E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
10 IPv6 nenasadíme, protože není dostatek serverů s obsahem pro uživatele (je to tudíž zbytečné). 20 Je málo klientů s IPv6, proto naše servery, které poskytují služby klientům na IPv6 nepřehodíme. 30 GOTO 10Každý za sebe (jak klienti, tak ISP, tak správci serverů s obsahem) by měl udělat maximum pro to, aby byl dostupný přes IPv6. Jinak se z té břečky nedostaneme (tedy tím rozumným způsobem). S IPv6 jsem na Linuxu a ani na Windows (od verze XP) nikdy problém neměl.
Stejný problém jako linux a komerční aplikace
Snazil sa uz niekto ziskat vyjadrenia velkych slovenskych ISPciek (Orange, T-com, Slovanet) ohladne IPv6? Alebo im mam napisat otvoreny mail?
Prujem AFAIK nefunguje uz vubec (nebo delam neco blbe).
Co si pamatuju, tak třeba od Masteru měli nějakej vadnej routing... (max 3 měsíce zpět)
Mne z tereda funguje, z 6to4 nie - čo je zaujímavé, lebo (IMHO) prujem.cz je pripojený cez 6to4....
K té síti - #ipv6portal na freenode Jsou tam fakt dost schopní lidé
K té síti
Konferenci, samozřejmě
"Přestat používat z ničeho nic IPv4 není samozřejme moudré řešení" vzhledem k soucasne podpore IPv6 je to sebevrazedny reseni, neni vyresenej prechod z IPv4 na IPv6, IPv4 je az moc rozjety, bez legislativnich norem se proste IPv6 nechytne a ISP si budou za verejny IPv4 adresy fakturovat tisice...
Vlastne ono to komercnim subjektum vyhovuje, proc by se ISP meli dobrovolne zbavovat takovych zisku co maj za pronajmy IP adres?
ono bude trvat dlouho, nez kazdej dostane svuj rozsah, kde bude mit treba 16 IPv6 adres.
Sic jsem ISP, uctuju si za verejnou adresu 99kc nebo 45kc, ale je to jen Tim, ze mam omezenej rozsah adres, s tim musim vystacit a kdyz bych chtel vic, s RIPE uz by jinak byly problemy...
...proste verejna IP za prachy je tu uz zabehla, predstava ISP ze by davali nekolik IP adres gratis je pro ISP nepredstavitelna
Záleží jakou klientskou jednotku použiješ a jak ji nastavíš
Ale z běžně prodávaných nevím, která by to nepodporovala.
> Proč by měli měnit? Vždyť to je jen bridge a mělo by tomu být jedno co tím leze, ne?
Prave ze neni. Sice se wifi klientska zarizeni jako bridge tvari, ale kvuli svihlemu designu standardu 802.11 nelze snadno sbridgovat wifi klienta s ethernetem. Obvykle ty krabicky delaji neco jako NAT na MAC adresach, k tomu se ale vyuziva znalost vyssich protokolu (napr. je treba modifikovat ARP pakety).
A potom zistia, ze pevna IP (hraci, tahaci) nie je az taka vyhra a okrem toho tie sluzby co menujes im idu dobre aj teraz. Ano, bez tahacov by sa zmensil traffic, ale net by ta stal ovel viac a to pri nizsej rychlosti.
Tiskni
Sdílej: