V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
- Hesla se mění každých 72 dníProboha proč? Tohle bezpečnost snižuje (já bych si taky nedokázal každé dva měsíce vymýšlet nové kvalitní heslo a buď bych si ho proto napsal, nebo se to pokusil nějak obejít) a přitom není jediná možnost, jak by ji to mohlo zvýšit. Jako BFU by mě to zatraceně sraštvalo.
To rozeberu přímo tak, jak jim to vštěpujeme u nás, protože to jinak ani nejde, ovšem vynechám naše konkrétní SW vybavení a činnost.Nestvalo, protoze ty si pamatujes hesla jen dve - login v ramci interni site a klicenky. Cili si hesla za tebe pamatuje klicenka a rovnez tak i generuje. Muzeme se tu bavit i o tom, ze bez ID vsupni karty lze nechat overit, zda opravdu jsi ci nejsi v budove, pripadne i v mistnosti a stejne tak se muzeme bavit i o tom, ze bez tokenu zrovna moc sanci nemas. Rovnez se muzeme bavit i o DLP, Crypto, desingu cele site apod. Pokazde najdes slabe misto v cloveku. Mluvil jsem o tom, jak rozumnym zpusobem vysvetlit moznost "vyroby" hesla. Kazdy si sve presne pozadavky strezi a pouze uvadi nastin. Proc zrovna 72? Protoze nam to uklada skaredy kus papiru, ktery jsem i ja musel podepsat. To jsou fakta, ktera neovlivnim.
Nestvalo, protoze ty si pamatujes hesla jen dve - login v ramci interni site a klicenky.Ale musím si je každých 72 dnů měnit, a v tom je ten problém. Přínos pro bezpečnost to nemá žádný a jenom to strašně krká uživatele. Spousta z nich si bude volit hesla slabší, aby si to na tu chvíli zapamatovali, nebo si je někam napíše a vliv na bezpečnost tak je dokonce záporný.
Protoze nam to uklada skaredy kus papiru, ktery jsem i ja musel podepsat. To jsou fakta, ktera neovlivnim.Aha, no tak pak za to nemůžeš ty, ale dementní vedení (nebo kdo ten papír dělá), které si někde přečetlo, že je to suprkůl a superbezpečné (a ono to opravdu na mnoha systémech potřebné bylo - jenže v 80. letech, od té doby kryptografie poněkud pokročila a pravidelná změna hesla je už velmi dlouho úplně k ničemu) a namastilo to do papíru.
YES!Muzeme se tu bavit i o tom, ze bez ID vsupni karty lze nechat overit, zda opravdu jsi ci nejsi v budove, pripadne i v mistnosti a stejne tak se muzeme bavit i o tom, ze bez tokenu zrovna moc sanci nemas. Rovnez se muzeme bavit i o DLP, Crypto, desingu cele site apod.Pokazde najdes slabe misto v cloveku.
Tohle bezpečnost snižuje a přitom není jediná možnost, jak by ji to mohlo zvýšit.ja tohle porad nejak nechapu. Uz se mi 2x stalo, ze mi jedno dost dulezite heslo zustalo ulozene nekde, kde si je mohl precist i nekdo jiny. Jednou jsem si toho casem vsimnul sam, podruhe jsem si toho nevsimnul vubec a upozornil me na to nekdo jiny. Muzem se bavit o tom, ze su debil a pod., ale to nic nemeni na faktu, ze se to zkratka stava, a to dokonce i jinym lidem. Takze mame situaci, kdyz moje heslo nekde lezi ulozene v ascii, nekdo dalsi si toho vsimne a v tichosti heslo pouziva (nemusi to byt nic destruktivniho, staci, ze ma napr. pristup k informacim, ke kterym by jinak pristup nemel). Ja si toho nejsu vedem, tak heslo nemenim. Pokud po nejam case budu heslo muset zmenit, pak dotycny driv nebo pozdeji ma smulu. Takze IMHO to bezpecnost zvysuje. (jina otazka je, jak casto by se melo heslo menit a co je rozumny interval)
Zase pokud se bavíme o heslu k uživatelskému účtu,nabavime, v mojem pripade to bylo kerberos heslo, ale muze to byt obecne heslo do jakehokoli jineho systemu.
útočník může nainstalovat backdoor a tak si zajistit přístup i po změně hesla.nejsu zadny expert na bezpecnost, ale IMHO utocnik nemuze nainstalovat vubec nic, protoze na to nema prava a nema to jak udelat. Muze tak maximalne to heslo zmenit, ale toho bych si temer okamzite (maximalne do druheho dne, ale spis driv) vsimnul
A bál bych se, že když ti to heslo zůstalo někde uložené jednou, že se tam objeví i podruhé, potřetí…ano muze, a o tom to snad cele je, ze se to zkratka stat muze a proto vcelku chapu pozadavek na zmenu hesla v nejakem rozumnem intervalu
nejsu zadny expert na bezpecnost, ale IMHO utocnik nemuze nainstalovat vubec nic, protoze na to nema prava a nema to jak udelat.Má práva uživatele a ten často může spouštět různé programy, měnit si nastavení (na unixech třeba
~/.profile
) atd.
ano muze, a o tom to snad cele je, ze se to zkratka stat muze a proto vcelku chapu pozadavek na zmenu hesla v nejakem rozumnem intervaluJenže mě nějak nenapadá rozumně pravděpodobný scénář, při kterém bych někomu jednorázově prozradil heslo a nevěděl bych o tom.
Má práva uživatele a ten často může spouštět různé programy, měnit si nastavení (na unixech třeba ~/.profile
) atd.
kerberos heslo (aspon vsude, kde jsem kdy nejake kerberos heslo mel), nic takoveho, co by mohlo vest k odposlechnoti hesla pri jeho zmene, neumoznoval nebo si toho nejsu vedom (nic jako editovani ~/.profile a pod. pochopitelne po ziskani meho krberos hesla neni mozne)
Jenže mě nějak nenapadá rozumně pravděpodobný scénář, při kterém bych někomu jednorázově prozradil heslo a nevěděl bych o tom.me se treba stalo, ze me kerberos heslo zustalo na jednom systemu, odkud jsem commitoval do svn, v svn cache (a jelikoz to bylo na sdilenem disku, mohl si to heslo v principu kdokoli precist - nema cenu nejak prilis rozebirat, jak dementne ten system je nakonfigurovany a nakolik to byla moje chyba, zkratka se to stalo... a kdyz jsem si ted na ten incident vzpomnel, tak me napadlo se tam nalogoval a podivat se, jestli se to ted nekdy nestalo i nekomu jinemu... a ejhle hned mam kerberos hesla k dalsim 2 uctum
tak dotycny si snad uz priste da pozorPokud to zjistí… A pokud to zjistí, tak si snad to heslo změní, i když periodická změna nařízená není.
jen nejak nevidim pointuPointa byla v tom, že je velmi nepravděpodobné, že se heslo omylem provalí jednou, nikdo si toho nevšimne, a pak se už nikdy (resp. v době mnohem delší, než je interval nucené změny) neprovalí. Je mnohem pravděpodobnější, že pokud je po cestě nějaký bug (uložení do cache, swapu, nešifrovaný přenos po veřejné síti…), útočník se k heslu dostane jak teď, tak i stejnou cestou po změně.
nesouhlasim s tvym puvodnim tvrzenim, ze periodicka zmena hesla nemuze zvysit bezpecnostJo, v tomhle máš asi pravdu. Pak už je potřeba jenom zvážit, jestli uživatelé nebudou politiku změny různě obcházet (inkrementace čísla) a nebudou si kvůli tomu volit horší hesla.
Pointa byla v tom, že je velmi nepravděpodobné, že se heslo omylem provalí jednou, nikdo si toho nevšimne, a pak se už nikdy (resp. v době mnohem delší, než je interval nucené změny) neprovalí. Je mnohem pravděpodobnější, že pokud je po cestě nějaký bug (uložení do cache, swapu, nešifrovaný přenos po veřejné síti…), útočník se k heslu dostane jak teď, tak i stejnou cestou po změně.jestli je takovyto problem v nejakem systemu, ktery se pouziva velmi casto, treba denne, pak souhlasim... pak ale nepomuze vubec nic. IMHO se ale takove problemy vyskytuji spis u systemu, ktere se pouzivaji zridka a admini jim nevenuji tolik pozornosti, takze jsou tam takoveto chyby (coz byl treba i muj pripad - commit do svn jsem odtud delal asi 3x, pricemz poprve se mi heslo ulozilo do cache, ale pak uz jsem si na to daval pozor. Navic to je jeste trochu specificka situace v tom, ze cely ten system byl adminy prohlasen za neduveryhodny a viceme se o nej nikdo nestara, takze to podle toho tak vypada a uzivatele k tomu tak maji i pristupovat)
Vždy jsem si myslel, že nejhorší veteší jsou obyvatelé Maďarska, Česka a samozřejmě nesmí chybět ani Slovensko s jejich "tlačírnou" a dokonalým akcentem popisu závady.já jsem si myslel vždy to stejné o nadutých američanech. Negramotnost je na horší úrovni než v zemích bývalého východního bloku apod. Známý tam byl někde na brigádě a šéf ho poslal přepočítat prázdné krabice on se na to podíval a řekl mu, že jich je tolik a tolik. On nechápal i kdy mu řekl, že to jde vypočítat tak, že vynásobíte krabice na délku s tím kolik jich je na výšku (prostě počty pro základní školu - 10 krabic na výšku a 50 na délku). Nechápal, a poslal dva nějaké dementy to ručně přepočítat. A čísla byly stejná.
Tiskni
Sdílej: