Desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. V programovacím jazyce Rust s využitím stavebních bloků z projektu Smithay jej napíše Brian Tarricone. Úprava stávajícího xfwm4 tak, aby paralelně podporoval X11 i Wayland, se ukázala jako špatná cesta.
Desktopové prostředí KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Vývojáři, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, vytvořili fork KDE Plasma s názvem SonicDE (Sonic Desktop Environment) s cílem zachovat a vylepšovat podporu X11.
Byla vydána nová stabilní verze 7.8 dnes již jedenáctiletého webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 144. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
GNU gettext (Wikipedie), tj. sada nástrojů pro psaní vícejazyčných programů, dospěl do verze 1.0. Po více než 30 letech vývoje. Přehled novinek v souboru NEWS.
Chris Kühl (CEO), Christian Brauner (CTO) a Lennart Poettering (Chief Engineer) představili svou společnost Amutable. Má přinést determinismus a ověřitelnou integritu do linuxových systémů.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.1 je Witty Woodpecker. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Deník TO spustil vlastní zpravodajský webový portál ToHledej.CZ s internetovým vyhledávačem a bezplatnou e-mailovou schránkou. Dle svého tvrzení nabízí 'Zprávy, komentáře, analýzy bez cenzury' a 'Mail bez šmírování a Velkého bratra'. Rozložením a vizuálním stylem se stránky nápadně podobají portálu Seznam.cz a nejspíše je cílem být jeho alternativou. Z podmínek platformy vyplývá, že portál využívá nespecifikovaný internetový vyhledávač třetí strany.
Computer History Museum (Muzeum historie počítačů) zpřístupnilo své sbírky veřejnosti formou online katalogu. Virtuálně si tak můžeme prohlédnout 'rozsáhlou sbírku archivních materiálů, předmětů a historek a seznámit se s vizionáři, inovacemi a neznámými příběhy, které revolučním způsobem změnily náš digitální svět'.
Ruský hacker VIK-on si sestavil vlastní 32GB DDR5 RAM modul z čipů získaných z notebookových 16GB SO-DIMM RAM pamětí. Modul běží na 6400 MT/s a celkové náklady byly přibližně 218 dolarů, což je zhruba třetina současné tržní ceny modulů srovnatelných parametrů.
Národní identitní autorita (NIA), která ovlivňuje přihlašování prostřednictvím NIA ID, MEP, eOP a externích identit (např. BankID), je částečně nedostupná.
Stojí přijatelných ~2400Kč.LOL! Tywoe, tolik nestál celej můj počítač. (350PLN=á2200Kč)
.
Jinak já si poskládal AMD X2 3 GHZ (z aukra), nvidia 8600 GT (výprodej na alze), 640 GB hadr (nový) + nějaká deska (taky jetá) + 2 GB ram (nová), nějaký zdroj za 5000 Kč (asi čtyři měsíce zpět). Case je z papíru, od známého za 200 Kč a zdroj... což je pointa tohoto výlevu... za 100 Kč, protože mu bouchly kondíky. Přepájeno, a jede krásně
(350 W).
U takové kraksny mi snad nebude ani líto, až mi to vyhoří, ale zatím drží (nečekal jsem, že se to vůbec zapne, když jsem to složil).
Jinak říkám mu sockokomp, ale výkon má slušný, stabilita je taky celkem ok.
. No je vidět, že včerejší oslava a 4 hodiny spánku zanechaly nějaké následky.
.
Case je z papíru
U takové kraksny mi snad nebude ani líto, až mi to vyhoří
sám jsem měl PC v krabici od CD přehrávače a když se z "toho" začlo kouřit, přičemž bedna byla mezi hadry na polici tak mi moc dobře nebylo...
, pro rámcovou představu je to přirovnání imho trefné. Staré dobré case problém neměly. Mechanické vlastnosti plechu (např. pevnost v tahu) si fakt z prstu nevycucám.
, kdybych chtěl, tak bych si připlatil, i dnes se prodávají pěkné skříně. Takže nebrat vážne. Mě ta plechovka stačí (možná proto, že židli mám
).
, jinak bych to taky zrealizoval ;).
.
Cena je ale vysoká, já jsem ale zatím kupoval jediný zdroj a ostatní jsou většinou opravené a vyhozené kusy. Jinak je dost možný, že já jsem v té kategorii 910W pro 910W
(i když s nižšíma hodnotama).
P.S. Jakou účinnost má asi rezonanční transformátor
.
Atomy mají HyperThreading, takže 230 = jednojádro (v OS se tváří jako dvoujádro), 330 = dvoujádro (v OS se tváří jako čtyřjádro). Výkon procesoru každopádně považuji u jednojádrového Atomu za mizerný a u dvoujádrového za dvakrát mizerný
(je to prostě takový procesor ... aby tam jakože nějaký byl).
. Osobně spíš marně hledám zdroj cca 50W s vysokou účinností při minimálním odběru ...
To snad jedině nějaký lepší adaptér k výkonnějšímu notebooku, ne? 
)
Tiskni
Sdílej: