Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tiskni
Sdílej:
1. Jsem uživatelem mojeID, neb jsem byl donucen mojí obcí. Pokud jsem se nepřihlásil přes mojeID, neměl jsem přístup k mnoha interním informacím
2. Problém v úspěchu je - ve správné době, na správném místě. Jak to ale zjistit?
3. V historii známe plno případů, že někdo byl první a neuspěl, neb se nenaplnilo 2. Proto se státy hádají, kdo vymyslel první parní stroj, první TV, ... Zpravidla první přišli o něco dřív a historie na ně chce zapomenout.
V tomto případě ani nejde o utajení (krypto).
V uvedeném případě jde spíše o ověření pravosti.
Například zákony jsou veřejné. Všichni je mohou shlédnout. Potřebuji však (na internetu) ověřit pravost, zda nejde o upravený podvrh.
nejde o utajení (krypto)Asymetrická kryptografie není ani tak moc o utajení, to se zrovna umělo docela dobře i bez ní.
(proč vůbec posílat dopisy kvůli dalšímu online účtu, tuplem u tak zbytečné služby ???)Jde o ochranu před Sybil attack. Fyzické adresy, na kterých dokážeš převzít dopis, jsou relativně drahé.
Pokud služba nehodlá principy mojeID/openID dodržovat, proč by s ní mělo CZ.NIC spolupracovat?Je možné, že s nimi CZ.NIC nespolupracuje. OpenID přece můžeš použít kdekoli a u poskytovatel identity to (většinou automaticky) ackne. Nebo by měli udržovat blacklist/whitelist?
Každý si může provozovat svou instanci.Jo jo. Škoda, že na provoz instance potřebuješ vlastní a důvěryhodný server (služba, ke které se přihlašuješ, se tam musí aktivně připojit a komunikovat s tím). Autentizace veřejným klíčem, jak ji má třeba SSH, je v tomto lepší, protože si to vyřídí přímo klient v jednom spojení. Důvěryhodný server nemám, jenom VPS, které moc nevěřím (poskytovatel tam může koukat).
Proč vůbec mojeID existuje....?
Je to typický tunel NICu. MojeID a další spousta sraček existuje jenom proto, aby NIC mohl odrbávat lidi na vysokých poplatcích za doménu a přitom si hrát na to, že ty peníze používá „užitečně“...
To ale nijak neospravedlnujeTo nic ospravedlňovat ani nemá.
z poplatku za prodej narodni (nikoliv soukrome) domeny financovat nejake soukrome a udajne komusi uzitecne projekty.Ano, lepší by bylo těmi penězi zatopit v sídle CZ.NIC a nebo doménu ve prospěch spekulací zlevnit.
a podpořit něco smysluplnýho
Řekl bych, že problém bude právě v tomhle. Co je smysluplné?