Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
1. Jsem uživatelem mojeID, neb jsem byl donucen mojí obcí. Pokud jsem se nepřihlásil přes mojeID, neměl jsem přístup k mnoha interním informacím
2. Problém v úspěchu je - ve správné době, na správném místě. Jak to ale zjistit?
3. V historii známe plno případů, že někdo byl první a neuspěl, neb se nenaplnilo 2. Proto se státy hádají, kdo vymyslel první parní stroj, první TV, ... Zpravidla první přišli o něco dřív a historie na ně chce zapomenout.
V tomto případě ani nejde o utajení (krypto).
V uvedeném případě jde spíše o ověření pravosti.
Například zákony jsou veřejné. Všichni je mohou shlédnout. Potřebuji však (na internetu) ověřit pravost, zda nejde o upravený podvrh.
nejde o utajení (krypto)Asymetrická kryptografie není ani tak moc o utajení, to se zrovna umělo docela dobře i bez ní.
(proč vůbec posílat dopisy kvůli dalšímu online účtu, tuplem u tak zbytečné služby ???)Jde o ochranu před Sybil attack. Fyzické adresy, na kterých dokážeš převzít dopis, jsou relativně drahé.
Pokud služba nehodlá principy mojeID/openID dodržovat, proč by s ní mělo CZ.NIC spolupracovat?Je možné, že s nimi CZ.NIC nespolupracuje. OpenID přece můžeš použít kdekoli a u poskytovatel identity to (většinou automaticky) ackne. Nebo by měli udržovat blacklist/whitelist?
Každý si může provozovat svou instanci.Jo jo. Škoda, že na provoz instance potřebuješ vlastní a důvěryhodný server (služba, ke které se přihlašuješ, se tam musí aktivně připojit a komunikovat s tím). Autentizace veřejným klíčem, jak ji má třeba SSH, je v tomto lepší, protože si to vyřídí přímo klient v jednom spojení. Důvěryhodný server nemám, jenom VPS, které moc nevěřím (poskytovatel tam může koukat).
Proč vůbec mojeID existuje....?
Je to typický tunel NICu. MojeID a další spousta sraček existuje jenom proto, aby NIC mohl odrbávat lidi na vysokých poplatcích za doménu a přitom si hrát na to, že ty peníze používá „užitečně“...
To ale nijak neospravedlnujeTo nic ospravedlňovat ani nemá.
z poplatku za prodej narodni (nikoliv soukrome) domeny financovat nejake soukrome a udajne komusi uzitecne projekty.Ano, lepší by bylo těmi penězi zatopit v sídle CZ.NIC a nebo doménu ve prospěch spekulací zlevnit.
a podpořit něco smysluplnýho
Řekl bych, že problém bude právě v tomhle. Co je smysluplné?