Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Cože, to už budou Vánoce? Fuj, to jsem si oddechl. Pohled z okna říká, že je teprve květenTak ma napadol jeden otrepany joke: "Co sa deje na konci maja a ma to suvis s Vianocami?.... Deti Billa Gatesa prave doodbalovali Vianocne darceky... " :-P
Ale dárky bych klidně viděl i nad 10 000 Kč, pokud by to mělo smysl. Řekněme počítač, kolo, ... klidně ať je to i prkno na výkresy. Důležité je, jak moc to potomek potřebuje, jak se bude k takové věci stavět a jestli si to zaslouží. Rozhodně bych nekupoval každý rok nový mobil, jenom kvůli tomu, že si potomek potřebuje honit triko.přesně tak - podstatná je účelnost a ne cenová hranice ... z tohoto hlediska je taky pěkná blbost vázat dárky čistě jen na vánoce (narozeniny, svátek)
Jo, ten článek byl dobře ujetej.
Jinak za sebe jsem si vždycky nejvíc vážil věcí, na které jsem si musel sám vydělat (asi i pro to, že tyhle věci jsem opravdu chtěl). A rád dám 14ti-letému synovi/dceři možnost si vydělat (stejně jako mi umožnovali si vydělat mí rodiče třebas na první procesor/desku/paměť atd.). A když uvidím, že se snaží co to jde a chybí mu/jí, klidně mu/jí tisíce doplatím (třebas k těm Vánocům). Ale důležitá je snaha. Bez ní mi přijdou dostačující Vánoční dárky někde okolo několika stovek/ks.
Já osobně si myslím, že předvánoční shon je ukázka lidské marnosti a vnitřního nesouladu...
Tiskni
Sdílej: