abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    1.7. 18:22 | IT novinky

    V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    1.7. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.7. 12:22 | IT novinky

    Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.7. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.7. 05:44 | Bezpečnostní upozornění

    Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    1.7. 05:22 | IT novinky

    Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    1.7. 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 338 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jak jsem objevil byobu, rozbil si systém a zase ho spravil

    14.8.2010 12:22 | Přečteno: 1299× | Linux

    Nedávno jsem na rootu narazil na článek o nadstavbě pro screen: byobu. S byobu pak trochu souvisí i to, jak jsem si včera rozbil a dnes spravil systém (mou špatnou angličtinou na Arch Linux Fóru.)

    Byobu

    Se screenem jsem se už kdysi setkal, jeho ovládání mi ale moc nevyhovuje, takže jsem ho delší dobu nepoužíval. Byobu se ovládá funkčními klávesami (což mi nefunguje v GUI terminálech, asi je něco odchytí). Zobrazuje konfigurovatelnou stavovou lištu s užitečnými informacemi, které navíc barevně zvýrazňuje. No a konečně se mu dá nastavit které terminály má spouštět (u mě jednou htop a dvakrát bash) a pro daného uživatele také automatické spouštětní při přihlášení (což je užitečné při ssh, ale práci v běžné konzoli to taky zlepší). Nainstaloval jsem tedy byobu na všechny své stroje a spokojeně ho použival.

    Rozbití systému

    Zádrhel při spokojeném používání nastal včera. Ve zkratce: yaourt -Syu --aur, nahradit libelf za elfutils: ANO, odstraňuji libelf, upgraduji glibc, gnereuji locales, cannot execute "/sbin/agetty", přihlášení jinam nic, reboot nic, tvrdý reboot, kernel panic: switch_root: can't execute /sbin/init. Hmmm. :-/

    Spravení systému

    Takže klasický boot liveUSB (pokud si nevypnete bootování z USB v BIOSU tak je to triviální), odemknout šifrované partice na LVM, namountovat a chrootovat, jenže: cannot execute /bin/bash: No such file or directory. Takže hledání, Arch Fórum a zuřivé přemýšlení při mačkání F5. Nakonec jsem zkusil natvrdo zkopírovat obsah balíčků glibc a elfutils, což samo o sobě ještě nebylo dost, naštěstí pak už šlo pustit: chroot /mnt /usr/sbin/locale-gen (a hele chrootem lze pouštět konrkténí příkaz...) a konečně chrootovat do systému. Vynutit instalci glibc a elfutils a udělat normální upgrade.

    Poučení

    Snad jen, že bych měl příště při důležitých ugradech prostě pouštět pacman -Syu pod rootem z konzole bez různých vifikundancí a s minimem běžících programů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.8.2010 15:04 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem objevil byobu, rozbil si systém a zase ho spravil
    Raz som si podobne znicil Slackware na routeri. Myslim, ze som nejako zlikvidoval util-linux - to uz presne neviem. Ale viem, ze nefungoval mount. Kvoli tomu nefungovalo skoro nic, ani ifconfig (kedze neboli namountovane /proc ani /sys).

    Pruser bol v tom, ze router nema ziadnu mechaniku a neda sa bootovat ani z USB disku - takze hrozilo rozoberanie a vyberanie disku.

    Nakoniec som bootoval jadro s parametrom "init=/bin/sh" a bez "ro". Nastastie fungoval "ip", takze som nastavil siet, spustil sshd a z druheho PC tam nakopiroval chybajuce subory.
    msk avatar 17.8.2010 09:26 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem objevil byobu, rozbil si systém a zase ho spravil
    No, s byobu som bol tiez chvilu nadseny, nez som v nom pustil mc. A bol som v prdeli. Pravdepodobne je to nejak riesitelne, ale neskumal som to.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.