Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »O Ubuntu 9.10, Windows a Inglourious Basterds...
Pred pár dňami bola vydaná finálna verzia najznámejšej distribúcie Linuxu, Ubuntu. Neodolal som - zo zvedavosti som stiahol a vyskúšal vo virtuálnej mašine. Slovenská lokalizácia je na tom veľmi zle a niekedy mám až pocit, že tí prekladatelia to po sebe ani neprečítali. Samozrejme dám aj príklad, ktorý sa vyskytol v "marketingových kecoch", ktoré si môžete čítať počas inštalácie. "Pokiaľ sa Vám systém nainštaluje, môžete si prečítať..." Upozorňujem, že to nie je presne ten text, čo tam bol, no som si istý prvým slovom, o ktoré vlastne aj ide - "pokiaľ" mení úplne význam tej vety. Namiesto vyjadrenia, že si môžete počas inštalácie prečítať o Ubuntu pár zaujímavostí, sa človek dozvie, že ak sa mu systém nainštaluje, tak si potom môže o Ubuntu niečo prečítať. Priepastný rozdiel. Výskyt fragmentov anglického textu v preložených veciach, či gramatické chyby nie sú výnimkou.
Ďalšou vecou bolo vytvorenie "liveUSB" z liveCD vo virtuálnej mašine. Jedným slovom - FAIL. Prístup k USB "disku" (je to taký USB stick v tvare a veľkosti vizitky) z liveCD bol bezproblémový a GParted s ním nemal žiadne problémy, avšak "USB Startup Disk creator tool" kolaboval a stále sa mu podarilo poškodiť FS na disku.
Ale čo ma sklamalo najviac je spustenie Gnome pri 80% inštalácie aj napriek tomu, že som pri boote zvolil len inštaláciu. Ako čerešnička na torte bolo, že po vypnutí toho Gnome sa nepokračovalo v inštalácií a GRUB sa proste nenainštaloval. Hurá! :(
Nedávno som tak rozmýšľal, že Microsoft si pri vydaní Windows XP ani neuvedomil aký dobrý OS vyrobil. Dokonca až taký dobrý, že XP+1, teda Vista, sa naň nechytá a s XP+2 (7) to tiež nevyzerá ružovo. Odporúčam teda Microsoftu, nech nerobí také dobré operačné systémy lebo škodia sami sebe. ;)
Včera som bol už druhýkrát na tomto "spagetti westerne" v kine a musím povedať, že to bolo ešte lepšie ako prvý raz! Od mojej premiéry som už mal "naštudovaný" soundtrack a celkom ma prekvapilo, že veľa hudobného podmazu sa nedostalo na CD, aj napriek tomu, že kvalitou ďaleko predbehli veci, čo na ňom sú. K filmu nemám žiadne výhrady, QT proste vie čo robí a robí to naozaj brilantne!
Tiskni
Sdílej:
Ako čerešnička na torte bolo, že po vypnutí toho Gnome sa nepokračovalo v inštalácií a GRUB sa proste nenainštaloval.No možná je to tak lepší - mně se sice GRUB s Ubuntu 9.10 nainstaloval, ale spouští se asi 2 minuty
K filmu nemám žiadne výhrady, QT proste vie čo robí a robí to naozaj brilantne!Pro mě bohužel od vážně zajímavých filmů jako Reservior Dogs a Pulp Fiction Tarantino nastoupil cestu - čím přímočarejší děj, tím více krve. Zatímco první dva jmenované člověk musí vidět až do konce, aby si je vychutnal, jaký konec čekat od filmu s názvem Kill Bill? Právě Inglourious Basterds mě třeba zklamal právě svým "dobrým" koncem, který od Tarantinovky rozhodně nečekám.