Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:43
Usednout za volant a vyjet. Jistě většina z Vás, starších 18-ti let dobře znáte. Jen rutinní jízda, do večerky ve vedlejší obci, kde naši vietnamští spoluobčané prodávají až do 21:00, koho by napadlo, že taková to obyčejná cesta může skončit tragicky a Vy máte na krku kriminál?
I když je sobota, mám zákazníka za zákazníkem, telefon nepřestává zvonit, od ranních hodin až do těch večerních, stále za volantem, převážně jen krátké popojížďky do 5 kilometrů. Vše se dobře daří a člověk je naplněn optimismem.
Domu přijíždím až ve 20:30, dosti pozdě, už se stmívá, zjišťuji, že v ledničce je to jak u onoho pověstného vyžraného krámu. Za celý den jsem již docela unaven, chtěl bych jít do místní hospůdky, vypnout, dnešek ukončit. Ale i tak nabízím své skoromanželce že by jsme mohli zajet do vedlejší obce do večerky nakoupit.
Nasedáme do vozu a vyjíždíme, cestu, kterou pojedeme znám velmi dobře, jezdím ji často, pár zatáček, asfaltová silnice mezi polema, kousek podél lesa, sem a tam, přes silnici přeběhne zajíc, srna. Stmívá se, je pološero, rozdíl mezi dálkovýma a tlumenýma světlama je minimální, nepomáhají. Jedu si svýma 60-80 kilometry v hodině. Najednou z pole vyskočí srna, cca 40 metrů předemnou, zpomaluji, kde je jedna, může jich být i víc, nebylo a tak do cíle dojíždím bez problémů.
Pozoruji na sob mírnou únavu, nic neobvyklého, přecijen už je večer a od pohodlí domova mě dělí jen již maximálně půlhodina, nakoupit, zaplatit, dojet ten kousek domů a všechny povinosti dnešního dne splněny.
Jsem již líný otevírat kufr, nákup pokládám ve dvou přepravkách jen na zadní sedadla a vyrážím směr domov. Již je tma a já se těším domů, hospůdka je již bezpředmětná, v přepravce se ukrývá 6 statečných 12° piveček, na které se nemohu dočkat. Vyjíždím a jedu domů stejnou cestou, kterou jsem přijel, rutina, první ostrá pravotočivá zatáčka, poté více jak kilometr rovinky. Na silnici jsem sám, svítím si dálkovýma, najednou se z pozahorizontu objeví dvojice světel, dálkové okamžitě stlumuji, silnice není v těchto místech zrovna široká, proto si najíždím co možno nejvíc k pravé krajnici, světla protijedoucího vozu se přibližují, vidím jen světla, nic víc. Při míjení, z ničeho nic vidím u krajnice nohy, opravdu nic víc, dupu na brzdu, nákup letí ze zadních sedadel dopředu, ozývá se strašná rána, rajské jablíčka se rozbíjejí o čelní sklo, stateční 12° bojovníci bouchají, přítelkyně nadává...
Zrovna v tom nejhorším místě, zrovna při míjení se dvou vozů byl on, sportovec, běžec, oblečený v černých kraťasech a tmavě modrém triku, bez jakéhokoliv reflexního prvku. Jak to již bývá viděn jen na oněch nedostatečných, osudových 5 metrů.
Naštěstí pro onoho chodce, před lety jsem v obdobné situaci odepsal své první auto, tenkrát se jednalo ale jen o srnu, ale i tak proto, když mám v noci auto v protisměru i na rovném a přehledném úseku, zpomaluji i pod 60km/h. Chodce jsem si všiml, zadupl brzdu, rány byly jen onen rozbíjející se nákup o čelní sklo. Když bych jel 90km/h, asi by vše bylo bezpředmětné a mě by nezbývalo jen doufat v polehčující okolnosti. Přitom stačí tak málo, na každé benzinové čerpací stanici se dá za částku kolem stokoruny pořídit reflexní vesta, s tou je chodec vidět na více jak 500 metrů. Když by onen sportovec takovouto krásnou vestu měl, nemusel jsem přijít o nemalou část nákupu.
Sám, když někam vyrážím a vím, že se nejspíš budu vracet domů za tmy, vždy si reflexní vestu beru sebou, váží jen pár desítek gramů, nepronese se a na silnici, kde nejste jediným účastníkem Vám může zachránit život.
Tiskni
Sdílej:
O nevhodne oblecenych sportovich vim az moc dobre, proto sam tu vestu nosim jiz dlouha leta.Ono se to netýká jen sportovců. Nakonec to dopadne tak, že budou reflexní prvky povinné. Pro chodce, ale zřejmě i pro cyklisty, jak jsem se tento týden dočetl. U těch cyklistů to bude bezpředmětné, už teď mají povinnost mít kolo náležitě vybavené. Když ho vybavené mají, jsou dobře vidět a reflexní prvky nepotřebují. Pokud nemají (a někteří mají dokonce v palici takový sajrajt, že z kola hned po nákupu odstraní odrazky a další "zbytečnosti"; pořízení světel považují za něco, co je těžce pod jejich úroveň), tak nebudou mít ani reflexní prvky. U těch chodců v tom logiku najít lze, ale pokud se někdo například zdrží v hospodě v sousední vesnici, aby se hned všech vyptával, jestli mu nejpůjčí nějaký ten reflexní prvek, jinak legálně domů nedojde.
Blikačky taky nemám rád, silně komplikují odhad vzdálenosti.Osobně ten dojem vůbec nemám.
Další věc je, že přední blikačky jsou povolené jen pro osvětlená místa, běžně s nimi ale jezdí cyklisté i do temných lesů, kde by správně měli mít plnohodnotné světlo (ať už žárovkové nebo diodové). Sami pak vidí kulovéTo už mi přijde, že je trochu jejich problém...
a ještě jsou špatně vidět.To nechápu. Nejvíc je potřeba je vidět ze zadu a na tom se nic nemění a blikání pokud vím lépe upoutá pozornost, navíc je dostatečně rychlé na to, aby člověk neztratil přehled o jeho pozici, takže těžko může být hůře vidět. Nevidím jiný důvod pro povinnost plného svícení než osvětlení cesty pro vlastní potřebu.
Osobně ten dojem vůbec nemám.Možná je to subjektivní, nevím. Ale trvale svítící světlo se mi mnohem snáze lokalizuje v prostoru.
To už mi přijde, že je trochu jejich problém...V podstatě ano, ale je do chvíle, než kvůli tomu způsobí škodu někomu jinému, i kdyby to byl třeba jen odřený plot.
Nejvíc je potřeba je vidět ze zaduNapříklad při dávání přednosti na křižovatce nebo při předjíždění je dobré je vidět i zepředu.
blikání pokud vím lépe upoutá pozornostUpoutá, ale je otázka, jestli ne příliš. Třeba až tak, že řidič přehlédne něco jiného.
Nevidím jiný důvod pro povinnost plného svícení než osvětlení cesty pro vlastní potřebu.Mně je to v podstatě jedno, ať si cyklisté svítí nebo nesvítí, jak chtějí. Ale musejí pak počítat s tím, že je to o hubu.
Například při dávání přednosti na křižovatce nebo při předjíždění je dobré je vidět i zepředu.To sice jo, ale pořád se bavíme o blikajícím cyklistovi, navíc typicky vzadu bliká a jedině vpředu se rozhoduje. Navíc při současných návycích řidičů se musí cyklista na křižovatce chovat vždy maximálně opatrně bez ohledu na osvětlení a přednosti.
Upoutá, ale je otázka, jestli ne příliš.To si nemyslím, spíš mám pocit, že je to na podstatnou část řidičů příliš málo.
Třeba až tak, že řidič přehlédne něco jiného.Jako řidič se nejhůře srovnávám se silnými světly některých aut, popřípadě jejich odrazy. Od cyklisty potřebuju jedinou věc, a to abych si ho všiml včas na to, abych mohl přizpůsobit rychlost a styl jízdy.
Mně je to v podstatě jedno, ať si cyklisté svítí nebo nesvítí, jak chtějí. Ale musejí pak počítat s tím, že je to o hubu.Svým způsobem je to o hubu vždycky a cyklista, který chce zůstat v relativním bezpečí, musí přemýšlet nejen za sebe, ale i za řidiče. A i tady v diskuzích je někdy vidět, že přemýšlení mnohých řidičů (a stejně i mnohých cyklistů) lze jen těžko pojmout.
Proboha, proč? Je to na kolo, ne na kolotoč!Dobré je, že člověk chce rozsvítit a zhasnout a musí pokaždé procvakat všechny módy…
Další věc je, že přední blikačky jsou povolené jen pro osvětlená místa, běžně s nimi ale jezdí cyklisté i do temných lesů, kde by správně měli mít plnohodnotné světloPřední blikačky nechápu, blikání cesty přede mnou mi strašně vadí i ve městě.
Všechny ostatní vozidla taky neblikají, ale normálně svítí, tak proč by měly blikat kola...Pořád do kola se v diskuzi točí, že jsou kola nebo jejich uživatelé něčím zvláštní, tak proč jim nedat zvláštní osvětlení ;).
Třeba v Nizozemsku je mají v zákoně přímo napsané, že světlo na kole musí stále svítit (vzadu červeně, ve předu bíle)Pak je otázkou, proč zákon neurčuje jednoznačně typ osvětlení i u nás. Ale stejně tak by mě zajímalo, jak u nás může zákon vyžadovat svícení vpředu i vzadu pouze u aut, která nejsou vybavena předními ozdobnými ledkami.
Osobně si myslím že přínos denního svícení je diskutabilníZatímco přínos denního svícení je diskutabilní, tak přínos náhodného denního svícení (někdo svítí vpředu, jiný na obou stranách) už diskutovat ani nelze.
Za snížené viditelnosti doufám není o čem diskutovat a tam je osvětlení vozidla určeno jednoznačně, žádné svítící ozdůbky na tom nic nemění.Zjevně ten práh snížené viditelnosti není pro všechny stejný a dost možná ho ovlivňují i ta přední ozdobná svítítka.
A pokud jde o mě, blikání cyklosvětýlek mi nevadí, myslím si že ideální je hodně rychlé blikání. Je to výrazné a nejsou tam velké prodlevy které by znesnadňovaly odhad. Popravdě řečeno, ono celkem stačí něco reflexního o smysluplném rozměru a umístění. Taková vesta nebo nějaké ty kšandy bývají vidět na mnoho set metrů. A jestli cyklista nesvítí dopředu na cestu je celkem vzato jeho problém. Když je blbej a chce si nabít hubu na výmolu...V tom se shodneme.
Všechny ostatní vozidla taky neblikají, ale normálně svítí, tak proč by měly blikat kola ...U kola je hlavne problem omezeny vykon toho svetla. Vozit sebou velkou tezkou baterku neni moc realny, zrovna tak jako dynamo ktery ti da 50 W...
Jako řidiči buďme rádi alespoň za něco, zrovna dnes jsem potkal cyklistu v takovém tom pološeru, na sobě měl opět nějakou tmavou větrovku, kolo bez světel, ale i tak si ho člověk všiml.
uz jsem je videl i na kotniku - je to logicke: prvne osvetluju u zeme, odrazi se to z vetsi dalky a hlavne HYBE se tono, hlavně u cyklistů to drží nohavice, aby se nepletly do řetězu, ježto kryt řetězu není dneska na kolech in ... ne každej je cyklobuzna jezdící v upnutým dresu
Neměl by ten elektromobil tedy alespoň svítit?Copak nesvítí? Pro elektromobily platí ohledně svícení totéž jako pro běžná auta.
Copak nesvítí?Na to jsem se ptal já, bylo mi totiž divné, že by ho člověk nejenom neslyšel, ale ani nezpozoroval.
ale pokud se někdo například zdrží v hospodě v sousední vesnici, aby se hned všech vyptával, jestli mu nejpůjčí nějaký ten reflexní prvek, jinak legálně domů nedojde.Nebo šel temným lesem
Chodec by mel mit samozrejme reflexni vestu.Taky, předpokládám, nešel „v protisměru“, aby přijíždějící auto viděl.
Zrovna v tom nejhorším místě, zrovna při míjení se dvou vozů byl on, sportovec, běžec, oblečený v černých kraťasech a tmavě modrém triku, bez jakéhokoliv reflexního prvku.Zkráceně tomu říkám sebevrah, debil, nebo když nechci být moc zlý, tak ninja, teď jsme potkali něco podobného, akorát na kole, za čerstva, bez protijedoucího vozidla, ale v podobných světelných podmínkách.
Tak přilba je snad také na kole samozřejmostí, ne?
Náhoda je blbec, strom u cesty, rok v kómatu a nejistota, že se z něj ještě někdy dostanete?
Na kole pohodlně při jízdě z kopce vyvinete rychlost přes 50km/h, stačí jeden špatný kámen přes cestu a vávat si v takové rychlosti "čelíčko" se stromem by mohlo být osudové i s helmou, natož pak bez ní, nehledě na to, že pád z jízdního kola ve většině případů končí s kontaktem hlavy o vozovku či jiný předmět.
Tak přilba je snad také na kole samozřejmostí, ne?No… ne.
Náhoda je blbec, strom u cesty, rok v kómatu a nejistota, že se z něj ještě někdy dostanete?Jo jo. A taky bych mohl na kole nejezdit vůbec.
Na kole pohodlně při jízdě z kopce vyvinete rychlost přes 50km/hJá nevyvinu. Nejezdím přes 30, bojím se.
že pád z jízdního kola ve většině případů končí s kontaktem hlavy o vozovku či jiný předmětZajímavé, spadnul jsem už 5x a nepovedlo se.
To zda si vzít či nevzít cyklistickou přilbu je na odpovědnosti každého z nás.
Takže to zase taková samozřejmost není, ne?
Ono je hlavně nesmysl vyvozovat z „někteří na kole jezdí přes 50 km/h a jsou schopni si rozrazit lebku o strom“ závěry typu „všichni by měli nosit přilby“. Prostě není jezdit na kole jako jezdit na kole. Jedna věc je, když někdo bere cyklistiku jako adrenalinový sport nebo se cpe s kolem pomalu na dálnici a jiná věc, když jezdíš na méně frekventovaných cestách a nějakou rozumnější rychlostí.
To byla doba, kdy v autech nebyly pásy (ani vzadu)To já spíš pamatuji auta, kde vzadu pásy nebyly, ale vepředu ano.
Za 20-40 let bude všechno zase někde jinde a dnešní "nebezpečná" doba bude lidem připadat děsivá.
Myslíš, že třeba lidi budou hibernovat před vstupem do hromadného dopravního prostředku (aby nemohli dělat terorismus nebo sexuálně harašit ani prodávat drogy nebo prznit malé děti) a převážet je zmražené?
A kdo bude (chtít) používat individuální dopravu, ten bude automaticky podezřelý případně obviněn z povyšování se nad druhé a nerespektování toho, že všichni jsou stejní.
Na druhou stranu, tyhle vlny svobody a nesvobody se tak nějak střídají po celou dobu existence lidstva. Takže, když budu optimista, můžeme předpokládat, že zažijeme zase nějaký svobodnější režim…
Myslíš, že třeba lidi budou hibernovat před vstupem do hromadného dopravního prostředku (aby nemohli dělat terorismus nebo sexuálně harašit ani prodávat drogy nebo prznit malé děti) a převážet je zmražené?Co já vím, co bude? Spíš bych to viděl na to, že se budou postupně snižovat nejvyšší povolené rychlosti, zavádět tzv. absolutní odpovědnost, zatěžovat provoz aut dalšími daněmi a poplatky (mýtné všude, parkovné všude, daň z velikosti aut...), zavádět automatické omezování rychlosti a sledování pohybu s možnost dálkového zásahu atd. Postupně se bude opouštět ruční řízení a zavádět automatické.
A kdo bude (chtít) používat individuální dopravu, ten bude automaticky podezřelý případně obviněn z povyšování se nad druhé a nerespektování toho, že všichni jsou stejní.Individuální doprava (asi jen motorová, té nemotorové se to IMHO týkat nebude) bude čím dál dražší a obtížněji použitelná. Později bude jen na povolení. Možná to bude platit jen pro tu ručně řízenou, automaticky řízená vozidla budou "jen" drahá.
Na druhou stranu, tyhle vlny svobody a nesvobody se tak nějak střídají po celou dobu existence lidstva. Takže, když budu optimista, můžeme předpokládat, že zažijeme zase nějaký svobodnější režim…Občas to trvá pár staletí. Takže těžko říct, kdy se to zlomí příště...
ale to auta jazdili 60-70km/h a bolo ich podstatne menej a stalo tolko, ze bol problem kazdy malicky skrabanec na aute.
Teraz sa vyrazne zhustila premavka, vodicak ma s prepacenim kazdy blb, ktory vie, kde je vpravo a kde vlavo (aj ked pri niektorych o tom pochybujem), tak sa musela zvysit aj ochrana a bezpecnost.
Nemozes porovnavat co bolo pred x-rokmi a teraz. doba sa meni a treba sa jej prisposobit.
no, taky bych rád viděl tu statistiku "ve většině případů" já jsem byl kdysi dokonce po pádu z kola pár dní na pozorování v nemocnici, ovšem kvůli ráně do břicha kolikrát jsem měl rozbitý ruce a kolena rozhodně nespočítám, ale jsem si poměrně jist, že hlava to neschytala ani jednouže pád z jízdního kola ve většině případů končí s kontaktem hlavy o vozovku či jiný předmětZajímavé, spadnul jsem už 5x a nepovedlo se.
Tohle povídej Schumacherovi, až bude s to vnímat. Hned po úrazu se všichni rozplývali nad tím, že měl odpovědně přilbu, protože bez ní by to nepřežil. A přitom to byla banální nehoda v malé rychlosti.Tak přilba je snad také na kole samozřejmostí, ne?
Náhoda je blbec, strom u cesty, rok v kómatu a nejistota, že se z něj ještě někdy dostanete?
Ona ta přilba totiž způsobí i to, že se člověk cítí bezpečněji a začne víc riskovat. Důsledky si odvoď sám.
Taky u nás máme nepěkný horizont se zatáčkou a úzkou silnici. Při oslnění je prd vidět, ale vždy si bliknu dálkovýma, abych viděl, co je na silnici a na horizontu hooodně zpomalím. Jedu si takhle kolem 21h, bliknu, nic tam nevidím, žádné jiné auto nejelo, takže automaticky na střed silnice. Najednou zahlídnu pohyb cca 15m předemnou. Dvě baby s kočárkama a jdou vedle sebe. Cuknu volantem, pořádně zatroubím a pokračuju roztřepanej adrenalinem dál. Bohužel lidi jsou nepoučitelní.
Žena chodí do práce taky po blbé silnici, tak nakoupila sobě i kolegyním v Lídlu blikající reflexní pásky a udělala osvětu. Občas když jsem ji pak večer jezdil vyzvedávat, vypadala silnice jako vánoční stromeček :)
Možná nějaký děděný už několikátou generací, u kočárků docela běžný jev, koupíš kočárek, z toho Ti děcko za rok, rok a půl vyroste a ty zas potřebuješ jiný, který vydrží do 3-4(?) let a za tu dobu ten kočárek ani neupotřebíš. Tak ho přeprodáš opět někomu v příbuzenstvu nebo známým a tak to pokračuje, dokud se tomu kolečka točeji.
To mi jako chceš říct, že ceny kočárků vzrostly mnohonásobně nahoru, ale výdrž rapidně klesla?
Tak to jsem zvědav, až budu někdy shánět kočárek a zmíním se o tom zde v blogu, zda také diskuze přesáhne 600 komentářů.
Každopádně nechceš-li vidět všude reklamy na pleny a sunary, vyhledávej kočárky pouze v anonymním režimu v prohlížeči (čerstvá zkušenost)
Jenom na kratší vzdálenosti. Vícehodinovej výlet je mnohem lepší se sporťákem (nebo ještě líp Chariotem),no, pokud tě baví chodit furt jen po silnici (resp. něčem obdobné kvality povrchu) ...
případně v terénu s krosničkou.co na to říkaj záda?
Šátek sice používat umím, ale dítě se z toho nedá rychle vyndat a strčit zpátkyeh, a proč bys to měl dělat, na jaký vejlety chodíš, že tam vadí půlminutka zdržení?
a není v něm místo na jiný věci.a na co by bylo, když je v batohu?
Ve vetsine takovych situaci nezbyde nez uplne zastavit. Nechapu, kde chodec/cyklista bere pravo omezovat provoz na takove urovni. Navic pokud neni videt a neumozni ridici zastavit vcas, je to sebevrah a nic jineho. Ja kdyz se stanu chodcem, premyslim, jak to tem ridicum co nejvice usnadnit, jak jim co nejmene prekazet. Navic mam pud sebezachovy a opravdu nechci, aby mi nekdo rozpulil lebku. Pro chodce to opravdu znamena byt videt, jit vlevo, mit jasny prehled o situaci a pripade potreby uskocit do prikopu. Je dulezitejsi aby se nic nestalo, ne nejaka hrdost chodce. A cyklista ma byt videt co nejdal, co nejvice blikacek a svetylek.
Je dulezity si uvedomit, ze ridic je ten v pravu. Chodec/cyklista je ta socka, ozrala nebo sportovec, proste on je ten kdo se prizpusobi, protoze tam nema co delat.
Pripomina mi to situaci na prechodu. Jen debil vkroci pred jedouci auto. Kdyz vidim, jak chodec zastavuje autobus, tak bych takoveho chodce nakopal. Ja kdyz jdu pesky, tak nelezu k prechodu, dokad neni prazdno na silnici. Kdyz uz jdu pesky, znamena to, ze nikam stejne nechvatam a nebudu zbytecne zdrzovat ridice. Prednost chodce na prechodu je totalni nesmysl. Tohle vubec neni o zakonu, ale o moralce. Ja bych na prechode stavel lidem, i kdyby zadny zakon nebyl.
Je dulezity si uvedomit, ze ridic je ten v pravu. Chodec/cyklista je ta socka, ozrala nebo sportovec, proste on je ten kdo se prizpusobi, protoze tam nema co delat.LOL. Dobrý. Zdar.
Ale to se tak často neděje a zákon tomu opravdu nepomohl.Podle mě se to od zavedení toho zákona hodně zlepšilo.
Poslyš, proč to stavíš do osobní roviny? Podle toho, co tam vidím, tak cyklista je na hlavní ...tímto sis to ale do osobní roviny zatáhl sám, protože objektivní skutečnost je jiná, problém je čistě na tvojem přijímači, buď špatně vidíš, anebo si špatně vykládáš značky navíc jsi sám začal o "totálních magorech", proti čemuž se mi "jsi nikdy nemohl sedět za volantem" a další jeví ještě velmi umírněně já sice kolegu tak moc nemusím (a počítám, že antipatie jsou vzájemné), ale tohlento se prostě nedá vokecat, na tom videu je to černý na bílým, viz přiloženej screenshot
Proste jedu po hlavni, to je ta nejsirsi silnice (koncept lidove hlavni funguje vzdyTam, kde ta tvá lidová hlavní a značková hlavní jsou dvě různé věci, bývá nejvíc nehod.
Protože ta silnice 18 má přednostkuPřednostku může mít nějaké nádraží na té trati, ale silnice opravdu těžko
tak se začalo stávat, že auta, která na hlavní směřovala přes koleje se pro hustý provoz nemohla dostat pryč z kolejí i když se blížil vlakNeměl bych jet přes přejezd, až když vidím, že je za ním volno? To fakt lidi nemají pud sebezáchovy?
Ale to se tak často neděje a zákon tomu opravdu nepomohl.Podle mě se to od zavedení toho zákona hodně zlepšilo.
Nemám moc přehled o autech, ale co tak letmo koukám, nemám pocit, že by byly ostatní auta, co jsou běžně vidět na silnicích, podstatně užší.
Ono, když by si jezdil co nejvíc nalepený ve svém jízdním pruhu, mohla by se Ti stát taková nemilá věc, jako je například to, že se s Tebou část vozovky "utrhne". Mimo to u krajnic je spousta všelijakého bordelu, střepy skla nevyjímaje.Osobně jezdím ve svém pruhu naprostou většinu jízdního času a vozovka se se mnou netrhá. Pokud mám v zrcátku předjíždějící vozidlo nebo vozidlo s jasným úmyslem předjíždět, držím se ve svém pruhu 100% času, nejsem debil jako někteří.
Mimo hlavní tahy nemá cenu jezdit rychleji než 90, beztak během chvilky dojedeš někoho, kdo se cestou sune rychlostí kolem 60 a ty nemáš možnost jej předjet.Nebo taky kolem 40 km/h, čímž pádem bych podle tebe měl jet třeba dvacetikilometrový úsek méně než poloviční rychlostí, tedy za více než dvojnásobnou dobu. Neumím si představit, že bych kdy mohl být tak bezohledný a po takto dlouhou takto nehorázně zdržovat tolik lidí a zároveň blokovat předjetí.
Mám na mysli ty cesty nejnižších tříd, kde se dvě vozidla vyhýbají tak, že oba musí jet již po nezpevněné části vozovky a i tak máte mezi zrcátkama méně než 15cm.
Většinou po takové cestě pojedeš maximálně 10 kilometrů, jsou to cesty, po kterých se proháněly kočáry již v době Marie Terezie, jedinou úpravu jakou za poslední století prodělaly je asfaltový povrch a hluboký příkop po obou stranách, starší spoluobčané ještě pamatují doby, kdy šlo o tzv prašné cesty.
No a co? Kvuli tomu, ze ty potkavas neohleduplne ridice, ma byt v zakonu, ze ma kazdy chodec prednost?No a co? Kvuli tomu, ze ty potkavas neohleduplne chodce, ma byt v zakonu, ze ma kazdy řidič prednost?
Ty jsi ten, ktery nema auto, takze neni moralni, aby sis neco narokoval.Ty jsi ten, ktery nema kolo, takze neni moralni, aby sis neco narokoval. (chápete někdo logiku toho argumentu?)
Auto ma prirozenou prednost determinovanou svou vetsi kinetickou energii.Aha, takže když pojedu ve V3Sce, tak mám najednou všude přednost?
Ja bych vam sel z cesty urciteNo to já bych taky uhnul všemi možnými způsoby, kdyby se na mě řítila V3S. Je to lepší než být na placku s tím, že jsem měl přece přednost.
Kdo ma mit v tuto chvili prednost?Nevím. Pouze jsem říkal, že to, že má mít přednost ona, nelze zakládat na tom, že je těžší.
Co kdyz jede ta vase v3s-ka nalozena z kopce a najedou ji skoci na prechodu chodec?Ne, jinak. Ta V3S jede z vedlejší normálně na hlavní. Kdo má mít přednost?
Odin stále více vystupuje jako arogantní sebestředný jedinec......a navíc úchyl.
Ty jsi ten, ktery nema auto, takze neni moralni, aby sis neco narokoval. Pokud te nekdo pusti, je to jen jeho dobrovolna slusnost. Kvuli chodcum neco narizovat je spatne.Uvedomujes si nesmyslnost tehle konstrukce? Mimochodem, filozoficka otazka, proc bych mel jednat moralne a ne ciste ve svem zajmu?
Neuvedomuji si nesmyslnost te konstrukce, naopak. Prijde mi to racionalni a pochopitelne.Pokud to chapu spravne, rikas ze silnice jsou primarne urceny pro motorova vozidla -> je naprosto v poradku jednat protipravne a nedat prednost chodcum na prechodu. Jakou to ma logiku? Stejny nesmysl je: letiste je urceno primarne pro letadla -> kdyz jdu po letisti po nejake pesi zone, letadlo ma pravo me prejet.
Nikdo ti prece nerika, jak mas jednat. Proste chodci prednost nedavej, kdyz si budes pripadat dobre, proc ne?To jsem myslel obecne, jenom me zajimalo jak se k tomu libertariani stavi, kdyz se moralkou porad ohaneji
To jsem myslel obecne, jenom me zajimalo jak se k tomu libertariani stavi, kdyz se moralkou porad ohanejiOdin neni libertarian. Jinak libertariani jsou zmatena skupina lidi, co si vesmes nechala nakukat, ze je sobecka (i kdyz vetsinou nejsou). Typicky je to reakce na ruzna traumata a nespravedlnosti, ktera nam zpusobuje zivot ve spolecnosti. Zbytek je logicky nekonzistentni racionalizace.
Odin neni libertarian.A co tedy přesně je?
Přečti si třeba něco o objektivismu. Na rozdíl od různých socialismů a kolektivismů, které jsou založené na pocitech a na tom, co se které zájmové skupině zrovna hodí, tak tohle je čistě logicky odvozené, nestranné1.
[1] ano, s tímto přístupem můžeš dojít k závěrům, které jsou pro tebe (v krátkodobém horizontu) méně příznivé, než co by sis třeba dokázal zdůvodnit a uhádat v socialismu
tak tohle je čistě logicky odvozené, nestrannéUzasny. Problem je, ze i kdyby to byla pravda, a bylo to bez logickych chyb, tak takove veci obvykle fatalne selhavaji ve stretu s realitou. Takovy problem mam i s Platonem (a jinymi filozofy) napriklad. Proste, dulezity je experiment a pozorovani. Vedecka metoda. Predstava, ze si lze "vysnit" neco, co v realnem svete funguje, je scestna. A proto zadna spolecnost, ktera by se ridila objektivismem, neexistuje. Pouze mozna par jedincu, kteri parazituji na tom, ze se tim ostatni neridi. Objektivismus je, aspon se mi to jevi, v podstate forma nabozenstvi. Kazde nabozenstvi postuluje "nezavislou, objektivni moralku". A kazde trochu jinou.
Problem je, ze i kdyby to byla pravda, a bylo to bez logickych chyb, tak takove veci obvykle fatalne selhavaji ve stretu s realitou.
Viz třeba matematika. Ta taky bude platit, i kdyby si socialisti třeba odhlasovali že 10 × 10 = 105 nebo se určité zájmové skupině hodilo, že deset procent ze sta je osm.
Do te doby povazuji jakakoli tvrzeni o logickem odvozeni vlastnosti nejakeho socialniho systemu za pseudovedecke blaboly.+1, k tomu by byl potreba vzit nejaky model spolecnosti a okolniho sveta (ktery by priblizne odpovidal realite) a na nem to pak dokazat.
Vedecka metoda.
Indukce je vědecká metoda.
Objectivism's central tenets are that reality exists independent of consciousnessJe potreba definovat co to je realita a vedomi (coz mimochodem da odpoved na prakicky vsechny dulezite filozoficke otazky), jinak netusim jak tu vetu chapat.
that the proper moral purpose of one's life is the pursuit of one's own happiness (rational self-interest)Dosel jsem k podobnemu (a troch udepresivnimu) zaveru, tzn. ze snaha maximalizovat vlastni stesti je vzdy racionalni a smysluplne chovani. Ale s moralkou to nema nic spolecneho, to bych do toho vubec netahal, co to je "moral purpose"?
that the only social system consistent with this morality is one that displays full respect for individual rights embodied in laissez-faire capitalismNaprosto nesouhlasim (nebo to nechapu, nevim jak chapat tu moralku). Vetsi smysl dava, aby se spolecnost snazila o maximalizaci prumerneho stesti.
Dosel jsem k podobnemu (a troch udepresivnimu) zaveru, tzn. ze snaha maximalizovat vlastni stesti je vzdy racionalni a smysluplne chovani.Tak to snad plati z definice, nebo ne? Hlavni otazka je v tom, jestli takove chovani, pokud se jim vsichni ridi, skutecne v realnem vysledku (v systemu, kde je vic nez jeden clovek) vede k te maximalizaci stesti. Coz je trochu potiz zjistit, kdyz poradne nevime, co to stesti vlastne je.
Tak to snad plati z definice, nebo ne?Nevim... Vetsina lidi by rekla, ze napriklad krast by se nemelo i v pripade, kdy to je pro toho zlodeje prokazatelne vyhodne (zanedbatelna pravdepodobnost postihu a zadne neprijemne pocity viny).
Hlavni otazka je v tom, jestli takove chovani, pokud se jim vsichni ridi, skutecne v realnem vysledku (v systemu, kde je vic nez jeden clovek) vede k te maximalizaci stesti.To urcite ne.
Coz je trochu potiz zjistit, kdyz poradne nevime, co to stesti vlastne je.Chapu to jako vlastnost konkretniho stavu mysli, rekneme nejake cislo ktere rika, jak prijemny je dany stav mysli. Napriklad kdyz se clovek nudi v cekarne je "stastnejsi" nez kdyz mu vrtaji zub bez umrtveni.
Tak to snad plati z definice, nebo ne?To bych nerekl. Racionalni rozhodnuti je takove, ktere je optimalni (ne absolutne, ale relativne vzhledem ke stavu poznani a ke znamym informacim) pro dosazeni cilu. Nicmene samotna volba cilu uz stoji mimo racionalitu a neni zadny apriorni duvod proc maximalizace stesti jako jeden z mnoha moznych cilu preferovat pred ostatnima.
No, asi zalezi, jak se to stesti chape. Jestli jako vnitrni pocit, nebo nejakou velicinu, ktera ridi vyber toho rozhodnuti.On je hlavne problem v tom, kdyz ten pojem neni vyjasnen a tak jeho interpretace mezi ruznymi tvrzenimi plynule prechazi od jednoho k druhemu a zpet, aniz by si toho argumentujici vsimli. Osobne bych rekl, ze vyraz 'stesti' je obecne natolik silne asociovan s oznacenim vnitrniho pocitu / stavu emoci, ze pouzivat jej ve smyslu obecne kriterialni veliciny je na hranici argumentacniho klamu.
Pokud to nekdo chce chapat v tom prvnim smyslu, asi by pro pocit stesti bylo nejlepsi se donekonecna opijet, ci uzivat jine omamne latky.Ano, to me take vzdy napadne, kdyz nekdo pise o maximalizaci stesti.
No, asi zalezi, jak se to stesti chape. Jestli jako vnitrni pocit, nebo nejakou velicinu, ktera ridi vyber toho rozhodnuti.Spis se klonim k tomu prvnimu. Ruzne stavy mysli / vedomi dokazu priblizne umistit na osu neprijemne – prijemne, resp. dokazu rozhodnout, ktery ze dvou stavu mysli je prijemnejsi (nebo rict, ze jsou na tom podobne). Tohle je samozrejme subjektivni, nevedecka a priblizna definice. No a pokud si muzes vybrat mezi "citit se dobre" a "citit se spatne", proc si vybirat to druhy?
Pokud to nekdo chce chapat v tom prvnim smyslu, asi by pro pocit stesti bylo nejlepsi se donekonecna opijet, ci uzivat jine omamne latky.Pokud by existovalo neco jako kofein, kokain nebo heroin, ale bez nezadoucich ucinku, tak bych asi nic jinyho nejed :) Viz take Experience Machine.
Existuje duvod proc si v restauraci nevybrat jidlo, ktere ti chutna nejvicAno - tloustne se po nem.
(za predpokladu stejne ceny, atd.)
Evidentne, nemaximalizuje svoje stesti (jako pocit).Nejspíš bude v budoucnu šťastnější, když bude fit. Suma štěstí z toho, že bude jánevím zdravější a bude mít aktivní život je vyšší než štěstí z momentálního pocitu plného břicha.
Tam jde dokonce spocitat, ze stredni hodnota zisku je zaporna.Takový výpočet bych rád viděl. Doufám, že se v něm nezapomnělo počítat s tím, že někoho to sázení prostě baví a přičíst to k sumě štěstí pro rozhodnutí vsadit.
Cela tahle teorie je zalozena na jednoduchem pozorovani – temer veskere me vedome rozhodovani je motivovane snahou citit se lip (bud kratkodobe nebo dlouhodobe). Souvisejici tvrzeni je, ze neni duvod rozhodnout se tak, abych se ve vysledku citil hur nez kdybych se rozhodnul jinak, tzn. ze neni duvod delat rozhodnuti, ktera nemaximalizuji stesti.Ano, ovsem bud je tato "teorie" nevyvratitelna (jak jsi ji formuloval), nebo dnes existuje psychologicky vyzkum, ktery ji vyvraci. Spousta lidi se tak nerozhoduje. Casto ano, ale obecne ne. Hlavni problem totiz je, ze pocit stesti neni sam o sobe motivator. Pokud mam pocit stesti, proc se o cokoli dal starat? Musi tedy existovat jeste jiny mechanismus, ktery ten pocit stesti neustale snizuje, aby vubec lide neco delali. Takovy mechanismus je soucasti naseho mozku a tedy i soucasti naseho rozhodovani.
oznacujes stesti za pocitTo myslis nejaky specificky pocit (resp. stav mysli)? Takhle jsem to nikdy nemyslel. Stesti jsem bral vzdy jako vlastnost (prijemnost) stavu mysli.
Ano, ovsem bud je tato "teorie" nevyvratitelna (jak jsi ji formuloval), nebo dnes existuje psychologicky vyzkum, ktery ji vyvraci. Spousta lidi se tak nerozhoduje. Casto ano, ale obecne ne.Nerikam ze to plati pro veskere rozhodovani. Ta "teorie" je nevedecka – subjektivni a vagne formulovana. To ze je nevyvratitelny se rika o solipsismu, jenom jsem nepochopil proc by to melo vadit :) Vyvratitelnost je dulezita u teorii popisujicich fyzicky svet.
Hlavni problem totiz je, ze pocit stesti neni sam o sobe motivator. Pokud mam pocit stesti, proc se o cokoli dal starat?Podle me kdyby se lidi porad citili stejne dobre, vubec by rano nevstali z postele. Nektery dogy k tomu mimochodem vedou, clovek treba lezi nekolik hodin na zemi a nic nedela.
Elegantně jsi schoval pod atd. veškeré možné protiargumenty.
Tedy dle tvého tvrzení bych měl jíst každý den tatarák, neboť mi chutná.
Ale co má touha po různorodosti?
Ale co má touha po různorodosti?Myslim, ze jsi uhodil hrebicek na hlavicku. Lide tohle, zda se, chteji dost casto i proti jejich momentalnimu a budoucimu pocitu stesti.
ani neco co provadi vetsina lidi, kdyz se rozhodujeTak tohle mi přijde naprosto cizí. Můžeš uvést příklady takových rozhodování?
Mas treba zavislost na drogach, na hrach, na Internetu, na sportu, na partnerovi, na penezich, na moci, na praci, na nebezpeci.. v podstate libovolna cinnost, ktera produkuje dopamin vytvari zavislost. Maximalizuje chovani pod vlivem zavislosti nas pocit stesti, ve vyse uvedenem smyslu? Ja bych rekl, ze ne.To asi ne, ale porad je to chovani motivovany snahou citit se v kratkodobem horizontu lip – dam si kavu, protoze se pak hned citim lip.
Přečti si třeba něco o objektivismu. Na rozdíl od různých socialismů a kolektivismů, které jsou založené na pocitech a na tom, co se které zájmové skupině zrovna hodí, tak tohle je čistě logicky odvozené, nestranné1.Aplikace logiky ma hned nekolik problemu. Od volby zakladnich axiomu (ktera je vetsinou arbitrarni, takze na logicky dokazane zavery pak je treba nahlizet jen jako na konzervativni rozsireni puvodni sady axiomu), pres mapovani takto zvolene a formovane teorie na objekty realneho sveta (toto mapovani se samo o sobe vymyka logice, je treba ho empiricky overit) az po problemy s vagnosti (logika neodpousti, takze i ze sebemens vagnost v pojmech je mozne expandovat do sporu a nasledne dokazat cokoliv) - z toho duvodu nema moc smysl si zakladat na logice bez explictni formalizace cele zkoumane domeny. Vybaven magisterskou a doktorskou zkouskou z logiky jsem se jednou jal podivat na objektivisticke spisy (neco od Ayn Rand a od Kinkora) a ty texty svou vagnosti a pseudoformalnosti mely daleko bliz k theologii ci metafyzice nez k logice ci matematice.
pres mapovani takto zvolene a formovane teorie na objekty realneho sveta (toto mapovani se samo o sobe vymyka logice, je treba ho empiricky overit)Ono i v samotne matematice, kdyz uz to Franta zminil, se tohle meni. Euler si treba nedelal prilis hlavu s nespojitymi funkcemi. Na prelomu minuleho stoleti se zmenila interpretace toho, co znamena mnozina. V polovine stoleti teorie distribuci zase trochu meni nas pohled na funkce. Dnes se mozna intuicionisticka teorie typu stava stejne verohodnym moznym zakladem pro matematiku jako teorie mnozin, a meni tak nase chapani toho, co je to dukaz. Atd.
Je dulezity si uvedomit, ze ridic je ten v pravu.
mit jasny prehled o situaci a pripade potreby uskocit do prikopuI v tomto případě? Jak jsi na to přišel?
... a jako ridič jedu pomalu (max. 60).Šedesát? Jsou úseky, kde bych se potmě neodvážil jet víc než čtyřicet (což považuju za maximum, při kterém dokážu bezpečně zareagovat na překážku, i pokud mně svítí do očí protijedoucí auta).
Taky nechápu, proč, když se někde předělává nebo staví silnice, se automaticky již nedělá pruh pro cyklisty/chodce.A má se dělat pro každou skupinu zvlášť, nebo společný? Při předělávání to často nejde (ať tak nebo tak), protože by to znamenalo přinejmenším nutnost vykoupit kus přilehlého pozemku, v některých případech i zbourat domy (což se ovšem i tak někde děje - u nás se při rekonstrukci silnice I/2 vykoupilo několik domů a jeden dokonce vyvlastnili, bylo to kvůli stavbě ostrůvku pro chodce; ten se ale následně stal dost bezpředmětný, protože tam město v rozporu s původním plánem nainstalovalo semafory a chodci tedy nemají důvod čekat uprostřed).
Taky nechápu, proč, když se někde předělává nebo staví silnice, se automaticky již nedělá pruh pro cyklisty/chodce.A ještě pro bruslaře a pro koně? Nebylo by jednodušší se prostě ve sdíleném prostoru chovat ohleduplně, místo drahých hardwarových řešení?
Což je ale případ toho sdíleného prostoru, kde je nutná ohleduplnost, jen je trochu více formalizováno, kdo kde má jet.Já jsem tím chtěl říct, že někde už je vybudovaná cyklostezka a buduje se pro tytéž účastníky (tedy cyklisty) ještě další pro ně vyhrazený prostor.
Ale ani co jsou v praze cyklopruhy mezi parkovacími místy a jízdním pruhem skýtají rizika z obou stran.Zvlášť, když skrz ten cyklopruh ještě vjíždějí autobusy do zastávek (viz např. V Olšinách). Mnohde by u tranzitních ulic (jako je ta zmíněná) bylo místo na to, aby se vybudovala samostatná cyklostezka. Jen by to bylo o dost dražší než jen namalovat pruhy.
Nehledě na to, že na cestě se mohou vyskytnout různé překážky, třeba padlý strom vyčuhující částečně do vozovky. Ten pochopitelně mít vestu asi nebude.na druhou stranu když ten strom autem naporcuješ, tak asi nepůjdeš sedět na dva až osm let, že?
Naporcuje tebe a udělá si stejky.Ze mě by byly pořádně tuhé
Hele, ty jsi ten Luk co dělá do Linuxovýho jádra?Myslím, že je to snad jasné, ne?
Mohl bys mě to taky naučit? Byl bych tvůj padawan.V posledních 2-3 letech už se tomu moc nevěnuju. Poslední rok prakticky vůbec, v linuxové oblasti mě plně saturují činnosti okolo LinuxEXPRESu. Takže mi ohledně věcí v jádře už tak trochu ujel vlak.
Ale pokud o ten strom naporcuje spolujezdce, tak ano.což se ale v moderním autě při diskutovaných rychlostech typicky nestane, pročež mi přijde nemístné obhajovat chodce tím, že strom tu vestu nemá jinak padlej strom v noci už jsem potkal, týpek, co mě kousek před tím předjížděl, to do něj napral (tak šikovně, že mu dokonce cosi pod autem hořelo), a vylezl zdravej ... a to musel valit jak blázen poněvadž mě předjížděl celkem svižně v zatáčkách, kde jsem jel kilo, a na rovince za nima do toho stihl naprat dřív než jsem vůbec dojel na dohled ... a stejně tak jsem potkal pár "ninjů", a musím říct, že ten strom byl vidět teda podstatně líp, registroval jsem ho vpodstatě zároveň se zadníma světlama toho auta v něm (ale je pravda, že byl přes celou silnici, tedy ne "vyčuhující částečně")
což se ale v moderním autě při diskutovaných rychlostech typicky nestanePři čelním nárazu ne, ale po smyku a bočním nárazu to tak nereálné není. Faktem samozřejmě je, že půlení auta o strom (spojené s případně s půlením někoho uvnitř, nicméně i nerozpůlení mají malé šance na přežití) nastává obvykle až při nárazu v podstatně vyšších rychlostech.
pročež mi přijde nemístné obhajovat chodce tím, že strom tu vestu nemáTak jsou i stromy, která mají sice ne vestu, ale odrazky. Zřejmě do nich narazil už větší počet aut, tak je někdo (možná i neoficiálně) takhle označil.
teď nevím, jestli souhlasíš a doplňuješ, nebo rozporuješcož se ale v moderním autě při diskutovaných rychlostech typicky nestanePři čelním nárazu ne, ale po smyku a bočním nárazu to tak nereálné není. Faktem samozřejmě je, že půlení auta o strom (spojené s případně s půlením někoho uvnitř, nicméně i nerozpůlení mají malé šance na přežití) nastává obvykle až při nárazu v podstatně vyšších rychlostech.
Tak jsou i stromy, která mají sice ne vestu, ale odrazky. Zřejmě do nich narazil už větší počet aut, tak je někdo (možná i neoficiálně) takhle označil.za mejch mladejch let bejvalo zvykem, že se na stromy kolem silnic malovaly aspoň půl metru vysoký bílý pruhy a odrazky se na ně (do toho bílýho pruhu) dávaly místo patníků, když byly k silnic blíž než nějakej limit
teď nevím, jestli souhlasíš a doplňuješ, nebo rozporuješTo snad pochopíš, ne? Částečně obojí
za mejch mladejch let bejvalo zvykem, že se na stromy kolem silnic malovaly aspoň půl metru vysoký bílý pruhy a odrazky se na ně (do toho bílýho pruhu) dávaly místo patníků, když byly k silnic blíž než nějakej limitTohle už se dost dlouho nedělá. Ale ani dřív se to nedělalo systematicky, bylo to jen někde.
Nelíbí se mi praktiky hlásané v dnešní době v televizi, kdy se starosti o bezpečnost přesouvají na cyklisty a chodce, jenom aby auta nemusela zpomalovat.nevim, co hlásaj v televizi, páč jí nemám, ale obecně co se médií týče, mám přesně opačnej dojem za komunistů musel mít cyklista krom hafo odrazek dvě funkční světla, po posledních novelizacích už nemusí, pokud nejde o "kolo pro jízdu za snížené viditelnosti", takže když se zapomene v hospodě, tak jede neosvětlenej, sice teda proti pravidlům, ale když to na tom kole by default nemá, tak u výčepu asi nekoupí ...
Ono by cyklista u výčepu neměl správně co dělat. Alkoholické nápoje jsou pro cyklisty zakázány stejně jako pro řidiče, u nás bohužel jen s menšími postihy. Není nad to, když vidíte cyklistu, který vyráží z hospody a není schopný se na tom kole ani udržet.
Na druhou stranu, myslím, si, že podniky, které mají z cyklistů a pěších část příjmů by měli ve vlastním zájmu nabízet svým zákazníkům prvky pasivní ochrany ve formě oněch reflexních vest. Když jim někdo onoho zákazníka cestou domů přejede, již se nemůže znovu do onoho podniku vrátit a znovu utrácet.
Ano Maxi, kromě kofoly si může člověk v restauračním zařízení dát i oběd, večeři, případně svačinu, jednoho polotmavého birela.
Kéž by se tím řídili všichni cyklisti, v praxi je to bohužel tak, že si kolisté naplánují výlet, od hospody k hospodě 5-10km, na každé zastávce si dají dva kousky, pač jeden žízeň neuhasí...
Also, in 1927 a Chicago chemist, William Duncan McNally, invented a breathalyzer in which the breath moving through chemicals in water would change color. One use for his invention was for house wives to test whether their husbands had been drinking before letting them in the house.[6] In 1931 the first practical roadside breath-testing device was the drunkometer developed by Rolla Neil Harger. The drunkometer collected a motorist's breath sample directly into a balloon inside the machine.[8] The breath sample was then pumped through an acidified potassium permanganate solution. If there was alcohol in the breath sample, the solution changed color. The greater the color change, the more alcohol there was present in the breath. The drunkometer was manufactured and sold by Stephenson Corporation of Red Bank, New Jersey.Ta první republika vůbec není nereálná
kolisté naplánují výlet, od hospody k hospodě 5-10km, na každé zastávce si dají dva kousky, pač jeden žízeň neuhasí...Někdy si ten výlet naplánují na doporučení českého státu po některé vinařské cyklotrase, podporované Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Český stát zkrátka zve cyklisty k "putování za vínem a lidmi, pro které je pěstování vinné révy údělem i celoživotní zálibou". Takže pak cyklisté nejsou opivnění, nýbrž ovínění, a to v podstatě na doporučení a s finanční podporou českého státu, tedy nás všech.
když se zapomene v hospoděKdyž se zapomene v hospodě, tak je většinou pod vlivem a nějaké odrazky nebo dokonce světla ho už naprosto nezajímají, stejně jako to, že je za alkohol pokuta až 50000 Kč.
Když bych jel 90km/h, asi by vše bylo bezpředmětné a mě by nezbývalo jen doufat v polehčující okolnosti.za takovouto situaci se u nás vážně trestá??
chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní
Rád jezdím na kole, užívám auto, protože proto...
Nehledě na odsuzování čí blahořečení v předchozích diskusích:
1. Žijeme v Česku s automobilismem dobrým (sanitky, hasiči, zásobování ...) či špatným (zdrogovaní, opilí na autech, motorkáři z frajeřiny...).
2. Technologie vyspěla natolik, že blikačka s celoroční výdrží při běžném užití stojí pod 100 Kč (5 piv?).
3. Dostupné oblečení s reflexními prvky + batůžky +...
4. Ctím přírodní zákon (modifikovaný) - blbci vyhynou. NE - blbec není věčný, blbost je věčná.
5. Když se někdo chce sebevraždit - ať nás normální neotravuje.
2. Technologie vyspěla natolik, že blikačka s celoroční výdrží při běžném užití stojí pod 100 Kč (5 piv?).Kde je kavol, když ho potřebujeme?
Blikačka na kolo se dá koupit do 70kč, zbyde pár kaček na náhradní baterie.a?
Podobnou věc jsme kdysi řešili při odjezdu na cyklistický tábor. Tehdy ještě helmy do 15 let nebyly povinné, ale na tábor jsme je vyžadovali. Jednomu tatínkovi se to vůbec nelíbilo, že prý je to vyhazování peněz, on taky nikdy helmu neměl a vůbec co si to vymýšlíme za ptákoviny. Inu, zeptal jsem se ho, kolik stojí hlavy jeho dětí. Než jsme stihli naložit autobus, byl zpátky i se dvěma zbrusu novými helmičkami.ḧezká story o tom, jak se buzerací dětiček snažíte zbavit zodpovědnosti, ale opravdu nechápu její vztah k výdrži baterek v levné blikačce ...
1) Našel jsem blikačku s baterkama za 100Kč,no to seš šikovnej, že umíš hledat, ale stále nechápu, k čemu je nám to v tomto threadu dobré ... on tu snad někdo zpochybňoval samotnou existenci levných blikaček, anebo si stěžoval, že nemůže najít, abys mu tedy poradil, či co?
která při občasném použití rok vydrží.a na to jsi přišel jak, vlastním experimentem s těmito konkrétními odkazovanými typy? já ti to nemůžu nějak exaktně vyvrátit, to bych je musel otestovat a přijít za ten rok, nicméně nevím, proč bych si měl myslet, že na ně nelze uplatnit obecnou zkušenost s levnými čínskými šunty - ani jedna z těch tří nemá hardwarový vypínač, čili je vysoce pravděpodobné, že stálé napájení ovládací logiky ty baterky vycucne v době historicky krátké ... možná po tom roce tedy budou ještě v posledním tažení schopny nějaký puls do diod dodat, ale jak už jsem připomněl kolegovi, o tom tam byla ta douška "v takovém stavu, aby to sloužilo líp než obyčejná odrazka"
2) No, jeden klučina nám v cca 30km/h nezvládl úhybný manévr před kanálem a přeletěl řídítka. Odnesl to prasklou helmou a odřeným bokem. Den předtím na mě dělal ksichty, žen on umí jezdit, z kola nikdy nespadl a helmu nepotřebuje. Jasná buzerace, zcela nezodpovědně jsem ho ušetřil otřesu mozku a patnácti stehů na hlavě.och ano, anecdotal evidence (jak se to sakra řekne jednoduše česky?) je pěkná věc ... tož když jsme u toho coby-kdyby a patnácti stehů, tak já si taky zaspekuluju - nebyla-li by helma, nemuselo být pádu
3) Souvisí to s polemikou ohledně ceny té blikačky.a kdo a kde tady o té ceně polemizoval? neměl bys tedy spíše reagovat na úvodní příspěvek vlákna, že to není do 100 ale do 70, nežli pode mnou, když mám výhrady vůči tvrzení o výdrži, nikoli tvrzení o ceně?
Osvětlení, reflexní prvky, helma a příruční lékárna mi na kole přijdou jako základní věci. Jako přemýšlel jsem, jestli vypláznout prachy za supr kvalitu, nebo stačí něco laciného.pokud máš recept na to, jak se pozná něco supr kvalitního, pak bych peněz nelitoval (máš-li jich k disposici dostatečné množství), nemusí to hned mít nějaký velký vliv na primární funkci, ale bývá to spojeno s vyšším uživatelským komfortem (což v důsledku může znamenat lépe splněnou tu primární funkci - např. hi-end blikačka upozorní na slabé baterky, namísto abys musel sám šaškovat s měřákem, resp. bez pravidelné kontroly se dostal do stavu, že ono to sice nějak bliká, ale svítivost šla k nule, což těžko posoudíš když si blikání zapínáš hned jak se začne šeřit anebo někde pod světlem v garáži, a nemáš ten pohled řidiče sto metrů za tebou, jestli to mletí z posledního vidí líp než tu odrazku, viz výše) problém je, že kvalita není funkcí ceny, a sehnat nezávislé informace o kvalitě lze jen těžko, pokud vůbec
Nikdy mě ale nenapadlo, že bych něco z toho mohl na kole nemít.v pořádku, pokud mluvíš o sobě, dělej, co uznáš za vhodné přijde mi ale zcestný tyto věci cpát jiným, nechť se každý rozhodne, jakým způsobem bude o své zdraví dbát (jede-li někdo stylem "paní radová", těžko přeletí řidítka a vezme to hlavu o pevnou překážku, například, tedy je-li mu pomalá jízda příjemnější než škopek na hlavě, proč mu ten škopek nutit ...)
Zdá se mi podivné riskovat, že mě kamioňák přehlídne, protože blikačka za 300 se mi zdála moc drahá.jsou i jiné způsoby, jak to neriskovat, než jen koupit si blikačku za 300 (resp. 70) - naopak řekl bych, že teď to stavíš trochu jako falešný pocit bezpečnosti (btw, kolikrát jsi jel s kamionem?)
1) Vyvrátil jsem tvoje tvrzení: "v blikačce za cenu do 100 Kč včetně baterek ty baterky nevydrží rok ani když jí za celej ten rok nezapneš"nějak mi uniklo, kde a jak jsi ho vyvrátil?
... může poskytnout falešný pocit bezpečí, pomalá jízda ovšem taky.zejména v autě :-/
Další způsoby jak neriskovat nezpochybňuju a naprosto nechápu, proč by se měly s blikačkou a helmou vylučovat.a že by se měly vylučovat čteš kde? - uvedl jsem pouze příklad, kde se mohou určitým způsobem zastupovat ...
které v ní rok vydržía na to jsi přišel jak?
(Předpokládám, že se stále bavíme o jízdě na kole po veřejné silnici, nikoliv o tříkolce na dvorku.)proč ne? - i to je validní možnost ...
když mám výhrady vůči tvrzení o výdrži, nikoli tvrzení o ceně?Viditelná blikačka žere 50 mA se střídou 1/3. Alkalické AA baterky mají přes 2000 mAh, takže to máme nějakých 100 hodin blikání.
Moje tlačítková blikačka žere v „off“ stavu řádově μA.tolik teorie (možná podložená nějakým tím měřením) mohl bys ji prosímtě na ten rok postrádat, resp. nepoužívat, strč si ji do podsedlový brašny nebo něco takovýho s novejma baterkama, a za rok nám řekneš, o kolik na nich kleslo napětí, resp. kolik bude pod zátěží, a jestli nevytekly apod., a když budeš u toho, tak ještě po tom roce změř přechoďák mezi kontaktama u článků, aniž bys je předtím nějak očišťoval nebo "rozhejbával", ok?
Viditelná blikačka žere 50 mA se střídou 1/3.50 mA? - počítejme, že je na tři články, tzn. 4,5 V * 0,05 A = 0,225 W, tomu říkáš "viditelná"? pokud má nějakejch 60 lm/W, tak to je 13,5 lm versus koncovka na autě má předepsáno minimálně 5 W, při 20 lm/W to je 100 lm, tedy o řád víc ... ok, asi bychom měli ještě nějak přepočítávat na kandely a řešit úhly viditelnosti, ale nemyslím si, že by to přineslo cokoli konstruktivního, jen bych se zas zbytečně rozčiloval nad exotama, co si vezmou blikčku, aby se jako cítili bezpečně, ale pak si jí narvou pod prdel tak, že není vidět ...
Alkalické AA baterky mají přes 2000 mAh, takže to máme nějakých 100 hodin blikání.
(akorát jsem měl trochu problém sehnat blikačku na AA, AAA nic nevydrží)a byla do stovky?
Pointa bych ale spise videl v tom, ze diky led diodam ty svetla vydrzi v pohode nekolik mesicu kazdodeniho pouzivani.k tomu tam byla ještě část "resp. ne v takovém stavu, aby to sloužilo líp než obyčejná odrazka"
Silnice je primárně pro auta/kamiony/autobusy/etc. a jejich řidiče.To se píše kde? Stejně tak mohu tvrdit, že silnice je primárně pro koňské a kravské povozy. Nebo cyklisty.
+1 pro PavlixovaZláŽena
(Já neřekla ani slovo o tom, že se po silnicích chodec pohybovat nesmí, řekla jsem jen, že se jich po silnicích pohybuje rozhodně méně, než motorových vozidel, tedy primárně silnice není pro ně.)Proč lžeš?
Silnice je primárně pro auta/kamiony/autobusy/etc. a jejich řidiče.To je ovšem zcela jiné tvrzení než
...se jich (chodců) po silnicích pohybuje rozhodně méně, než motorových vozidel, tedy primárně silnice není pro ně.
Z logiky věci se tedy asfaltové cesty staví pro chodce?No u nás se asfaltují třeba lesní stezky pro cyklisty. Motorová vozidla mají vjezd zakázán (mám v plánu bojovat aspoň za obdobu „Mofas frei“, protože jsou fakt moc pěkné). Ale jinak po slinících u nás jezdí kde co. Povoze s koňma, traktory a veškerá lesní techika, psí spřežení (to nekecam), debilní Grunti na kole s tažným zvířectvem, atd. Párkrát se tu dokonce projelo BVPčko. Takže z logiky věci toho moc nevyplývá…
Jaké jsou výhody volby Babetty?Když dojde benzin, dá se šlapat
takže s fichtlem mám smůlu??? http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupiny_%C5%99idi%C4%8Dsk%C3%A9ho_opr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%AD
Na tom se musí dost debilně šlapat, ne?Měl si někdy kolo zn. Ukrajina?
Je to strašně široký a ergonomie podle fotek nic moc.Naopak, má tužší rám než obyčejné kolo, takže se na tom jede docela dobře. Jen kdyby to mělo přehazovačku. Co jiného mi zbývá. Když nahodim motor tak mi po tom psisko skáče a chce mi ukousnout nohu a tahat mě celou cestu taky nechce.
Je reálné na tom jet třeba patnáctkou po rovině alespoň hodinu?Teď mi to skapalo a 300m jsem na tom k Moravě musel šlapal. 200m na most jsem došel a pak jsem si radši zavolal odvoz.
No, mám to 15 km a revmaplechy nejsou špatná věc…Já 20km. Revmaplechy jsou fajn. Ty si asi z plechu udělám. Borec si udělal ještě štít. Taky dobrá volba.
Jaké jsou výhody volby Babetty?Je lehčí. Ve městě s tím projedeš naprosto kdekoliv, po čemkoliv a pokud si korba jako já tak se dá i vzít a na menší vzdálenost přenést. S Dellorto karburátorem a menšíma tryskama, větší rozetou se dá srazit spotřeba docela nízko (mě se podařilo při šetrné jízdě dostat na 1,58 l/100km). Dál to myslím mělo jedno z prvních tranzistorových zapalování na světě. Dalo by se psát. Ono je to jako ptát se jaké má výhody Arch proti Gentoo. Prostě záleží do kterého tábora patříš. Fechtl také není špatná volba. Kdybych měl dost prachů, šel bych do Japonce. Honda Super Cub, Suzuki FR50, Suzuki Mate, Honda Benly.
Jedno z toho budu muset dát dokupy a na technickou.S Babettou na technickou nejezdi. Zbytečně by si platil a není to potřeba. Jen je potřeba jednou za rok zaplatit povinné ručení (200Kč/rok) a to je vše.
Přidáme-li do provozu libovolný automobil, pravděpodobnost smrtelné kolize znatelně naroste.Taky na to můžeš jít z opačného konce, kdy do provozu osvětlených řidičů/cyklistů/chodců přidáme neosvětlené chodce.
mezi nimi cyklisté – těm by se neosvětlenost ve tmě pochopitelně tolerovat nemělaOsobně nevidím moc velký rozdíl mezi neosvětleným chodcem a neosvětleným cyklistou.
Avšak i v případě samotných (osvětlených) řidičů bude pravděpodobnost smrťáků mnohem větší než v systému neosvětlených chodců – auto je zde zcela jasně faktorem, který zabíjí.Přidáme-li do provozu libovolný automobil, pravděpodobnost smrtelné kolize znatelně naroste.Taky na to můžeš jít z opačného konce, kdy do provozu osvětlených řidičů/cyklistů/chodců přidáme neosvětlené chodce.
Argument podobný jako u aut. Cyklista je mnohem nebezpečnější element než chodec. Když se dvě lebky srazí vzájemnou rychlostí 50 km/h, nemusí to dopadnout moc dobře.mezi nimi cyklisté – těm by se neosvětlenost ve tmě pochopitelně tolerovat nemělaOsobně nevidím moc velký rozdíl mezi neosvětleným chodcem a neosvětleným cyklistou.
Spousta motorkářů co znám zastává názor, radši dávám pozor i za jiné, ano sice mám přednost, ale když mě to auto z vedlejší nedá přednost, tak i když jsem v právu, ta zlomená noha a půlroční pracovní neschopnost mi za to nestojí.
Častokrát jsem v roli chodce a svou zranitelnost proti vozidlu si uvědomuji, proto nejen já, ale i přítelkyně dokonce i pejsek, všichni na sobě máme reflexní prvky, z vlastní zkušenosti chodce mohu říct, že ty žlutozelené - podobné těm, co používají policisté jsou účinnější než oranžové.
Spousta motorkářů co znám zastává názor, radši dávám pozor i za jinéTěm, co se řítí na dálnici 200 km/h mezi pruhy (nebo 100 km/h v obci tamtéž), ani nic jiného nezbývá, pokud chtějí přežít. Běžný řidič nepočítá s tím, že se těsně kolem něj bude někdo takhle protahovat. Před lety jsem například málem sundal motorkáře v pražské Sekaninově ulici. Jel jsem tam předpisových 30 km/h, v rámci svého pruhu jsem se vyhýbal díře v silnici a motorkář mě vysokou rychlostí (odhadem min. 100 km/h) minul o pár centimetrů. V zrcátku jsem ho před začátkem manévru neviděl, musel být ještě hodně daleko, možná v zákrytu za autem za mnou.
Silnice je primárně pro auta/kamiony/autobusy/etc. a jejich řidiče.Kdysi v zákoně (resp. vyhlášce, která byla přinejmenším v letech 1993-97 neplatná, pak byla narychlo zlegalizována "překlenovacím zákonem", byť nebylo úplně jasné, zda to stačilo) bývalo, že součástí silnice je mj. vozovka a ta je určena především pro provoz motorových vozidel. Pak se definice vozovky ze zákona zcela vypařila (a není ani v zákoně o pozemních komunikacích!), přestože se v něm na mnoha místech tímto pojmem operuje, například v ustanovení o jízdě na jízdním kole nebo už v definici jízdních pruhů a hranice křižovatky. Tenhle zprasek tu platí 14 let a nikoho zjevně netrápí, že chybí výklad velmi důležitého pojmu z pravidel silničního provozu.
Buď jezděte opatrně tak, abyste neohrožovali zdraví a život ostatních, jak vám ukládá zákon, nebo si pořiďte senzor s thermovizí, a nemyslete si, že být za volantem z vás dělá pány všehomíra.A vy se chovejte v provozu tak, abyste neohrožovali majetek a životy ostatních ani život svůj, jak vám ukládá zákon, nebo seďte doma na zadku
v jízdním pruhu (dříve se to označovalo slovem "vozovka")Ono se to tak označuje pořád, jízdní pruh je část vozovky (§ 2, písm. t), kterou však zákonodárci jaksi zapomněli definovat - viz výše.
Reflexni prvky maji pozitivni vliv na bezpecnost, ale v zadnem pripade neomlouvaji "ridice" ktery se ridi predpoklady a ne skutecnosti.
Sam jsi priznal predchozi bouracku se srnou, dalsi srnu kterou jsi pred tim minul, unavu, protijedouci auto ktere te oslnilo, ... Jinymy slovy tady nahlas volas, jaky jses idiot a jak ohrozujes ostatni. Seber zbytky rozumu a zkus z techto zkusenosti vyvodit zmenu ve svem chovani nebo se radsi zabij, ale usetri pri tom ostatni zivoty.Koukám na diskuzi a trochu se to tu zvrtlo, proč je zapotřebí tolika urážek, to už nejsme lidé?
Při sepisování tohoto zápisku jsem se chtěl podělit o nepěknou zkušenost, připomenout to co spousta lidí ví, zažila. Proto jsem zde vypsal i věci jako nevhodné umístění nákupu, spousta lidí to takto dělá, když se pak něco stane, chytá se za hlavu - má-li jí ještě a může si jen nadávat.
Hodně se tu diskutuje rychlost, když jsem za volantem, musím koukat hlavně před sebe, to zda jsem jel v okamžiku míjení protijedoucího vozu 60 nebo 45 opravdu nevím, nekoukal jsem na tachometr, ale věnoval se řízení.
Na této silnici se sportovci pohybují docela často, jsou to místní fotbalisti, kteří ale i když běhají přes den mají na sobě dobře viditelné oblečení, pestré trika, reflexní vesty, blikající náramky, bundy s reflexním lemem. To samé cyklisté, kola jim blikají jak vánoční stromečky, na sobě reflexní vestu, jsou vidět i za špatných světelných podmínek na víc jak 500 metrů, nejen, že je protijedoucí řidič neoslňuje, hlavní je, že je s dostatečně dlouhým předstihem vidí. Ví někdo jak hodně pomůže viditelnosti jen reflexní poutko od zipu?
K věci překážky na silnici, na dálkové světla bych překážku zajisté za včasu viděl, v situaci jakou jsem popisoval, být tam místo chodce spadlý kmen stromu, možná bych v dané rychlosti měnil přední nárazník a možná i chladič. Srna je zde opravdu málo pravděpodobná, ta by neběžela souběžně s jedoucím vozem a nepřebíhala by nejspíš ani těsně za ním.
Když by v dané situaci došlo k nejhoršímu, tedy srážce s chodcem, potěšen by z toho nikdo nebyl, nemyslím si ale, že by došlo k jeho usmrcení, ono 60km/h na tachometru = ~50km/h ve skutečnosti, což ale i tak na ošklivé zlomeniny stačí.
Uzákonit reflexní prvky? Nemyslím si, že by to bylo nejšťastnější řešení, řidiči by na to až moc spoléhali a teprv teď by se opravdu rovnal chodec bez reflexních prvků sebevrahovi. Je to na rozumu každého z nás, když si jdu zaběhat, vím, že je venku tma a moc dobře vím, že poběžím po silnici, kde nejsem jediným účastníkem provozu, tak si myslím, že je krajně nezodpovědné nějakým způsobem se nepojistit proti střetu. Vymlouvat se na to, že nemám reflexní vestu svědčí opět o oné neodpovědnosti. V obchodě se dá reflexní vesta pořídit za 100 korun, k pojištění vozu ji dávají některé pojišťovny darem.
Stačí jezdit #$%^%$#$%&&%^&* blá blá blá....
Někdy nestačí ani to...
Dá se v pohodě jezdit tak, abys případnou takovou srážku přežil jen s lehkým zraněním.
To je ale stále v rozporu s:
Spousta planých výmluv. Pokud jezdíš tak, že tě může něco překvapit tak, že nebudeš schopnej zabránit srážce, tak za volant radši nesedej ! To tě ale měli naučit už v autoškole
20km/h se po silnici jezdit také nesmí, je zde pro změnu zákon o bezdůvodně pomalé jízdě, mimo to tu vzniká riziko, že schovám-li se vozidlu jedoucímu za mnou rychlostí 90km/h v zatáčce za horizontem, nejspíš se nebude stačit divit, až mi udělá z vozu hatchback
Takže řídit nemůže nikdo? Nedokážu si představit, jak se dá třeba jezdit tak, aby tě nepřekvapil náklaďák, který před tebou vjede do protisměru a srazí tě čelně.To je k téhle debatě irelevantní, bavíme se o situacích které můžu jako řidič reálně ovlivnit.
K obedu byla zrejme vtipna kase.Proč vtipná kaše? Vždyť celá diskuze byla o tom, že se situace dají předvídat. A nakonec z toho vyplynulo že se dají předvídat jen pokud... se dají předvídat.
Pokud nekdo jede tak rychle, ze nema sanci v dosahu viditelnosti vozidlo bezpecne zastavit, ma snizit primerene rychlost => muze realne ovlivnit hrozici nebezpeci.Pokud je to vztaženo na blogpost, tak jaký je běžný nejmenší dosah viditelnosti černě nebo jinak maskovaně oděné osoby? Jaká je pak reakční doba unaveného řidiče? A jakou rychlostí tedy musí řidič jet, aby na maskovanou osobu stihl zareagovat a vyhnout se jí? A teď doporučuju zopakovat odhad pro případ, kdy k tomu navíc jede naproti auto, které svítí a navíc nenechává dost místa na vyhnutí se, protože to se prostě stává.
Proč vtipná kaše? Vždyť celá diskuze byla o tom, že se situace dají předvídat. A nakonec z toho vyplynulo že se dají předvídat jen pokud... se dají předvídat.Není pravda. Diskuze je o tom, že někdo jezdí tak rychle že není schopen ovládnout vozidlo do vzdálenosti kam vidí.
Pokud je to vztaženo na blogpost, tak jaký je běžný nejmenší dosah viditelnosti černě nebo jinak maskovaně oděné osoby? Jaká je pak reakční doba unaveného řidiče? A jakou rychlostí tedy musí řidič jet, aby na maskovanou osobu stihl zareagovat a vyhnout se jí? A teď doporučuju zopakovat odhad pro případ, kdy k tomu navíc jede naproti auto, které svítí a navíc nenechává dost místa na vyhnutí se, protože to se prostě stává.dtto
Spousta planých výmluv. Pokud jezdíš tak, že tě může něco překvapit tak, že nebudeš schopnej zabránit srážce, tak za volant radši nesedej ! To tě ale měli naučit už v autoškoleJezdit tak, aby tě nic nedokázalo překvapit, je nemožné, pokud tedy nejsi jasnovidec s křišťálovou koulí. To nejsou plané výmluvy, to je realita života. Pochopíš, až se ti stane, že něco přehlídneš. A věř, že se to stát může. Takový chodec nebo bicyklista v tmavém bez osvětlení a jakýchkoliv refexních prvků za snížené viditelnosti (jinými slovy blb) prostě splyne s pozadím a vidět není vůbec nebo jen velmi špatně.![]()
Jezdit tak, aby tě nic nedokázalo překvapit, je nemožné, pokud tedy nejsi jasnovidec s křišťálovou koulí. To nejsou plané výmluvy, to je realita života. Pochopíš, až se ti stane, že něco přehlídneš. A věř, že se to stát může. Takový chodec nebo bicyklista v tmavém bez osvětlení a jakýchkoliv refexních prvků za snížené viditelnosti (jinými slovy blb) prostě splyne s pozadím a vidět není vůbec nebo jen velmi špatně.Jak už jsem odpovídal Jendovi, měl jsem na mysli reálně ovlivnitelné situace. Čekal jsem že někdo přijde s absurditami. Samozřejmě že se stanou situace, kdy řidič v protisměru dostane mikrospánek a ty nemáš ani možnost vyjet ze silnice aby ses mu vyhnul. To ale není případ kdy jedeš v noci unavený, vidíš kulový a přitom jedeš tak rychle že nejseš schopen bezpečně zastavit na vzdálenost dohledu.
Co se lesu značek týče, neviděl bych to nikterak tragicky, možná, v některých místech bych umístil značku upravující změnu přednosti v jízdě před směrové cedule tak, aby směrové cedule tuto značku nezakrývali.
Díry - tak zde je to bez diskuze, u nás, kde se oprava cest provádí tak, že se tam hodí značka upozorňující na nerovnost vozovky přispívá spíše k onomu lesu značek.
Řidič by měl sám částečně odhadnout, zda udržuje konstantní rychlost, pokud s tím má někdo problém a během 10s co se nedívá na tachometr letí obcí 90, nejspíše by měl ve vlastním zájmu vrátit papíry.
S rušením povinného denního svícení nesouhlasím, ale to by bylo na dlouho.
Trpí-li někdo problémem, že by ignoroval dobře označené chodce, asi by měl opět vrátit papíry, když ignorujete chodce, viditelného na kilometr, co pak chudák stealth ninja?
Co se lesu značek týče, neviděl bych to nikterak tragicky, možná, v některých místech bych umístil značku upravující změnu přednosti v jízdě před směrové cedule tak, aby směrové cedule tuto značku nezakrývali.Na začátku Březíněvsi směrem od Líbeznice jsem na asi 200m napočítal 14 značek. Hnus. Bohužel to není nic nezvyklého.
Řidič by měl sám částečně odhadnout, zda udržuje konstantní rychlost, pokud s tím má někdo problém a během 10s co se nedívá na tachometr letí obcí 90, nejspíše by měl ve vlastním zájmu vrátit papíry.Já to samozřejmě tak nějak odhadnu, ale nepoznám rozdíl mezí 52 a 55. Za 52 mi flastra nedají, a 55 jsou toho schopni naprosto klidně.
Trpí-li někdo problémem, že by ignoroval dobře označené chodce, asi by měl opět vrátit papíry, když ignorujete chodce, viditelného na kilometr, co pak chudák stealth ninja?To, že chodce vidím na kilometr bohužel naprosto nic neznamená :(. V dobu, kdy budu u něj mohou být okolnosti úplně jiné a chodec může dopadnout špatně i když má reflexní vestu. Proto, když jdu někam pěšky po silnici, kde jezdí auta, vždy když nějaké jede, snažím se jít co nejvíce ke kraji, pokud jedou i v protisměru, raději uhnu do příkopy. Předpokládám, že mne nevidí. Při kontaktu prohrávám.
Tak jsem se na Březíněves podíval na google maps a nikterak hrozné mi to tam s množstvím značek nepřijde, mnohem horší je to ale s tím, že spousta z nich je zarostlá-
Nevím o nikom, kdo by měl problémy s tím, že jel v obci 55-60km/h, zato znám spoustu lidí, kteří přišli o řidičák když obcí projížděli více jak 90 nebo opakovaněkrát je během roku přistihli v rychlostech 70-90km/h. Pro tvůj klid v duši je přeci rada ve tvém případě naprosto jednoduchá a přímo se nabízí, nesnaž se jezdit rychlostí, která je v tolerovaném maximu.
Naopak, znamená to mnoho, jak ukazují i statistiky ze slovenska, řidiči to pomůže opravdu hodně, na druhou stranu chodec musí mít neustále na paměti, že i s reflexní vestou je stále nejslabší a nejzranitelnější účastník provozu na silnici a dle toho se chovat. Osobně se spoléhám na to, že když řidič protijedoucího vozu ztlumí dálkové světla, případně v hustém obousměrném provozu dává "blinkrem" najevo, že objíždí překážku (v tomto případě mou maličkost), tak mě jako chodce zaregistroval, do té doby předpokládám, že o mě s největší pravděpodobností neví.
Domnivam se, ze to bylo myslene jinak: reflexni vesta je nejzazsi moznost, jak na sebe upozornit a z toho plyne ze neni zadouci, aby byla bezne pouzivana. Pokud nekdo jde po neosvicene silnici mimo obec, tak to dava smysl, ale jinak by mely stacit napr. ty reflexni pasky (nebo pro cyklistu spravne osvetleni na kole).Trpí-li někdo problémem, že by ignoroval dobře označené chodce, asi by měl opět vrátit papíry, když ignorujete chodce, viditelného na kilometr, co pak chudák stealth ninja?
S těmi reflexními vestami bych se obával jiného problému. Pokud jich budete denně potkávat nějak více, mozek si vypěstuje imunitu, začne je považovat za něco běžného a tak nějak ignorovat. Časem to bude naprosto k ničemu.ač s tebou souhlasím ohledně otupění (viz statistiky denního svíccení, skokové snížení některých příčin nehod po zavedení a během pár měsíců, max let, návrat na původní úroveň), přeci jenom ty vesty nejsou na stejné úrovni jako to svícení - zatímco za normálních viditelnostních podmínek vidíš auto na stejnou vzdálenost ať svítí nebo ne, v noci vestu vidíš podstatně dál než nějakou tmavou látku, čili není to rozdíl "vidím to nebo ono" ale "vidím nebo nevidím" (což neznamená, že bych byl pro nějakou takovou povinnost, jen uvádím na pravou míru ...)
Dále pak nemusel sledovat jak hňup tachometr jestli náhodou nejedu 55.Co si pořídit tachometr, který není potřeba sledovat?
Takže až začne svítit kontrolka tlaku oleje nebo teploty motoru, tak si toho ani nevšimneš a zbytečně poškodíš auto.Toho si všimnu (i periferně), protože tam běžně nic nesvítí. A když už ano, tak červenou kontrolku zaregistruji (ostatně proto mají kontrolky různé barvy, aby se daly snadno odlišit - červená znamená vždycky průšvih). Například před rokem jsem tu červenou od nabíjení zaznamenal hned (rozsvítila se po cca 100 metrech jízdy, byl odpálený alternátor).
Takže jsme se vlastně na všem shodli.Jasně
Výsledkem je, že to pak někomu nečekaně zapípá, což v kombinaci třeba s úsekovým měřením způsobí, že pak někdo prudce zabrzdí, aby se vyhnul pokutě a někoho tím ohrozí už jsem viděl několik málemnehod jenom v Praze
Ono ani nemusí nic pípat. Strach z pokut, radarů a značek nezřídka vede lidi k dost nebezpečnému chování.
Každý ať si chodí v čem chce, třeba v maskáčích nebo černém obleku, ale má hlavně chodit po správné straně silnice, pokud není sebevrah. To je základ – a sledovat protijedoucí vozidla a preventivně uhýbat nebo být připraven uskočit.
Na druhou stranu, pokud srazíš někoho kdo půjde po "špatné" straně nebo bude málo odrážet světlo, jak ti to pomůže ? Ulehčí svědomí nebo mu to budeš dokonce přát, protože si za to mohl ? Nebo tě zaměstná jen myšlenka jak to zařídit s pojišťovnou, abys nemusel platit z vlastní kapsy ?
A ohleduplnost a velkorysost, kdy dáte přednost někomu kdo ji formálně nemá je exotický zážitek a pro někoho i projev slabosti.
Což může být způsobené tím, že lidi mají pocit, že jim stát už všechno správné (a i mnohé nesprávné) nařídil formou regulací a oni tudíž nad jejich rámec už nemusí nic dělat. Obecně je to ono chybné chápání politiky, že všechno důležité za nás má zařídit stát a já se nemusím o nic starat.
Tohle izolování je chyba, naopak by se měly cesty konstruovat tak, aby na nich mohli koexistovat všechny druhy dopravy vedle sebe.A kde na svete tohle funguje? Ja si naopak myslim, ze izolace podle druhu dopravy ma smysl, ale musi se vzit v uvahu typ provozu.
Lahůdkou jsou přechody pro chodce, kdy s bohužel zkreslenou představou o pravidlu přednosti vbíhají do vozovek sebevražedným způdobem.
Popravdě řečeno, tahle věta mě neskutečně se*e, protože si tak spousta řidičů omlouvá, proč vlastně oni nemusejí dávat přednost chodcům na přechodu. (Ano, existují i případy, kdy chodec na přechod vletí takovým způsbem, že je řidič nemohl vidět, atd. Ale v porovnání s případy, kdy si takto čeští řidiči omlouvají porušování předpisů, je to naprosto marginální. Stačí se podívat např. do Německa a srovnat s ČR, jak to vypadá s předností na přechodech...)
Jak se díváš na případy, kdy chodec pouští auto (třeba tím, že jde pomalu, necpe se tolik do přechodu)? Např. proto, že ten chodec je jindy zase řidičem a ví, že je jednodušší, aby chodec zpomalil chůzi nebo dvě vteřiny počkal, než aby auto brzdilo a pak se zase rozjíždělo. (příště zase někdo takhle pustí jeho)
Jak se díváš na případy, kdy chodec pouští auto (třeba tím, že jde pomalu, necpe se tolik do přechodu)?
To myslíš jako vážně? Podle mně se čeští chodci bojí vstoupit na předchod (přestože mají přednost), protože 95% českých řidičů jim tu přednost nedá.
Např. proto, že ten chodec je jindy zase řidičem a ví, že je jednodušší, aby chodec zpomalil chůzi nebo dvě vteřiny počkal, než aby auto brzdilo a pak se zase rozjíždělo. (příště zase někdo takhle pustí jeho)
To mně přijde jako docela nehorázná výmluva, proč nedat přednost. (Samozřejmě, může nastat výjimečně i situace, kdy chodec auto (ať už z jakéhokoliv důvodu) skutečně pustí. Ale to pak chodec udělá normálním posunkem, takže je skutečně jasné, že pouští. Pomalá chůze rozhodně neznamená, že „chodec auto pouští“).
A co se týče argumentu, že je pro chodce jedndušší zpomalit a počkat, tak to je pěkný bullshit.
Když se chceš té přednosti vzdát, jak bylo výš napsáno kvůli plynulosti a pohodlí, protože je to fakt někdy lepší, tak dělej jako že vůbec nechceš přecházet, jako že vůbec nejdeš na přechod.Tohoto triku hojně využívám, někdy se i pro jistotu otočím jinam a aspoň si prohlédnu okolí ;).
Jako chodec nemůžeš řidiče "pouštět". ... tak dělej jako že vůbec nechceš přecházet, jako že vůbec nejdeš na přechod.Přesně to dělám, jen jsem to popsal slovem "pouštět" :) Chtěl jsem především polemizovat s tím, že je to pěkný bullshit.
to je špatně! Jako chodec nemůžeš řidiče "pouštět". Nic takového zákon nezná, on ti stejně musí dát přednost. Když se chceš té přednosti vzdát, jak bylo výš napsáno kvůli plynulosti a pohodlí, protože je to fakt někdy lepší, tak dělej jako že vůbec nechceš přecházet, jako že vůbec nejdeš na přechod.OK, a co mám dělat, když jedu po hlavní a chci pustit auto z vedlejší?
Když padne na policajta co je pozadu s kvótou pokut tak má na triku nedání přednosti a nikdo mu to neodpáře.Tohle je naprostý nesmysl. Zákon totiž říká, že: dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy V tomto případě řidič, který má přednost v jízdě, směr ani rychlost jízdy náhle měnit rozhodě nemusí. Proto se o nedání přednosti nejedná.
A když kvůli tomu v koloně dojde k nějakému drcnutí což je hned, tak máme průser prvotřídní.Pokud v koloně dojde k nějakému drcnutí, tak někdo nedodržel bezpečnou vzdálenost nebo se nevěnoval řízení, případně obojí. Zejména v případě, že to pouštění neproběhne tak, že to ten pouštějící znenadání zadupne, je to zcela bez diskuse.
Zákon říká, ze kdo jede z vedlejší, nesmí ohrozit ani omezit ty...
q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy,Jinými slovy, dát přednost vůbec neznamená neomezit.
Plynulá a předvídatelná jízda v souladu se zákonem je ten nejlepší skutek jakej můžeš udělat.Když jedu do kopce po úzké silnici (např. ulice Budějovická kolem metra Kačerov), můžu jet plynule a předvídatelně 10 km/h po silnici a mít za sebou kolonu, nebo v rozporu se zákonem stejně po prázdném nepoužívaném chodníku vedle. Doufám, že většina lidí ocení to druhé.
Doufám, že většina lidí ocení to druhé.Záleží na tom, jestli pojedou po té silnici nebo půjdou po chodníku
I kdyby nebyl: cyklista a chodec se dokáží bezpečně vyhnout, pokud cyklista není idiot. Stačí si být vědom toho, že chodník je primárně pro chodce, že je nemáš ohrožovat a v případě nutnosti z toho kola třeba i slezeš. Kdyby to byla motorka nebo skútr, tak neřeknu – ale kolo bych za moc velký problém nepovažoval.
v CR nie je povinnost mat reflexne prvky mimo obce? U nas to nedavno zaviedli, cyklisti a chodci musia mat min. reflexny pasik, ak idu po ceste mimo obce.
Ale vela dochodkyn to nepochopili, policia rozdavala reflexne pasky, a vacsina si ich odlozila do kabelky, a na kameru povedali, ze to daju vnucatam. Darmo im vysvetlovat, ze je to pre ich bezpecnost, v tme, ked idu z kostola v ciernom ich jednoducho nie je vidiet.
Osobne to velmi vitam, nie raz som videl najskor oranzovu vestu/pasik, blikajuce svetlo ako samotnu osobu.
Dost by se me nelibilo kdyby bylo mozny aby ridic ktery zpusobi nehodu jednoduse sundal z tela reflexni naramek, rekl ze byl chodec neosvetleny, a proslo mu to...To už není věc pravidel, ale dokazování, a týká se stejně dobře i úmyslných trestných činů.
Tak tam budeme stát, 10 metrů od sebe a čekat na rozednění.
Jednoduchá věc pro představu, kolik toho vidíte z okna, když je venku tma a Vy v bytě svítíte?
Co uvidíte, budete-li doma míti zhasnuto a bude někdo stát venku za tmy a svítit proti Vám skrz sklo nějakou žárovkou s výkonem odpovídajícím předním potkávacím světlům?
Mimo to, nejen řidič, ale i chodec, je-li na silnici, má povinnost předcházet vzniku dopravní nehody.
Když se takovéto sporné nehody stanou, nejde ukázat jednoduše prstem to je vina toho nebo toho. K takovýmto nehodám bývá přizván soudní znalec k posouzení, zda například řidič měl vůbec šanci dané nehodě zabránit, předejít.
Takže tam ta povinnost pro chodce nosit ve tmě reflexní prvky je. Jen ne explicitně.Mimo to, nejen řidič, ale i chodec, je-li na silnici, má povinnost předcházet vzniku dopravní nehody.
To záleží na úhlu pohledu, jsme-li ve sporném bodě, nastupuje soudní znalec. Řidič se může v tomto případě odvolávat například na obecné povědomí a tak dále...
Je i jiná situace, když srazí řidič chodce v obci pod osvětleným přechodem, nedejbože, je-li to v rychlosti převyšující 50km/h.
A dávat explicitně vše do zákonů? Kolik by pak takový zákon zabral času jen přečíst, celý život? Snad stále ještě existuje něco, jako zdravý úsudek nebo opravdu potřebujeme zákon i na to, kolik plátků toaletního papíru si máme odtrhnout?
opravdu potřebujeme zákon i na to, kolik plátků toaletního papíru si máme odtrhnout?nepotřebujeme, ale asi se ho brzy dočkáme ... už máme zákony na to, čím si máme svítit a jak se máme mejt, takže to sraní je vpodstatě na řadě ...
Vysvětlení, proč se toto všechno zavádí je jednoduchý, elektřina se narozdíl od internetu nedá agregovat, když máme řekněme ve vesnici v 300 domácnostech 32A jističe, musí na to být upravená přenosová soustava, neboť když by nebyla, spadne jistič v trafačce nebo se mohou roztavit i dráty.
Tyto úpravy nejsou dobré pro lidi - nejsou tedy zaváděny z toho důvodu aby ušetřily, ale výhodné jsou pro správce distribuční soustavy - aby ušetřil on, to že klesá odběr? Proč ne, bude se zdražovat, čim víc úsporných spotřebičů, tím dražší cena za 1kW, spotřebitel koneckonců stále zaplatí stále stejně.
A to že místo toho, aby si vysavačem s příkonem 2500W přejel koberec jednou, budeš jej vysavačem o příkonu 1200W vysávat 4x déle, ale, nepřetížíš jističe a nezatížíš přenosovou síť. Taktéž jako s internetem, krátkozraké řešení, i u internetu platí to, že když uživatel stáhne giga během pár minut, víc stahovat nepotřebuje, ale nebude neustále viset na sítí a nedá vzniknout špičkám v přetížení.
Nakonec se zmíním k 200W žárovkám, koukáme-li na ně jako na žárovky, jejich účinost je bídná, kolik? 5%? Ale jako tepelné těleso je to výborný prostředek pro třídu A s výkonem 90%? dvě takové žárovky úžasně vytopí obývací pokoj 5*6*3 metry, na zimu v úsporném domku ideální způsob jak zkombinovat světlo a teplo.
Problém nastává ale v okamžiku, že to, jaký máš jistič je garantováno.
I kdyby (je to pochybné), tak by správnou cestou bylo snížit domácnostem garantované ampéry. Kdo by chtěl vysávat pořádným vysavačem, ten by si v tu chvíli musel vypnout třeba televizi nebo by nesměl prát nebo používat rychlovarnou konvici1 – místo toho, aby se lidem nařizovalo, jaký spotřebič si můžou koupit.
[1] ostatně tohle není až tak hypotetická situace – mnoha z nás se stalo, že zapojili moc spotřebičů a vyletěli jim jističe; jednu dobu jsme třeba nemohli prát, luxovat a vařit kafe
To je poznámka pod čarou, informace navíc, kterou nemusíš číst – komentář by měl dávat smysl i bez ní. V knihách máš taky různé poznámky, které taky nečteš, když to potřebuješ jen prolétnout a rychle zjistit, o co tam jde.
Takže všechny informace jsou stejně důležité a je potřeba číst všechno? Když napíši něco do závorky, tak tím vlastně taky dávám najevo, že to není tak důležité (a je možno to přeskočit), akorát se hůř hledá ta uzavírající závorka, kde se má pokračovat ve čtení.
I kdyby (je to pochybné), tak by správnou cestou bylo snížit domácnostem garantované ampéry. Kdo by chtěl vysávat pořádným vysavačem, ten by si v tu chvíli musel vypnout třeba televizi nebo by nesměl prát nebo používat rychlovarnou konvici1 – místo toho, aby se lidem nařizovalo, jaký spotřebič si můžou koupit. [1] ostatně tohle není až tak hypotetická situace – mnoha z nás se stalo, že zapojili moc spotřebičů a vyletěli jim jističe; jednu dobu jsme třeba nemohli prát, luxovat a vařit kafeB:
I kdyby (je to pochybné), tak by správnou cestou bylo snížit domácnostem garantované ampéry. Kdo by chtěl vysávat pořádným vysavačem, ten by si v tu chvíli musel vypnout třeba televizi nebo by nesměl prát nebo používat rychlovarnou konvici – místo toho, aby se lidem nařizovalo, jaký spotřebič si můžou koupit. Ostatně tohle není až tak hypotetická situace – mnoha z nás se stalo, že zapojili moc spotřebičů a vyletěli jim jističe; jednu dobu jsme třeba nemohli prát, luxovat a vařit kafe
Porovnej citelnost:První je pro mě jednoznačně čitelnější. Ale chápu, že to nemusí každý vnímat stejně.
První je pro mě jednoznačně čitelnější. Ale chápu, že to nemusí každý vnímat stejně.Takze je pro tebe citelnejsi v pulce vety odskocit nekam na konec, tam najit cislo, precist nejakou jinou vetu, najit misto kam se vratit, obnovit kontext, a cist dal? Haha. Neverim.
Franta má osobitý styl psaní komentářů, jejichž formu mi osobně nedělá problém respektovat a můžu se plně věnovat obsahu, se kterým čas od času problém mám.Pokud tak pise jen na tomhle foru tak je to celkem jedno. Ja osobne vetsinu komentaru kde vidim poznamky pod carou proste preskocim, protoze se s tim neminim lustit, takze no harm done. Ten muj koment byl mysleny spis jako pratelsky upozorneni ze pokud tak pise i nekde kde na tom zalezi tak si sam zbytecne ubira kredit...
Takze je pro tebe citelnejsi v pulce vety odskocit nekam na konec, tam najit cislo, precist nejakou jinou vetu, najit misto kam se vratit, obnovit kontext, a cist dal?
Tak možná je proces čtení u každého jiný, ale u ajťáků bych čekal, že přečtou hlavní informaci s tím, že zaznamenejí možnost doplňující informace. Tedy žádné přepínání kontextu. Nebo ty, když čteš nějaký web a narazíš na odkaz, tak v průběhu čtení klikneš na odkaz, tak narazíš na další, tak klikneš dál a takto se vzdaluješ od původní stránky? Já ne, pokud chci další informace, otevřu si odkaz na novém tabu a prakticky bez přerušení čtu původní text s tím, že si nakonec projdu ještě ty rozšiřující materiály.
Stejně tak, když se čte nějaký zdroják, tak asi nikdo nezkoumá kód všech jednotlivých metod na které při čtení narazí. Každý ví, že je ta metoda nějak implementována (a kdykoliv se lze na její implementaci podívat), ale ne na každé úrovni čtení zdrojáků je nutné "zabředávat" stále hlouběji.
Do stejné kategorie patří i poznámky pod čarou. A zrovna Frantovi komentáře tím dostávají svůj nezaměnitelný styl. Líbí se mi.
Takze je pro tebe citelnejsi v pulce vety odskocit nekam na konec, tam najit cislo, precist nejakou jinou vetu, najit misto kam se vratit, obnovit kontext, a cist dal?Psal jsem, že je pro mě první možnost přehlednější, a to platí.
Ten muj koment byl mysleny spis jako pratelsky upozorneni ze pokud tak pise i nekde kde na tom zalezi tak si sam zbytecne ubira kredit...Přátelské upozornění se většinou dělá i s rizikem neúspěchu, tedy že si ho dotyčný nevezme k srdci nebo že někdo jiný na to může mít jiný názor. Není potřeba za něj dále bojovat.
Ja osobne vetsinu komentaru kde vidim poznamky pod carou proste preskocim, protoze se s tim neminim lustit
Pokud tě to odrazuje, tak to mě mrzí, nicméně myšlenka za tím je přesně opačná: předpokládám, že různí lidé chtějí diskusi věnovat různé množství času – někdo čte důkladně všechno, někdo to jen rychle proletí – a ty poznámky tu jsou pro lidi, kteří nechtějí číst všechno – můžou je přeskočit a přečíst si z toho komentáře jen to hlavní sdělení.
Já to taky nepíšu ručně – poznámky dávám do hranatých závorek a pak proženu perlovým skriptem (nastavený jako akce schránky v KDE). Pak tam mám ještě doplňování nedělitelných mezer a Markdown.
Tyto úpravy nejsou dobré pro lidi - nejsou tedy zaváděny z toho důvodu aby ušetřily, ale výhodné jsou pro správce distribuční soustavy - aby ušetřil on, to že klesá odběr?Tímhle ty regulace nikdy zdůvodňovány nebyly. Hovořilo se vždycky primárně o emisích skleníkových plynů a v dalších úrovních o snížení spotřeby fosilních zdrojů a o snížení energetické závislosti na nečlenských státech EU (čímž je samozřejmě míněno hlavně Rusko).
A to že místo toho, aby si vysavačem s příkonem 2500W přejel koberec jednou, budeš jej vysavačem o příkonu 1200W vysávat 4x déle, ale, nepřetížíš jističe a nezatížíš přenosovou síť.Jako kdyby luxovali všichni najednou, že...
snížení energetické závislosti na nečlenských státech EU (čímž je samozřejmě míněno hlavně Rusko)Chápu správně, že je to tedy opatření spíše vojenského charakteru?
Tak snad nepřiletí Rusové s bombardérem a nebudou nám sem shazovat vysoce výkonné vysavače a žárovky. Taková imperialistická elektronika přece nesmí projít!
nic to nevysaje, ale hlavně že to bude úspornýprikon neni to same co vykon. Mas nekaje konkretni poznatky o tom, ze usporne vysavace nemuzou mit vysoky vykon nbo je to zas jen FUD?
prikon neni to same co vykonvs.
konkretni poznatky o tom, ze usporne vysavace nemuzou mit vysoky vykon
Výkon nikdy nebude vyšší než příkon. Tedy úsporné vysavače budou mít nižší výkon v důsledku nižšího příkonu. Jak prosté, milý Watsone.
Výkon nikdy nebude vyšší než příkon. Tedy úsporné vysavače budou mít nižší výkon v důsledku nižšího příkonu. Jak prosté, milý Watsone.mozna prosta, nicmene naprosto mylna uvaha. Nebo sis tam taky, stejne jako Luk, nejak automaticky pridal predpoklad, ze ty vysavace maji stejnou ucinnost? (coz by tu uvahu cinilo jen min mylnou, protoze ja nikde zadne predpoklady stran strejne ucinnosti nedelam)
pridal predpoklad, ze ty vysavace maji stejnou ucinnost
No nepřidal, ale jak to souvisí?
Mám-li dva vysavače, jeden s účinností 40%, druhý s 80%*.... tak co mi brání ten 80% vysavač osadit stejným motorem (třeba 2400W, což je u nás maximum pro spotřebiče "do zásuvky"; výkonnější už musejí být připojené přímo)?
*) Konkrétní čísla se mi opravdu nechce hledat, takže pro příklad.
tak co mi brání ten 80% vysavač osadit stejným motoremnic, ale to je pak prepoklad stejne ucinnosti
nic, ale to je pak prepoklad stejne ucinnosti
Ne, je to předpoklad stejného příkonu u různě účinných vysavačů (příkladových 80 a 40).
Ja se jen ptam, jak na to prisel
Nechci mluvit za Kavola, ale možná ze zkušeností. V mém případě určitě, každý EKO / Green / Úsporný produkt byl shit nejvyššího kalibru a zcela vyhozené peníze. V důsledku čehož neekologické a neekonomické.
mozna prosta, nicmene naprosto mylna uvaha. Nebo sis tam taky, stejne jako Luk, nejak automaticky pridal predpoklad, ze ty vysavace maji stejnou ucinnost? (coz by tu uvahu cinilo jen min mylnou, protoze ja nikde zadne predpoklady stran strejne ucinnosti nedelam)Dobrá demagogie, s jejíž pomocí lze shazovat libovolný výrok. Mimochodem jsem si nepřidával žádný předpoklad, pouze jsem tvrdil, že při stejné účinnosti bude při vyšším příkonu vyšší výkon (což je logické, protože výkon je součinem příkonu a účinnosti).
Dobrá demagogie, s jejíž pomocí lze shazovat libovolný výrok.tu demagogii vidis v cem? "Tedy úsporné vysavače budou mít nižší výkon v důsledku nižšího příkonu." je bud mylny zaver nebo obsahuje implicitni prepoklad, ze porovnavane vysavace maji stejnou ucinnost, coz jej opet cini mylnym, protoze takovy prepoklad nikde vysen nebyl ucinen (a ani se mi nejevi jako prirozeny, naopak, vsude jsem zatim slysel, ze nove usporne vysavace maji mit vyssi ucinnost nez ty "klasicke", takze jako demagogie by mi spis prislo odvolavat se na to, ze se prepoklada stejna ucinnost automaticky)
Mimochodem jsem si nepřidával žádný předpoklad, pouze jsem tvrdil, že při stejné účinnosti bude při vyšším příkonu vyšší výkon (což je logické, protože výkon je součinem příkonu a účinnosti).ok, taky muzu napsat faktickou poznamku, ze 1+1=2 (tedy obvykle), jen nechapu, jak tim obohatim diskuzi
tu demagogii vidis v cem?V tom, že jsi mi vložil do úst (klávesnice) něco, co jsem neřekl, a proti tomu se vymezuješ.
prikon neni to same co vykon.ok, taky muzu napsat faktickou poznamku, ze 1+1=2 (tedy obvykle), jen nechapu, jak tim obohatim diskuzi
Mas nekaje konkretni poznatky o tom, ze usporne vysavace nemuzou mit vysoky vykon nbo je to zas jen FUD?a jak moc konkrétní poznatky si přeješ? účinnost vysavače je dána vpodstatě třema věcma, a to účinnost motoru, účinnost ventilátoru a ztráty ve vedení (filtry, netěsnící trubky apod.) AFAIK účinnost malých elektromotorů se pohybuje někde okolo 80-90% (a tak naokraj, při stejné konstrukci, čím silnější motor, tím lepší), takže i kdyby se vymyslelo něco zázračného, už tady není prostor na kdovíjakou úsporu, resp. tedy velké zvýšení výkonu při stejném příkonu co se ventilátoru týče, přiznávám, že fyzika proudění plynů jaksi není můj obor, takže tady trošku plavu, nicméně domnívám se, že jsme vpodstatě na fyzikálních limitech a není kam jít dál bez změny dalších podstatných paramterů - jako je třeba velikost, průmyslové vysavače typicky fungují stejně dobře jako domácí při baj woko dvoutřetinovém příkonu, jenže zkuste si takový skladovat v bytě jedna+nic (nemluvě o tom, že v takovém bytě se sáček velkého vysavače naplní tak jednou za dva roky, a to teda vůbec není dobré ten bordel tak dlouho uchovávat) a co se týče toho zbytku, tam za největší problém vidím ty filtry - aby dokázal filtr něco zachytit, tak klade procházejícímu vzduchu nějaký odpor, to je tak nějak z principu, že má-li být filtrace účinná, nemůže vzduch proletět jenom tak, čili tady to opět vidím tak, že fyziku holt nevokecáme výše uvedené mi přijde dostatečně konkrétní na to, abych si myslel, že s těmi úspornými vysavači to nebude žádná sláva (samozřejmě míněno ve srovnání s moderním vysavačem rozumné kvality, on i ten elektromotor se dá vyrobit s účinností jenom okolo 40% apod.)
a jak moc konkrétní poznatky si přeješ?aspon o neco vic konkretni, nez tyhle uvahy "obycejneho selskeho rozumu", ktere velmi casto byvaji bud castecne nebo zcela spatne, zejmena pak tvrzeni typu domnívám se, že jsme vpodstatě na fyzikálních limitech (cimz nerikam, ze konkretne tahle cela uvaha a tohle konkretni tvrzeni je spatne, jen popisuji moji obecnou zkusenost, ktera me spolu s tim vyse zminenym rozhovorem s vyrobcem vysavacu (*), ktery tvrdil, ze podstatne vylepseni jsou mozna, vede k pochybnostem o spravnosti cele uvahy)
rozhovorem s vyrobcem vysavacu
jen na urovni "jedna pani povidala"
Hmmm. Ono rozhovor s výrobcem JE jen JPP, protože výrobce chce prodat, tak samozřejmě svůj produkt vychválí. Takže zdroj hledat netřeba.
ok, pak nemohu sloužit nicméně bylo by od tebe hezké, kdybys dodal něco alespoň na stejné úrovni, je-li tvůj názor jiný a chceš-li zpochybňovat můja jak moc konkrétní poznatky si přeješ?aspon o neco vic konkretni,
zejmena pak tvrzeni typu domnívám se, že jsme vpodstatě na fyzikálních limitechtož jak jsem řekl, já osobně to neumím počítat, nicméně na druhou stranu to není tak úplně "rocket science", a jestliže třeba taková francisova turbína nedoznala od poloviny 19. století žádných významných změn (a to u elektráren jistě slušný tlak na vývoj optimálních řešení bude), přijde mi nepravděpodobné, že bychom v roce 2014 byli u vysavačů teprv někde na počátku optimalizace schválně jsem si dohledal i ty větráky, a uvádí se nějakých 80-85% - takže když vezmu spodní limity, tak to máme nějakých 64%, i kdybychom se tedy nějakým zázrakem dostali na 100%*100% = 100%, tak 900 W vysavač, což je hodnota na kterou se EU chce dostat, může nahradit nanejvýše nějaký 1400 W "neúsporný", což se mi jeví pro některá použití (stačí vyšší nebo blbě strukturovaný koberec ...) jako zoufale málo (se snížením ztrát na filtrech nepočítám, zdůvodnění viz výše) pak zbývá jedině uvažovat o té možnosti, kterou jsem vyloučil tím "míněno ve srovnání s moderním vysavačem rozumné kvality", tedy že vlastně všechny (ehm) vysavače až doposud rozumnou kvalitu neměly a vskutku používaly "elektromotor ... s účinností jenom okolo 40% apod.", čímž byli zákazníci léta ojebáváni, ale pak jaksi nevidím ten mechanismus, kterým by povinné snížení wattáže toto mělo změnit, aby zákazníci již nadále ojebáváni nebyli, a jestliže teď tedy mám 2400 W vysavač s účinností motoru 40%, kdo a jak mi zaručí, že potom již nekoupím 900 W vysavač s účinností motoru 40%, ale jedině s významně vyšší? - bez této záruky totiž má úvodní premisa "nic to nevysaje, ale hlavně že to bude úsporný" bude platit (za okolností uvažovaných v tomto odstavci) zcela jistě - v této souvislosti bych si dovolil analogii se situací u svítidel, kdy je skutečnost taková, že některé "superúsporné" LEDky mají účinnost na úrovni lepších halogenek, ne však pořizovací cenu a energetický štítek (páč ten ukazuje spotřebu a ne účinnost), takže zákazník ojebáván (že mu to za ty watty prd svítí) skutečně je
ktera me spolu s tim vyse zminenym rozhovorem s vyrobcem vysavacu (*), ktery tvrdil, ze podstatne vylepseni jsou mozna, vede k pochybnostem o spravnosti cele uvahytato důvěra v pseudoautority mě nepřestává fascinovat máme tady plnou prdel příkladů, kdy lidi kecaj (nejen) do médií prokazatelně nesmysly, ale protože z toho někdo udělal článek, tak je to pomalu jak slovo svaté ... hele nejmenoval se ten výrobce náhodou Horst Fuchs?
nicméně bylo by od tebe hezké, kdybys dodal něco alespoň na stejné úrovni, je-li tvůj názor jiný a chceš-li zpochybňovat můjrovnez nemohu slouzit, protoze hodit sem par vygooglencyh cisel a na zaklade toho delat dalekosahle uvahy je mi silne proti mysli. Nicmene jsem neco malo o tom zaslechnul na Radozurnulu, tak nez zas zapomenu kde to bylo, tak tady je odkaz, zacina to v 20:20.
tato důvěra v pseudoautority mě nepřestává fascinovatme zas neprestava fascinovat vira v selsky rozum, kterym si lze udlat nazor na vsechno, at je to libovolne slozite (nevim, co si predstavuje pord "rocket science", ale vazne by me zajimalo, kolik toho vis o proudeni plynu nebo kapalin a konstrukci turbin). Jinak pokud clovek co do daneho oboru dela rika nebo a kavol na abclinuxu neco jineho, budu, svete div se, verit tomu typkovi, pokud nemam nejake podstatne indifie, ze keca
máme tady plnou prdel příkladů, kdy lidi kecaj (nejen) do médií prokazatelně nesmyslyjak kdo, ja treba moc nemam ... asi dost zalezi na vyberu medii, mozna by nebylo na skodu min cist Bleska a Zvedavce
nežádal jsem o "dalekosáhlé úvahy", pročež mi to přijde jen jako výmluva, abys mohl pokračovat v útoku ad hominem (už jenom že "vygooglených", jako kdybysme neměli na závěrečkách témata o motorech ...), namísto soustředění se na úvahu samotnounicméně bylo by od tebe hezké, kdybys dodal něco alespoň na stejné úrovni, je-li tvůj názor jiný a chceš-li zpochybňovat můjrovnez nemohu slouzit, protoze hodit sem par vygooglencyh cisel a na zaklade toho delat dalekosahle uvahy je mi silne proti mysli.
Nicmene jsem neco malo o tom zaslechnul na Radozurnulu, tak nez zas zapomenu kde to bylo, tak tady je odkaz, zacina to v 20:20.eh, a to myslíš vážně? - vždyť to je ještě nesrovnatelně pitomější než "pár vygooglených čísel" ... jako "výrobci mají technologie", ale ani náznak jaké vlastně, a s jejich uvedením na trh čekají na tento zákaz EU, bez toho by to nešlo, žádný výrobce doposud třeba netoužil získat konkurenční výhodu, že by zákazníkům nabídl úspornější vysavače než ostatní? - LOL ... dovedu si představit kartel u "světových" značek, ale kdyby taková technologie skutečně existovala, tak už tu máme přehršel čínských kopií
me zas neprestava fascinovat vira v selsky rozum, kterym si lze udlat nazor na vsechno, at je to libovolne slozitejedna věc je názor nebo obecné povědomí, druhá věc je detailní porozumění problematice ... skutečně musím rozumět do posledního kvantového děje činnosti mikroprocesoru a sběrnic a lcd a zpracování html a renderování fontů a jánevímčehovšeho, abych si mohl myslet, že když za chvilku kliknu na "Náhled komentáře", s největší pravděpodobností tu na mě bude na displeji blikat tento text zformátovaný do podoby, jak se pak objeví v diskusi?
(nevim, co si predstavuje pord "rocket science", ale vazne by me zajimalo, kolik toho vis o proudeni plynumno, tož víš co jsme se učili ...
nebo kapalin a konstrukci turbin).náhodou o kousíček víc, ale to je vpodstatě jen to selské pozorování, jestli si ten válec člověka podrží nebo ne[*] apod., a o ty turbíny, resp. vhodnost jednotlivých typů, jejich účinnost atd., jsem se trošku zajímal v souvislosti s možnostmi stavby, resp. vůbec použití, vlastní MVE ... [*] na což mám ovšem krásný příklad na téma odborníci versus selský rozum - před pár lety zařvalo na Sávě několik lidí s odborností typu výstavba přehrad, výstavba vodních elektráren, předseda dozorčí rady stavby této přehrady apod., a to i přes jasný plán cesty a varování zbylých účastníků, v místě, kam by člověk vybavený tím selským rozumem nevjel ani za zlatý prase
Jinak pokud clovek co do daneho oboru dela rika nebo a kavol na abclinuxu neco jineho, budu, svete div se, verit tomu typkovi,stále mi uniká proč, tedy bavíme-li se na úrovni výše odkazovaného blábolu na RŽ a ne článku v renomovaném vědeckém časopise s kopou review a tuctem studií potvrzujících všechny předpoklady i závěry - ostatně v případě doložení takového by kavol názor pravděpodobně rychle poopravil, a dle kontextu se případně i omluvil, jak již mnohokrát učinil ... avšak má-li kavol názor změnit, potřebuje nějaká fakta, a ne jen slepou víru, že se do médií mluví pravda (ostatně i kdyby se u zdroje mluvila, redakční úprava také dokáže divy) a co když kavol jenom papouškuje jiného "člověka co do daného oboru dělá"?
pokud nemam nejake podstatne indifie, ze kecaa tam se řadí co, jestliže vlastní bias (týpek obhajuje co ho živí) ani kritika od těch, co prostor v médiích nemají, se nepočítá?
tož na tomto portále by asi bylo stylové připomenout téma JXD a linux ...máme tady plnou prdel příkladů, kdy lidi kecaj (nejen) do médií prokazatelně nesmyslyjak kdo, ja treba moc nemam ...
asi dost zalezi na vyberu medii, mozna by nebylo na skodu min cist Bleska a Zvedavceuff, tak to je v pohodě, už jsem se lekl, že mi doporučíš míň Bugemosu a XKCD
namísto soustředění se na úvahu samotnoupointa toho co pisu je, ze tyhle uvahy odmitam, proto tady nehodlam tvorit zadne svoje ani rozebirat ty tvoje - napr. pokud pouziju tvoji argumentaci o inovaci turbin (kde bych mimochodem asi nesouhlasil, ze se toho moc nezmenilo, ale to by se zas rozplizlo do diskuze, co zname "neznat podstatnejsich zmen"), tak muzu prohlasit, ze prave proto je tam urcite hromada prostoru pro zlepseni a optimalizace, cimz dostanu zcela odlisny zaver od tveho a dal se tady muzem hadat, jestli tam ty zlepseni udelat jdou nebo ne a jak moc je to slozite, aniz by jeden z nas mel nejaky vhled do problematiky. Vysledek? Hromada kecu (a ztraceneho casu), aniz by to pravdepodobne melo co do cineni s realitou.
vždyť to je ještě nesrovnatelně pitomější než "pár vygooglených čísel"z meho pohledu na zcela stejne urovni jako uvahy o (ne)moznych zlepsenich jednotlivych prvku vysavace
jedna věc je názor nebo obecné povědomí, druhá věc je detailní porozumění problematiceano, ale jde o to, ceho se ten nazor tyka. Pokud reknu, ze nove vysavace budou bud horsi nebo drazsi, staci IMHO obecne povedomi, pokud reknes, ze budou jen horsi, protoze zadne dalsi podstane vylepseni nejsou mozne, tak je IMHO potreba docela solidni znalost oboru - a to je pointa toho vseho, co se tady snazim rict, ze delas dalekosahle zavery o vecech, o kterych mas jen povrchni znalosti
stále mi uniká proč, tedy bavíme-li se na úrovni výše odkazovaného blábolu na RŽ a ne článku v renomovaném vědeckém časopise s kopou reviewprotoze zadne takove casopisy nectu a ani nevim, ze by vychazely. Ostatne, kdybych o necem takovem vedel, tak tady neni o cem diskutovat
a tam se řadí co, jestliže vlastní bias (týpek obhajuje co ho živí)pokud by rekl neco, co je v rozporu s mymi znalostmi. Jinak nechapu, proc by to mel obhajovat - kdybych opet pristoupil na tenhle druh argumentace, muzu udelat opet presne opacny zaver, ze by pro nej bylo vyhodnejsi rict, ze ty nove vysavace budou stat za prd, protoze tak by dosahl vyprodani vsech starych zasob a do budoucna se nema moc ceho bat, protoze drtiva vetsina lidi stejne bude nakupovat kde je zvykla a tam nic jineho nez nove vysavace nesezenou.
tož na tomto portále by asi bylo stylové připomenout téma JXD a linuxReflex nectu (pokud nepocitam priady, ze se nudim na navsteve u pribuznych a nic jineho ke cteni tam neni)
pointa toho co pisu je, ze tyhle uvahy odmitam, proto tady nehodlam tvorit zadne svoje ani rozebirat ty tvojepak ale bylo zbytečné ptát se na konkrétní poznatky ... to jsi rovnou mohl napsat "v rádiu říkali, že to bude výkonnější" a měli bychom hotovo
- napr. pokud pouziju tvoji argumentaci o inovaci turbin (kde bych mimochodem asi nesouhlasil, ze se toho moc nezmenilo, ale to by se zas rozplizlo do diskuze, co zname "neznat podstatnejsich zmen"),neřekl jsem "turbín", ale mluvil jsem konkrétně o francisově turbíně, což je dost podstatný rozdíl; u vodních turbín obecně se toho změnilo spousty, nicméně tyto odlišné designy řeší jen různé technické problémy a nijak závratně nepřidávají na účinnosti, což je parametr, kvůli kterému jsem analogii použil - totiž moc přidávat ani nemůžou, když už ten původní francisův design měl okolo 90% ...
tak muzu prohlasit, ze prave proto je tam urcite hromada prostoru pro zlepseni a optimalizace, cimz dostanu zcela odlisny zaverviz výše, nemůžeš, protože víme, že toho "prostoru" je tam jenom 10%
pokud to má být na zcela stejné úrovni, pak nerozumím, proč to upřednostňuješ, tady si protiřečíš jinak přijde mi docela smutné, že to tak vidíš ... je to asi jako kdybych se podíval do bugzilly nějakého projektu, zjistil, že tam nejsou žádná otevřená CVEčka, a zkonstatoval, že to asi bude celkem bezpečné, na požádání sem hodil svoji statistiku z těch bugů, a tys mi to rozcupoval, že jsem nečet zdrojáky a nedělal bezpečnostní audit, a tudíž o tom nemůžu nic vědět, a na druhé straně přišel nějaký prodejce MS, řekl, že jejich produkt je bezpečný, a tys mu prostě jen věřil ... to je na stejné úrovni? nebo se zase dozvím něco o blbejch analogiích?vždyť to je ještě nesrovnatelně pitomější než "pár vygooglených čísel"z meho pohledu na zcela stejne urovni jako uvahy o (ne)moznych zlepsenich jednotlivych prvku vysavace
ano, ale jde o to, ceho se ten nazor tyka. Pokud reknu, ze nove vysavace budou bud horsi nebo drazsi, staci IMHO obecne povedomi, pokud reknes, ze budou jen horsi, protoze zadne dalsi podstane vylepseni nejsou mozne, tak je IMHO potreba docela solidni znalost oboru - a to je pointa toho vseho, co se tady snazim rict, ze delas dalekosahle zavery o vecech, o kterych mas jen povrchni znalostina to již odpověděl Heron, je to jednoduchá fyzika
tak to je vskutku zajímavá odpověď v kontextu "Jinak pokud clovek co do daneho oboru dela rika nebo a kavol na abclinuxu neco jineho, budu, svete div se, verit tomu typkovi," - takže prostě věříš tomu, co zrovna čteš, bez ohledu na kvalitu, hm, dobréstále mi uniká proč, tedy bavíme-li se na úrovni výše odkazovaného blábolu na RŽ a ne článku v renomovaném vědeckém časopise s kopou reviewprotoze zadne takove casopisy nectu a ani nevim, ze by vychazely. Ostatne, kdybych o necem takovem vedel, tak tady neni o cem diskutovat
pokud by rekl neco, co je v rozporu s mymi znalostmi.hm, a když o dané věci znalosti nemáš, tak to ani v rozporu být nemůže, a tedy prostě jen slepě věříš ... hezky si to umíš zdůvodnit ...
Jinak nechapu, proc by to mel obhajovat - kdybych opet pristoupil na tenhle druh argumentace, muzu udelat opet presne opacny zaver, ze by pro nej bylo vyhodnejsi rict, ze ty nove vysavace budou stat za prd, protoze tak by dosahl vyprodani vsech starych zasob a do budoucna se nema moc ceho bat, protoze drtiva vetsina lidi stejne bude nakupovat kde je zvykla a tam nic jineho nez nove vysavace nesezenou.ovšem "tenhle druh argumentace" ti nějak nejde, stejně jako výše s tou "spoustou prostoru", tady opět píšeš zjevný nesmysl není v zájmu výrobce prodávat staré levné a poškodit svoji značku do budoucna ("nové budou stát za prd"), nýbrž právě nové drahé (lidi nebudou "stejně nakupovat kde jsou zvyklí", když již budou mít nakoupeno, dva vysavače na byt si málokdo koupí) a navíc se ještě totálně míjíš s pointou - vůbec nejde o konkrétní zdůvodnění nějakého tvrzení, nýbrž o to, že takový člověk nebude hájit zájmy zákazníků (nebo vůbec jen konstatovat prostá fyzikální fakta bez ohledu na jejich ne/příznivost pro jednu či druhou stranu), nýbrž jeho vyjádření budou motivovaná zájmy firmy (a čím lepší odborník, tím spíše si najde způsob, jak to okecat, aby to působilo důvěryhodně)
že to nečteš neznamená, že to není validní příklad, čili nechápu, co jsi chtěl touto poznámkou říci ... tedy pokud nechceš implikovat to, že je určité médium důvěryhodné právě když (nebo snad protože) ho čteštož na tomto portále by asi bylo stylové připomenout téma JXD a linuxReflex nectu (pokud nepocitam priady, ze se nudim na navsteve u pribuznych a nic jineho ke cteni tam neni)
vazne by me zajimalo, kolik toho vis o proudeni plynu nebo kapalin a konstrukci turbin
Ale to je přece úplně jedno. Kdyby byla efektivita pouze 40%, tak dnešní 2400W vysavač má výkon 960W.
EU chce snížit limit na příkon na 900W. I kdyby byla efektivita 100% (což nikdy nebude), ta výkon bude 900W. Tedy nižší. (A je úplně jedno, jak moc jsou tato čísla vycucaná z prstů, jde o princip a o fakt, že efektivita nikdy nebude vyšší než 1.)
A přesně jak píše Kavol, kdo zaručí, že 900W vysavač nebude mít také efektivitu 40%? Nikdo.
Stejně jako to nikdo nezaručil u žádné předchozí regulace.
Jim nedochazi ze k ohrati vody je potreba dodat urcitou energii a ta energie bude porad stejna?Tak ona není vždy úplně stejné, protože jsou tam ztráty. Když jsem studoval, měřili jsme účinnost ohřevu vody různými metodami. Nejhorší byla mikrovlnná trouba (28 %), ale i rychlovarná konvice měla jen asi 90 %. Už si nevzpomínám, do jaké teploty se to měřilo, ale s blížícím se varem účinnost samozřejmě rychle klesá, protože rostou ztráty výparem. Různé konvice mohou mít různě velkou účinnost - podle izolace pláště, omezení výparu, rychlosti ohřevu atd. Ale že by se tam dala nahnat nějaká velká úspora, to tedy ne.
Tzn. v součtu všech domácností ta zátěž bude stejná nebo vyšší – místo toho, aby v jednu chvíli menší počet spotřebičů odebíral větší jednotlivé proudy, bude v jednu chvíli více spotřebičů odebírat menší jednotlivé proudy.
ale i rychlovarná konvice měla jen asi 90 %.Zajimave, ocekaval bych ze v odporu se premeni veskera energie na teplo. Nebo co se s ni stane? Nemuze prece zmizet...
A to ti přijde v pořádku?
Když jeden chce vyrábět a prodávat a druhý to od něj chce kupovat a používat a nikomu jinému při tom neškodí, proč by jim to stát měl zakazovat?
A to ti přijde v pořádku?Ano, povazuji to za rozumny kompromis. Bohuzel to je neco, co libertarianum chybi - ochota ke kompromisu.
Když jeden chce vyrábět a prodávat a druhý to od něj chce kupovat a používat a nikomu jinému při tom neškodí, proč by jim to stát měl zakazovat?Vzdyt jim to nezakazuje. Pouze v pripade spotrebniho zbozi, kdy ma ale ten vztah jinou povahu, nez jakou popisujes. Coz libertariani jako ty ignoruji.
Vzdyt jim to nezakazuje. Pouze v pripade spotrebniho zbozi, kdy ma ale ten vztah jinou povahu, nez jakou popisujes.Jakou mám tedy možnost pořídit si výkonnější vysavač? Jak se to liší od spotřebního zboží?
Rikam, muzes si ho postavit.Zatím, dokud se neschválí něco podobného jako u solárních panelů nebo kamen na dřevo - že to smějí dělat jen certifikované firmy. Brzo to bude u staveb (tj. v podstatě konec staveb svépomocí) a postupně to pronikne do dalších oblastí. Ten trend je jednoznačný.
Existuji proste veci, ktere ve spolecnosti jsou povazovany za neslusne, ale nemely by byt trestne. Napriklad nevera, nebo pouzivani zbytecne silnych vysavacu.Anebo používání aut z kategorie SUV, že...? Ovšem když v takovém jezdí komisař, který o té neslušnosti používání mluví, tak je to tak trochu chucpe (aneb "Kážu vodu, piju víno.").
Zatím, dokud se neschválí něco podobného jako u solárních panelů nebo kamen na dřevo - že to smějí dělat jen certifikované firmy. Brzo to bude u staveb (tj. v podstatě konec staveb svépomocí) a postupně to pronikne do dalších oblastí.to by som chcela vidieť, ako Rómom zabránia postaviť si chatrč na akomkoľvek vyhliadnutom pozemku
treba protoze jsou zoufale neefektivni
A co brání jinému výrobci vyrobit přístroj, který bude extrémně efektivní? 200W vysavač o účinnosti vašeho starého 2200W. Za rok se vám vrátí náklady na pořízení! ... Třeba to, že to nejde? Třeba to, že existují různé fyzikální omezení (jako například to, že filtr klade odpor vůči procházejícímu vzduchu a čím jemnější filtr tím větší odpor klade? Ano mám tu 40W ventilátor, který fouká mnohem víc, než 2000W vysavač. Jenže ten vysavač tam má (na rozdíl od toho ventilátoru) filtr na prachové částice. A já chci, aby tam ten filtr měl, od toho je to vysavač, aby ty nečistoty zůstávaly v něm.
To je úplně to samé jako zákaz žárovek. Žárovky jsou zakázané komplet bez náhrady. Teď budou zakázané vysavače bez náhrady.
Žárovky jsou zakázané komplet bez náhrady. Teď budou zakázané vysavače bez náhrady.Bez náhrady to není. Průmyslové žárovky zakázány nejsou (ve skutečnosti se pod tímto označením prodávají úplně obyčejné žárovky, rozdíl je jen v popisu na krabičce), podobně nebudou ani průmyslové vysavače. Oni vědí (a přiznávají to i v těch dokumentech), že na průmyslové výrobky tyhle regulace aplikovat nejde, protože by to skončilo velkým průšvihem. Horší jsou ty případy, kdy se regulace vztáhne i na průmyslové použití, jako třeba u odstraňovačů nátěrů s obsahem dichlormethanu. Tam je skutečně zákaz úplný, včetně průmyslového použití. Musí se používat jiné chemikálie, přestože nezajišťují tak kvalitní výsledek. Totéž třeba antikorozní nátěry, insekticidy apod.
Rikam, muzes si ho postavit.
V podstatě se tím vracíme do časů ČSSR, kdy taky spousta věcí nebyla a lidi si je vyráběli sami. Svým způsobem to byla romantika. Ať žije DIY Na chaty se vlastně jezdí pořád, ještě se opráší divadlo hrané v bytech a budeme vydávat samizdat. Už se těším, až si budeme z Ruska nebo z Číny1 vozit džíny, na jejichž výrobu sice padlo „nechutně-neekologicky“ velké množství vody, ale aspoň se nerozpadnou po dvou měsících nošení, jako ty „ekologické“ z EU nebo USA.
V takovem pripade je nezadouci, aby se to komercne podporovalo
Jak komerčně podporovalo? Vždyť snad nikdo po státu nechce, aby dotoval výrobu těch vysavačů, ani aby jejich výrobcům odpouštěl daně. Stačí, když stát nebude škodit.
[1] případně by se mohla zmátořit nějaká africká země, ale tomu moc šancí nedávám
Zkratka, podle me za nizkou kvalitu dzinu mohou samotni vyrobci, stat se spis snazi opak - donutit je, aby to za neco stalo.Zajímavé, já třeba v elektronice vidím přesný opak (např. zákaz olovnatých pájek).
Ja chapu tvuj uhel pohledu, snazim se ti jen ukazat, ze existuje i jiny.Jo a tvůj úhel pohledu bych chápal, kdyby ta regulace vyžadovala nějakou minimální účinnost - třeba kolik m3 to musí vysát na jednu spotřebovanou kWh. Jenže ona určuje maximální příkon -- takže neúčinný nesající vysavač nemá problém projít, zatímco účinné tornádo, které stačí zapnout a zamávat hubicí nad kobercem a je vysáto, neprojde.
stat se spis snazi opak - donutit je, aby to za neco stalo.
Ale nějak to nefunguje. A kde bereš tu jistotu, že státní zásahy zlepšují situaci? Navzdory všem regulacím máme v obchodech shnilé a plesnivé jídlo, dnes vyrobené věci se zakrátko rozpadají a rozbíjejí, zatímco ty staré je přežijí. Šmejdi podvádějí spousty lidí, přestože tu máme nepřeberné množství zákonů upravujících kdejakou blbost.
Obávám se, že s tím žádný euroúředník nic nenadělá – leda může způsobit větší škody nebo přihrát výhody nějaké zájmové skupině1 – tady se musí vzpamatovat spotřebitelé2 a občanská společnost. Stát by do toho měl zasahovat maximálně tak podporou vzdělávání.
[1] což rozhodně nebude běžný občan
[2] taky je možnost, že ty šmejdy fakt chtějí kupovat a baví je neustále věci vyhazovat a pořizovat nové
taky je možnost, že ty šmejdy fakt chtějí kupovat a baví je neustále věci vyhazovat a pořizovat novéU některých výrobků to tak jednoznačně je. Třeba u telefonů se stačí podívat, jaký je aktuální podíl verzí Androida. U něco málo přes 2 roky starého telefonu mám ještě verzi 2.3.7, ta je samozřejmě "sto let za opicemi" a drtivá většina dnes používaných telefonů má novější verze. Čili lidé si kupují telefony s periodou obměny, která je mnohem kratší než jejich fyzická životnost. Koupil by si někdo telefon, který by byl třeba dvojnásobně drahý a místo průměrných 5 let by měl fyzickou životnost 20 let? Jsem si jist, že ne (kromě naprostých výjimek). Totéž digitální foťáky, televize atd., prostě spotřební elektronika. Lidé prostě chtějí stále novější věci, s více funkcemi (bez ohledu na to, jestli je skutečně využití nebo jestli jsou ty nové věci obecně lepší než ty starší), klidně na úkor životnosti. Nadávání na šmejdy je spíše lidový folklór než skutečné přání mít vyšší kvalitu a spolehlivost za vyšší cenu. Je jasné, že pokud to klekne za měsíc provozu, bude to vadit každému, ale poruchu u tři roky starého telefonu už nikdo neřeší a pořídí se nový, nablýskaný, s novým systémem, rychlejšími daty, foťákem s více megapixely atd.
Koupil by si někdo telefon, který by byl třeba dvojnásobně drahý a místo průměrných 5 let by měl fyzickou životnost 20 let?Ja bych si takovy telefon koupil (ted mam telefon stary asi 6 let, G1, a stale mi vyhovuje). Ale je pravda, ze jeho pripadnou poruchu nebude kde resit. Myslim, ze zamenujes to, co lide skutecne chteji a to, co tvrdi reklamni agentury.
Ja bych si takovy telefon koupil (ted mam telefon stary asi 6 let, G1, a stale mi vyhovuje). Ale je pravda, ze jeho pripadnou poruchu nebude kde resit.Také znám lidi, do používají stále Nokii 3310, naprosto zdevastovanou, nicméně stále fungující. Svůj Siemens S55 jsem prodával po 4,5 letech používání (vypadal docela zachovale, kromě mírně podřeného displeje vypadal jako nový) a zájemci byli. Dokonce se mi podařilo prodat, byť za cenu nepatrnou, šestiletý Alcatel OT 303 používaný asi dva roky (po kterých ale NiMH akumulátor kapituloval, takže telefon další 4 roky ležel v šuplíku, než mě napadlo ho dát na Aukro). Takže ano, jsou lidé, kteří by o telefon s dlouholetou životností zájem měli.
Myslim, ze zamenujes to, co lide skutecne chteji a to, co tvrdi reklamni agentury.A co lidé skutečně chtějí?
A co lidé skutečně chtějí?Ja myslim, ze chteji v podstate pomoc (samozrejme zadarmo
Ale proč pořád přehlížíš fakt, že tyhle činnosti nemusí dělat stát a může je dělat někdo ze soukromého sektoru?
Odstavit výrobce od příjmů (přestat od něj kupovat) je dostatečně velká páka na to, abys ho donutil dělat, co chce – a spotřebitelé tuhle možnost mají. Teď jde jen o to, aby jim někdo řekl, co mají kupovat a co ne. Tahle informace má jednak nějakou hodnotu (spotřebitel bude dělat výhodnější nákupy → bude se mít líp) a jednak něco stojí (výzkum, testování, kontrola kvality). Je to služba jako každá jiná, něco za něco. A této činnosti se může věnovat firma, občanské sdružení, družstvo – proč by to měl být stát?
pokud jsi expert, jsi automaticky spoluodpovedny za nasazeni "best practices" ve spolecnosti.+1
Stále nevidím důvod, proč by to musel dělat stát.
Můžeš mít nestátní organizaci/firmu, která bude kontrolovat jiné firmy, proleze jim výrobní proces, zkontroluje procesy, materiály, stroje, znalosti zaměstnanců… a nakonec jim vydá potvrzení, že tahle firma pracuje v souladu s určitými etickými, hygienickými, ekologickými a jinými normami. Občané pak budou vědět, že mají nakupovat jen od firem, které mají tenhle certifikát. Když se někdo pustí na tenký led a nakoupí od necertifikované firmy, tak je to jeho volba, jeho riziko, stejně jako když si něco vyrobí sám nebo koupí od kamaráda.
A proč by nemělo fungovat tohle, zatímco politika/demokracie ano? Vždyť ten politik, místo toho, aby držel na uzdě firmy a případné zločince, může držet na uzdě občany a firmám dodávat levnou pracovní sílu a ovce, které nakupují zboží (v iluzi, že je kvalitní a zkontrolované státem).
Tam se to castecne resi tak, ze zakony jsou verejne, takze se ta asymetrie informaci omezi.
Sice jsem to nenapsal, ale u té kontrolní nestátní organizace taky předpokládám, že ta pravidla budou veřejná – ne že to budou nějací šamani, kteří řeknou: „téhle firmě jsme požehnali a téhle ne, ale neřekneme vám proč“.
Druhy zpusob jak se to omezuje je urcita demarkace - pokud chce politik neceho dosahnout, musi to delat na zaklade urcite procedury. Nemuze jen tak o cemkoli rozhodnout. Poruseni tech procedur je pak znamkou neceho nekaleho (bez diskuse o tom, zda k tomu skutecne doslo nebo ne).
Ta kontrolní firma by byla vázaná smlouvami – jednak s kontrolovanými firmami a jednak se spotřebiteli. Dříve poctivě zkontrolovaným firmám by se jistě nelíbilo, pokud by teď měl certifikát dostat někdo třeba na základě úplatku – tudíž by se ozvaly a vymáhaly dodržování smlouvy, kterou mají s kontrolní firmou. Stejně tak by tu kontrolní firmu mohli žalovat občané za to, že nedodržuje smlouvu a poskytuje jim falešné informace o kvalitě.
Stát by měl vytvořit jen ten právní rámec – zajistit vymahatelnost smluv – ne sám kontrolovat kvalitu.
Aktualita: Soud zakázal užívání alternativní taxislužby Uber v celém Německu
Přijde ti takovéhle omezování ze strany státu v pořádku? Když chce někdo sednout do nelicencovaného a nepojištěného taxíku, proč by mu v tom měl stát bránit? Pokud je to nebezpečné, tak bych se neměl nechat vozit ani v autech kamarádů a rodinných příslušníků – a používat vždy jen služeb profesionálních řidičů, ne?
Je to pořád ten samý princip: když se dva dohodnout a nikomu třetímu neškodí, tak je stát nemá omezovat.
Ještě bych dokázal pochopit, kdyby šlo o daňové úniky – když už se platí daně, tak by je měli platit všichni, ať je to spravedlivé. (BTW: za daňové úniky bych stíhal třeba i drogové dealery a prostitutky) Ale tady jde o to, že určitá zájmová skupina (současní taxikáři) chce žít na úkor zbytku společnosti a zneužívá k získání výhody stát.
Je to pořád ten samý princip: když se dva dohodnout a nikomu třetímu neškodí, tak je stát nemá omezovat.To omezování vychází z principu, že člověka je potřeba chránit i před sebou samotným, a to i proti jeho vůli. Proto může mít malý Tomášek se svými křížalkami velký problém s úřady, Lenka Wimmerová se nepustila do výroby marmelád (tedy správně podle unijního práva "džemů", protože marmeláda je jen z citrusů, i když je pojmenována podle kdoulí...), budou krachovat cestovní kanceláře a porostou ceny zájezdů nebo si člověk nenakoupí o svátcích.
To omezování vychází z principu, že člověka je potřeba chránit i před sebou samotným, a to i proti jeho vůli.Ne, to se pletes. Jde o neco jineho. Kdyz chce bezskrupulozni clovek zbohatnout, udela to nasledovne. Salamovou metodou, na hranici zakona, bude ziskavat vic a vic penez od tech nejvic ohrozenych lidi - treba starych nebo chudych. Neni racionalni rict - je to v poradku, bylo to jejich rozhodnuti. Protoze v momente, kdy ten clovek zbohatne natolik, ze dojde i na tebe, uz budes vuci nemu ve slabsi pozici. Spolecnost se musi branit proti takovym metodam. Proto ji musi zalezet na tom, zda to, co vypada jen jako vzajemna dohoda dvou lidi, skutecne probiha korektne. Je hloupe nahlizet na lidskou spolecnost jako na system dvoustrannych vztahu, protoze ten, kdo to bude chapat jako system tristrannych vztahu, bude mit vzdycky navrch.
To ale mluvis o jine veci nez ja.Ne, mluvím o tomtéž, jen z opačné strany. Tedy že ta regulace může být stejně tak ve prospěch člověka (teď neřeším, jestli o ni stojí nebo ne), ale i v jeho neprospěch (ať už přímo nebo nepřímo).
Jinak mam pochybnost o tom, ze mnozstvi regulaci nejak usnadnuje moznost uplaceni. Myslim, ze je to ve finale jedno. Existujici vysoce regulovane ekonomiky s nizkou korupci a naopak malo regulovane ekonomiky s obrovskou korupci.Míra korupce je výsledek mnoha faktorů, zejména mentality lidí a množství korupčních příležitostí. Mentalita lidí se mění obtížně, ovšem korupční příležitosti lze mnohdy bez problémů odstranit nebo nezavádět.
To co spis funguje je ta demarkace, o ktere jsem uz psal.Demarkace funguje, ale jen částečně. Krásně to ukázal například David Rath ve Středočeském kraji. Formálně tam byla demarkace moci, ale ve skutečnosti tam vládl jako absolutistický monarcha (v rámci toho, co na krajské úrovni mohl dělat). Když se například rozhodl, že ze dne na den vyhodí ředitele nějaké krajské organizace, tak to tak prostě bylo (a rada to následně jen formálně posvětila). Naopak si dosazoval všude své lidi podle vlastního uvážení. Ihned po nástupu omezil frekvenci zasedání zastupitelstva na nejnižší možnou, protože zastupitelstvo prakticky nepotřeboval, měl ho jen na posvěcení úkonů, u kterých tak zákon stanovil a o kterých už Rath sám rozhodl - cokoli předložil, bylo mu schváleno. Podobně má tendenci se chovat i Andrej Babiš na státní úrovni, ale tam to přece jen tak jednoduché nemá, protože i když si s koaličními partnery povětšinou vytírá zadek, oni mu to absolutistické vládnutí přece jen trochu komplikují.
Salamovou metodou, na hranici zakona, bude ziskavat vic a vic penez od tech nejvic ohrozenych lidi - treba starych nebo chudych.
A proč si tito lidé vybrali toho podvodníka, uzavřeli s ním dohodu a svěřili mu svoje peníze?
Buď to pro ně byla nejlepší z možných voleb – která se třeba někomu nezdá1 optimální, ale přesto jsou v plusu2 – za méně získají více, zlepší svoji situaci. Pak by regulace znamenala, že tito lidé nemůžou zlepšit svoji situaci, ačkoli by chtěli, a budou na tom hůř.
Nebo to nebyla nejlepší z možných voleb, rozhodli se špatně. Pokud se to někomu nelíbí, tak proč ty lidi nejde informovat, nenaučí je se rozhodovat lépe? Pravděpodobně proto, že by to byla práce – a socialista radši jednomu něco ukradne (případně zničí/zakáže) a druhému to dá3 místo toho, aby sám někomu pomohl.
[1] co když si koupím třeba hodinky nebo auto a někdo mi řekne, že se mu to zdá drahé – měl bych si jít někam stěžovat, měl by mi stát zajistit výhodnější cenu a podmínky?
[2] když to někomu přijde málo, proč těmto lidem sám nenabídne výhodnější obchod?
[3] a tváří se, jako kdyby to dával ze svého
socialista radši jednomu něco ukradne (případně zničí/zakáže) a druhému to dá místo toho, aby sám někomu pomohl.Jako například těch 600 miliard, která nám (nejen v ČR, nýbrž v celé EU) byly odebrány a za které se teď budou stavět například golfová hřiště, wellness centra, hotely nebo zvedací mosty, které se nezvedají. Občas si někteří přihrávají dotace vysloveně sami sobě. Dobré jsou také například debaty o tom, který letecký výrobce dostal více protizákonných dotací.
Přijde ti takovéhle omezování ze strany státu v pořádku?nevím, jestli úplně přesně takové, ale principiálně ano
Když chce někdo sednout do nelicencovaného a nepojištěného taxíku, proč by mu v tom měl stát bránit?jednak by stálo za to odpovědět si na otázku, proč je taxík licencovaný a pojištěný, řekl bych, že z toho pak vyplývá? odpověď na takovouto negaci jednak bych byl rád, kdyby stát zajišťoval rovné podmínky pro podnikání, mezi což patří třebas tebou zmiňované placení daní, ono se to snadno konkuruje cenou, když ze zisku nemusím platit desátky ... a jednak, pokud usoudíme, že ne všechny regulace (viz bod "proč") jsou potřebné, coby zákazník bych byl rád, kdyby mi stát zajistil jasné rozlišení, co kdo dodržuje, a co z toho pro mě plyne - tzn. přinejmenším aby si Uber nemohl říkat taxislužba apod. (s přihlédnutím k místním jazykovým a kulturním zvyklostem, zakazovat název "tuzemský rum" protože by si ho cizinec mohl splést s jamajským rumem je pochopitelně pitomina)
Pokud je to nebezpečné, tak bych se neměl nechat vozit ani v autech kamarádů a rodinných příslušníků – a používat vždy jen služeb profesionálních řidičů, ne?ad absurdum, neměl bys tedy řídit ani sám a používat pouze služeb licencovaných řidičů ... oh wait, řidičské průkazy tady již máme
jednak bych byl rád, kdyby stát zajišťoval rovné podmínky pro podnikání
S tím souhlasím – já bych právě zrušil ty regulace i pro současné taxikáře.
Kvalitu ať si řeší soukromý sektor – nějaká organizace může testovat a recenzovat jednotlivé taxislužby a každý zákazník ať si pak vybere, s kterou pojede, jakou kvalitu požaduje.
přinejmenším aby si Uber nemohl říkat taxislužba
S tímhle nemám v zásadě problém, stát by mohl specifikovat určitou základní terminologii. Jistě je dobré vědět, co znamená „pronájem“ nebo „koupě“ a je dobré to mít černé na bílém v zákoně, stejně tak by tam mohlo být, co znamená „taxi“ (i když to už je trochu speciální a jde se moc do podrobností, ale budiž). Ovšem smyslem takových zákonů nemá být někoho buzerovat nebo někomu něco zakazovat, ale zajistit, aby si lidi rozuměli a aby ty vztahy byly předvídatelné.
Ovšem pokud jde o tu věcnou stránku – kdo chce vozit lidi za peníze (bez ohledu, jak se ta služba bude nazývat), ať si je vozí – stačí, aby platil daně. A samozřejmě dodržoval smlouvy, které se zákazníky uzavřel, což je ostatně základní princip práva (smlouvy se mají dodržovat).
s přihlédnutím k místním jazykovým a kulturním zvyklostem
Vzhledem k nim mi přijde „taxi“ a „taxikář“ spíš jako nadávka a synonymum pro zloděje, takže bych tu službu z vlastní iniciativy radši pojmenoval jinak
tady fakt primárně vidím ochranu trhu - tedy nevím, jak to máte vy v rodině, ale já po příbuzných žádné platby za odvoz nechci
„Ochrana trhu“ resp. spíš bych řekl: omezení konkurence, monopolizace, uzurpování si části trhu pro sebe úzkou skupinou lidí.
Zajímavé je, že nikdo moc neřeší spolujízdu (placenou, organizovanou přes Internet, mezi cizími lidmi) nebo stopování. Jde o to, že spolujízda taxikářům nekonkuruje – z toho je zcela zřejmé, o co tu jde a proč se trefují do Uberu a ne do spolujízdy, i když jde v principu o totéž (u té spolujízdy navíc asi ani nikdo neplatí daně). Rozdíl je v tom, že spolujízda se koná obvykle mezi městy a organizuje se třeba několik dní předem, zatímco taxíkem se lidi vozí ve městě a chtějí ho hned – takže si tyhle dvě věci nekonkurují.
Ono je celkem přirozené, že si současní taxikáři chtějí hájit svoji současnou pozici a nechtějí na trh pustit konkurenci – ale společnost by jim to neměla trpět. Jednak je to proti principům… a jednak v zájmu společnosti resp. jednotlivých lidí je, aby se mohli vozit za přirozené tržní ceny, ne za nějaké uměle navýšené.
Slušný taxikář by nepožadoval zákaz Uberu, ale požadoval by zrušení buzerace a byrokracie, která na něj (taxikáře) v současnosti ze strany státu dopadá.
Kvalitu ať si řeší soukromý sektor – nějaká organizace může testovat a recenzovat jednotlivé taxislužby a každý zákazník ať si pak vybere, s kterou pojede, jakou kvalitu požaduje.tohle jednoduše nefunguje (a tuším, že už ses tu přimíchal do několika diskusí, kde se to někteří pokoušeli vysvětlit, takže nebudu ztrácet čas dalším pokusem)
„Ochrana trhu“ resp. spíš bych řekl: omezení konkurence, monopolizace, uzurpování si části trhu pro sebe úzkou skupinou lidí.no, neměl jsem pocit, že by tady něco takovýho probíhalo ... pokud se zrovna nebavíme o bitkách o lukrativní fleky ve velkým městě, tak AFAIK není žádný problém se mezi tu "úzkou skupinu lidí" dostat a taxikáře dělat na vlastní pěst
Zajímavé je, že nikdo moc neřeší spolujízdu (placenou, organizovanou přes Internet, mezi cizími lidmi) nebo stopování. Jde o to, že spolujízda taxikářům nekonkuruje – z toho je zcela zřejmé, o co tu jde a proč se trefují do Uberu a ne do spolujízdy, i když jde v principu o totéž (u té spolujízdy navíc asi ani nikdo neplatí daně). Rozdíl je v tom, že spolujízda se koná obvykle mezi městy a organizuje se třeba několik dní předem, zatímco taxíkem se lidi vozí ve městě a chtějí ho hned – takže si tyhle dvě věci nekonkurují.já na tom nic zajímavého nevidím, tedy kromě toho, že ti uniká zcela zásadní rozdíl a nahrazuješ si ho nepodstatnými vedlejšími znaky - na spolujízdě, a na stopu už tuplem, řidič nevydělává
Ono je celkem přirozené, že si současní taxikáři chtějí hájit svoji současnou pozici a nechtějí na trh pustit konkurenci – ale společnost by jim to neměla trpět. Jednak je to proti principům… a jednak v zájmu společnosti resp. jednotlivých lidí je, aby se mohli vozit za přirozené tržní ceny, ne za nějaké uměle navýšené.člověče, já ti nevim ... když zajdu ke kámošovi na grilovačku, tak je mi to docela jedno, páč mu věřím, jinak by to nebyl kámoš, ale když jdu do hospody, tak su celkem rád, že kuchař musí mít nějakej zdravotní průkaz a jánevimco, a že jim tam občas vlítne nějaká kontrola, aby to neflákali, takže o tom "umělém navýšení" bych si dovolil polemizovat ... samozřejmě pokud toužíš mít možnost svobodně si vybrat hospodu, co nebude toto muset plnit a tudíž bude levnější, nemyslím si, že by bylo nějak extra nutné ti to zakazovat (za předpokladu toho jasného označení a definic, co to znamená), ale momentálně ten právní rámec tak nastaven není, a myslímže to fakt nebyli hospodští, kdo po tom volal, že se touží nechat buzerovat ... tož a u těch taxi bych to viděl analogicky a nehledal bych v tom nějaké taxikářské spiknutí
Slušný taxikář by nepožadoval zákaz Uberu, ale požadoval by zrušení buzerace a byrokracie, která na něj (taxikáře) v současnosti ze strany státu dopadá.no, a co když požaduje, ale neúspěšně? - není potom legitimní (tedy nikoli neslušné) požadovat, že když už ta buzerace a byrokracie dopadá, tak ať aspoň dopadá spravedlivě na všechny?
na spolujízdě, a na stopu už tuplem, řidič nevydělává
Stopování je něco jiného, ale u organizované spolujízdy se běžně přispívá „na benzín“ a nikdo neřeší, jakou spotřebu má tvoje auto a za kolik tankuješ – takže prostor pro zisk tu je – stačí být levnější než jiný druh dopravy.
Jasně, že nikdo asi nenaplánuje cestu, kterou nechtěl dělat, jen kvůli spolujízdě, ale to neznamená, že si nemůžeš slušně přilepšit – vydělat – protože dostaneš víc, než o kolik se ti zvýší spotřeba kvůli spolucestujícímu nebo další náklady.
ale když jdu do hospody, tak su celkem rád, že kuchař musí mít nějakej zdravotní průkaz a jánevimco, a že jim tam občas vlítne nějaká kontrola
K tomu ale opravdu nepotřebuješ státní regulace. Pokud po takové službě (kontrole kvality) bude poptávka (což bude), tak ji někdo začne nabízet – kontroly bude provádět nějaká soukromá organizace, bude certifikovat provozovny nebo zaměstnance a dokonce jich může být víc… a stát k tomu dodá jen ten právní rámec, nebude sám vykonávat tu činnost.
Ten právní rámec bude spočívat v tom, že se budou dodržovat smlouvy a že se třeba ta hospoda nebude moci chlubit (soukromým) certifikátem kvality, který nezískala. Nebo že firma provádějící kontroly nebude moci brát úplatky resp. bude muset pracovat podle transparentních pravidel a smlouvy, kterou má se svými uživateli.
Stopování je něco jiného, ale u organizované spolujízdy se běžně přispívá „na benzín“ a nikdo neřeší, jakou spotřebu má tvoje auto a za kolik tankuješ – takže prostor pro zisk tu je – stačí být levnější než jiný druh dopravy. Jasně, že nikdo asi nenaplánuje cestu, kterou nechtěl dělat, jen kvůli spolujízdě, ale to neznamená, že si nemůžeš slušně přilepšit – vydělat – protože dostaneš víc, než o kolik se ti zvýší spotřeba kvůli spolucestujícímu nebo další náklady.chtěl jsem to napsat už prve, ale pak jsem si říkal, že to snad není nutné ... no zjevně je: snížení nákladů není totéž co zisk
K tomu ale opravdu nepotřebuješ státní regulace. Pokud po takové službě (kontrole kvality) bude poptávka (což bude), tak ji někdo začne nabízet – kontroly bude provádět nějaká soukromá organizace, bude certifikovat provozovny nebo zaměstnance a dokonce jich může být víc… a stát k tomu dodá jen ten právní rámec, nebude sám vykonávat tu činnost.jak jsem již říkal, že nebudu ztrácet čas, na Červenou karkulku teď opravdu nemám náladu
Stopování je něco jiného, ale u organizované spolujízdy se běžně přispívá „na benzín“p.s. jen tak naokraj, jiný kraj, jiný mrav - jsou země, kde se na stopu platí běžně (dokonce jsou k vidění místo zastávek autobusů místa vyhražená pro stop), to byla třeba jedna z frází, co jsme měli nachystanou na výpravu do Rumunska, jestli nás svezou zadarmo
za měsíční brigádune každej toužil strávit celý mládí po brigádách
A pak sockuje kde můžezdá se mi, že ani přes dvojí upozornění ti stále nedochází, že nejsem dvoj- (ani více) jediný, tudíž bych nemohl "nesockovat" na stopu a zároveň vydělávat, abych nesockoval, i.e. kdybych ty peníze na brigádě vydělával, neměl bych čas je tímto způsobem utratit
a dělá tím ostudu sobě i svým rodičům.jistě, nějakýho kamioňáka v Rumunsku budou zajímat naši rodiče
I tak je toho dost1 To jste mohli napsat dvě až tři diplomky…
[1] počítáno tímto skriptem
Ne, je to nepřesné, včetně těch hlaviček (ale ne celý HTML soubor, je to okopírované z prohlížeče, co se zobrazuje). Můžeš to vylepšit.
K té druhé polovině, jsem si naprosto jistý, že by venkovské restaurace a restaurace v menších městech z velké výšky kašlali, buď zajdeš do jediné restaurace, která ve městě je nebo máš smůlu.
S největší pravděpodobností by se těmito certifikacemi chlubily předražené pasti na turisty ve větších městech.
buď zajdeš do jediné restaurace, která ve městě je nebo máš smůlu.
Nemáš smůlu, prostě si dáš to pivo, kafe nebo jídlo doma nebo třeba v práci. Takže těm podnikatelům konkuruje to, že se lidé budou scházet po domácnostech a konzumovat tam. A podnikatel chce mít zisk, tak se musí snažit, aby lidi chodili k němu a ne ke konkurenci. Navíc v těch domácnostech lidi nebudou platit daně z příjmu a dodržování hygienických norem u nich taky nikdo kontrolovat nebude.
To mi připomíná dění u nás, vznikají tu truc hospody, v hasičárně, u někoho ve stodole a tak dále, stačí, když se jeden večer někde někdo nepohodne a pak je hospoda týden bez hostů.
Porad ti unika, ze zkratka existuje moment, kdy neco prestane byt jen "svobodnym rozhodnutim dvou stran" a zacne byt spolecenskym problemem.
Viz #822
Podle me by bylo idealni, kdyby platily tvrdsi regulace (a take vyssi dane) od urcite velikosti obratu toho vyrobce. Ale mnoha lidem (a pravu) se tohle zda divne.
Ono to taky je divné a úplně nesmyslné a nefunkční. Znamená to trestat úspěšné lidi. Navíc se to dá obcházet (uměle rozdělit firmu na víc menších ale v zákulisí tahat za nitky).
A odrovnal bys tím i legitimní kolektivní akce – představ si, že se třeba složí deset tisíc lidí a založí akciovku – kolektivně a demokraticky řízenou firmu, kde má každý svůj malý podíl.
Nedokáži si představit, jak se dá dohromady 10 000 lidí aby založily akciovku.
Lidé jsou hádaví tvorové, kluci z neziskovek by jistě mohli povídat, táhne to tam pár lidí, zbytek se veze, čas od času se najde blbec co jde proti proudu, spousta lidí na své povinnosti z vysoka kašle.
A ona snad u nás funguje?
A jak se pozná, kdo je expert? Buď toho experta vnutíš lidem násilím, nedemokraticky, podvodem, bez jejich vědomí… a budeš to dělat „pro jejich dobro“ bez jejich souhlasu. Nebo si lidi toho experta vyberou sami, z vlastní vůle – ale pak k tomu nepotřebují stát a můžou poslat příspěvek nějakému sdružení nebo se dobrovolně řídit jeho radami.
Dělat tyhle věci přes stát znamená, že 1) lidé jsou nesvéprávní blbci 2) jedna velikost padne všem (jedna úroveň kvality)
Ja myslim, ze chteji v podstate pomoc (samozrejme zadarmoLidé jsou různí. Někteří mohou chtít pomoc (kterou ale zadarmo dostanou jen zřídka - jen když jim někdo pomůže dobrovolně; jinak si ji vždy zaplatí, ať už přímo nebo nepřímo), jiní chtějí, aby se jim dal pokoj s pomocí, o kterou nestojí. Plus samozřejmě něco mezi nebo něco úplně jiného.). Myslim, ze to hodne lidem vadi, ze kvalita jde dolu, ale nevedi, co s tim maji delat.
Jenze takovy postoj nelze prijmout bez zadneho omezeni svobody - minimalne svoboda tech, co to delaji spatne, musi byt omezena.Někdo si tím pádem musí osobovat právo říct, co je to "špatně". Současně není žádné "dobře" a "špatně", nic není černobílé. Jsou tu spojité veličiny a je jich spousta (a navíc se v čase mění). Někdo tedy musí říct, jakou váhu bude mít která veličina a kdy je jejich syntéza ještě dobře a kdy už špatně. Pak tu máme tu otázku, proč ta svoboda "musí" být omezena. Lidé mohou chtít, aby omezena nebyla. I když to třeba pro ně bude "horší".
Proste myslim, ze by bylo uzitecne, aby se inzenyri angazovali ve vytvareni tech regulaci, misto toho, aby rekli - je to vec kazdeho.Co inženýr, to názor. Na rozdíl od právníků, kde dva právníci dají tři právní názory, tak dva inženýři sice dávají jen dva názory, ale i tak je do dost na to, aby se musel hledat kompromis. Když bude inženýrů tisíc, bude to ještě mnohem složitější. Jak se pak dojde ke kompromisu? Hlasováním? Nebo nějakou jinou cestou? Jinak největší motivaci ve vytváření těch regulací mají přirozeně ti, kdo z nich mají největší prospěch (což mohou být samozřejmě někteří inženýři). Tak například zákaz žárovek prosadili výrobci kompaktních zářivek. Podobně to mohlo být v mnoha dalších případech, ať už jde o biopaliva, instalace solárních panelů či výrobce některých automobilových komponent.
pokud zrovna nebojuje za nejake opravdu teoreticke svobody, jako svobodu dat si spatne jidlo v restauraci nebo svobodu nechat se vyhodit ze dne na den z praceTohle jsou docela zajímavé příklady. To "špatné" jídlo v restauraci může být ve skutečnosti třeba jen jídlo, u kterého si někdo usmyslel, že špatné je. Například takový tararský biftek mnoho let lavíruje na hraně toho, jestli má být zakázán nebo ne. Příznivci ochranářství by ho v zájmu zdraví lidu rádi zakázali, současně ale nikdo nikoho nenutí si ho dávat a mnoho lidí si ho s chutí dá, i při vědomí rizik, která přináší. Svoboda nechat se vyhodit ze dne na den z práce také neexistuje izolovaně. Komplikovanější ukončování smluv ze strany zaměstnavatele má i druhou stránu, a to menší chuť přijímat zaměstnance (a tedy větší snahu obcházet to např. švarcsystémem, využíváním DPP, PP na dobu určitou nebo přesčasů existujících zaměstnanců namísto přijímání zaměstnanců nových).
Ono to asi vychazi z te predstavy, ze vsechny preference jsou subjektivni, coz je v realnem svete pravda jen castecne.Všechny preference jsou subjektivní. Člověk se často staví i proti pudu sebezáchovy, který je přitom úplně základní pro přežití. Raději si vybere smrt, protože mu to přijde vhodnější (například v situaci, kdy tím zachrání někoho jiného).
Zakazat veskery pokrok, protoze je horsi nez to co bylo driv?
Pokrok, který je horší, není pokrok.
A to je možná kámen úrazu. Dnes se staví jaderná elektrárna 20 let, zatímco první komerční jaderná elektrárna v USA se stavěla 4 roky (opakuji PRVNÍ). HiFi zažívalo zlatý věk někdy v 80 letech, od té doby kvalita klesá. Na Měsíc už také moc nelétáme. A tak dále. Do IT raději ani nebudu zasahovat.
A to všechno proto, že "pokrok" je nutný a něco se musí dělat (toto je něco, tak se to dělá).
je vina na vyrobcich, nikoli na regulatorech
Aha. Takže ti regulátoři můžou výrobcům zakázat vyrábět některé výrobky, ale už jim nemůžou nařídit, aby nesnižovali kvalitu? SRSLY?
Aha. Takže ti regulátoři můžou výrobcům zakázat vyrábět některé výrobky, ale už jim nemůžou nařídit, aby nesnižovali kvalitu? SRSLY?Ja jsem pro, at jim to naridi! Proto si myslim, ze jen samotne libertarianstvi nemuze stacit - viz moje podrobnejsi odpoved Lukovi vyse.
Která kvalita je ještě dostatečná? Když se podívám na nějakou věc, tak ti můžu říct, jestli se mi zdá kvalitní nebo ji považuji za šmejd – ale vím, že tohle je můj subjektivní názor, moje měřítko. Někdo jiný to může vidět jinak, bude mu stačit nižší kvalita, ale chce to mít levnější nebo dříve vyrobené – třeba proto, že tu věc používá k jinému účelu než já. A třetí bude chtít zase vyšší kvalitu než já a ta moje mu přijde nedostatečná.
Ostatní lidé kupují šmejdy z mého pohledu – proč to dělají, je otázka – buď jim to jako šmejd nepřijde a ta kvalita je pro ně dostatečná, vyhovuje jim, nebo jsou třeba naivní a spoléhají se na to, že „stát by přece nedovolil prodej nekvalitních výrobků“ → „tak si koupím, co je, a nemusím se o nic starat“. Případně jsou líní a vědí, že kupují šmejd, ale raději se vypořádají s nízkou kvalitou, než aby trávili čas zkoumáním a čtením rad odborníků.
A spotřeba energie (pro svícení) stejně neklesla, protože lidé si přirozeně montují více zdrojů světla (když to nic nežere, že...).Někde jsem viděl v posledních měsících číslo, že to ušetřilo v rámci EU spotřebu jednoho Rumunska. Jestli je to reálné, netuším.
Už se těším, až si budeme z Ruska nebo z Číny vozit džíny, na jejichž výrobu sice padlo „nechutně-neekologicky“ velké množství vody, ale aspoň se nerozpadnou po dvou měsících nošení, jako ty „ekologické“ z EU nebo USA.V EU ani USA se téměř žádné džíny nevyrábějí, prakticky všechno jsou z Asie (ať už Číny, Indie, Bangladéše nebo některého z dalších států). A bez ohledu na to, kolik vody, energie nebo dětské práce na ně padlo, moc trvanlivé zrovna nejsou.
Ale vyrábí je americká firma, která se na svém webu chlubí, jak šetří vodou – a džíny vyrobené v posledních letech se ti rozpadnou, i když deset nebo dvacet let staré od stejné značky pořád drží. (ano, mluvím o leviskách, kdyby to někdo nepoznal)
Mám tu třeba jedny moderní rozpadlé z Mexika a jedny cca těch 20 let staré vyrobené v USA, které se pořád ne a ne rozpadnout. O tu zemi výroby až tak nejde – spíš o zemi, kde sídlí výrobce a jakým módním hysteriím podléhá (CO2, voda, olovo…). A pokud jednou někdo začne vyrábět poctivé zboží, na které sice padne víc surovin a energie, ale vydrží podstatně déle, tak tipuji, že se bude nacházet někde mimo přeregulované EU/USA, protože ti by mu to zakázali stejně jako výkonný vysavač, který sice víc žere, ale mnohonásobně víc vysává.
Ano, povazuji to za rozumny kompromis.
Co je důvodem k tomuto kompromisu? Vzhledem k tomu, že se jedná o významné omezování svobod, tak by to měl být hodně pádný důvod, tak sem s ním.
Vzdyt jim to nezakazuje. Pouze v pripade spotrebniho zbozi
Ale já v tomhle případě jsem spotřebitel. A nechci, aby mě stát takhle omezoval. Chci si tím vysávat jídelnu, ložnici, nechci ten přístroj mít v účetnictví. Když nebudu spotřebitelem, ale podnikatelem, tak si ho koupit můžu? Vidíš, kam až tahle unijní buzerace vede? Lidi si budou zakládat fiktivní firmy a vést fiktivní a falešné účetnictví, aby si doma mohli svítit žárovkou a vysávat pořádným vysavačem.
Přitom je to úplně nesmyslné – proč bych si kancelář mohl vysávat čím chci, ale ložnici a jídelnu ne, tam mi to bude diktovat unie?
kdy ma ale ten vztah jinou povahu, nez jakou popisujes.
To jako že spotřebitelé jsou nesvéprávní blbci, zatímco podnikatelé jsou inteligenti? Možná na tom něco bude, ale není to důvod, proč by stát měl občany takhle omezovat. Tohle má řešit občanská společnost – např. spotřebitelská organizace/družstvo udělá test vysavačů a napíše článek typu: hele lidi, tenhle vysavač má sice velký příkon, ale akorát hučí a hřeje, zatímco tenhle toho vysaje víc.
Tohle má řešit občanská společnost – např. spotřebitelská organizace/družstvo udělá test vysavačů a napíše článek typu: hele lidi, tenhle vysavač má sice velký příkon, ale akorát hučí a hřeje, zatímco tenhle toho vysaje víc.Tohle myslim funguje dobre v teorii, ale ne v praxi. Hezky je to videt treba na kontrastu zemi, kde je darcovstvi organu opt-out a kde je opt-in. Proste default je rozhodujici pro chovani vetsiny lidi.
Protože Microsoft vyrostl z velké části na státních zakázkách, protože státy používaly a mnohde ještě používají formáty nebo programy, kvůli kterým si musíš ty MS Windows pořídit, protože se státní zaměstnanci nechají korumpovat, protože MFČR nebo Policie jsou schopné kolaborovat se šmejdy typu BSA…
Tak ono je to také o vzdělání. Spousta lidí ani neví, že nějaký OS existuje, natožpak že jich je víc. U laické veřejnosti tohle ani tolik nevadí, ale když se dozvíte od IT pracovníka jistého policejního ředitelství, že i za OSS se musí platit licenční poplatky a že MS je levnější, tak poněkud znejistíte.
Takže opět, pokud chtějí regulátoři "něco dělat" tak by možná měli nařídit nějaké minimální nutné vzdělání na určité pozice. Aby se nestalo, že by IT pracovník na ředitelství byl blbej jak tágo.
Takže opět, pokud chtějí regulátoři "něco dělat" tak by možná měli nařídit nějaké minimální nutné vzdělání na určité pozice.To už se pokud vím stalo.
Aby se nestalo, že by IT pracovník na ředitelství byl blbej jak tágo.Ale zjevně to moc nepomohlo.
když se dozvíte od IT pracovníka jistého policejního ředitelství, že i za OSS se musí platit licenční poplatky a že MS je levnější, tak poněkud znejistíteHlavně když člověk čte od "právníka" článek jako je tento, tak znejistí. Já jsem na to hned musel reagovat také článkem, protože to je maximum, co proti tomu mohu udělat. Buď autor toho původního článku naprosto neví, která bije, nebo účelově dezinformuje. Těžko říct, co z toho je horší.
Ja si myslim, ze je to jen klasicka pravnicka obava pred "amaterismem".To si nemyslím, protože právník na jedné straně varuje před FOSS (tam může ta obava být), současně poukazuje na "bezproblémovost" proprietárního SW (což je naopak velmi odvážné). Předpokládám spíše neznalost - ostatně jsem se osobně setkal s řadou právníků, kteří se v autorském právu prakticky vůbec nevyznali (nevěnovali se mu, takže to nebylo až tak překvapivé). Mimochodem i v prvním návrhu nového občanského zákoníku byly z tohoto ohledu nesmysly (které jsem opřipomínkoval; ve verzi směřující do vlády už byla většina problémů odstraněna, ať už na základě mých připomínek nebo podle jiných podnětů), přestože na tom pracovala řada právníků.
Ať stát zajistí, aby se na (veřejných) školách používal a učil svobodný software místo produktů Microsoftu. Je to férový a neutrální krok, který do trhu nezasahuje1, protože na svobodném softwaru může stavět kterákoli firma (i ten Microsoft), kdokoli k němu může poskytovat služby, programovat nové funkce, školit uživatele, používat atd. Místo toho stát dělá z (veřejných) škol školící střediska Microsoftu, kde mu připravuje nové zákazníky (za peníze daňových poplatníků).
[1] resp. dnes by zasáhl tak, že by vrátil situaci do normálu, do přirozeného stavu rovnováhy – zatímco teď stát protežuje Microsoft
Je to férový a neutrální krok, který do trhu nezasahujeNezasahuje, ale ne z duvodu ktere rikas. Co si kupuje stat je jeho vec - jini ucastnici trhu si mohou koupit neco jineho. Obcane maji pravo donutit svuj stat klidne i preferovat odber jednoho konkretniho vyrobce, pokud maji pocit, ze je to uzitecne. Jsem si jisty, ze budes nesouhlasit, ale to jen podle me ukazuje na logickou spornost do dusledku vzate libertarianske filozofie (protoze se neodpovida na otazku "kdo rozhoduje?"). Ja jinak s pouzivanim OSS souhlasim, ale i tak si myslim, ze to proti monopolu MS prilis nepomuze. Ten monopol je proste problem sam o sobe, neni zadny externi duvod, proc tu je. Asi podobne jako kdyz na kostce padne 2x sestka - taky k tomu neni jiny duvod, nez ze k tomu proste casem dojde.
Ten monopol je proste problem sam o sobe, neni zadny externi duvod, proc tu je.
To je taková ta teorie, že je levnější, když budou všichni používat stejný systém, i když pitomý. Ale tomu moc nevěřím.
Podívej se schválně na svět FLOSS – to je jedno z nejsvobodnějších a nejpřirozenějších prostředí, regulace tu prakticky neexistují, vše je na bázi dobrovolnosti, máme otevřené standardy, ale nikdo tě je nenutí dodržovat, lidi je dodržují, protože chtějí, cítí, že je to správné a výhodné. A přesto (nebo právě proto) tu žádné monopoly nejsou. Máme aplikace pro Qt, GTK, EFL, Swing atd. máme mnoho distribucí, ne jen jednu monopolní (přesto jde software používat ve všech), máme tu vedle Linuxu i jiná jádra jako BSD, Hurd, Darwin, Solaris… podporují se všemožné hardwarové architektury a platformy. Svobodný software (jednotlivé programy) lze provozovat v mnoho různých prostředích, ať už to jsou distribuce nebo jiné operační systémy, běžně jdou ty programy používat i na Mac OSu (marginální operační systém), i na Windows (nepřátelský operační systém, který by si snad ani žádnou podporu nezasloužil, přesto na něm ty aplikace provozovat jdou) a dokonce se dělají i porty na různé obskurní platformy jako PSP nebo toustovače či pevné disky. A žádný úředník těm lidem nemusel nařizovat, aby ty porty dělali, aby usilovali o kompatibilitu – naopak jim v tom stát mnohdy brání a škodí (zákaz reverzního inženýrství, softwarové patenty, nerovné soudní spory, které zvýhodňují velké firmy s armádou právníků…).
A přesto (nebo právě proto) tu žádné monopoly nejsou.Neprodlouzime diskusi jeste o 200 prispevku? Co systemd?
Ale ten zajem plyne z povahy veci - je to soukroma firma, kterou zajima zisk.
Ve FLOSS je ale taky řada firem – ne jen ti, kdo pracují jen tak pro radost ve volném čase.
Stat naopak proti MS vedl nekolikrat vysetrovani. To je realita, kterou si nechces pripustit.
Stát občas něco jako vyšetřuje, občas i udělí nějakou tu pokutu, ale pak zase Microsoftu přihraje nehorázné množství peněz od daňových poplatníků, vyškolí mu uživatele a udělá zadarmo reklamu, případně i zastrašuje občany a podporuje jeho FUD (viz kolaborace MFČR a Policie s BSA). Když se podíváš na celkovou bilanci, tak to spíš vypadá, že ty vyšetřování a pokuty jsou jen tak na oko, aby to vypadalo, jak stát s tím MS bojuje a trestá ho, i když ve skutečnosti mu pomáhá budovat/udržovat jeho monopol.
Chci si tím vysávat jídelnu, ložnici, nechci ten přístroj mít v účetnictví. Když nebudu spotřebitelem, ale podnikatelem, tak si ho koupit můžu? Vidíš, kam až tahle unijní buzerace vede? Lidi si budou zakládat fiktivní firmy a vést fiktivní a falešné účetnictví, aby si doma mohli svítit žárovkou a vysávat pořádným vysavačem.Není potřeba zakládat firmu. Stačí si založit spolek (třeba i v rodině, stačí tři zakladatelé), ten není určen k podnikání a současně není spotřebitelem. Není ani potřeba vést falešné účetnictví. Založení spolku může být výhodné i pro jiné účely, například pro získávání některých dotací nebo pro možnost vstupovat za určitých okolností do územních řízení. Proč tu ty "další možnosti" jsou, bych nechal na jinou debatu.
To jako že spotřebitelé jsou nesvéprávní blbci, zatímco podnikatelé jsou inteligenti? Možná na tom něco bude, ale není to důvod, proč by stát měl občany takhle omezovat. Tohle má řešit občanská společnost – např. spotřebitelská organizace/družstvo udělá test vysavačů a napíše článek typu: hele lidi, tenhle vysavač má sice velký příkon, ale akorát hučí a hřeje, zatímco tenhle toho vysaje víc.Mně úplně nejvíc baví to, když někdo jednou argumentuje demokracií (lidé si mohou demokraticky stanovit, že chtějí určité regulace), ale za chvilku zase říká, že demokraticky rozhodovat nelze (lidi je potřeba ochránit před jejich špatným rozhodnutím - zejména v případech, kdy by regulace odmítli)
Mně úplně nejvíc baví to, když někdo jednou argumentuje demokracií (lidé si mohou demokraticky stanovit, že chtějí určité regulace), ale za chvilku zase říká, že demokraticky rozhodovat nelze (lidi je potřeba ochránit před jejich špatným rozhodnutím - zejména v případech, kdy by regulace odmítli)Ja jsem pro, at se o tom klidne hlasuje. Pochybuji, ze vetsina lidi bude chtit extremni neregulovany liberalismus, ale mozna se pletu.
V Brně to udělali špatně, měli se zeptat lidí, jakou ulici by chtěli pojmenovat po Václavu Havlovi, možná by pak v Brně měli i náměstí Václava Havla, ačkoliv se to nezdá, lidé jsou strašně manipulovatelní.
Přímou demokracii bych si představoval takto:
A ne jako si někteří vykládají přímou demokracii ve stylu a od nynějška bude Husovo náměstí Havlovým. Zatímco pojmenovat po Havlovi by občanům nedělalo třeba přejmenovat hlavní třídu v Lipové ulici.
Zatímco pojmenovat po Havlovi by občanům nedělalo třeba přejmenovat hlavní třídu v Lipové ulici.Tuto větu jsem naprosto nepochopil.
A ne jako si někteří vykládají přímou demokracii ve stylu a od nynějška bude Husovo náměstí Havlovým.To není žádná přímá demokracie. Jinak co se týká pojmenování ulic, pojmenovávat po někom nebo po něčem by se měly zásadně ulice nové, protože u těch stávajících se přejmenováním vygeneruje spousta naprosto zbytečné administrativy, která zatíží jak veřejnou správu, tak i každého, kdo má s danou ulicí něco společného (bydlí tam, má tam sídlo, provozovnu apod.). U nás je například ulice Fučíkova, u které už někdo opakovaně navrhoval přejmenování. Sice to jméno není zrovna moc důstojné, ale přejmenování té ulice víc uškodí než něčemu pomůže.
Sice to jméno není zrovna moc důstojnéProc ne?
Vzdyt muzes - jestli to chapu spravne, to jsou normy tykajici se vyrobcu.no, takže nemůže, protože není výrobce, co by mu ten drát na smyčku kolem baráku směl prodat ... sám si těžko nakutá, přetaví a vytáhne nějakou měď (no, resp. ještě hůř než měď nějaký ten nichrom)
zesilovacu na audio
Moment, to už také někdo chce zakázat?
Na silnici se pohybují nepoučitelní nebezpeční blbci v autech, na kole i pěšky.Tím, že blbec změní dopravní prostředek, nepřestává být blbcem. Naopak se změnou dopravního prostředku nikdo blbcem nestává. Na tom nic nemění ani fakt, že tentýž člověk například na kole nebo na motorce páchá výrazně více přestupků a chová se obecně nebezpečněji než v autě.
Na tom nic nemění ani fakt, že tentýž člověk například na kole nebo na motorce páchá výrazně více přestupků a chová se obecně nebezpečněji než v autě.
Nebo naopak...
Pár postřehů z provozu na pozemních komunikacích, diskusních fór na autowebech a článcích na zpravodajských webech:
Další věcí, kterou zde v komentářích spousta lidí rádo opomíjí je dlouhodobý trend poklesu smrtelných střetů vozů s chodci, již od mateřských škol probíhá osvěta, jak je důležité býti viděn, Rodiče si prvňáčka nazdobí tak, že je jeho školní taška osvětlenější víc než vánoční stromek na Václaváku. Mladí lidé vracející se domů z přespolních diskoték svítí protijedoucím autům svým mobilním telefonem.
Kdo by chtěl výše zmíněné kritizovat, nechť si uvědomí, i některá fakta: provoz na pozemních komunikacích se za posledních několik let zvýšil, nehod se smrtelnými následky ubývá.
BESIP statistiky za rok 2013A pro zajímavost, jaký byl výsledek po povinném zavedení reflexních vest na slovensku: zde
Ono neskončit pod koly je silnější motivace, než hrozící pokuta od policajta, kterej tam teď v noci určitě trajdat nebude, že.Jak má fungovat hrozba pokuty, když nefunguje ani hrozba trestu smrti
Pomůže obvykle ten, kdo absolvoval kurz první pomoci a ví, co má dělat.
Pokud vím, má také ze zákona povinnost. Proto nemám lejstro na kurz první pomoci.
Jenže kdo si z toho kuru co pamatuje? Obávám se, že víc jak polovina řidičů by nezvládla dát zraněného ani do stabilizované polohy
Ale i tak udělá už hodně, když alespoň zastaví, zavolá na linku 155 a řídí se pokyny operátora.
prechodu stoji nejaky deda
Deda se na mne otaci, gestikuluje sprosta gesta.mel ten dedecek klobouk?
Takovej děda je nejhorší za volantem o svátcích...
O zajemce o praci, ktery by prisel o dve minuty pozdeji, bych ztratil zajem drive nez by priselTedy aspoň někdo z toho vyjde se štěstím.
Kvalt je in.no hele, jen tak naokraj, co jsem jezdíval vcelku nedlouhou trasu za rodičema, tak jsem měl rozptyl typicky od padesáti minut když byly silnice prázdný, až po hodinu deset[*], když jsem za hustšího provozu, že se nedalo moc předjíždět, chytnul pod kola nějaký exoty ... dvacet minut, hm, za to už se dá ledacos stihnout, třeba celkem pěknej sex a ne blbá pětiminutovka, a proč by mě doprdele o to měl někdo jinej připravit, jen protože se neumí na silnici chovat? [*] říkám typicky, když jsem na to šlápnul s ochcáfkouftédéíčku, tak třičtvrtě hodiny, a párkrát to byla třeba taky hodina dvacet
Když chce někdo jet rychleji nebo pomaleji než je obvyklé, měl by si být vědom že ostatním do toho nic není. Kocháš se? Fajn, ale jeď si po svý straně a sleduj provoz kolem.
V zásadě ano, ale přeci jen je něco jako obvyklá rychlost jízdy v daném místě a když jedu jinak, měl bych si toho být vědom – např. když jedu s pomalým veteránem, tak ostatním uhýbám a zpomaluji tak, aby mě mohli co nejlépe a nejbezpečněji předjet. Bohužel jsou na silnicích i idioti, kterým to jejich ego nedovolí a když se je někdo pokouší předjet, tak naopak šlápnou na plyn. Případně jiní, kteří se ti přilepí na zadní nárazník a tváří se, jak děsně je zdržuješ, ale přitom tě nikdy nepředjedou, protože na to nemají výkon motoru (případně odvahu a odhad), jenom tě obtěžují svojí nebezpečnou blízkostí. A pak ještě arogantní blbci, kteří nedávají blinkr na kruháči, ale to je zase jiná kapitola.
Ale abych jenom nenadával: z českých silnic mám relativně dobrý pocit a těch blbců není zase tolik, aby mě to nějak zásadně znechutilo. Vždycky si řeknu, že se na světě dějí horší věci a tímhle se nemá cenu nervovat
já si teda myslím že je každého věc jak rychle jede,to sice jo, ale ...
Ale překážet by teda fakt nemusel.... to je právě ten problém
Jsou vozidla u kterých to jaksi nejde, kombajn nebo traktor se sběracím třínápravovým vozem těžko uhne,ale klidně, už kolikrát se mi stalo, že nějakej takovej stroj někde v širším místě zajel do kraje a zpomalil/zastavil dokud ho kolona nepředjela já teda nejsem z těch, co by byli často předjížděni :o) ale když už, tak nemám problém třeba na výjezdu z obce počkat s akcelerací a hodit blinkra, jakože může apod. - tedy pokud se řidič za mnou chová rozumně, jinak pokud se mi třeba na rovince nepříjemně lepí na prdel a v zatáčkách zůstane kdesi vzadu, nebo jede konstantních 70, tj. když ho konečně po x kilometrech někde úspěšně předjedu, a on mě v následující vsi dojede, protože já tam těch 70 přes ves teda nejedu, tak v takových případech su taky sviňa a někdy i vyloženě bráním ... ale to odbočuju, chtěl jsem říct, že když řídí ženská, nebo teda spíš když začínala jezdit, tak jsme taky párkrát zajeli někam stranou, aby se to za náma uvolnilo (třeba na Babě směrem od Pezinka je takový parkoviště, přes který jsme párkrát udělali oblouk, čímž jsme kolonu za náma pustili - no, jednou jsem přes něj naopak jel já, abych předjel nějakýho loudala před náma
ale třeba u menších náklaďáků se s tím setkávám celkem běžně. U osobních aut bohužel ne.+1, bohudík, bohužel
Unavuje a stresuje tě jízda autem? Hmm to máš blbý.tož to je daň za to, že se chci přepravit (a hromadná doprava je na pytel, viz sousední flame o železnici) - kdyby bylo řízení procházka růžovou zahradou, tak by nebyly předepsaný povinný pauzy apod., že ...
jo to jsou takzvaní sedmdesátníci, rovina kopec dědina, furt 70 kmhKategorizace PrasiŘidičů a PrasiVozů
Ale vždy může být i hůř, ještě bych mohl mít doma na starosti i vaření a dostávat přidělené vycházky od do
Nebo můžeš konvertovat, koneckonců sability má na pohled pěkné rozhraní
vypadám v tom jak debil. Resp. jako popelář či pracovník komunalních služeb.Stačí si na tu vestu dopsat "Trest obecně prospěšných prací" a už se tomu nikdo divit nebude
Škoda, že na slovensku mají zakázané žlutozelené vesty, v těch člověk jako popelář nevypadá. Dokonce z vlastní zkušenosti vím, že řidiči se ke žluté vestě chovají ohleduplněji, nejspíš proto, že si nejsou jisti, zda ten v té vestě je jen obyčejným kolemjdoucím nebo příslušníkem s červenou plácačkou.
Škoda, že na slovensku mají zakázané žlutozelené vesty,To jako fakt? Je pravda že na benzínce kde jsem to kupoval měl jen samé oranžové…
a může za to vesta, Babeta nebo Billa?
Je pěkné, jak některé lidi jde poznat i bez podpisu
Většinou na to ani neklikám1 – ale tuhle rurální skladbu jsem si prostě musel uložit do své sbírky
[1] TyTrubko musím otvírat v jiném prohlížeči
Je pěkné, jak některé lidi jde poznat i bez podpisuNo ani ne. Vždyť ona cpe třídní boj úplně všude. Snad i tam kam ho nacpat nejde. Jsem fakt zvědavý jak bude vypadat až procitne a zjistí, že sociální třídy jsou obsolete dobrých 25let. To bude šok (a nebo to už zjitila a proto se tak angažuje, stále v šoku).
Socialni tridy samozrejme nejsou obsoleted a jejich vyznam ve spolecnosti je velice vyznamny.Ještě úplně ne, to je fakt ale s tím jak stoupá životní úroveň všech nezávisle na společenském postavení se rozdíli mezi nimi smazávají a tím tak zanikají. Naopak se vynořuje tzv. třída kreativní díky pokrokům v komunikacích (především pak vynález internetu). Ještě to bude chvilku trvat, ale už je to za dveřmi. A mimo jiné je to, před čím se každý kovaný kapitalista/socialista třese. Hodně šteští v budoucím třídním boji…
Ale existuje realna moznost, ze bude omezena prijetim dalsich zakonu o dusevnim vlastnictvi.Však to je také projevem toho třesu. Ale znovu můžu popřát jen hodně štestí ve vymáhání takových zákonů. Doporučuju Free Culture od Lessiga.
preji kreativni tride to nejlepsiJa tiež, ale v každom odbore ľudskej činnosti sú aj menej kreatívne/viac rutinné profesie, myslím si, že IT asi nebudú výnimkou a že po nasýtení trhnu práce novými pracovnými silami s týmito dnes možno ešte nedostatkovými špecializáciami, pôjde dolu cena tejto práce a s ňou aj spoločenský status a prestíž tých, ktorí za jeho hlavné kritérium pokladajú výšku odmeny/peniaze/"životnú úroveň" meranú hmotnými statkami. Potom by boli možno dobré aj tie zateplené montérky a Babetta niekde pred maringotkou na salaši:).
jestliže jedno procento obyvatel ovládá většinu dostupného bohatství, pak takzvaný volný trh odráží jen to, co považují za užitečné nebo důležité oni, nikoli zbývající procento populace
.
často som tu v diskusiách zaznamenala príznaky tohto myšlienkového otroctva:)
našla som ešte rozhovor s tým antropológom http://blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2012/04/02/david-graeber-dlh-otroctvo-a-nasa-predstava-slobody-i/
Jestli ono nahodou neni ten "vzestup tvurci tridy" tak trochu bullshitKaždý výklad kreativní ekonomie (ten na Wikině je úplně jiný), který jsem zatím četl je úplně jiný akaždý si pod tím představuje něco jiného. Předpokládám, že tedy zatím neexsituje ucelená představa. Ale obecně by asi právě vzestup kreativní třídy měl být odpovědí na "bullshit jobs" (to je také důsledek kapitalismu/socialismu, resp. právě lidské společnosti). Ostatně se o tom částečně také zmiňuje tebou odkazovaný článek.
Ještě úplně ne, to je fakt ale s tím jak stoupá životní úroveň všech nezávisle na společenském postavení se rozdíli mezi nimi smazávají a tím tak zanikají.tak neviem, kto z nás dvoch by sa mal dať vyšetriť
*pretože životná úroveň aj vo vyspelých spoločnostiach niektorým spoločenským triedam klesá
ale už to za mňa vzal skôr JS:), ako pozerám
a nikto ešte nevymyslel, ako týmto ľuďom nahradiť možnosť získať zdroje príjmov pre dôstojnú životnú úroveňV klidu madam. Já už to vymyšlené mám. Víc s Váma odmítam diskutovat.
Mas na mysli ten "piratsky" neobolsevismus?Přesně ten myslím.
Hodne stesti bez penez ve svete, kde jsou penize prostredkem smeny.Tomuhle sám nevěřím. Peníze jako směnný prostředek tu byly, jsou a budou. Ale já zas přeju hodně štěstí vlastníkum ničeho jiného ve světě kde peníze začínají ztrácet svou hodnotu. Doufám že v zimě při topení dostatečně zahřejou
Od 3d tiskaren se take cekala urcita revoluceSkutečně? Kdo ji čekal a na základě čeho?
ale ta se nedostavilaMně tohle připadá jako argument, jehož autor si vytyčil (či z náhodných zdrojů vybral) nějaké očekávání, konstatoval zklamání, a dále z toho chce něco vyvozovat.
Ještě úplně ne, to je fakt ale s tím jak stoupá životní úroveňOna v našich končinách v posledních pěti letech obecně stoupá životní úroveň?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.