Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Vítám Vás všechny, kdo jste se sem dostali. Jak z nadpisu vyplývá tak se mi naskytla možnost účastnit se této akce. Tak jsem přemýšlel, jestli do toho vůbec jít a neustále narážím na 3 závažné problémy, se kterými nemůžu pohnout.
A to 1) Účastnit se či nikoliv? Tohle je částečně vyřešeno, chtěl bych, ale 2) chybí mi nějaké nosné téma. Přeci jenom je limit minimálně 15 stran, což člověk v pohodě obsáhne, ale musí mít o čem povídat. A tady to pořádně vázne. Téma si sice můžu vybrat jakékoliv, ale mě nic nenapadá a chtěl bych si vybrat něco, co bude lidi zajímat a ne jako minule úvod k OOP, kdy na obhajobu přišlo pár lidi, kteří o tom navíc neveděli ani totem. A konečně za 3) potřebuju nějakého konzultanta, který na mě napíše posudek a povede mě prací, tzn. musí o tématu pokud možno hooodně vědět.
Celá práce pak spočívá v tom, že dané téma rozpracuji za občasných konzultací s vedoucím a během práce vlastně problematiku zkoumám, a v práci popíšu výsledek, vlastní zkušenosti, přínos apod. Následuje posudek od vedoucího a oponenta a veřejná obhajoba (ta je pro mě nejlepší). Kdyby někdo chtěl ještě bližší informace, může je najít na: GVP localu. Info je sice z loňského roku, ale pravidla jsou stejná.
Uff, mám to za sebou, no asi z toho nic nemáte (za to se omlouvám), ale chtěl bych vás požádat o radu ohledně tématu popř ohledně ostatních dilemat. Děkuji. Přeji hezký den.
PS: nekamenujte mě, pokud to sem nepatří, polepším se.
Tiskni
Sdílej:
Abych to uvedl na pravou míru, téma samozřejmě bude "počítačové" respektive z oboru IT. Zatím mě napadlo něco ve smyslu Vliv bezdrátových technologií na zdraví nebo Alternativní operační systémy... Jde o to, že šíře mých zájmů je obrovská (narozdíl od znalostí) a právě proto pro mě tato soutěž hlavněznamená prohloubení znalostí. Proto se ptám na téma. Jinak díky za reakci. Vážím si toho.
výběr správného tématu je také podstatná část nějaké vědecké práce... dalo by se říct skoro půlka práce ;)s tím souhlasím (ale ta půlka je moc
Nesledoval jsem zadání, ale na tato téma vyplodíte dle maximálně nějaký esej, čili usuzuji, že o něco takového má asi jít, a ne o nějaké skutečné řešení problému či zodpovězení otázky. Tak přece napište jako začátečník v Linuxu o Linuxu jako OS pro začátečníka ;)AZatím mě napadlo něco ve smyslu Vliv bezdrátových technologií na zdraví nebo Alternativní operační systémy...
To byste se divil, leckdy je to dokonce víc než půlka, dokonce ta důležitější Započítejte si do volby tématu také vypracování zadání, tj. definici problému a nástin metody řešení. To je vlastně ta tvůrčí práce. Ten zbytek už je víceméně řemeslná rutina, na které sice také záleží, ale která právě sama o sobě nestačí.výběr správného tématu je také podstatná část nějaké vědecké práce... dalo by se říct skoro půlka práce ;)s tím souhlasím (ale ta půlka je moc)
Jaký software odpovídajícího rozsahu ti chybí?
... zpusobuji agresivni ortodoxni puristi a open source fundamentalisti a fanatici ...hehe. to je spis na politicky seminar... ;)