V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Šlo mi o to dát do kupy co nejvýkonnější stroj za rozumné peníze, což pro mě představuje strop cca 30 tisíc včetně monitoru a periferií (zahrnuje i tiskárnu se scannerem, což je dnes položka do 1500Kč).
Už jsem chtěl psát komentář "co je na tom highend", ale dobře, toto zdůvodnění beru. Takže high end, který vás nezruinuje.
Jinak samozřejmě skutečný Nehalem (alespoň i7 965), 16GB RAM, nvidia 295 (kdyby to nebylo pro linux, tak ati 5870), disk rozhodně 7200rpm nebo raději SSD, PSU Seasonic a podobní, no a PVA nebo IPS monitor (jůůů opět jsem se dostal do tvého zápisku , ale položme si otázku, proč šetřit na něčem, na co budete šest let čučet?).
Kdyby to někdo stavěl, můžu poskytnout na přesný typ desky pro i7 920, je to nějaký gigabyte, je to odzkoušené s nv275.
Už jsem chtěl psát komentář "co je na tom highend", ale dobře, toto zdůvodnění beru. Takže high end, který vás nezruinuje.
ano, asi jsem to měl zdůraznit. já osobně si hiend z linuxového hlediska představuji takto:
celkově nějakých 400k plus mínus dle bokové výbavy. máš výkonu a vůbec všeho jako kráva, každý druhý profesor na české univerzitě ti bude závidět. ale je to zkrátka hiend pro vědce, ne hiend pro masy .
řekněme 4 v raid0+1 nebo tak něcoDavide, raději bych volil RAID 1+0, než 0+1 :)
Ja bych z toho byberu rovnou vynechal monitor. Za prve tyhle xIPS, xMVA sragory jsou vetsinou tak levne proto, ze maji vadu na kterou vas hned neupozorni. napriklad, ze 70 procent novych dodany kusu ma vadne pixely. Opravdu skvela zabava si pak nechat u prodejce vybalit pet paneulu, aby jste dostali takovy, na kterem se ty vadne pixely objevi az za pul roku. Dalsim duvodem pak, je ze takovy kvalitni monitor pravdepodbe prezije takovehle sestavy (pokud chce byt clovek furt hi-end) dve az tri.
Zkratka vypiplavat den vhodnou sestavu, a pak kni soupnout nejlevnejsi ne TN LCD panel mi prijde ujety.
nejnižší čtyřjádrový nehalem sice stojí poměrně solidní pálku, ale je řekněme cenově adekvátní s nejvyššími čtyřjádrovými phenomyA jak si vede v porovnání s nejvyššími? Osobně bych raději slevil na procesoru a přidal jinde. BTW, umí to už nested pages?
8GB (4x2) DIMM DDR3 1333MHZ CL9 GoodRam8GB není hi end, navíc neměl by ddr3 mít triple channel? Představoval bych si něco jako 6x2 GB, nebo 6x4 GB.
ATI stále tápe v temnotách a v pohodlnosti a stabilitě práce a ovladačů za Nvidií stále masivně zaostává.Tohle říkají pouze ti, kteří si AMD (už to není dávno ATI) kartu nikdy nekoupili. Hardwarově je to totiž úplně jiná liga a proprietární ovladače pro linux jsou kvalitou srovnatelné. Spíš je to tak, že AMD i nvidia mají každý svoje nedostatky. Navíc ruku na srdce, pod linuxem si 3D grafiku opravdu moc neužijete. Na točící se kostku stačí každé tintítko a pod wine si "newest and greatest" nepustíte.
SEAGATE BARRACUDA LowPower 1,5TB SATAII/300 32MB 5900RPMTohle mě dostalo. Jasně, koupím si ultra mašinu a budu čekat na přenosy z disku. Buď to s využitím výkonu nemyslíte vážně, a nebo musíte koupit alespoň 10K RPM.
COOLERMASTER 620W Real Power M620, Modular PFC, 12cm fanNejsem si moc jistej, jestli tenhle zdroj poskytne dost ampér na těch správných šlaufech, možná bych za stejnou cenu vzal 700W.
Heron a spol (Ano protože chci barvy vidět a ne si je domýšlet. Některé levné monitory jsou tak super, že když před ním sedíte tak se na vzdálených koncích začíná projevovat zkreslení dané pozorovacím úhlem. A to nemluvím o tom, když si k tomu na chvíli stoupnete, nebo někomu něco ukazujete. Takže 23" TN fakt ne.) by nejradši EIZO s DUE, hw kalibrací a 16bit processingem/12bit LUT
jeden z nejvýkonnějších x86 procesorů s vynikajícím chladičem, hromadou paměti, velmi výkonnou grafikou, spoustou diskového prostoru a monitorem s monstrózním rozlišenímZapomněl jste dodat že při tomto vyvážení komponent to bude leda tak pomník a ne monument. Ne kvůli věčnému flame trojúhelníku intel<->amd<->nvidia, ale kvůli tomu zbytku.
8GB není hi end, navíc neměl by ddr3 mít triple channel? Představoval bych si něco jako 6x2 GB, nebo 6x4 GB.1156 má dual channel řadič
Tohle říkají pouze ti, kteří si AMD (už to není dávno ATI) kartu nikdy nekoupili. Hardwarově je to totiž úplně jiná liga a proprietární ovladače pro linux jsou kvalitou srovnatelné. Spíš je to tak, že AMD i nvidia mají každý svoje nedostatky. Navíc ruku na srdce, pod linuxem si 3D grafiku opravdu moc neužijete. Na točící se kostku stačí každé tintítko a pod wine si "newest and greatest" nepustíte.ATI grafiku jsem kupoval už v minulém století (mach64vt) a i před dvěma lety jsem volil ati (3850). ati grafiky mám poslední roky zcela pravidelně.
Tohle mě dostalo. Jasně, koupím si ultra mašinu a budu čekat na přenosy z disku. Buď to s využitím výkonu nemyslíte vážně, a nebo musíte koupit alespoň 10K RPM.četls to pořádně? opravdu si četl co je tam napsáno, nebo jen to co je tučně?
Nejsem si moc jistej, jestli tenhle zdroj poskytne dost ampér na těch správných šlaufech, možná bych za stejnou cenu vzal 700W.poskytne. a jestli to měl být sarkasmus, který jsem nepoznal, tak ano, zdroj je pro daný stroj lehce předimenzovaný, ale 1) proto aby byl v optimálním pásmu účinnosti (50%) a 2) viz vysvětlení v textu (opět: četls ho, nebo jen to tučné?)
Ano protože chci barvy vidět a ne si je domýšlet. Některé levné monitory jsou tak super, že když před ním sedíte tak se na vzdálených koncích začíná projevovat zkreslení dané pozorovacím úhlem.U 23" to zas takový prob není. 2343 jsem měl doma, vím jak zobrazuje. co ty? měls ho doma?
A to nemluvím o tom, když si k tomu na chvíli stoupnete, nebo někomu něco ukazujete. Takže 23" TN fakt ne.běžně pracuješ u pc ve stoje? na filmy a pro více lidí kolem jednoho pc pochopitelně va/ips. ostatně viz text u monitoru (opět: četls ho, nebo jen to tučné?)
Zapomněl jste dodat že při tomto vyvážení komponent to bude leda tak pomník a ne monument. Ne kvůli věčnému flame trojúhelníku intel<->amd<->nvidia, ale kvůli tomu zbytku.věc názoru, u tebe navíc zjevně daného tím, žes nečetla vysvětlení u jednotlivých komponent.
1156 má dual channel řadičVelmi špatné. Pak nevidím výhodu proti AM3. Na faktu, že 8GB je na "high end" málo, to nic nemění.
ati grafiky mám poslední roky zcela pravidelně.Pak byste měl vědět, že ovladačům pro linux nic zásadního nechybí. Na faktu, že hardwarově je AMD lepší a že 3D naplno využijete jen ve windows, to nic nemění.
četls to pořádně? opravdu si četl co je tam napsáno, nebo jen to co je tučně?O 10k diskách se nebavíte tučně ani netučně ani podtrženě svítivě.
poskytne. a jestli to měl být sarkasmus, který jsem nepoznalNeměl. Říkal jsem, že bych tam raději viděl 700W.
U 23" to zas takový prob není. 2343 jsem měl doma, vím jak zobrazuje. co ty? měls ho doma?Ne, já mám 22" CRT monitory a LCD S-PVA. Vím jak zobrazují a vím jak zobrazuje průměrný TN. Nemám zapotřebí denně čumět do vyblitých barev na přesvětleném bílém pozadí.
běžně pracuješ u pc ve stoje?Tohle je špatná otázka. Správná otázka by měla být: běžně sedíš v jedné poloze a hledíš přímo a kolmo (což je btw neergonomické)? Odpověď je ne, takže TN jde z kola ven.
věc názoru, u tebe navíc zjevně daného tím, žes nečetla vysvětlení u jednotlivých komponent.Ale četla. Bohužel.
Na rozdíl od AMD ovšem Intel podporuje také IOMMU, což u AMD přijde najříve s chipsety 800.Což je přinejlepším pozoruhodné, protože užitná hodnota NP je momentálně daleko vyšší. Teprve až budou grafické karty schopné virtualizace, tak IOMMU nadobude (minoritního, ale klíčového) významu.
A s nVidií se to nedá srovnat nedá.Srovnat se to dá a docela dobře, protože srovnání existuje celá řada. Pokud Vám něco nefungovalo tak buďte konkrétnější.
Pak byste měl vědět, že ovladačům(AMD) pro linux nic zásadního nechybí.me tam treba zasadne chybi HW akcelerace videa...
pomalejší varianta 1,5terového disku je opět jakási střední volba. za tuto cenu máte 1TB/7200rpm a ještě pár set zbude. O pár set výše má zase Seagate 7200rpm 1,5TB disk, takže volba je na vás. Já osobně bych volil tento konkrétní model, protože na systém mám 500GB/7200rpm Hitachi, jenž mé potřeby splňuje na 100%.
Tiskni
Sdílej: