Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Když vidím co Italové dokážou vyrobit, tak už bych se nedivil ničemu
Toto je podle mé zkušenosti hluboký omyl.Rád si nechám ukázat, v čem se mýlím. ;)
v Americe byl ten den nazyvan jako 'moving day', tedy den, ke kteremu koncily obvykle pracovni smlouvy.Velke kulovi. Moving day je neco jineho, viz zde. Prvni kveten se slavi jako dusledek nasilne potlacene stavky v Chicagu v 1886.
Prvni kveten se slavi jako dusledek nasilne potlacene stavky v Chicagu v 1886.tak se to uci deti ve skole a tim to take konci. Fakta. Tak jak skola fungovala pred socailsmem, za socialismu a funguje i dnes. Pekne se naucit fakta a hezky to pak u tabule odrikat. A kdo se to pekne vsechno nauci a umi to odrikat, dostane za jedna, vystuduje nejakou vysokou skolu a pak je projektmanager u HP. A pritom by nebylo vubec komplikovane, kdyby se ve skole alespon obcas nejaky ucitel zeptal deti, proc ti organizatori te stavky v Chicagu vybrali prave 1. kveten.
Jinak věda a výzkum klidně, tohle open source by byl jen koníček.Tak jsme zase zpatky u toho, ze utratit velky objem penez za vyvoj open-source alternativy jen proto, aby to melo "spravnou" licenci, neni uplne hospodarne. Bez ohledu na to, jestli bys financne podporil i neco jineho.
Ale když vědu, tak samozřejmě jedině open sourcově a bez patentů.Stale lepsi patentovany objev podstatneho vyznamu nez opensource alternativa, ktera se od komercni alternativy lisi jen licenci a treba ani nedosahuje srovnatelnych kvalit.
Zastaralo v jakém ohledu? Pokud nebudem podléhat zbytečným modním trendům a nebude se stále dokola vynalézat kolo a jen by se doplňovala funkčnost, tak by to IMHO mohlo vydržet hezkých pár let, třeba i víc než deset.Rec byla mj. o vyvoji procesoru. Fakt si myslim, ze tam je ten vyvoj trochu narocnejsi, a tu a tam prihodit "novou funkcnost" nebude tak snadne. Co by ta nova funkcnost vlastne mela byt?
Tak jsme zase zpatky u toho, ze utratit velky objem penez za vyvoj open-source alternativy jen proto, aby to melo "spravnou" licenci, neni uplne hospodarne. Bez ohledu na to, jestli bys financne podporil i neco jineho.Opensource alternativa bude pro „svět“ vždycky lepší, už jen z toho důvodu, že není mrtvá. Pokud se díváš na svět software z trochu větší dálky, řekněme že třeba ze vzdálenosti, kdy nevidíš dny, ani měsíce, ale desetiletí, tak jsou všechny uzavřené programy mrtvé. Sice teoreticky pořád můžou fungovat i v budoucnosti, ale nikdo je nemůže dotáhnout dál, nikdo nemůže použít jejich kód na další produkt, rekompilovat je na budoucí architektury a založit na nich další produkty. Pro mě je v tomhle hodně poučný třeba svět osmibitových počítačů. Situace je trochu podobná dnešním mobilům, které se po použití zahodí. Stejně tak closed source programy jsou definovány jen jejich použitím a poté se zahodí. Oproti tomu stará elektronika, která ještě byla opravitelná a z diskrétních součástek, ke kterým bylo často schéma, funguje dodnes. A když nefunguje, tak se rozebere na součástky, které pak žijí někde dál, nebo opraví. Opensource je v tomhle podobný, je to udržitelnější kultura, i když úplně vynechám otázku peněz a placení za něj. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že je closedsource špatný, nebo že je špatné inkasovat peníze za prodej software. Jen že pro svět je určitě vždycky lepší opensource, než closedsource. Pro mě je v tomhle hodně fascinující Elon Musk, který se často zamýšlí nad tím, jestli to co dělá má skutečně kladný vliv pro lidstvo a když ano, tak to dělá, i když se mu to ekonomicky nevyplatí. Viz třeba patenty na Teslu, které uvolnil jako opensource. Občas je dobré se zamyslet, jestli bude svět lepší místo, když budu dělat co dělám jen proto, že se mi to ekonomicky vyplatí. Konec konců, nevidím důvod proč být otrokem ekonomiky, když si můžu dovolit nebýt.
V tomhle pripade se bavime o open-source alternative k IBM PC, tj. zrejme kompletni schema procesoru (ktere kdyz posles do tovarny, tak ti to budou schopni podle toho vyrobit), zdrojove kody BIOSu apod.investoval bych třeba do vývoje open source hardwarePokud se díváš na svět software z trochu větší dálky
Opensource alternativa bude pro „svět“ vždycky lepší, už jen z toho důvodu, že není mrtvá.Snad ano. Otazkou ale je, proc znovu opakovat kompletni vyvojovy proces a investovat do nej obrovske prostredky, kdyz jedinym rozdilem bude opravdu ta licence. Proc radeji ty prostredky neinvestovat do vyvoje/vyzkumu uplne nove architektury, ktera prinese neco noveho? To ma skutecny vyznam. Jako dalsi priklad lze zminit tveho favorita, operacni system Plan9. Dava vetsi smysl vyvijet ReactOS, jehoz jedinym ucelem je vytvorit open-source klon Windows, ktery bude neustale deset kroku pozadu, nebo investovat do vyvoje/vyzkumu operacniho systemu, ktery prinese neco noveho a posune cely obor o kus dopredu?
Pokud se díváš na svět software z trochu větší dálky, řekněme že třeba ze vzdálenosti, kdy nevidíš dny, ani měsíce, ale desetiletí, tak jsou všechny uzavřené programy mrtvé.Ano, to je pravda. Hodi se tedy zminit, ze s odstupem casu ruzne firmy software zverejnuji jako open-source. Jako priklad lze uvest MS-DOS, pak jsem snad videl navigacni software pro nejaky raketoplan (v Assembleru pro nejaky obskurni procesor), ruzne starsi hry apod. Stoji za zminku, ze studium takovych zdrojovych kodu temer nic noveho neprinese. Jsou to jen kody, ktere plni svoji funkci. Kolik bychom si toho odnesli treba ze studia technickych vykresu budov? Zajimave jsou v podstate jen ruzne algoritmy, pricemz tech programu, ktere prijdou s uplne novym revolucnim algoritmem zase tolik neni. Jsou tady treba ruzne kompresni algoritmy, ktere jsou casto patentovany, ale i tam patent po nejake dobe vyprsi. A vyznam nema ani tolik samotny zdrojovy kod nejake konkretni implementace jako spis paper, ktery dany algoritmus popisuje a predstavuje (coz mam za to, ze je obsazene v popisu patentu).
Jen že pro svět je určitě vždycky lepší opensource, než closedsource.Troufnu si tvrdit, ze je to sporne. Vzpominam si na davne diskuze, kde skalni zastanci open-source argumentovali, ze open-source je bezpecnejsi, protoze si kdokoliv muze zdrojove kody precist a chybu nareportovat a odhalit. Realita je takova, ze soucasne systemy stoji na casto archaickem software, kolem ktereho neexistuje dostatecna aktivita. Ostatne to neni tak davno, co tu byl Heartbleed, Shellshock a dalsi. Bavime se tady o chybach, ktere byly zverejneny. Kolik takovych chyb bylo odhaleno, ale nezverejneno a tajne reportovano? A kolik serveru "zarvalo" na to, ze chyba sice byla zverejnena a bleskurychle opravena, ale administrator nestihl patch okamzite aplikovat? Zaver je mnohem prostsi. Nezalezi zdaleka tolik na tom, jestli je kod open- nebo closed- source, ale na tom, jak velka je vyvojarska zakladna. Domnivam se, ze neudrzovany nebo nedostatecne udrzovany open-source projekt je nebezpecnejsi nez stejne neudrzovany closed-source projekt, protoze pripadny utocnik muze chybu najit mnohem snadneji.
Občas je dobré se zamyslet, jestli bude svět lepší místo, když budu dělat co dělám jen proto, že se mi to ekonomicky vyplatí.Tady neslo o to, jestli se to ekonomicky vyplati tobe, ale jestli se to ekonomicky vyplati tak, aby svet byl to "lepsi misto" (kdyz rec byla o darovani penez na vyvoj/vyzkum neceho). A ja si nemyslim, ze investovat do opetovneho vyvoje stejne veci, jen proto, aby byla open-source, jestlize z toho, ze existujici komercni varianta neplynou velmi zavazna omezeni, to splnuje.
ale nezverejneno a tajne reportovano*reportovano, nebo v horsim pripade rovnou pouze zneuzivano
A ja si nemyslim, ze investovat do opetovneho vyvoje stejne veci, jen proto, aby byla open-source, jestlize z toho, ze existujici komercni varianta neplynou velmi zavazna omezeni, to splnuje.*jestlize existujici komercni varianta nema zavazna omezeni
V tomhle pripade se bavime o open-source alternative k IBM PC, tj. zrejme kompletni schema procesoru (ktere kdyz posles do tovarny, tak ti to budou schopni podle toho vyrobit), zdrojove kody BIOSu apod.Neni problem. Sice to neni X86, ale linux na SPARCu bezi obcas lip nez Solaris. ;-]
Snad ano. Otazkou ale je, proc znovu opakovat kompletni vyvojovy proces a investovat do nej obrovske prostredky, kdyz jedinym rozdilem bude opravdu ta licence. Proc radeji ty prostredky neinvestovat do vyvoje/vyzkumu uplne nove architektury, ktera prinese neco noveho?Open source alternativa nutne neznamena identickou kopii podj jinou licenci.
ruzne firmy software zverejnuji jako open-source. Jako priklad lze uvest MS-DOSHorsi priklad snad ani neslo vybrat, vzhledem k tomu, jak je ta licence restriktivni.
Stoji za zminku, ze studium takovych zdrojovych kodu temer nic noveho neprinese.Nechapu, nejdriv poukazujes na to, ze i firmy vydaji zdrojaky k archaickemu software a pak poukazujes na to, ze je to stejne k nicemu. Ano, pokud je software 20 let za svym zenitem tak to smysl nema. Pokud je ale projekt opusten a da se na nem pracovat, tak to smysl dava. Prikladem budiz treba Opera, ktera v dobe, kdy se vedeni rozhodlo zmenit jadro na Webkit/Blink byla plnohodnotnym prohlizecem. Tim, ze vyvoj byl nucene zastaven, se z nej moralnim zastaravanim strava nepouzitelny prohlizec a za deset let bude k nicemu. Kdyby vyvoj pokracoval OSS forkem, tak verim, ze by ten projekt pokracoval dal. A ze to neni utopie ukazuje treba Blender, ktery byl na odpis, kdyby jej komunita "nevyplatila", aby se z nej stal OSS nastroj.
A ja si nemyslim, ze investovat do opetovneho vyvoje stejne veci, jen proto, aby byla open-source, jestlize z toho, ze existujici komercni varianta neplynou velmi zavazna omezeni, to splnuje.Jeste ze si to nemyslel treba takovy RMS nebo Linus Torvalds.
Jeste ze si to nemyslel treba takovy RMS nebo Linus Torvalds.ta diskuze se vede jiz leta a co vim, tak se doslo k tomu, ze systemove a aplikacni software jsou velmi odlisne veci. Ti dva panove se angazovali a angazuji pouze u tech systemovych veci.
Situace je trochu podobná dnešním mobilům, které se po použití zahodí. Stejně tak closed source programy jsou definovány jen jejich použitím a poté se zahodí. Oproti tomu stará elektronika, která ještě byla opravitelná a z diskrétních součástek, ke kterým bylo často schéma, funguje dodnes. A když nefunguje, tak se rozebere na součástky, které pak žijí někde dál, nebo opraví. Opensource je v tomhle podobný, je to udržitelnější kultura, i když úplně vynechám otázku peněz a placení za něj.
+1
A nejde jen o efektivitu/znovupoužitelnost – má to i politický rozměr. U proprietárního softwaru je vždy někdo nad tebou – má moc nad tvým programem, počítačem, mobilem… může manipulovat s tvými daty. Uživatel má sice pocit, že vlastní počítač, že si koupil nějaký software, že má účet na sociální síti atd. Ale skutečným vlastníkem (který nad tím má reálnou moc) je výrobce softwaru, hardwaru nebo poskytovatel služeb a uživatel nemá nic a ve skutečnosti je to on, kdo je užíván.
Svobodný software vrací to vlastnictví a moc zpět lidem – ne třeba všem konkrétním jednotlivcům1 ale lidem obecně – reálné vlastnictví je rozložené mezi uživatele a moc je decentralizovaná – ne koncentrovaná do rukou úzkých skupin lidí2
Takže pokud bych si měl vybrat, jestli mít raději jeden „převratný objev“ nebo lepší a svobodnější prostředí, tak si vyberu to druhé, protože v tom prostředí budou jednak lépe vznikat nové objevy a jednak s nimi související zisk bude spravedlivěji rozdělen.
[1] ne každý může rozumět všemu, umět číst zdrojáky a mít na to čas, vyrábět si v garáži vlastní počítače…
[2] kteří se k tomu dostali buď z historických/náhodných důvodů nebo přímo nějakou nekalou činností – např. uplácením předešlých vlád při jednání o prodeji proprietárních licencí státu
ktré by potřebovali pořádnou finanční injekci, aby se to hnulo kupředu.Nebo aby se to totálně posralo. :)
(aka Bystroushaak) Osobne by som chcel mať dosť času na to aby som mohol pomôcť mojim obľúbeným projektom. Asi s každým som si pokecal, rovnako ako s tebou.a myslím si že aj poďakovanie dokáže pomôcť, hoci vyžiť sa z toho nedá.Tak já to nechci dělat jen z dobré duše, ale hlavně proto, že je potřebuju.
Jinak, když nad tim přemejšlim, tak dle mě je to jen otázka fantazie. Věřím tomu, že peníze, ktré vyděláš v pohodě stačí na zabezpečení a běžný život a ještě ti zbyde. Ale na pořádné rozšoupnutí je to málo. Je spousta věcí, které by se daly zlepšit. když zůstaneme v IT oblasti, určitě znáte celou řadu open source projektů, ktré by potřebovali pořádnou finanční injekci, aby se to hnulo kupředu.Tak proto jsem tady v jedné diskuzi zkoušel navalit deset tisíc na jardíka, aby mi doprogramoval podporu unicode. Místo toho to hackuju po nocích sám. Sehnat lidi, kteří by měli tu správnou znalost Xlibu a C++ a ochotu hrabat se v Selfu je docela těžké. Poslední dobou uvažuji, že bych si zkusil najmout na nějaké dílčí problémy třeba nějaké studenty z VŠ, ale už jen specifikace těhle problémů bývá většinou docela pracná a k tomu distribuce práce a tak.. Pak si taky hrajeme s pár lidmi z IRC ohledně myšlenky koupit hololens (zkoušel jsem nedávno a je to bomba) a zkusit pro ně naprogramovat pár aplikací, ale nepůjdem do toho, dokud nebudeme mít konkrétní myšlenku produktu, který by nesl peníze. Mno, to je jedno. Zatím se mi povedl první krok, který jsem fakt chtěl a to je zajistit si čas dělat si co chci. Uvidíme, jestli ho vůbec dokážu nějak smysluplně využít, nebo se třeba časem vrátím k práci na fulltime. Zatím jsem rozepsal knihu a snažím se postoupit i s pár desítkama článků a povídek, které mám rozepsané a chybí je dotáhnout, taky jsem vytáhl knížky z TODO poličky a začal psát vlastní interpret pro programovací jazyk..
Už máš nějakou tu chatku? Máš nasetreno na důchod, máš dostatečný finanční polštář pro případ, že bude rodina, nebo přijde krize (nemoc, úraz, krize na trhu práce, přírodní pohromy, etc... - ne, že bych ti něco přál, to vůbec)?Mám dost peněz, abych si mohl jít chatku koupit, kdyby se mi zachtělo. Teď se mi z osobních důvodů nechce, tak prostě štosuju peníze na účet.
Jo vlastně, o tom jsi psal, něco ve smyslu snížit životní náklady a vyžít co nejdýl z našetřených peněz.Jo. Cílem bylo se vyvázat z ekonomiky, která tě nutí pracovat pro někoho jiného, což jde dvěma způsoby - buď hodně alternativním životním stylem, nebo vyděláváním hodně peněz. Momentálně se mi chvíli daří druhý a je pro mě preferovaný, protože přítelkyně a protože je docela fajn být relativně dobře zajištěný běloch v Praze. Nedávno jsem třeba přišel na to, že můžu přijít do obchodu prostě se podívat na oblečení a nějaké si koupit, když se mi bude líbit. Dřív jsem si vždycky šel koupit něco, bral to jako opruz, rychle to popadl, vyzkoušel a vypadnul. Nikdy mě moc nenapadlo si to užívat, tak to teď zkouším u různých věcí.
Nedávno jsem třeba přišel na to, že můžu přijít do obchodu prostě se podívat na oblečení a nějaké si koupit, když se mi bude líbit. Dřív jsem si vždycky šel koupit něco, bral to jako opruz, rychle to popadl, vyzkoušel a vypadnul. Nikdy mě moc nenapadlo si to užívat, tak to teď zkouším u různých věcí.Hm, vida.. Me to treba otravuje bez ohledu na to kolik vydelavam - a nejen proto ze potrebuju obleceni pro slony :)
Mimochodem, znate Primitive Technology? Docela by me zajimalo, jestli se neco podobneho da delat v CR. Taky si vzdycky rikam, jestli ten typek (je Australan) to dela legalne, nebo "na cerno".Imho to je všechno legálně a bylo by i u nás, protože to jsou stavby na úrovni kůlničky na dříví a na to nepotřebuješ povolení. Samozřejmě za předpokladu, že je to jeho pozemek, což asi bude.
To by me prave zajimalo. Je to jeho pozemek? Takhle uprostred lesa, kde kolem tece reka s pruzracnou vodou, chyta tam krevety, a co vic -- nikde ani stopy po civilizaci?FAQ u něj na webu:
Also It should be noted that I don’t live in the wild but just practice this as a hobby. I live in a modern house and eat modern food. I just like to see how people in ancient times built and made things. It is a good hobby that keeps you fit and doesn’t cost anything apart from time and effort.
Q. Where is this? A. Far North Queensland, Australia.Z diskuze:
This is the spot I have and must use the resources here. My aproach is to look for what I’m interested in using and if it’s there I use it.
Nejlepsi by bylo mu napsat, ale zas ho nechci otravovat s takovou ptakovinou. Z hlediska nasi legislativy / podminek mi to stejne asi nepomuze.Did you research your environment before picking a spot?This is the spot I have and must use the resources here.
Upřímně ti přeju, aby sis našel zaměstnání podle svých představ.i ja mu tp preji. A nejen v zamestnani. I v dalsim zivote a vubec.
Každopádně je vhodné mít zajištěné nové zaměstnání předtím, než dáš výpověď v současném.Toto nemuze platit obecne a proto je slovo 'kazdopadne' chybne. Ta veta plati pouze pro osoby 'opatrne'. Spolecnost sestava sice z velke casti z takovych opatrnach jedincu, ale pro vyvoj naseho druhu jsou lide, kteri daji vypoved bez jisteho dalsiho zamestnani eminentne duleziti. Nejaky takovy nas prepredek to byl, ktery to risknul a slezl z toho stromu.
I přes současnou příhodnou dobu to někdy nemusí vyjít dle představ.Ano, to je takova blba vlastnost te nasi existence zde na teto planete. Napr. v sobotu jsem vsadil sportku, byl jsem si 100% jiste, ze to tentokrat vyjde - a nic.
Spolecnost sestava sice z velke casti z takovych opatrnach jedincu, ale pro vyvoj naseho druhu jsou lide, kteri daji vypoved bez jisteho dalsiho zamestnani eminentne duleziti. Nejaky takovy nas prepredek to byl, ktery to risknul a slezl z toho stromu.Binarni uvazovani. Nejde o opatrnost vs. neopatrnost, ale o miru opatrnosti a kalkulovane riziko. Predka lezouciho ze stromu, kdyz tam zrovna radi selmy, by evoluce asi nemilosrdne vymazala z dejin.
Tiskni
Sdílej: