hudby a blikajících nápisů snaží navodit dojem že jedině open source je normální, a že open source je Redhat. Následuje prohlídka workplejsů, měření úhlopříček monitorů, a citace pověstných pozitiv a sociálních jistot.
Asi jsem pitomec že jsem čekal něco jiného. Mnohem víc než návštěvu novátorské firmy mi to připomínalo masomlýnkový klip od Floydů. Chlebíčky nebyly, jen jednohubky. Sežral jsem jich asi deset.
Tiskni
Sdílej: