V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Už delší dobu zvažuji přechod na IPv6 a to nejen svého desktopu nebo jen páteřních zařízení, ale celé sítě.
Článků jsem si na toto téma přečetl již desítky, k získání rozsahu mi stačí jen si zažádat u svého poskytovatele, ten již nyní IPv6 má a na nix peeruje
Přitom stále jsou zde problémy a to na straně klientů a jejich wi-fi AP routerů, v ceně a dostupnosti zařízení a co aplikace? Jak ty to zvládají?
Další otázkou je, kolik servrů na internetu již IPv6 používá? 1, 2 nebo 3%? Nehodlám zatím určitě rušit IPv4, na to jsem až moc malej sebevrah, ale zase rozchodit na síti IPv6 bez užitku se mi taktéž nezdá jako optimální, když tu je možnost, že IPv4 může fungovat ještě nějaký ten rok.
Hledal jsem na internetu nějakou konferenci o IPv6, ale nic jsem nikde v Čechách nenašel, tak má-li někdo zájem, na MUC ipv6@chat.linjab.net najde českou konferenci o IPv6, doufám, že o tuto problematiku je u nás velký zájem
Tiskni
Sdílej:
10 IPv6 nenasadíme, protože není dostatek serverů s obsahem pro uživatele (je to tudíž zbytečné). 20 Je málo klientů s IPv6, proto naše servery, které poskytují služby klientům na IPv6 nepřehodíme. 30 GOTO 10Každý za sebe (jak klienti, tak ISP, tak správci serverů s obsahem) by měl udělat maximum pro to, aby byl dostupný přes IPv6. Jinak se z té břečky nedostaneme (tedy tím rozumným způsobem). S IPv6 jsem na Linuxu a ani na Windows (od verze XP) nikdy problém neměl.
Stejný problém jako linux a komerční aplikace
Snazil sa uz niekto ziskat vyjadrenia velkych slovenskych ISPciek (Orange, T-com, Slovanet) ohladne IPv6? Alebo im mam napisat otvoreny mail?
Prujem AFAIK nefunguje uz vubec (nebo delam neco blbe).
Co si pamatuju, tak třeba od Masteru měli nějakej vadnej routing... (max 3 měsíce zpět)
Mne z tereda funguje, z 6to4 nie - čo je zaujímavé, lebo (IMHO) prujem.cz je pripojený cez 6to4....
K té síti - #ipv6portal na freenode Jsou tam fakt dost schopní lidé
K té síti
Konferenci, samozřejmě
"Přestat používat z ničeho nic IPv4 není samozřejme moudré řešení" vzhledem k soucasne podpore IPv6 je to sebevrazedny reseni, neni vyresenej prechod z IPv4 na IPv6, IPv4 je az moc rozjety, bez legislativnich norem se proste IPv6 nechytne a ISP si budou za verejny IPv4 adresy fakturovat tisice...
Vlastne ono to komercnim subjektum vyhovuje, proc by se ISP meli dobrovolne zbavovat takovych zisku co maj za pronajmy IP adres?
ono bude trvat dlouho, nez kazdej dostane svuj rozsah, kde bude mit treba 16 IPv6 adres.
Sic jsem ISP, uctuju si za verejnou adresu 99kc nebo 45kc, ale je to jen Tim, ze mam omezenej rozsah adres, s tim musim vystacit a kdyz bych chtel vic, s RIPE uz by jinak byly problemy...
...proste verejna IP za prachy je tu uz zabehla, predstava ISP ze by davali nekolik IP adres gratis je pro ISP nepredstavitelna
Záleží jakou klientskou jednotku použiješ a jak ji nastavíš
Ale z běžně prodávaných nevím, která by to nepodporovala.
> Proč by měli měnit? Vždyť to je jen bridge a mělo by tomu být jedno co tím leze, ne?
Prave ze neni. Sice se wifi klientska zarizeni jako bridge tvari, ale kvuli svihlemu designu standardu 802.11 nelze snadno sbridgovat wifi klienta s ethernetem. Obvykle ty krabicky delaji neco jako NAT na MAC adresach, k tomu se ale vyuziva znalost vyssich protokolu (napr. je treba modifikovat ARP pakety).
A potom zistia, ze pevna IP (hraci, tahaci) nie je az taka vyhra a okrem toho tie sluzby co menujes im idu dobre aj teraz. Ano, bez tahacov by sa zmensil traffic, ale net by ta stal ovel viac a to pri nizsej rychlosti.