Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsem na rootu narazil na článek o nadstavbě pro screen: byobu. S byobu pak trochu souvisí i to, jak jsem si včera rozbil a dnes spravil systém (mou špatnou angličtinou na Arch Linux Fóru.)
Se screenem jsem se už kdysi setkal, jeho ovládání mi ale moc nevyhovuje, takže jsem ho delší dobu nepoužíval. Byobu se ovládá funkčními klávesami (což mi nefunguje v GUI terminálech, asi je něco odchytí). Zobrazuje konfigurovatelnou stavovou lištu s užitečnými informacemi, které navíc barevně zvýrazňuje. No a konečně se mu dá nastavit které terminály má spouštět (u mě jednou htop a dvakrát bash) a pro daného uživatele také automatické spouštětní při přihlášení (což je užitečné při ssh, ale práci v běžné konzoli to taky zlepší). Nainstaloval jsem tedy byobu na všechny své stroje a spokojeně ho použival.
Zádrhel při spokojeném používání nastal včera. Ve zkratce: yaourt -Syu --aur
, nahradit libelf za elfutils: ANO, odstraňuji libelf, upgraduji glibc, gnereuji locales, cannot execute "/sbin/agetty"
, přihlášení jinam nic, reboot nic, tvrdý reboot, kernel panic: switch_root: can't execute /sbin/init
. Hmmm. :-/
Takže klasický boot liveUSB (pokud si nevypnete bootování z USB v BIOSU tak je to triviální), odemknout šifrované partice na LVM, namountovat a chrootovat, jenže: cannot execute /bin/bash: No such file or directory
. Takže hledání, Arch Fórum a zuřivé přemýšlení při mačkání F5. Nakonec jsem zkusil natvrdo zkopírovat obsah balíčků glibc
a elfutils
, což samo o sobě ještě nebylo dost, naštěstí pak už šlo pustit: chroot /mnt /usr/sbin/locale-gen
(a hele chrootem lze pouštět konrkténí příkaz...) a konečně chrootovat do systému. Vynutit instalci glibc
a elfutils
a udělat normální upgrade.
Snad jen, že bych měl příště při důležitých ugradech prostě pouštět pacman -Syu pod rootem z konzole bez různých vifikundancí a s minimem běžících programů.
Tiskni
Sdílej: