Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
V dňoch 26. až 28. októbra sa uskutoční LinuxCon Europe 2011. Keďže tento ročník bude prebiehať v Prahe, začal som uvažovať či ísť...
Najskôr dôvody. Zaujímam sa o otvorený softvér a tak je celkom jasné, že GNU/Linux je u mňa na popredných miestach záujmov. Som jeho každodenný používateľ na desktope a v najbližšom čase snáď aj na telefóne. Ten hlavný dôvod prečo ísť na túto konferenciu teda mám...
Niečo o cene. Tá je pre obyčajnú verejnosť celkom vysoká - 350$ až 550$ (+20%). Našťastie pre študentov je iba 150$ (+20%), čo činí nejakých 125€. Nie je to málo, ale celkom prijateľné - nerobilo by mi to problém.
A teraz prečo... Nikdy som sa podobnej konferencie nezúčastnil, takže netuším čo mám čakať. Prednášky od popredných ľudí okolo Linuxu, vrátane samotného Linusa určite potešia, avšak čo viac? Čo mi môže táto konferencia ponúknuť, dať do života?
Tiskni
Sdílej:
Dá ti to asi tolik, jako kdyby ses zúčastnil vatikánského koncilu. Fanatik vedle fanatika. Uslyšíš tam jednu jedinou Pravdu. Rouhání se netrpí. Ale skutečná pravda je někde tam venku .... (jo, a budeš lehčí o slušnou vatu; aspoň si Linus dá za tvoje šušně pořádně do chobotu).Ach ta závist.