Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nedávno jsem na rootu narazil na článek o nadstavbě pro screen: byobu. S byobu pak trochu souvisí i to, jak jsem si včera rozbil a dnes spravil systém (mou špatnou angličtinou na Arch Linux Fóru.)
Se screenem jsem se už kdysi setkal, jeho ovládání mi ale moc nevyhovuje, takže jsem ho delší dobu nepoužíval. Byobu se ovládá funkčními klávesami (což mi nefunguje v GUI terminálech, asi je něco odchytí). Zobrazuje konfigurovatelnou stavovou lištu s užitečnými informacemi, které navíc barevně zvýrazňuje. No a konečně se mu dá nastavit které terminály má spouštět (u mě jednou htop a dvakrát bash) a pro daného uživatele také automatické spouštětní při přihlášení (což je užitečné při ssh, ale práci v běžné konzoli to taky zlepší). Nainstaloval jsem tedy byobu na všechny své stroje a spokojeně ho použival.
Zádrhel při spokojeném používání nastal včera. Ve zkratce: yaourt -Syu --aur
, nahradit libelf za elfutils: ANO, odstraňuji libelf, upgraduji glibc, gnereuji locales, cannot execute "/sbin/agetty"
, přihlášení jinam nic, reboot nic, tvrdý reboot, kernel panic: switch_root: can't execute /sbin/init
. Hmmm. :-/
Takže klasický boot liveUSB (pokud si nevypnete bootování z USB v BIOSU tak je to triviální), odemknout šifrované partice na LVM, namountovat a chrootovat, jenže: cannot execute /bin/bash: No such file or directory
. Takže hledání, Arch Fórum a zuřivé přemýšlení při mačkání F5. Nakonec jsem zkusil natvrdo zkopírovat obsah balíčků glibc
a elfutils
, což samo o sobě ještě nebylo dost, naštěstí pak už šlo pustit: chroot /mnt /usr/sbin/locale-gen
(a hele chrootem lze pouštět konrkténí příkaz...) a konečně chrootovat do systému. Vynutit instalci glibc
a elfutils
a udělat normální upgrade.
Snad jen, že bych měl příště při důležitých ugradech prostě pouštět pacman -Syu pod rootem z konzole bez různých vifikundancí a s minimem běžících programů.
Tiskni
Sdílej: