Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Jako více méně běžný uživatel řeším problém, jak rozumně zálohovat svá data a chránit se před jejich ztrátou, a zároveň, protože pracuji na třech počítačích a občas na nějaké stanici ve škole, jak mít vždy dostupnou nejaktuálnější verzi svých dat.
Už nějakou dobu používám k tomuto účelu flashdisk a rsync. Vzhledem k mým požadavkům jde o velmi dobrý způsob, jak data do určité (pro mě dostatečně velké míry) chránit, přenášet mezi počítači a zároveň je mít v nejnovější verzi dostupná i na školní stanici.
Základem všeho jsou dva jednoduché scripty využívající rsync k vlastnímu přenosu dat. Script zálohuj se stará o přenos dat ze zálohovaného PC na flashdisk:
#!/bin/sh # # Zálohuje dokumenty a logy na flashku, průběh zálohování loguje do souboru # # Proměnné obsahující cesty k výchozím adresářům a logu path_Dokumenty="/home/nik/Dokumenty/Dokumenty" path_flashka="/media/CORSAIR/nik/záloha/" log="zaloha_log.txt" # Zálohování pomocí rsync na flashku s přesměrovaným výstupem do logu "ZÁLOHA" > $log echo "Zálohuji $path_Dokumenty na $path_flashka" >> $log rsync -avu --delete $path_Dokumenty $path_flashka >> $log exit 0
Kromě dokumentů zálohuji například i logy rozhovorů z IM klientů, workspace Eclipse, atd.
Script synchronizuj se pak stará o obrácený proces:
#!/bin/sh # # Synchronizuje dokumenty a logy z flashky, průběh synchronizace loguje do souboru # # Proměnné obsahující cesty k výchozím adresářům a logu path_Dokumenty="/home/nik/Dokumenty/" path_flashka="/media/CORSAIR/nik/záloha/Dokumenty" log="synchronizace_log.txt" # Synchronizace pomocí rsync z flashky s přesměrovaným výstupem do logu "SYNCHRONIZACE" > $log echo "Synchronizuji $path_flashka na $path_Dokumenty" >> $log rsync -avu --delete $path_flashka $path_Dokumenty >> $log exit 0
U rsyncu je důležité povšimnout si následujících parametrů: --delete vymaže z cílového adresáře všechno, co nenajde ve zdrojovém. Tato volba může být v některých případech nežádoucí, na druhou stranu její absence dělá smazání souboru opravdu těžké.
Druhým důležitým parametrem je -u, které nedovolí přepsat soubor, který je v cílovém adresáři novější než ve zdrojovém. Toto je velmi výhodné, protože se občas stane, že člověk zapomene pustit synchronizaci jako první věc po spuštění počítače, a pokud před jejím spuštěním nějaký soubor změní, přišel by o změny.
Také je dobré občas zkontrolovat log a přenesené soubory, protože už se mi párkrát stalo, že se flaska po několika přenesených MB přepla do read-only módu a část zálohy se neuskutečnila. Nevím, jak moc je tento problém závislý na konkrétní flasce, podařilo se mi ho vyvolat přes Krusader, a jediným uspokojivým řešením byl formát flashdisku. (Problém se po remountu vracel).
Scripty v mém případě ještě doplňují dva zástupci na ploše, což redukuje případy, kdy před odjezdem na kolej / z koleje zapomenu zazálohovat data.
Tiskni
Sdílej:
--remove-older-than
).