Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak sa už dlhšie zamýšľam nad stratégiou mobilných operátorov. Sme svedkami veľkých reklamných kampaní, v ktorých ponúkajú mobily za neuveriteľné ceny, x mesačných paušálov zadarmo, voľné minúty či SMS. Asi pred rokom ma pobavila správa, že holandský Orange dokonca k paušálom pribaľuje aj bicykel. Tu to síce nie je až také, ale aj tak sa môžeme tešiť napríklad na plážovú súpravu prípadne na volanie na dva roky zadarmo.
Lenže to je asi tak všetko. Nikto už nehovorí o tom, že akonáhle sa zaviažete zmluvou, nedostanete už v podstate nič iné (teda okrem služby za ktorú platíte). Napríklad mne sa za celé štyri roky Orange odvďačil zaslaním jedného cédečka s vianočnými koledami, malým kalendárom a tento rok malým gumovým stojanom na telefón. Čiže ich celkové náklady na moju osobu cca 40 Sk. V porovnaní s bombastickými darčekmi pre nových zákazníkov je to úbohé.
Takisto minule keď som si išiel predlžovať zmluvu, lákala ma akcia, ktorá sľubovala po prevolaní paušálu voľné minúty a SMS v domácej sieti na celý rok (tuším že to bolo ohraničené, ale limit bol aj tak dostačujúci). U predajcu som však dostal ľadovú sprchu, že vraj je to len pre nových zákazníkov. Takže som sa musel spokojiť s 200 SMS, ktoré som musel minúť myslím za dva mesiace.
Prečo je to takto? Prečo sa všetko točí len okolo tých nových? Prečo aj nám verným troška neulahodia? Možno by stačili úplné maličkosti, možno tu ide len o ten pocit, keď človek vie, že jeho operátor naňho myslí... No nič, asi budem v budúcnosti každé dva roky meniť operátora, nech som aj ja ten "nový"...
Tiskni
Sdílej: