Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Aby tu něco bylo...
Tak ještě napíšu jak jsem začal se systémem Linux. Od jakživa jsem děsně zvědavý a když jsem slyšel že exsituje jiný OS než od M$ začal jsem hledat, bez internetu to bylo ale těžký. Ale jednoho krásného dne jsem zašel do knihkupectví a pod Počítačema byly nějaký nový knížky a na hřbětě měli napsáno Linux, byly to samé několikaseti stránkové bible. Protože jsem do té doby o linux ani neslišel začal jsem temi knížkami listovat. Bohužel cena byla taky v řádech několiasetikorun a já měl v kapse jen 200kč. Když už jsem zkoro odcházel všiml jsem si Knížky 'Přecházíme na LINUX' nebyla to sice žádná bible, po prolistování sem objevil i obrázky.
Kouknu na konec a tam byla původní cena 189kč přelepená na 169kč... Mno tak jsem to risknul. Bylo před prázdnima tak jsem měl hodně času si tuto knížku přečíst. Po přečtení mi bylo jasné že Linux je pro mě ten jediný správný OS. Po prázdninách jsem si sehnal od známého RH 7.3 (které už i v té době byly zastaralé). Instalace mě upně dostala. problém však nastal s tim že linux bez internetu je jako ryba bez vody. Měl jsem nějakej Dial-up modem ale neuměl jsem ho rozchodit. Mou druhou distribucí byl mandrake 10.1 (u těch sem mněl s DSL a modemem Sagem F@ST taky smůlu). Potom se ale něco přihodilo s počítačem a windows nemohli jec ani 10minut v kuse ani reinstalace nepomohla... V jednom internetovém bazaru jsem našel novej DSL ethernet modem za 400kč sem to zase risknul a modem fungoval a byl opravdu nový a nepoužitý. Teď už mi nic nebránilo v tom to rozjec... To že widle nefungovali se jim stalo osudný a od té doby už u mě na HDD nebyli. Nyní mam mutaci Debianu - Ubuntu, nebo spíše Kubuntu po té co jsem tan nainstalil KDE a jsem happy
Příběhy se šťastným koncem nemusí být vždy jen v pohádkách
Tiskni
Sdílej: