V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
/boot
mohl být šifrovaný (ideálně by měl být šifrovaný i zavaděč, ale to už bychom se museli vrtat v BIOSu).
Díky, snad se to bude někomu hodit.
Určitě, takových návodů není nikdy dost.
Ještě mi tedy zbývá zazálohovat hlavičky oddílů s klíči LUKSu.
Doufám, že zálohovat budete nějakým způsobem i vlastní data, ne jenom LUKS hlavičky. Vlastní zálohy (dat) by pak měly být také šifrovány, nebo alespoň bezpečně uloženy. Tady mohu doporučit třeba projekt Duplicity, který umí šifrovat zálohy (a umožňuje i rozdílové zálohování).
GRUB 2 dal celkem zabrat, nedařilo se mi najít návod na tu verzi co je v Archu a na wiki nebyly kroky potřebné pro LVM. Nakonec jsem to splácal ještě z nějakých návodů na Ubuntu (kde zas mají novější verzi a generované konfiguráky). Jednu chvíli jsem si celkem nadával, že jsem nenechal ten /boot na normální partici.
On se /boot
obvykle dává jako samostatný oddíl... ale tohle alespoň s GRUBem 2 jde. Horší by bylo, kdybyste LVM i s /boot
postavil nad šifrovaným oddílem.
scp
), takže to lze použít i pro _bezpečné_ vzdálené zálohování. Samozřejmě je možné zálohovat na localhost (protokol file://
) a je možné šifrování vypnout (volba --no-encryption
).
Podobným nástrojem je rdiff-backup
, ale ten neumí šifrovat (AFAIK ani komprimovat). Funguje nicméně poměrně zajímavě - k aktuálním datům se dostanete přímo (ta jsou zrcadlena), rozdíly si zapisuje do vlastní adresářové struktury. K datům se tedy dostanete snadno přímo (tj. k aktuálním) a k dřívějším pomocí příslušného nástroje.
Tyto nástroje je vhodné použít pro zálohování. Pro šifrování dat, ke kterým častěji přistupujete, lze použít Truecrypt pokud chcete multiplatformní přístup (ještě by šel použít LUKS+FreeOTFE, ale ten u LUKS kontejnerů AFAIK neumí LRW/XTS, to byste musel kontejner šifrovat starším módem cbc-essiv
), jinak lze uvažovat kromě LUKS o EncFS, šifrovacím souborovém systému (FUSE).
Jinak v souvislosti se šifrováním nemohu nepřipomenout Rubberhose cryptoanalysis (komiks).
Ad komix: to se bohužel v některých západních „vyspělých“ zemích můžeš stát, tam ti neuvěří, že jsi zapomněl heslo.
Špatný ohlas na WD Green Power v Linuxu?
BTW: já jsem to pojal trochu jinak – zašifroval jsem celý disk (kromě /boot) a až nad tím, jsem vytvořil LVM a logické svazky.
Rozhodl jsem se, že radši nebudu riskovat
A dobře jste udělal (viz níže).
hdparm -B 255
vypnu power management, a parkovat se nebude. Jenomže ono to nejde... jde to jedině nástrojem od výrobce, přičemž maximální nastavitelná doba nečinnosti je nějakých 25,5s nebo kolik.
WD na protesty reagoval tak, že podporuje jenom Windows, čímž přilil olej do ohně. Nakonec snad pod tlakem nějakých firem, co prodávaly linuxové NAS s WD Green disky, vydal nějaký nový firmware, který ovšem dle některých způsobuje jen to, že vypíná _počítání_ load/unload cyklů ve SMART, ale disk vesele zběsile parkuje dál.
Bohužel jsem na tohle přišel pozdě (protože jsem dlouho řešil defektní řadič), takže jsem disk vrátil se známkami používání, takže jsem platil 4 stovky, aby si ho ode mne vzali, a já si mohl koupit nějaký jiný. Tím jsem s WD na dost dlouhou dobu skončil.
Narazil jsem na chybu, která se asi dlouho neprojevila, že když mám šifrovaný swap přes cryptoloop a zaberu fyzickou paměť přes mmap, tak v lepším případě mi jádro zabije daný proces, v horším případě upadne správa virtuální paměti a nezbývá než sysrq-boot. Není to ale stroprocentě reprodukovatelný, i když s vysokou pravděpodobností.
Nesetkal jste se s tím někdo? Nevíte, jestli to je vlastnost, nebo chyba cryptoloopu?
Tiskni
Sdílej: