Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Fronty vyjukaných studentů, rázná personalistka rozdává podivné dotazníky bez jakýchkoliv informací o tom k čemu mají sloužit a co se s nimi bude dít. Prý bude jakési slosování, a vítěz dostane klobouk. Super, už jsem se lekl že výhrou bude 10 miliónů korun, jako v certifikátech od Reader's Digest. Rubová strana je prázdná, takže hrajeme Bullshit Bingo. Přednášející posluchače ujistí že nebude podávat žádné nudné obchodnické údaje, aby vzápětí ukazoval nějaké tabulky zákaznické spokojenosti či co. Náseledují "čelenže", "definování budoucnosti", "proč Redhat", a podobný korporátní bullshit. Když je bingo skoro vyhrané, je přednášky konec. Pustí se (na třetí pokus, ikonky se někam zatoulaly) reklama na open source, která se pomocí hlasité techno hudby a blikajících nápisů snaží navodit dojem že jedině open source je normální, a že open source je Redhat. Následuje prohlídka workplejsů, měření úhlopříček monitorů, a citace pověstných pozitiv a sociálních jistot.
Asi jsem pitomec že jsem čekal něco jiného. Mnohem víc než návštěvu novátorské firmy mi to připomínalo masomlýnkový klip od Floydů. Chlebíčky nebyly, jen jednohubky. Sežral jsem jich asi deset.
Tiskni
Sdílej: