Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
Každopádně piš dál, je to zajímavé a věřím, že se to pár lidem bude hodit.
Dělám teď na jednom open source řešení a místy mi přijde, že by to mohlo být pro uživatele přívětivější a přímočařejší a že bych na tom měl asi ještě zapracovat… ale když vidím, jaké sračky (bez prominutí) se musí řešit u MS produktů, tak jsem hned klidnější (už jsem celkem odvykl).
ze stale neni mozne udelat zalohu Exchange Server emailuexchange umí sám nativně zálohovat svou databázi to je jasné, ale díky tomu jak se ty zálohy provádí je to celé nějak nepoužitelné. On sice odzálohuje, ale udělá z toho jeden obrovský soubor s kterým se hodně blbě pracuje. Natož, abych z té zálohy chtěl jen něco.
3rd party/enterpise premium aplikaciTo je pravda systémy jako je NetVault, legato nejsou opravdu moc levnou věcí a (ještě k tomu samostatné licence na servery, moduly apod.) spousta firem raději používá ten zbastlenec co je v systému.
Na zálohování a přesun samotné pošty tu máme starý dobrý ExMerge http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=2743ze stale neni mozne udelat zalohu Exchange Server emailu
exchange umí sám nativně zálohovat svou databázi to je jasné, ale díky tomu jak se ty zálohy provádí je to celé nějak nepoužitelné. On sice odzálohuje, ale udělá z toho jeden obrovský soubor s kterým se hodně blbě pracuje. Natož, abych z té zálohy chtěl jen něco.
(pokud se bavíme o záloze a né o nějakém pofidérním exportu nějaký nekonzistentních dat apod.).
no, asi můžu bejt rád, že už to 7 let nepoužívám a nemusim :)
To tu bude nuda
Na druhou stranu ale oceňuju co všechno umí. Jsem ale jako většina lidí - podáš prst (rozumněj SharePoint něco umožní) a já chci celou ruku (rozumněj já chci ještě víc, když už vidím, co je vše možné). SharePoint není žádný zázrak (lidé, co v něm vyvíjí, jistě potvrdí). Dají se na něm ale poměrně snadno a rychle postavit užitečná řešení.
Taky jsem programoval v open source. Pak jsem ale přešel více na stranu uživatelů, zvláště uživatelů, kteří mají velmi málo času, a nedovedu si představit, že bych se teď chtěl hrabat ve zdrojácích něčeho, co nefunguje, nebo si to upravovat podle vlastních potřeb - není na to čas. A být CIO tak se hodně rozmýšlím, jaký software použiju na něco pro firmu hodně důležitého - hlavně ve smyslu oficiální podpory sw a náročnosti na vlastní vývoj/údržbu.
Ale každý jsme jiní, každý máme jiné preference. Když někomu vyhovují hrušky a je s nimi spokojený, ať jí hrušky. Když někomu vyhovují jablka, ať jí jablka. Já používám kombinaci placeného sw a free programů a vybírám si podle toho, co mi vyhovuje. Rozhodně ale nenadávám na open source kvůli chybám v nějakém software.
Zkrátka mi vadí slepé adorování nebo pošlapávání sw, konkrétních výrobců, technologií atd. a už jsem to nevydržel
Peace.
Naopak za předpokladu, že ta skupina je hierarchicky uspořádaná, případně máš oddělené odpovědnosti, tak to (vedle dramaticky lepší efektivity práce) vede k tomu, že fakticky nic takového nepotřebuješ.
Jako můj současný zaměstnavatel má (jakožto globální korporace) promakaný systém vlastní provenience na plánovaní schůzek, obsazených časů, sdílení dokumentů... Mám na to školení, přijeli mě na to zaučovat borci z Londýna. Výsledek - použil jsem to jednou, když jsem něco řešil s maníkem v Číně a to čistě kvůli časovému posunu. Ještě mně napadá jedno možné využití - práce z domu, ale na něco takového s výjimkou snad někde IT můžeš rovnou zapomenout, že by připadalo do úvahy.
Bleskem (bez uložení!) dokument zavřel a po čase otevřel opět na MS Office 2010 Home. Dokumentu opět scházely veškeré mezery. Ponaučení?
http://www.linuxsoft.cz/blog/blog_detail.php?id_blog=1384
.
Tiskni
Sdílej: