V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
No Cečko je fajn, hlavne čo sa týka importu dosiaľ uzvretých formátov, pretože to je bod číslo jedna.Proč je na to fajn céčko, to jde psát v čemkoliv, ne?
Táákže musíme udělat a pracuje se na zvládnutí CAD formátů *.step, *.iges a *.dxf tak bychom mohli tyto formáty zobrazit a dále s nimy pracovat. Je nutné vytvořit samostatné knihovy pod svobodnou licencí tak aby tyto knihovny bylo možné zapasovat a využít je v dalších nadstavbových programech. Třebas takový jenoduchý 2D formát *.dxf je využitelný při tvorbě 2D dokumetace (QCAD, libreCAD)a k tvorbě strojů které s tímto formátem pracují. Což může být třebas plasmová pálička plechů, vodní řezačka, jednoduché CNC stroje (frézka)atd... formáty *.iges a *.step jsou důležité pro přenos 3D dat a využitelné v dalších aplikací jako je třebas 3D Frézka, atd... Další věcí je získat/vyvinout/naprogramit prostředky pomocí kterých budou moci vývojáři HW svoje dílka sdílet. K tomu budou sloužit dva nástroje Web na kterým budou moci ukládat lid svoje CAD dílka(něco ve stylu Sourceforge.net) a další nějaký PDM systém pomocí kterého budou moci lidé sdílet svojí práci s tvůrci HW. tkaže Web využiješ pro prezentaci/vyhledávání/ukládání dat a PDm systém využiješ jako nástroj pomocí kterého budou moci vyvíjet a řídit vývoj HW samotní tvůrci.
Co v současnosti vyvíjíme je program ZIMA-CAD-Parts který slouží jako chytrá knihovna pro vývojáře (šrouby profily součástky )a zároveň jako zdroj znalostí které potřebuješ pro tvrobu svobodného HW. tkaže tekda současně tvoříme svobodné strojnické tabulky které budou součástí těch svobodných CAD knihoven. Prostě si najdeš normu na šrouby najdeš si podle strojnickýh tabulek jakou tam máš vyvrtat pro šroub díru a stáhneš do svého CAD rovnou i ten šroub.
Momentálně vyvíjí Jakub Skokan prográmek na zatím jednoduché sdílení CAD dat pomocí ftp serveru a lokální aplikace. To bude přechodový krok ke složitejšímu nástroji který už asi nepojede pres FTP ale zvládne komplexní zprávu CAD dat.
Práce je mraky a budu rád za každou pomoc. Pokud by jsi chtěl vyvíjené věci vidět v praxi tak se mně ozvy na jabber usama@njs.netlab.cz a ukážu a vysvětlím do podrobna.
… Web na kterým budou moci ukládat lid svoje CAD dílka(něco ve stylu Sourceforge.net) a …thingiverse
Podmínky jsou práce s velkými soubory, velký množstvím souboru a adresáři. Od 100MB do klidně 1GB na projekt.
Projekt se skládá z vlastní CAD dat což jsou soubory s geometrií. Geometrie jsou provázány na sebe. Příklad soubor ZE0001-0100-0000 je sestavou v něm jsou obsaženy soubory ZE0001-0100-0001 až ZE0001-0100-0099. tyto soubory mužou bejt navázány parametry i na další na jiné sestavy zároveň. Pokud porušíš vazby muže se ti stát že se ti kompeltně geometrie rozpadne a jseš v pytli. Další podmínkou je aby různí uživatelé měli různé práva: vidět/nevidět určité adresáře, vidět nevidět různé typy souborů, právo zápisu/čtení různých typů souborů(*.prt/*.step/*.dxf/*.iges/*.dxf). Uživatel by měl být omezen s právy na zápis jenom v určitém rozsahu číselného značení. Příklad je takový že mám sestavu ZE0001-0200-0000 a uživateli dám právo na server nahrát pouze určitý číslený rozsah souborů, takže třebas od čísla ZE0001-0200-0000 až ZE0001-0299-9999. V praxi to znamená že uživatel pracuje na určité podsestavě s díly, prostě určitý konstrukční celek. Uživatel muže těchto projektů mít víc, tedy ruzné množství typů rozsahů. Další věcí je nějaký uživatel potřebuje synchronizovat data a potřebuje si ověřit zda je práce odvedena dobře a zda jsou gemetrie dobře navázány tkaže byse hodil nějaký buildovací nástroj pomocí kterého si můžu vyzkoušet zpasování CAD dat do sebe, popřípadě se vrátit k původní verzi. Vysoké CAD jsou uzavřené ap roto nelze tyhle věci kontrolovat svobodně přes ně a proto se musíme držet práv souboru/adresářů a číselného rozsahu. Projektově potřebujem mít nástroj na komunikaci kdy potřebuju dát vědět konstruktérovi že má makat na to a tom a že si má stáhnotu data ze serveru. Když by byl idata potřebuju commitnout data a zařadit do hlavního stromu a uživatelům dát možnsot si změny stáhnout k sobě ale také pouze někam stranou kde si to zkusí zbuildovat. Pokud by sem u to rozsypalo znamenalo byto že dělá svoji práci špatně a musí si to ve svým stromu upravit tak aby změny proběhly dobře. tak to je asi všechno. Vše potřebujem zvládnout datově úsporně!
Ta oprávnění by se ještě dala zařídit podobně, jako to dělá gitolite. Ale velké binární soubory jsou problém.Velké soubory ani binární soubory samy o sobě problém nejsou, spíš jde o to, jak se s nimi bude pracovat. Problém velkých binárních souborů není ani tak v tom, že by se nelíbily Gitu, ale v tom, že jsou všeobecně neohrabané a de facto k ničemu (tedy kromě toho, že jdou skladovat).
ze zrnek, který by prošly mim trávícím traktem?farbu to veľmi nezmení
open source cibetkový kafePoužiješ kočky místo cibetek?
Tiskni
Sdílej: