Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
1. Jsem uživatelem mojeID, neb jsem byl donucen mojí obcí. Pokud jsem se nepřihlásil přes mojeID, neměl jsem přístup k mnoha interním informacím
2. Problém v úspěchu je - ve správné době, na správném místě. Jak to ale zjistit?
3. V historii známe plno případů, že někdo byl první a neuspěl, neb se nenaplnilo 2. Proto se státy hádají, kdo vymyslel první parní stroj, první TV, ... Zpravidla první přišli o něco dřív a historie na ně chce zapomenout.
V tomto případě ani nejde o utajení (krypto).
V uvedeném případě jde spíše o ověření pravosti.
Například zákony jsou veřejné. Všichni je mohou shlédnout. Potřebuji však (na internetu) ověřit pravost, zda nejde o upravený podvrh.
nejde o utajení (krypto)Asymetrická kryptografie není ani tak moc o utajení, to se zrovna umělo docela dobře i bez ní.
(proč vůbec posílat dopisy kvůli dalšímu online účtu, tuplem u tak zbytečné služby ???)Jde o ochranu před Sybil attack. Fyzické adresy, na kterých dokážeš převzít dopis, jsou relativně drahé.
Pokud služba nehodlá principy mojeID/openID dodržovat, proč by s ní mělo CZ.NIC spolupracovat?Je možné, že s nimi CZ.NIC nespolupracuje. OpenID přece můžeš použít kdekoli a u poskytovatel identity to (většinou automaticky) ackne. Nebo by měli udržovat blacklist/whitelist?
Každý si může provozovat svou instanci.Jo jo. Škoda, že na provoz instance potřebuješ vlastní a důvěryhodný server (služba, ke které se přihlašuješ, se tam musí aktivně připojit a komunikovat s tím). Autentizace veřejným klíčem, jak ji má třeba SSH, je v tomto lepší, protože si to vyřídí přímo klient v jednom spojení. Důvěryhodný server nemám, jenom VPS, které moc nevěřím (poskytovatel tam může koukat).
Proč vůbec mojeID existuje....?
Je to typický tunel NICu. MojeID a další spousta sraček existuje jenom proto, aby NIC mohl odrbávat lidi na vysokých poplatcích za doménu a přitom si hrát na to, že ty peníze používá „užitečně“...
To ale nijak neospravedlnujeTo nic ospravedlňovat ani nemá.
z poplatku za prodej narodni (nikoliv soukrome) domeny financovat nejake soukrome a udajne komusi uzitecne projekty.Ano, lepší by bylo těmi penězi zatopit v sídle CZ.NIC a nebo doménu ve prospěch spekulací zlevnit.
a podpořit něco smysluplnýho
Řekl bych, že problém bude právě v tomhle. Co je smysluplné?